Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak połączyć ze sobą dwa gniazdka telefoniczne?

30 Sty 2011 01:09 7552 25
  • Poziom 10  
    Witam,

Pytanie może i banalne, ale nie znam odpowiedzi, a nie chcę rozwalać gniazdka żeby sprawdzić - w jaki sposób połączyć ze sobą dwa gniazdka, abym mógł podłączyć pod jedną linię dwa telefony i Internet ADSL (jedno gniazdko będzie miało 2 wyjścia RJ11)? Jedno gniazdko będzie po jednej stronie ściany, a drugie po drugiej. :)

Oto schemat jak wg. mnie powinno to wyglądać, jeśli się mylę to mnie poprawcie:

Czekam na odpowiedzi,
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 31  
    Fachowiec pewnie by się uparł, że powinna być puszka i dopiero w niej rozgałęzienie linii. Ale taki schemat jak przedstawiłeś też oczywiście zadziała.
  • Moderator
    Najlepiej jak linia idzie najpierw do gniazda do którego jest podłączony modem ADSL, następnie równolegle dołączany jest specjalny filtr i za nim są wszystkie gniazda z telefonami. Unika się niepotrzebnego tłumienia sygnału ADSL.
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    Najlepiej jak linia idzie najpierw do gniazda do którego jest podłączony modem ADSL, następnie równolegle dołączany jest specjalny filtr i za nim są wszystkie gniazda z telefonami. Unika się niepotrzebnego tłumienia sygnału ADSL.

Mógłbyś to na schemacie narysować? Przypominam, że gniazdko za ścianą będzie podwójne.
  • Poziom 10  
    Dobra, nikt nie odpisuje, więc sam taki schemat narysowałem, zamieszczam poniżej, a Wy powiedzcie czy ok. Jak widać kabel z dworu idzie do jednego gniazda w podwójnym gniazdku i jest do gniazdo do którego będzie podłączony modem (router). Dalej przez mikrofiltr kabel idzie do drugiego gniazda w tym samym gniazdku, a do niego będzie podłączony jeden telefon. Później kabel wraca z powrotem przez ścianę do pojedyńczego gniazdka, gdzie będzie podłączony drugi telefon. Oto wspomniany wcześniej schemat:

Czy jeśli to podłączę w ten sposób, to wszystko będzie działać poprawnie i z jak najmniejszą ilością szumów?
  • Moderator
    To jest właśnie ten układ który chciałem Ci wysłać. Sorki ale miałem wczoraj zakręcony dzień.
    Dokładnie tak powinna wyglądać instalacja.
    Należy oczywiście zwrócić uwagę by nie pomylić zakończeń mikrofiltru, końcówka LINE ma być dopięta do linii a do gniazdka w filtrze wkładamy odcinek tasiemki by połączyć kolejne urządzenia.

Sukcesów i gratuluje szybkiej analizy myśli...
  • Poziom 10  
    Mhm, czyli jeden mikrofiltr na te dwa telefony wystarczy? I szumów nie będzie, zgadza się?
  • Moderator
    Mikrofiltr sam w sobie szumów nie wprowadza. To dwa dławiki i jeden kondensator, filtr dolnoprzepustowy który ma wyciąć wszystkie składowe powyżej 20 kHz.
    Będzie działać.
  • Poziom 10  
    irekr napisał:
    Mikrofiltr sam w sobie szumów nie wprowadza. To dwa dławiki i jeden kondensator, filtr dolnoprzepustowy który ma wyciąć wszystkie składowe powyżej 20 kHz.

Zrozumiałem połowę, ale ważne że wiadomo o co chodzi. :)

irekr napisał:
    Będzie działać.

I to jest najważniejsze. ;) Proszę nie zamykać tematu, napiszę w nim za kilka - kilkanaście dni jak będzie po wszystkim co z tego wyszło, dzięki za pomoc chłopaki. :)
    Moderowany przez Tracer2:

Proszę się nauczyć prawidłowo zamieszczać obrazki,
    bo nie będzie czasu na dopiski, tylko temat wyląduje w Koszu !!

