Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Na Tesli i Tonsilu.

Krzak 18 Paź 2004 16:57 1224 6
  • #1 18 Paź 2004 16:57
    Krzak
    Poziom 12  

Witam wszystkich.

Zbudowalem kolumny na głośnikach Tesli i Tonsil.
    I mam pytanko czy mój wyrób jest dobry czy nie (w mojej ocenie tak ale spotkałem sie z różnymi opinniami) a o to dane Kolumny.

Wym. wys 120cm szer. 35cm. gł.45cm Materiał MDF 19mm Wygłuszenie gąbka 1cm, BR śr. 6cm

Głośnik Basowy 2xARN-226-03/4
    Gł. średni 1xARX-150-25/8
    Gł WysokotonowyTonsil GDWK 10/80/T - 8 Ohm
    Zwrotnica STX'a 3D-12/(6/6)/12

I to napędzam amplitunerem yamaha 440

I mam pytanie do fachowców czy takie kolumny są dobre ? nie jestem fachowcem i czekam na opinnie ludzi którzy sie znają w temacie moze mógłbym coś poprawić coś dodać lub ująć. Kolega mówił że za mało średnich.
    Więc czekam na opinnie i pozdrawiam

• #2 18 Paź 2004 17:14
    J. S.
    Poziom 27  

Mało średnich? Porównaj efektywność głośników. Pamiętaj, że dwa basowe mają efektywność o 3 dB większą niż pojedynczy. Może masz włączony "kontur" albo coś takiego, co podbija niskie i wysokie tony? Sprawdź...

Czy te kolumny są dobre... Przetworniki są przyzwoite. Jeśli chodzi o resztę: obudowa jest wzmocniona/usztywniona? Jaką ma objętość netto? Jaki głęboki jest bass-reflex, innymi słowy: do jakiej częstotliwości jest dostrojony(<->obj obudowy)?
    Zwrotnica mogłaby być projektowana pod konkretny zestaw głośników, ale zapewnie nie masz wiedzy ani warsztatu, aby wykonać pomiary. Może jakiś znajomy, albo gotowy projekt gdzieś z netu..?
    Generalnie można by dużo dopracować, ale to wymaga wiedzy i czasu.
    A najważniejsze jest to, aby Tobie się ich brzmienie podobało.
    Pozdrawiam.

• #3 18 Paź 2004 19:00
    plintak
    Poziom 11  

sądząc po wymiarach jakie podałeś ta kolumna to straszna szafa wys i szr może być ale głębokość 45cm to zdecydowanie za duzo 30cm by wystarzcyło, ta teoja kolumna ma ok 130l a 80 do 90 by wystarczyło

• #4 18 Paź 2004 19:07
    jacq
    Poziom 22  

A czy elektroda to forum wróżek? Najpierw trzeba dokonać odsłuchu żeby stwierdzić jak brzmią kolumny. Suche parametry, nawet sprawdzenie zachowania głośników w obudowie za pomocą programu winisd i analiza ich parametrów niewiele powiedzą, bardzo dużo zależy też od pomieszczenia odsłuchowego. Poza tym jaki sens ma pytanie zadane po fakcie? Trzeba było pytać zanim złożyłeś te głosniki, może ktoś robił coś podobnego i wie czego należy się spodziewać po danym zestawie. Teraz możesz tylko stwierdzić czy dźwięk odpowiada twoim wymaganiom czy nie. Jeśli podoba ci się to co słyszysz to olej kolegów którzy myślą inaczej i ciesz się z efektu, jeśli jest inaczej to sam musisz stwierdzić czego im brakuje i ewentualnie zapytać co z tym zrobic. Każdy ma inny gust. To co podoba się komuś wcale nie musi podobać się tobie, czy nie tak?
    pozdro

• #5 18 Paź 2004 21:32
    J. S.
    Poziom 27  

Możesz jeszcze poszperać w necie i jeśli znajdziesz projekty zwrotnic dla połączeń Twoich głośników: wysokotonowy ze średniotonowym; średniotonowy z niskotonowymi, to mógłbyś złożyć sobie trochę lepszą zwrotnicę od STXowskiej...; złożoną z 2 innych ;-)

• #6 20 Paź 2004 23:39
    diyManiek
    Poziom 29  

Te wymiary co podałeś są po uwzględnieniu grubosci płyty, komory dla sredniego (chyba, że jest juz zamkniety swoim koszem). Czyli wymiar brutto? Z tego co widze to moze lepiej te Tesle 226 wypadły by w zamknietej? Ja osobiscie testowałem odsłuchowo wiele tesli i uwazam, że mogłes tutaj dac na bas np. 1x GDN25/60 tonsila. Tesle maja bardzo miekkie zawieszenie i strasznie "lataja" membrany na basie co moze powodowac zniekształcenia. Póki co w moich kolumnach tonsil/tesla. Zrobiłem tak: tonsil bas tesla góra i srodek. Jestem zadowolony, jak Tobie nie pasuje brzmienie Twoich kolumn możesz spróbowac z zamknieta albo je sprzedac i zrobic cos na innych przetwornikach.
    Jezeli chodzi o zwrotnice to lepsze byłyby tu z JANBO niz stx. U mnie mam janbo na low oraz własny projekt w czesci mid-hi. układ 3drozny kazde zbocze 12dB/oct. Z głębokoscia kolumny to przesadziłes wystarczy 30 - 35cm.
    Do srednich tonów doskonale nadaja sie glosniki na sztywnym zawieszeniu. Gumowe lub piankowe gorzej sobie radza. Wazne jest tez dopasowanie skutecznosci a w ostatecznosci dodanie tłumika na góre. Wzmacniacze domowe audio maja zazwyczaj dwupunktowy EQ, który pozostaje pasmo srednie w pozycji 0 można to zobaczyc dobrze jezeli masz we wzmaku funkcje direct. wtedy gra sama koncówa bez korekcji i słychac jak radzi sobie kolumna z pasmem, które podaje wzmak.

• #7 20 Paź 2004 23:45
    Krzak
    Poziom 12  

Sredni jest oddzielony komora, wiec pojemnosc skrzynki sie zmiejsza a pozatym porownywalem z altusami 140 bo takie ma szwagier i sadze ze moje lepiej graja pod kazdym wzgledem, slyszalem ze bardzo duzo do grania ma pomieszczenie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME