Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oprogramowanie zmieniające telefon w przekaźnik sygnału

exti 30 Sty 2011 17:59 1505 5
 • Oprogramowanie zmieniające telefon w przekaźnik sygnałuDr Paul Gardner-Stephen, naukowiec z australijskiego Flinders University zaprezentował system łączności komórkowej, który znacząco poprawia komunikację w rejonach katastrof, gdzie zawiodła lokalna infrastruktura komórkowa.

  Stworzył on oprogramowanie do telefonów będące w stanie przekazywać połączenia z jednego aparatu do drugiego - bez pośrednictwa stacji bazowych w bezpośredniej bliskości - aby ostatecznie przetransmitować je do działającej stacji bazowej. Co ważne, jak twierdzi wynalazca, udało się zaprogramować "całkiem zwyczajny" telefon do wykonywania takiej funkcji, bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu.

  Technologia ta ma wielki potencjał w sytuacjach klęsk żywiołowych takich, jak niedawna powódź w Australii, kiedy stacje zostały zalane i wyłączone z użytku, ale również na obszarach, gdzie sygnał jest zazwyczaj niedostępny lub słaby. Dr Gardner-Stephen ma zamiar udostępnić swoje oprogramowanie publicznie i darmowo, aby operatorzy komórkowi lub producenci telefonów mogli je zintegrować w swoich produktach.

  Źródło:
  http://www.cellular-news.com/story/47635.php


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 30 Sty 2011 20:04
  lorak17
  Poziom 15  

  Super sprawa, ale operatorzy będą protestować toż to nóż wbity w ich portfele.
  Zamiast telefonować do sąsiada można by użyć takiego "walkie-talkie". Z resztą jeśli do najbliższego przekaźnika jest 3-4km i sieć działa tzn nasz telefon jest w zasięgu to znaczy, że takie "lokalne rozmowy" można by na takie dystanse przeprowadzać. :)

 • #3 30 Sty 2011 20:11
  piterus99
  Poziom 43  

  Nie zapominaj, że anteny na BTSach mają kilkadziesiąt razy większy zysk energetyczny niż te w telefonach, stąd masz zasięgi kilku kilometrów BTS ))(( telefon.
  Zresztą to tylko takie gadanie, wiadomo że to nie wejdzie nigdy do użytku(m.in. właśnie z powodu, o którym pisałeś), poza tym daje to większe pole manewru dla tych złych - skoro rozmowa przechodzi przez nas, to łatwiej ją przechwycić, a szyfrowanie GSMu jest już rozpracowane.

  I generalnie mam wrażenie, że jedna komórka = jedno zestawione połączenie, ale mogę się mylić.

 • #4 30 Sty 2011 22:05
  arkady25
  Poziom 16  

  lorak17 napisał:
  Super sprawa, ale operatorzy będą protestować toż to nóż wbity w ich portfele...


  nie będą musieli póki stosowany jest system GSM

 • #5 30 Sty 2011 23:38
  exti
  Poziom 32  

  lorak17 napisał:
  Zamiast telefonować do sąsiada można by użyć takiego "walkie-talkie".


  Nie, nie, to nie działa w ten sposób. BTS nadal jest potrzebny. Telefon z zainstalowanym oprogramowaniem tylko pośredniczy w przesyłaniu sygnału, a nie stanowi stacji bazowej.

  Mnie tu zastanawia inna kwestia - telefon "przekaźnikowy" pewnie zajmuje się tylko tą funkcją w danej chwili, czyli jego użytkownik raczej nie może jednocześnie prowadzić rozmowy, odbierać SMSów, itd...

 • #6 31 Sty 2011 19:24
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  Żaden problem, wystarczy dodać ostrzeżenie, że rozmowa zostanie przerwana w ciągu 10 sekund...
  idea zacna, aczkolwiek utopijna, poza tym faktycznie obawiałbym się o bezpieczeństwo... choć z drugiej strony, jako zwykły użytkownik- ok, dobry pomysł. Ale pod warunkiem braku zasięgu, a nie "poprawiania" go sobie przy trzech kreskach