Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor Samtron (Samsung) 76DF - nie startuje

ormin 18 Paź 2004 19:30 2917 10
  • #1 18 Paź 2004 19:30
    ormin
    Poziom 15  

Problem wygląda następująco: monitor po włączeniu przyciskiem sieciowym nie włącza się (brak startu wysokiego napięcia) tylko miga zielona dioda zasilania w sekwencji: przez 2sek. jest wyłączona, przez 3sek. świeci, przez 2sek. wyłączona, przez 3 sek. świeci i tak w kółko (w tak migotania diody słychać włączany przekaźnik pętli rozmagnesowującej).
    Na początku wymieniłem kondensatory po stronie pierwotnej wraz z tym na 400V (dostał lekkiego "brzuszka") - sytuacja bez zmian. Po dalszej analizie i pomiarach doszedłem do sytuacji, że po odłączeniu napięcia zasilającego 12V na scalaku STV6888 (lub TDA6888 - procesor odchylania) przetwornica uruchomiła się na stałe z następującymi napięciami:
    1. na diodzie D608 5,46V (na schemacie 7V)
    2. na diodzie D609 50V (na schemacie 50V)
    3. na diodzie D610 76,8V (na schemacie 70V)
    4. na diodzie D611 11,83V (na schemacie 13V)
    5. na diodzie D612 -13,27V (na schemacie -10V)
    Wymieniłem scalak STV6888 na nowy ale sytuacja bez zmian.
    Korzystam ze schematu Samsung Samtron 76DF chassis AN17K zamieszczonego na elektrodzie.
    Prosze o pomoc w naprawie tego monitorka.

0 10
  • #2 18 Paź 2004 20:35
    Bogusław Gazda
    Poziom 26  

Sprawdz trafopowielacz ,uklad Hota i jego gałęz zasilania B+ bo z tego co piszesz wnioskuje, ze jak procesor odchylania poda impulsy na Hota cos tam obciąza i blokuje procesor zasilacz.

0
  • #3 18 Paź 2004 20:38
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Sprawdź trafopowielacz (Odepnij anodę, rozładuj i na Mom - do poszczególnych nóg trafa. Jak Mom coś pokaże - trafo do wymiany).
    Pozdrawiam.

0
  • #4 18 Paź 2004 21:54
    ormin
    Poziom 15  

Witam.
    Zapomniałem dodać w swiom poście że trafopowielacz już też sprawdzałem - jest OK.
    Idąc tropem jaki zaproponował Bogusław Gazda, odłączyłem pin 26 (HOUT) układu STV6888 (brak sterowania HOT-a) i przetwornica zachowuje się bez zmian (mruganie diody). Chyba musze się przyjrzeć elementom w otoczeniu STV6888.

0
  • #5 19 Paź 2004 07:08
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Masz chyba tam stabilizator 12V (sterowany - taki na małym radiatorze) - co jest na wyjściu?
    Pozatym Sprawdź mały stabilizator 5V (siedzi na brzegu płyty - wygląda jak tranzystor).
    Pozdrawiam.

0
  • #6 26 Paź 2004 21:50
    dzimber
    Poziom 12  

A może po prostu końcówka od wejścia VGA(monitrora) nie styka równo z wejściem karty graficznej. Jeżeli tak jest to te objawy(miganie diody), które napisałes występują. Jest to dość częsty problem wśród użytkowników komputerów:P pozdrawiam!

0
  • #7 28 Paź 2004 19:05
    ormin
    Poziom 15  

Nie oddzywałem się wcześniej z powodu barku czasu na naprawę tego monitorka. Sprawdziłem na szybko wskazane napięcia i wynoszą odpowiednio 11V i 4,85V (pomiarów dokonałem w ciągu tych 3 sek. kiedy dioda świeci). Teraz będę mieć więcej czasu na zaglądanie do tego monitorka i dam znać o dalszych efektach. Proszę jednozceśnie o dalsze sugestie. Czy jest jakiś sposób żeby się upewnić że STV6888 (TDA 6888) jest OK bo wcześniejsza podmiana nie polepszyła ani nie pogorszyła sprawy - chyba że szukam usterki nie w tym miejscu monitora??

0
  • #8 10 Kwi 2005 19:43
    ormin
    Poziom 15  

Chciałbym jeszcze wrócić do tego monitorka.
    Przyczyną usterki okazał się tarfopowielacz - klient po dłuższym czasie zdecydował się na zakup nowego. Po wymianie monitor wystartował ale pojawiły się nowe problemy. Sytuacja wygląda następująco:
    1. przy braku sygnału pojawia się OSD z informacją o sprawdzeniu połączenia - OSD jest wyświetlane prawidłowo
    2. po włączeniu komputera brak jest jednak treści obrazu - monitor załącza się dopiero w momencie kiedy WinXP zgłasza się z oknem logowania (Windows ma ustawioną rozdzielczość ekranu na 1024x768/85Hz). Monitor nie pozwala na zmianę częstotliwości lub rozdzielczości ekranu na inną niż 1024x768/85Hz - brak synchronizacji.

Dodatkowo brak jest koloru czerwonego, który przy pierwszych dwóch uruchomieniach był (kolory w oknie OSD o którym wspominałem w punkcie 1 są prawidłowe). Oprócz tego pojawił się pionowy kilkucentymetrowej szerokości czarny pasek który dzieli ekran. działają regulacje związane z geometrią obrazu.
    Nie posiadam aparatu cyfrowego żeby zrobic zdjęcie tego ekranu - w między czasie będę próbował od kogoś pożyczyć albo spróbuje to ewentaualnie jakoś opisać.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

0
  • #10 11 Kwi 2005 12:57
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Pamięć, albo procek synchro.
    Na początek jednak naprawy (tej drugiej usterki) radzę przelutować odchylanie i PK.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 13 Kwi 2005 20:42
    ormin
    Poziom 15  

Monitor opanowany.
    Kwestie związane z nieprawidłowym obrazem to wina procka synchro (dzięki dariuszm2 za dobrą sugestię). Procek nie był uszkodzony tylko na samym początku go wymieniałem i wlutowałem podstawkę - jedna z nóżek nie miała dobrego kontaktu.
    Co do braku kolorów uszkodzony był kabel sygnałowy - do wymiany poszła wtyczka.
    Dziękuje wszystkim za pomoc.

0