• Poziom 10  
    Wyszło pięknie! :D

Wczoraj wymieniłem kable - roboty było bardzo dużo (szczególnie w podwójnym gniazdku, gdzie musiałem upchnąć 4 kable w malusieńkie pudełeczko). Efekt jest świetny - w telefonie nic nie szumi, da się rozmawiać, no i połączyłem ze sobą dwa gniazdka (tak jak drugim z powyższych schematów). I coś odnośnie sygnału Internetu - oto stan przed wymianą kabli:

Rzuca się w oczy zaniżony download (mam 512 Mbps czyli powinno być nieco ponad 600), wysokie szumy i słaby sygnał oraz spora ilość błędów. Obecnie wygląda to tak:

Widać że jest dużo lepiej. :)

I jeszcze małe pytanko - przy takim tłumieniu i sygnale jaki Internet dałby radę? Wg. montera przy poprzednim stanie 512 to był max, ale teraz jest lepiej (co widać na powyższych obrazkach) i nie oszukujmy się, 512 Mb/s to dość wolne jest...
  • Moderator
    2 Mbs powinno polecieć z palcem w......nosie. Wyżej mam obawy, przynajmniej w technologii ADSL1.

Jak widzisz niewielki odcinek przewodów i niewłaściwy osprzęt oraz metodologia sieci może zdusić sygnał o 10 dB (bardzo dużo bo prawie 3 razy), jeszcze lepiej widać zmiany na stosunku sygnał szum (SNR), poprzednio było na granicy stabilności teraz jest spory zapas....
    Sukcesów...
  • Poziom 2  
    witam z tych pokazanych parametrow mozesz spokojnie pokusic sie 6m odleglosc od centrali wedlug tlumienia ok 2km snr napewno spadna gdzies na poziom 16/12 tlumienie sie nie zmieni !!!granica stabilnosci to snr na poziomie 12/10 pozdro!!!
  • Poziom 10  
    Odległość od centrali to 3600 m... :| Właśnie zakończyłem rozmowę z konsultantem z TP i powiedział, że 1 Mbps na pewno pójdzie, możliwe że 2 też, ale ta odległość jest dość spora. Wg. niego parametry linii są w normie (szczególnie po wymienie tych paru kabelków), ale odległość raczej uniemożliwi opcję większą niż 2 Mbps, a i z nią mogą być problemy.

