Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GRUNDIG M72-315 IDTV, wyłącza się

IREKG 18 Paź 2004 19:15 2016 16
  • #1 18 Paź 2004 19:15
    IREKG
    Poziom 19  

TV pracuje np. godzine i sie wyłącza do st-by,chyba bo kontrolka niezmienia swiecenia, w tym stanie brak napiec z przetwornicy przy próbie właczenia pilotem napiecie do stopnia koncowego H wzrasta do 187V trwa to ulamek sekundy i TV sie nie włancza, trzeba wyłaczyć TV wyłacznikiem siciowym i po pewnym czasie uruchomi sie normalnie z napieciem linii 146V , w czasie pracy do momentu wyłaczenia to nap. niewzrasta sprawdzone miernikiem z pomiarem wart. max. gdzie szukac przyczyny tej usterki, prosze o pomoc
    pozdrawiam Irek

0 16
  • #2 18 Paź 2004 19:32
    jerzy19
    Poziom 10  

proszę sprawdzić wtyk-gniastko na cewkach odchylających na kineskopie
    tam się zdarza często zimny lut

0
  • #3 18 Paź 2004 19:35
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Czy ten model nie ma tzw. Eco-Switch ? sprawdź, bo to może być przyczyna => w ustawieniach menu

Eco-switch wyłącza tv po zaporogramowanym czasie, drobiazg, ale może to to.

0
  • #4 18 Paź 2004 20:36
    IREKG
    Poziom 19  

niewiem czy ma ECO SWITCH, JAK TO SPRAWDZIĆ? ale to nie to ba ten problem pojawil sie przed dwoma dniami, przelutowalem plyte zobacze co bedzie dalej
    pozdrawiam

0
  • #5 18 Paź 2004 21:26
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

W grundigach od dawna stosują różne wynalazki, zwłaszcza w droższych modelach. Eco Switch to wyłącznik sterowany z przekaźnika *programowo. To zachowuje się podobnie jak bezpiecznik automatyczny, ma zatrzask, i po podaniu napięcia odłącza zasilanie, prawdopodobnie przed tą czynnością wyłącza jakieś moduły zasilania i wyłącza wyłącznik główny. Nie mam teraz schematu serwisowego, bo z niego bym podał szczegóły. Byćmoże w powyższym modelu jest coś nowszego lub innego. Nie jest to prawdopodobnie przyczyna w/w usterki, ale sprawdzić zawsze można. Proponuję wgrać nowy "firmware" do Chasis tego telewizorka, byćmoże ma jakieś wyjścia diagnostyczne do kompa.... JTAG etc.

0
  • #6 19 Paź 2004 18:46
    IREKG
    Poziom 19  

problem nadal wystepuje, zorientowałem się ze to procesor wyłacza TV a gdy chcę go ponownie włączyć to sygnał st-by z procesora pojawia sie na ułamek sekundy i zanika, trzeba wyłączyć TV z sieci i po pewnym czasie znów normalnie sie włacza, czy to moze błednie działa jakies zabezpieczenie ? prosze pomóżcie!!!

0
  • #7 19 Paź 2004 19:10
    KZ
    Poziom 20  

nie występują przy wyłączeniu na obrazie żadne dziwne znaki np. chwilowa przewaga jednego z kolorów RGB lub jakieś poszarpanie treści obrazu ??? Stawiam jak zwykle w "Gruźlikach" na zimne luty na trafopwielaczu, trafiie przetwornicy lub na jakimś gniaździe moduł. Czasem trzeba prawie małą rolke cyny zużyć nim się poprawi :wink:

0
  • #8 19 Paź 2004 21:45
    IREKG
    Poziom 19  

jak TV działa to na obrazie wystepuja ukosne różowe paski lub kreski ala tak jest od dawna a wczesniej sie niewyłączał, wyczytałem ze na te paski trzeba wymienic elki w Feature-Box, gdy sie uruchomi TV po samoczynnym wyłoczeniu to zawsze jest on przełączony na AV to dziwne czyzby jakis problem z oprogramowaniem procesora strujacego? wszystkie zauwazone zimne luty usuniete, niemam juz na niego pomysłow prosze o wsparcie
    pozdrawiam Irek

0
  • #9 19 Paź 2004 22:05
    zdzich42
    Poziom 40  

Może i Tobie zdarzyło się takie uszkodzenie jak mnie. Przyczyna był zespół regulatorów na PK ostrość, siatka druga. Z tym, że u mnie wyłaczał się z jasnym tłem i właśnie paskami ukośnymi. Przeryłem FBoxa i ....nic. Podmiana wyzej opisanego elementu pomogła. Po takim samowyłączeniu sam załączał się od AV. Uszkodzenie objawami podobne, opisz czy przy wyłaczaniu tez sie raptownie rozjaśnia.

