Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z dolną skrzynią biegów Daf xf 95 z 99roku

bodzio7878 29 Sty 2011 20:36 5781 15
  • #1 29 Sty 2011 20:36
    bodzio7878
    Poziom 8  

Witam mam problem z dolną skrzynią biegów w daf xf 95 z 99 roku zmieniony został zawór i chodziła na krótkich odcinkach na dłuższej trasie ginie bezpowrotnie. Prosze o pomoc w tej kwestii

2 15
  • #2 30 Sty 2011 13:37
    miler80
    Poziom 34  

Wiązka w peszlu uszkodzona biegnąca wzdłuż ramy, problem stary jak świat.

1
  • #3 12 Lut 2011 07:36
    bodzio7878
    Poziom 8  

Witam i dziękuję za podpowiedż problem może i stary jak świat jednak serwis nie znalazł usterki owszem doszli że nie ma napięcia jednak zapomnieli o masie:) Pozdrawiam i dziękuję

0
  • #4 12 Lut 2011 19:20
    gucio~1
    Poziom 21  

Dziwne bo tam jest stałe napięcie i załączanie masą

1
  • #5 12 Lut 2011 20:30
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

nie stałe napięcie, tylko napięcie po zapłonie.

3
  • #6 12 Lut 2011 22:26
    olo33
    Poziom 9  

witam.dzisiaj miałem podobny przypadek,ale okazało się ,że w kostce na wybieraku była ściśnięta sprężynka i nie otwierał ciśnienia na elektrozawór.

0
  • #7 13 Lut 2011 00:28
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

to jest wówczas problem innej natury, tzn.Pneumatycznej.Zawór przekazujący skrzyni niskiej-wysokiej ma zasilanie elektryczne napięciem zapłonu oraz zasilanie z zaworu shifting valve.
    powyższy zawór jest po prostu przełącznikiem pneumatycznym przekazującym ciśnienie z wejścia (port 1 do wyjścia (port 2) przy położeniu luzu wałka wybieraka.
    Słabym punktem tego zaworu to to, że tłoczek ma na końcu (tam, gdzie ślizga się- a w zasadzie toczy- po wałku wybieraka) kulkę.owa kulka jest w tłoczku na swoistej "wyściółce" z malutkich kuleczek.Po prostu jedna duża kulka jest w gnieździe na malutkich jak od wkładu do długopisu, kuleczkach.
    bardzo często, wskutek zużycia, te kuleczki wysypują się blokując tłoczek w obudowie zaworu.Oczywiście tłoczek zablokowany jest w pozycji wciśniety, czyli kiedy nie przekazuje ciśnienia do zaworu przekaźnikowego biegów niskich-wysokich.
    Jak widać, przyczyn niesprawności sterowania skrzynią niską-wysoką jest dwie, tzn. elektryczna i pneumatyczna.

1
  • #8 13 Lut 2011 02:23
    miszagrom
    Poziom 21  

Mogą być trzy, trzecia jest mechaniczna:) możesz to sprawdzić luzując przewody pneumatyczne przy siłowniku. Przełącz na lewarku grupy i sprawdź czy powietrze będzie raz na jednym raz na drugim przewodzie. Jeśli tak to sprawdź uszczelnienie tłoczka. Jeśli nie to wina jest po stronie sterowania.

0
  • #9 13 Lut 2011 16:47
    gucio~1
    Poziom 21  

krisbrumm napisał:
    nie stałe napięcie, tylko napięcie po zapłonie.

Chdziło mi o zasadę sterowania elektrycznego

1
  • #10 29 Mar 2017 15:39
    wlodarczykkarol
    Poziom 10  

proszę o POMOC i napisać dokładnie gdzie moge znalezc ta wiazke od zaworu przy skrzyni do skrzynki z bezpiecznikami, (musze wymienic wiazke poniewaz czasami na postoju psika mi zawor mała duza skrzynia- sam tak sie zalacza, wymienilem zawor na nowy i to samo wiec pozostaje wymiana wiazki.

0
  • #11 29 Mar 2017 20:16
    krisbrumm
    Specjalista - DAF Trucks

A co to znaczy że zawór psika? Stacyjka jest w tym momencie wyłączona?

2
  • #12 30 Mar 2017 07:46
    wlodarczykkarol
    Poziom 10  

Auto stoi, silnik uruchomiony na biegu jałowym i często słychać jak zawór przy skrzyni (mała duża) przełącza się samoistnie)
    Czesto jeden dzien działa normalnie a czasami jest tylko duza skrzynia.

Pozdrawiam

0
  • #14 30 Mar 2017 09:14
    wlodarczykkarol
    Poziom 10  

gdzie ten przekaznik sie znajduje nr?

0
  • #15 30 Mar 2017 09:29
    szy18
    Poziom 13  

może cewka w zaworze szwankuje, można ja zdemontowac z innego zaworu i podmienic. może ma jakieś zwarcie w środku. odpiałbym wtyczke i obserwował co dzieje się z napięciem. wtedy bedziesz 100% pewny czy to zawór czy instalacja.

1
  • #16 30 Mar 2017 11:33
    wlodarczykkarol
    Poziom 10  

zawór nowy, jedynie instalacja lub przekaznik, tylko pytanie ktory to przekaznik, oraz gdzie do tablicy z bezpiecznikami wchodzi + i - z zaworu, musze puścic nowa wiazke , starej nie mem jak sprawdzic bo to pompa do betonu i bardzo ciezko jest sie w rame dostac musze wymienić wiazke tylko nie wiem gdzie mam sie wpiac

1