Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijarka do transformatorów

18 Oct 2004 18:37 27544 33
  • Level 13  
    Czy ma ktoś jakiś pomysł na nawijarkę do transformatorów ?
    Jeżeli tak to niech wrzuci na forum.
    Wielkie dzięki z góry !
    Mbachanek
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 17  
    Dobra nawiajarka możliwa jest do zbudowania na silniku krokowym i jakimś mikrokontrolerze (np.: PiC). Hardware dość prosty niestety trzeba posiedzieć troszkę nad programem, ale warto.

• VIP Meritorious for electroda.pl
    A nie lepiej, silniczek 12V (z wycieraczek samochodowych np.Kamaz), przekładnia na pasek gumowy, ośka gwintowana na łożyskach - regulator obrotów. W ten sam sposób rozwiązałem posów drutu nawojowego. Gwint prawy-lewy, krańcowe wyłączniki przełączające z elektromagnesem.
    Sposób prosty a niezawodny.
  • Level 42  
    Witam! Jak potrzebujesz szybka i bardzo prostą, to wiertarkę ręczną do imadła, karkas na klocek i do wiertarki, jeden obrót korbką, to sześć obrotów karkasem, ale jak potrzebujesz na dłuższą metę, to lepiej tak jak koledzy radzą.
    Pozdrawiam
  • Level 17  
    Taka kompletna nawijarka znajduje się w EdW 07/2000 w cyklu Bascom College. :D
  • Level 21  
    Witam
    A może dałoby się wykorzystać stary napęd z silnikiem elektrycznym komutatoroiwym 220V i przekładnią ślimakowa ze starej dużej skasowanej maszyny liczącej do fakturowania.Zastosować regulator obrotów silnika.Te napędy maszyn miały solidną odlewaną sztywną podstawę z przekładnią.Trzeba by tylko rozwązać problem posuwu drurtu(zwój prz zwoju).Pozdrawiam
  • Level 12  
    Witam
    W Ep 11/2000 jest opis projeku-"Automatyczna nawijarka cewek"
    Może sie przyda. Pozdrawiam
  • Level 13  
    Ja uważam ze najwiekszym problemem jest dopasowywanie. Gdyż do nawijarki napęd można wymyśleć a jak zrobic żeby nie trzeba było za każdym razem wkładać coś w środek aby nie połamać kostki????????
  • Level 14  
    czy ktoś z kolegów mugłby podać projekt takiej nawijarki na silnik od wycieraczek bardzo bym prosił bo mam taki i niewiem co z nim zrobić
    z góry dziękuje
  • Level 13  
    Z takim silnikien od wycieraczek to będzie cięzko wykonać full automatyczną nawijarkę.

Zapodaje projekt Z EP o którym wspomniał kolega rysiu, może komuś sie przyda. Projekt nie jest bardzo skomplikowany, silniki można wyciągnąc ze starych stacji dysków 5.25'', a i z prockiem nie bedzie problemu bo jest to standardowy 2051. Program żrodłowy jest zawarty w projekcie wystarczy tylko przepisać. Płytki podejrzewam, że sa dostępne na stronie EP.
  • Level 37  
    Rupiec382 wrote:
    Ja uważam ze najwiekszym problemem jest dopasowywanie. Gdyż do nawijarki napęd można wymyśleć a jak zrobic żeby nie trzeba było za każdym razem wkładać coś w środek aby nie połamać kostki????????