0
  • #10 20 Paź 2004 19:05
    IREKG
    Poziom 19  

u mnie przy wylączaniu ekran sie nierozjasnia tylko poprostu gasnie, na pinie feature-boxa gdzie jest wyjscie sterujace H gdy TV jest w st-by widac impulsy prostokatne o amplitudzie 0,5V natomiast gdy niedaje sie wlaczyc to tych imp. niema na oscylu widac tylko podskakujaca linie w momencie próby włączenia pilotem,na pinie 8 gdzie jest nap. zasilania 5V jest czysto ale w momencie próby włączenia pojawiaja sie smieci o amplitudzie 50mV, niweiem juz co mam robic wymienilem prawie wszystkie elki w Feature-boxie i poprawilem luty to tylko spowodowalo znikniecie tych rozowych pasków, prosze o jakies sugestje

0
  • #11 20 Paź 2004 19:28
    czeladnik
    Spec od TV

Tak jak ktos wczesniej napisal,doradzam dokladnie!!! przelutowac chassis
    a przede wszystkim wtyk odchylania pionowego :!: na plycie bazowej,listwe kontaktowa modulu Scart.
    Sprawdz lub wymien T351 napiecie +L.
    Do prob mozna wyciagnac modul korekcji Ost/West (protekcja V jest odlaczona).
    Start odbiornika (po zalaczeniu np.wl.sieciowym na AV) oznacza ,ze prawdopodobnie taka funkcja jest ustawiona w Menü -Sonderfunktionen.

0
  • #12 20 Paź 2004 20:49
    IREKG
    Poziom 19  

wtyk odchylania V sprawdzony i przelutowany tak jak i inne podejrzane miejsca na chassis teraz juz wogule sie niewłącza, przetwornica startuje na ulamek sekundy a niema imp. ster.H z Featur-Boxa

0
  • #13 20 Paź 2004 21:23
    czeladnik
    Spec od TV

Wyciagnij modul korekcji i wlacz odbiornik.
    Odlaczales powielacz ?
    Po starcie ,jakie napiecia mozna zmierzyc ?
    Chassis CUC1852 Digi5.
    Wada F-Box nie jest wykluczona.Czy scalaki w Boxie sa w podstawkach?,jezeli tak to jakie i w jakich -czarne czy brazowe ?
    Po starcie i zablokowaniu odbiornika mozesz cos zmierzyc na szynie I2CBus ? imulsy,napiecia ?
    Sprobuj odpowiedziec prosze na te pytania.

0
  • #14 20 Paź 2004 22:21
    IREKG
    Poziom 19  

w czasie gdy się niewłącza wyjecie modulu korekcji czy tez odłączenie powielacza nic niedaje, "Po starcie ,jakie napiecia mozna zmierzyc ?"- w tej krotkiej chwili przetwornica wytwarza wszystkie nap. na wyjsciu +M gdzie powinno byc +16V jest +12 ale jak wynika ze schematu tam dodatkowo podawane jest nap. z trafa linii a wtym momencie ono niepracuje i dlatego pewnie jest mniej, jeden scalak jest w podstawce PLCC brązowej jest to SDA9xxx niepamietam dokladnego oznaczenia, jezeli chodzi o szyne I2C to przyznam sie ze nic tam niesprawdzałem, najbardziej dreczy mnie zanik impulsów sterujacych H na wyjsciu FEATURE-BOX

0
  • #15 20 Paź 2004 22:38
    czeladnik
    Spec od TV

Moge sie mylic,ale mam wrazenie ze jakis zimny lut zostal przeoczony.
    Masz schemat czy cala serwisowke do tego odbiornika?
    Czy napiecia Stand-by sa OK?
    We wczesniejszych postach pisales,ze odbiornik startowal, moze przez przypadek po rozebraniu Boxu i wymianie kondesatorow zrobiolo sie gdzies zwarcie ?

0
  • #16 20 Paź 2004 22:43
    j.tecza
    Poziom 10  

jesli to jest chasis digi 5 z kineskopem toshiba to mialem 4przypadki ze uszkodzony byl trafo przetwornicy objawialo sie to przypatkowymi wylaczeniami aponownie wlaczyc mozna bylo tylko wylacznikiem sieciowym

0
  • #17 21 Paź 2004 18:45
    IREKG
    Poziom 19  

no więc rozebrałem jeszcze raz FEATURE-BOX-a przelutowałem te punkty ktore jeszcze niebyły ruszane i juz sie niewyłącza czyli powodem usterki były zimne luty, temat zamkniety, dzięki za pomoc
    pozdrawiam Irek

0