Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik zmierzchowy z termistorem zamiast fotorezystora?

29 Sty 2011 19:46 3221 4
  • Poziom 15  
    Witam. Mam duży pokój i jest tylko z jednej strony grzejnik i są różnice temperatur, więc na grzejnik dałem wiatrak (w obudowie) ze starego zasilacza (średnica ponad 12cm) i zasiliłem go 12v/0,1A. Działa on doskonale, lecz problem polega na tym, że muszę go włączać gdy kaloryfer jest ciepły, i wyłączyć gdy już jest zimny. Wpadłem więc na pomysł aby zbudować wyłącznik zmierzchowy tylko zmienić termistor (który będzie zmniejszał rezystencję gdy jest ciepło) za fotorezystor? Nie wiem czy to zadziała i czy mam zmienić miejscem z fotorez czy z rezystorem 100k (rez 100 zamiast fotorez a termistor w pierwotne miejsce rez 100k). Pomóżcie. Z góry dzięki.

Tutaj schemat w/w wyłącznika.
    Wyłącznik zmierzchowy z termistorem zamiast fotorezystora?

A i jeszcze jak zrobić żeby już za układem wyłącznika uzyskać co najmniej 10V? Zamiast rez 560 Ohm dać rez 10 ohm? Czy to wystarczy przy zasilaniu 12v?
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    saxar napisał:
    problem polega na tym, że muszę go włączać gdy kaloryfer jest ciepły, i wyłączyć gdy już jest zimny. Wpadłem więc na pomysł aby zbudować wyłącznik zmierzchowy tylko zmienić termistor (który będzie zmniejszał rezystencję gdy jest ciepło) za fotorezystor? Nie wiem czy to zadziała i czy mam zmienić miejscem z fotorez czy z rezystorem 100k (rez 100 zamiast fotorez a termistor w pierwotne miejsce rez 100k). Pomóżcie. Z góry dzięki.
    A i jeszcze jak zrobić żeby już za układem wyłącznika uzyskać co najmniej 10V? Zamiast rez 560 Ohm dać rez 10 ohm? Czy to wystarczy przy zasilaniu 12v?

Tak jak na schemacie to podmiana fotoresystora na termistor NTC da efekt odwrotny - podgrzany termistor zmniejszy rezystancję i w rezultacie prąd w obwodzie kolektora przestanie płynąć. Czyli trzeba termistor dać od strony zasilania.
    Po druge - wzmocnienie ukłądu wydaje się za małe - tu się najprościej możesz wspomóc dodaniem drugiego tranzystora w układzie Darlingtona.
    Co do spadku napięcia - zasilaj wyższym napięciem albo zastosuj przekaźnik.

A poza tym schematów termostatów na forum jest od groma, więc może lepiej poszukać niż Amerykę odkrywać.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedź, ale co rozumiesz przez:

jdubowski napisał:

wzmocnienie ukłądu wydaje się za małe

?
    I jeszcze jedno:
    jdubowski napisał:

Co do spadku napięcia - zasilaj wyższym napięciem

za bardzo nie mogę zasilić większym napięciem bo na schemacie jest napisane '12 - 15v'
  • Poziom 15  
    Odświeżam

+

Termistor o jakiej wartości mam kupić?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    saxar napisał:
    Dzięki za odpowiedź, ale co rozumiesz przez:

jdubowski napisał:

wzmocnienie ukłądu wydaje się za małe

?

Żeby uniknąć stanów przejściowych na wentylatorze (czyli żeby go nie zasilać przez dłuższy czas napięciem np. 5V) wzmocnienie układu musi być większe. Czyli użyć musisz dwu tranzystorów.

saxar napisał:
    I jeszcze jedno:
    jdubowski napisał:

Co do spadku napięcia - zasilaj wyższym napięciem

za bardzo nie mogę zasilić większym napięciem bo na schemacie jest napisane '12 - 15v'

No doskonale - zasilaj z 14V, na otwartym Darlingtonie będziesz miał jakieś 1..1,5V spadku napięcia.