Poprostu zrobić mocowanie w kłach :smoke

Nawijarka powinna stanowić zwartą i sztywną konstrukcję, gdyż siły wystepujące przy naciągu drutu są dosyc duże, oraz wystepuje efekt drgań przy większych obrotach.
    Ja posiadam fabryczną NP-02 jak kogoś interesują szczegóły mechaniczne to moge podać, równiez moge wykonac nawijanie traf sieciowych , głośnikowych oraz innych w/g założeń zleceniodawcy- za wyjątkiem traf toroidalnych.
  • Level 15  
    Program z Elektroniki Praktycznej do nawijarki cewek jest niekompletny.
    Czy ma ktoś pełny program? lub potrafi dopisać?
    Proszę o zamieszczenie na forum.
  • Level 14  
    Nawinięcie nawet 300 zwoi na karkasie to pestka można to zrobić ręcznie.
    Problem jest z nawinięciem powiedzmy 3tys zwoi drutem 0,2 na toroidzie. Ma ktoś jakiś pomysł nie musi być automatyczna. Wie ktoś jak zbudowana jest fabryczna?
  • Level 13  
    Buszra wrote:
    Nawinięcie nawet 300 zwoi na karkasie to pestka można to zrobić ręcznie.
    Problem jest z nawinięciem powiedzmy 3tys zwoi drutem 0,2 na toroidzie. Ma ktoś jakiś pomysł nie musi być automatyczna. Wie ktoś jak zbudowana jest fabryczna?

Dokladnie - zastanawiam sie nad tym, bo byc moze mialbym troche toroidow do nawiniecia, tyle, ze 0.15 a nie 0.2 :-(
    Fabryczna ogolnie mowiac sklada sie z rozkladanego okręgu (fachowo to się chyba szydło nazywa), ktory przewleka się przez toroid i zamyka. Po zamknięciu nawija się na ten okrąg drut na określoną długość, zaczepia koniec na toroidzie i obracając szydłem w przeciwną stronę nawija na toroid. Zastanawiam się tylko, jeżeli średnice szydła i toroidu są znacznie różne, to w jaki sposób wybiera się nadmiar drutu?
    Ktoś widział może gdzieś jakiś projekt do nawijarki na toroidy? A może realizował i mógłby służyć pomocą? Przyłączam się do pytanka Buszry.
  • Level 20  
    [quote="byrek"]
    Buszra wrote:

Ktoś widział może gdzieś jakiś projekt do nawijarki na toroidy? A może realizował i mógłby służyć pomocą? Przyłączam się do pytanka Buszry.

Też podłaczam się do pytania.
  • Level 20  
    No tak, zdjęcia to ja widziałem, chodzi o szkic tak jak napisał byrek.
  • Level 14  
    Zdjęcie jest złej jakości trudno cokolwiek dostrzec, ale dostrzegłem na innej fotografi, że obok tego pierścienia jest drugi może to z niego prowadzony jest drut i obracają się z różnymi prędkościami muszę to przemyśleć.
  • Level 12  
    Witam!! Czytając posty na temat nawijarki do cewek, pomyslalem sobie ze warto by bylo miec cos takiego w swoim warsztaciku :D . Nie jestem doswiadczonym elektronikiem (mozna powiedziec ze jestem prawie zielony w tych sprawach i dopiero zaczynam :| ) wiec bardzo prosze o pomoc jezeli takowa bedzie mozliwa.
    Po wygrzebaniu z piwnicy kilku czesci wpadlem na taki pomysl ( widoczny na schemacie- rys. nawijarka.gif). Chodzi mi o jakiś prosty schemat sterownika silnika krokowego ( ja mam silnik krokowy pozycjonujący laser wyciągnięty z CD- Rom'u- ma dwie cewki- po dwa wyjscia na każdą cewkę). Chcialbym zeby sterownik pod wpływem impulsu z fotodiody wykonywal zadaną ilość kroków ( tak zeby można bylo ustawiać grubość drutu dla dokladnego nawijania). Przydałby się jeszcze jakis przełącznik krancowy (czy cos w tym stylu) który odwracalby kierunek obrotów silnika krokowego po nawinięciu warstwy ( myslalem o drugiej fotodiodzie poruszającej się razem z prowadnicą drutu- rolę ograniczników spelnialy by dwie diody które oświetlając poruszającą się fotodiodę na krancach przesylalyby kolejny impuls wysterowujący sterownik na zmianę kierunku obrotów silnika krokowego- regulacja długości warstwy odbywalaby sie poprzez odpowiednie ustawienie diód oswietlających- rys. wylkranc.gif).
    P.S. ... i jeszcze jedno pytanie- czy fotodioda ( ja wyciągnelem ja ze starej myszki [A4Tech]- diody oświetlające z soczewkami) będzie dawala sobie radę z taką częstotliwością pracy (silnik dwufazowy obraca się z dwiema prędkościami obrotowymi- 320 [obr./ min] oraz 2750 [obr./ min] ????) Z gory dziękuję i pozdrawiam.
    ... aha no i przydalby sie jeszcze jakis uklad zliczający impulsy z tej fotodiody (lub innej jezeli nie da sie podlaczyc wszystkiego do jednej).
  • Level 13  
    wlodek wrote:
    Po wygrzebaniu z piwnicy kilku czesci wpadlem na taki pomysl ( widoczny na schemacie- rys. nawijarka.gif). Chodzi mi o jakiś prosty schemat sterownika silnika krokowego ( ja mam silnik krokowy pozycjonujący laser wyciągnięty z CD- Rom'u- ma dwie cewki- po dwa wyjscia na każdą cewkę).