Nie wiem czy wziąć te 2, czy może zaryzykować i spróbować 6?
  • Poziom 33  
    Na tą odległość powinno chodzić do 10Mb/s.Pomiary należy wykonać w
    gniazdku u klienta ,sprawdzić całą linie do centrali-powtarzam do znudzenia-a pomroczność jasna ma się w dalszym ciągu dobrze hihi. Pomiary modemami i wirtualnie mają się jak......zamilknę.Ludzie nauczcie się w końcu rzetelnie wykonywać pomiary sygnału WCZ!!.A ADSL jest sygnałem WCZ.Najważniejszy jest S/N (sygnał/ szum).A co wnoszą modemy.Jak wygląda pomiar dla modemu z S/N 20dB i przy S/N 55dB. z pozycji speca od klawiatury i wirtualnych pomiarów.
    A jak jest spartaczone na kablu magistralnym
    rozdzielczym,abonenckim.POMIARY!! Im więcej usług multimedialnych w kablu tym gorzej-wzajemnie się zakłócają,ISDN także dobrze wycina prędkość.Rosną szumy. zrównoleglenia głowic kablowych to rosnący WFS i zmiana impedancji itd.
    Ma być wykonane jak pisze wyżej Irek!!Tu Irek ma rację jak można dokładnie spartaczyć w samym mieszkaniu a
    każdy wie jakie ma dziwolągi porozciągane po pokojach( jak brakuje kabla
    to i sznur od żelazka służy za przedłużacz hi, a jak leży pod "żartownikiem" wieczorem jest internet rano niema ??hi). U siebie mam instalację wykonaną przewodem telefonicznym ekranowanym 3x2x0.5
    Co masz ryzykować ma przyjechać serwis i wykonać pomiary w twoim
    gniazdku i określić co możesz dostać.Ta jest u mojego operatora. Ja mam
    wykonać pomiary i złożyć swój autograf. Na tej odległości mam telewizje IPTV.Pan konsultant to powinien miernik w garść złapać i się przespacerować do klienta. Sąsiadowi przez 6 miesięcy wmawiano że ma uszkodzony komputer a on sygnału ADSL nie miał w gniazdku.Okazało się ze port jego ktoś inny miał i w CC wszystko pasowało mimo że im tłumaczyłem ze jestem miernikiem zapięty i sygnału nie MA ! i w końcu gdzieś przełączyli na kumatego człowieka z którym się rozmawiało jak swój ze swoim i na drugi dzień miał internet. Najbardziej był zaskoczony miernikiem i pomiarami że konkurencja takimi dysponuje.
    Używając Scherka po 5 minutach mamy odpowiedź.
    Można od strony klienta pomierzyć zostawiamy modem(generator-źródło
    sygnału ADSL) w gniazdku i jedziemy po kolei do centrali
    To są tak proste i śmieszne pomiary-tylko trzeba myśleć co się robi.A od
    lamentów i super pomiarów,decybeli aż się roi a jakie wnioski z
    pomiarów nie ma odpowiedzi. Komu się chce w ten sposób podejść do pomiarów to następna bajka.
    73!
  • Poziom 10  
    Dobrze gadasz. :) Czas poprosić TP o wizytę montera.
  • Moderator
    A te 3600 metrów jest "po trasie kabla" czy "na oko"?
    W Bardzo Biednym Kraju za oceanem, gdzie wymagają od nas wiz, jest zasada, że pętla abonencka nie może przekraczać 1 mili po trasie przewodu.
  • Poziom 10  
    No to bardzo fajnie mają w tym BB Kraju, bo u mnie już podwójnie ten standard został przekroczony...
    Mi się WYDAJE tylko, że to jest w linii prostej. Wątpię, żeby w pomocy technicznej oprócz stwierdzenia jakie są szumy i tłumienie mogli powiedzieć ile metrów kabla mam.
    Niby technik swoimi urządzeniami najlepiej stwierdzi tłumienie i sygnał, ale modem jako tako też się w tej roli sprawdza. 3 dB w tą czy w tamtą to wielka różnica nie jest.
  • Poziom 33  
    Może się i sprawdza-pomierz przy modemie z S/N 20dB i S/N55dB. Z półki wychodzi wcz np 1V pep i 4 V pep. W paszportyzacji wszystko wiedzą ile kabla jest położonego, miedź jest w cenie nikt na pałę nie zakopuje (specjaliści od miedzi kciukiem i wskazującym wyliczają i kg miedzi może być hi). Z pomiaru pętli abonenckiej tez wyliczy.Reflektometrem tez policzysz.Tak więc Cragmite -liczymy (z dB to nie jest tak 1+1 =2) .........I u nas miała być 1mila a jak się kończy to każdy wie.Do klienta miało być nie więcej jak 2km.
    73!
  • Poziom 37  
    Nie ma się co rozpędzać :| już trwają testy dostępowe do 200Mb.
    (Będzie szybciej?)
  • Poziom 10  
    Otóż to 3600 m to nie jest jednak w linii prostej, tylko po kablu - sprawdziłem odległość na Mapach Google ( :D ) i w linii prostej do miejscowości gdzie jest centralka wyszło nieco ponad 2 km.