Popsuję ci trochę twoją wizję - silniki pozycjonujące laster w CD nie są krokowe (chociaż ten, który opisałeś nie wygląda na standardowy i być może jest krokowy). Silniki do pozycjonowania lasera w cdromach, które rozbierałem były wyposażone w fotoelementy do ustalenia pozycji sanek i miały _dwa_ przewody.
    Jak już dostaniesz w swoje łapki silnik krokowy, to bez problemu będziesz mógł ustalić ilość kroków potrzebnych do wykonania na jeden obrót. Wtedy odpada ci całe sterowanie z fotoelementami, o których pisałeś :)
  • Level 27  
    raczej nie jest tak jak mówisz, we szystkich nowszych cd i pochodnych pozycjonuje laser silnik krokowy, mógłbym żec nawet że 10lat temu też były krokowe, wcześniej pewnie też
  • Level 12  
    Wielkie dzieki za odpowiedz ale co z tym sterownikiem ????... a co do tych fotoelementow to chcialbym żeby silnik zwykly i krokowy byly jakos ze soba sprzegniete ( ja te sprzegniecie chcialbym zrealizowac za pomoca fotoelementow )- tak zeby praca jednego byla scisle uzalezniona od pracy drugiego silnika. W ten sposob wyeliminowalbym wszelkie niedokladnosci w nawijaniu i koordynacji silników. Wiec mam kolejne pytanie... czy zastosowanie sterownika silnika krokowego sterowanego impulsami z fotodiody bedzie wiazalo sie z wieksza komplikacja schematu???? ...i bardzo prosze o jakis schemat tego typu sterownika.
    P.S. Silnik <krokowy ???> jest wyciagniety z CD- Rom'u "LG" <?chyba ? z 1997 roku>. Jak juz pisalem posiada dwie cewki i cztery kabelki- po dwa przewody na kazda cewke ( z tego co wyczytalem na elektrodzie i z zabawy tym silniczkiem wnioskuje ze jest to silniczek krokowy dwucewkowy bipolarny- aby wykonac kilka krokow musialem zasilac cewki ze zmianą polaryzacji( ale nie wiem dokladnie w jakiej kolejnosci )- prosilbym rowniez bardzo o podanie dokladnego algorytmu zasilania cewek w takim silniku).
  • Level 13  
    Jaroff wrote:
    raczej nie jest tak jak mówisz, we szystkich nowszych cd i pochodnych pozycjonuje laser silnik krokowy, mógłbym żec nawet że 10lat temu też były krokowe, wcześniej pewnie też

Jeżeli nie wierzysz, to mogę gdzieś wystawić fotkę silnika, który mam z _przypadkowo_ rozebranego cdromu - dwa kabelki zasilające i wiatraczek od transoptora. Nawet we fragmencie obudowy, żeby nie było... ;)
    Wiem, co piszę :>

Dodano po 8 [minuty]:

wlodek wrote:
    Wielkie dzieki za odpowiedz ale co z tym sterownikiem ????... a co do tych fotoelementow to chcialbym żeby silnik zwykly i krokowy byly jakos ze soba sprzegniete ( ja te sprzegniecie chcialbym zrealizowac za pomoca fotoelementow )- tak zeby praca jednego byla scisle uzalezniona od pracy drugiego silnika. W ten sposob wyeliminowalbym wszelkie niedokladnosci w nawijaniu i koordynacji silników. Wiec mam kolejne pytanie... czy zastosowanie sterownika silnika krokowego sterowanego impulsami z fotodiody bedzie wiazalo się z wieksza komplikacja schematu???? ...i bardzo prosze o jakis schemat tego typu sterownika.
    P.S. Silnik <krokowy ???> jest wyciagniety z CD- Rom'u "LG" <?chyba ? z 1997 roku>. Jak juz pisalem posiada dwie cewki i cztery kabelki- po dwa przewody na kazda cewke ( z tego co wyczytalem na elektrodzie i z zabawy tym silniczkiem wnioskuje ze jest to silniczek krokowy dwucewkowy bipolarny- aby wykonac kilka krokow musialem zasilac cewki ze zmianą polaryzacji( ale nie wiem dokladnie w jakiej kolejnosci )- prosilbym rowniez bardzo o podanie dokladnego algorytmu zasilania cewek w takim silniku).

Ok, poruszyłeś parę problemów.
    Żeby zrobić sterownik, to najpierw musisz wiedzieć, do czego. Robiąc układ na silniku krokowym nie ma potrzeby używania żadnego elementu optycznego - ilość kroków wykonanych przez silnik na 1 obrót jest zawsze stała, np. 100. Mnożąc 100*ilość zwojów masz ilość kroków potrzebnych do nawinięcia danej ilości zwojów. Proste, prawda?
    Co do sterowania silnikiem krokowym, to nasuwa mi się stare pytanko "gógle zaparowały?"
    Dla unipolarnego np. bardzo ładny opis z moich bookmarków:
    http://www.doc.ic.ac.uk/~ih/doc/stepper/control2/sequence.html
  • Level 12  
    Quote:
    Robiąc układ na silniku krokowym nie ma potrzeby używania żadnego elementu optycznego - ilość kroków wykonanych przez silnik na 1 obrót jest zawsze stała, np. 100. Mnożąc 100*ilość zwojów masz ilość kroków potrzebnych do nawinięcia danej ilości zwojów. Proste, prawda?

W zupełności się z tobą zgadzam, ale nie wiem czy do konca sie zrozumielismy. Ja ta nawijarke chce zrobic nie tylko na silniku krokowym. Silnik krokowy bedzie wykorzystany jedynie do posuwu drutu, a do nawijania tego drutu wykorzystam zwykly silnik dwufazowy podlaczany pod 220 V ( no wiesz... taki np.: od starego wentylatora, patrz rys. nawijarka.gif )- a w silniku dwufazowym na 220 V raczej ciezko bedzie mi wykonac krok ;) ... a wiec rodzi sie problem- silnik dwufazowy nie ma zbyt wielkiej mocy i przy nawijaniu drutu o grubosci np. 1,5 mm, naciagniecie go aby zwoje byly scisle upakowane bedzie powodowalo zmniejszenie obrotów tego silnika (wynika to z tego ze ten naciagniety drut stawia opor silnikowi dwufazowemu- chodzi mi o opór w sensie mechaniki ), podczas gdy silnik krokowy bedzie pracowal z jednostajna predkoscia obrotowa i w ten sposob silniki nie beda skoordynowane i zwoje nie beda nawijaly sie jeden obok drugiego. Dlatego chce zastosowac fotoelementy zeby skoordynowac silniki i wyeliminowac blad oporu drutu- jezeli silnik dwufazowy bedzie sie krecil wolniej to fotoelementy sprawia ze i silnik krokowy bedzie wolniej przesuwal drut. Ogólnie mowiac: gdyby silnik dwufazowy krecil sie z jednostajna predkoscia nominalna podana na tabliczce ( lub mial jakies 60 W mocy co umozliwiloby pominiecie oporów drutu ) to owszem moznaby pominac caly fotoukład, ale niestety nie dysponuje takim silnikiem i bardzo prosze o pomoc.
    Quote:
    Żeby zrobić sterownik, to najpierw musisz wiedzieć, do czego.