Btw. - jednego dnia dzwoniłem do pomocy technicznej, powiedział mi facet że 1 Mbps na pewno pójdzie, a 2 Mbps możliwe że też, ale nie więcej. Na następny dzień dzwoniłem jeszcze raz i pomimo że facio zmierzył takie same szumy i sygnał, to stwierdził że mam zostać przy 512 Kbps, bo opcja dwa razy szybsza będzie rwała połączenie na potęgę. No i jak tu im wierzyć? :|

P.S.
    200 Mb/s? Ta, pewnie jak mieszkasz w promieniu 20 m od centrali...
  • Poziom 28  
    Dane paszportyzacyjne na pewno będą najdokładniejsze, oprócz długości znamy jeszcze przekrój żyły zastosowanych kabli, a różnice pomiędzy tłumieniem na kablu o przekroju żyły 0,5 mm, a 0,6 mm są dosyć duże. Wszystkie metody pomiaru długości mogą być tylko przybliżone gdy tak naprawdę nie znamy przekroju żył zastosowanych kabli.
  • Poziom 10  
    Wczoraj wieczorem dzwoniła do mnie babka z TP i zaoferowała mi 2 Mbps. Jeden mówi, żeby koniecznie zostać przy 512, inny że można spokojnie zmienić na 1 Mbps, a teraz jeszcze pada propozycja 2 mega...
  • Moderator
    Bo prawda jest taka że bez testów bedzie trudno cokolwiek ustalic. TPSA bardzo czesto w ramach oszczędności instalowało po wsiach kable magistralne z żyłami 0,4 mm zamiast 0,5 czy 0,6 mm. Do tego kable były produkcji TELEFONIKI (która wykupiła Ożarów by go doprowadzic do upadku) a kable tej firmy mają niestety fatalne parametry, źle dobrane skrety o przeploty. Parametry liniowe kabla 0,4 sa nieporównywalnie gorsze niz 0,6. Z praktyki wiem że tłumienia kabla produkcji Telefoniki jest kilkukrotnie wieksze niż analogicznych kabli produkcji FK Ożarów dla tych samych średnic i tych samych odcinków.
    Jeżeli wcześniej rozmawiałeś z jakimś monterem z tego terenu, który wie jakiego rodzaju kabel Ciebie obsługuje to należy mu wierzyć. Oni znają te kable jak własną kieszeń, jeżeli mówi Ci że 1Mb może mieć problemy to znaczy że wie co mówi.
    Ale warto robić testy.

A handlowcy:....;) . ostatnio znajomej mieszkającej niedaleko Mosiny zaoferowali 20 Mb w miejscu gdzie nie ma nawet pół wyposażenia ADSL2 na żadnej RSU, ONU czy innym DSLAM-ie...
    No comm...
  • Poziom 33  
    Z dzisiejszego dnia : w gniazdku upstream 450/dowstream 1750-rwanie synchronizacji.
    okazało się ze przewód instalacyjny rozparowany-bo łatwiej na kolory połączyć.Po sparowaniu up1024/dow16750.Może dostać 6Mb/s i telewizję IPTV. S/N 61.2dB Pomiary Scherkiem w gniazdku abonenta.Co do średnicy żyły to 0.4/0.6 niewielka różnica-wcz-naskórkowość-tak mi wychodziło z miernika . Nie sparowane,wilgoć-zaczyna się problem duży.należy unikać tych samych usług w czwórce. Rosną szumy i tłumienność.
    Pomiary cały czas się kłaniają niż rozmyślania konsultantów które nijak się maja do rzeczywistości.
    Irek ma rację co do jakości kabla teraz wszystko woła o pomstę do nieba.
    Pozdrawiam!!
  • Moderator
    Rozparowany kabel czwórkowy lub niewłaściwy kabel na przyłączu od głowicy do abonenta to dość częsty przykład dodatkowych tłumienności i przesłuchów.
    Najlepszy kabel do instalacji z głowicy do gniazda abonenta to zwykła skrętka UTP cat5. Tani i dobry.
  • Poziom 2  
    witam nawiazujac do tematu odleglosci 3600 m na tej odleglosci napewno 2 m bedzie dzialalo prawidlowo z 6 m moze zrywac wszystko zalezy tez od ilosci uslug szerokopasmowych w twoim rejonie jak i jakosci kabli /jesli mowimy neo mozna pokusic sie o zmiane dslamu na huwei taki nowy chinski wynalazek ktory podnosi parametry juz na centrali co najmniej o 10sn wiecej-sprawdza sie wlasnie na dlugich liniach/ pozrawiam!!