... sterownik ma byc do sterowania silnikiem krokowym, bipolarnym, dwucewkowym. Musialby on dzialac tak zeby po otrzymaniu impulsu wykonywal zadana przezemnie ilosc krokow na tym silniku np.: ustawiam ilosc kroków na 10. Po otrzymaniu impulsu sterownik wykonuje 10 kroków na silniku krokowym, po otrzymaniu kolejnego impulsu, silnik wykonuje znowu 10 kroków, itd....
  • Level 35  
    witam !! odnośnie sterownika na Forum CNC link - http://www.cnc.info.pl są sterowniki o jakie Ci chodzi ( tak myślę ) . silnik chyba ma być jednofazowy ? ( przynajmniej ja mam w domu jedną fazę ) . lepiej by było gdyby na silniku " głównym " był impulsator o np. 200 impulsach , uzyskał byś wtedy jeden obrót silnika krokowego na jeden sil. głównego. przy skoku śruby 1mm ( od podajnika drutu ) uzyskał byś skok 1mm . jeżeli podzielił byś liczbę inpulsów przez np dwa uzyskujesz 0.5 mm skoku itd. idąc dalej - dzieląc przez inne wartości uzyskasz inne skoki. przypatrując się nieco dokładniej lepiej by było mieć do dyspozycji większą ilość impulsów a i tak musisz zastosowac przełożenie pomiędzy silnikiem głównym a nawijaną cewką , myślę że 10 do 1 było by OK! . masz więc do dyspozycji 2000 impulsów na jedn obrót cewki - dalej dzielisz jak chcesz. podział przez właściwie dowolną wartość możesz zrobić na kaskadzie licznikó 74192 ( lub podobnych ) . pozdrawiam !!
  • Level 12  
    ... a jak wlasciwie wyglada taki impulsator- czy jest to jakis uklad elektroniczny czy jakas czesc elektroniczna... i co to jest ta kaskada ???? :|
    P.S. Ten silnik jest rzeczywiscie jednofazowy- to wynika z mojego braku doswiadczenia i wiedzy w tych tematach :|
  • Level 35  
    witam !! impulsator wygląda np. tak - jest to kółko z otworami od liczby otworków ( lub nacięć ) zależy liczba impulsów na jeden obrót . impulsy powstają na skutek przerywania strumienia światła ( np. ). nawiasem mówiąc wystarczy na chwilkę rozebrać muszkę ( można ją przy okazji wyczyścić ) . łączenie kaskadowe układów - łączymy układy szeregowo - wyjście pierwszego do wejścia drugiego. jeżeli jest to dalej nie jasne to służę wyjaśnieniami ,jeśli zaistnieje konieczność stosownym rysunkiem . pozdrawiam !!
  • Level 12  
    OK ! Mniej wiecej rozumiem ale jak mialby wygladac schemat elektroniczny takiego układu. Z impulsatorem nie bedzie problemu bo na obracajacej sie tarczy zawsze mozna wyciac nie jeden otworek a tak jak pisal pukury np:. 200. W glownej mierze chodzi mi o schemat elektroniki ukladu tak zebym mogl to wszystko jakos zlutowac na plyce no i zeby dzialalo :D
  • Level 35  
    witam !! myślę sobie że układ mechaniczny jest w tym przypadku o wiele bardziej skomplikowany niż elektronika ! jak uporasz się z -przekładnią ( 1-10 ) wrzecionem do mocowania cewki , podajnikiem drutu , ułożyskowaniem śruby do przesuwu podajnika i całą resztą to elektronika to pryszcz . schematu nie ma bo skąd miał by być ? przecierz to tylko pomysł ! masz pomysł więc musisz trochę pokombinować. jak będziesz miał konkretny problem z czymś to pisz - napewno uzyskasz pomoc, wątpię żeby ktoś podesłał Ci kompletne plany . to do Ciebie jako konstruktora należy zaprojektowanie całości,inni mogą tylko pomóc ! pozdrawiam !!