Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 kilka przemyśleń

goslaw3 30 Sty 2011 18:14 2274 20
  • #1 30 Sty 2011 18:14
    goslaw3
    Poziom 8  

Witam, temat ma juz kilka lat ale nadal jest aktualny, mam altusy 140 i z braku kasy na cos nowego muszę narazie korzystac z nich

Pierwsza kwestia to ulepszanie tychze altusow, nie bede ruszal zwrotnicy ale wymienie przewody od glosnikow do zwrotnicy bo oryginalne sa bardzo cienkie

Druga spawa to wymiana sykow GDWT 9/40 na GDWT 9/100 FP nowki sztuki

Niechce rozwiercac BF, i tu chyba mozna by tylko jakie tuby podoklejac tylko niewiem jakiej dlugosci

i ostatnia sprawa, porownanie do altusow 300, ktore z pewnoscia sa nowsza konstrukcja, ale..... poza tym ze sa mocniejsze to sa lepsze? no juz poza sykami bo to oczywiste, zwrotnica w A300 napewno inna bo mocniejsze glosniki ale czy jakoscowo jest lepsza? Obudowa A300 to w zasadzie A140 z dolozonym pudlem dolnym(podstawa) czy ta podstawa polaczona jest z reszta pudla rezonansowego tzn czy w A300 jest jedno wielkie pudlo czy jedno dolne male , sluzace tylko jako podstawka i gorne z glosnikami

i jeszcze podsumowujac czy warto jest zmieniac 140 na 300? bo i tak trzeba miec spory metraz zeby wykorzystac A140, ja mocy absolutnie nie potrzebuje to co mam asulutnie mi wystarcza, ale czy jest roznica w jakosci dzwieku A140 i A300(ale zaznaczam -oprocz wysokich bo tu roznica jest diametralna, i jak juz wspomnialem zaloze te GDWT 9/100 FP)

mam nadzieje ze odpowiecie na moje pytania, i dziekuje za pomoc,
    Pozdro

Regulamin p.15. Proszę poprawić pisownię. [Pablo]

0 20
  • #2 30 Sty 2011 19:27
    quikuu
    Poziom 12  

Zależy jakiego wzmacniacza używasz do napędzania. Altusy 300 to nowa konstrukcja, ale wg. mnie nie warta swojej ceny, tak jak napisaleś, A300 to takie A140 z podstawkami, myślę że nie warto inwestować jeśli ci wystarcza, i nie masz dużego metrażu ani wymagań.

0
  • #3 30 Sty 2011 20:01
    wariato
    Poziom 43  

Tu masz temat o ,,tuningu'' Altusów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic968837.html może już zaglądałeś.
    Ogólnie co do różnic pomiędzy A140 a A300 to z dwojga złego lepiej wybrać A300. Ale jeżeli mierzysz się w przyszłości ze zmianą tych 140 to lepiej na inną serię niż Altus. Dodam że A300 potrzebują ogromnego pomieszczenia a także solidnego napędu. Mniejsze zło uczynisz jak wybierzesz coś mniejszego o lepszym brzmieniu. Chociażby Mildton 80 jeżeli chcesz pozostać przy marce Tonsil i nie masz dużego budżetu. Oczywiście można zaproponować inny, znacznie nowszy sprzęt, wszystko zależy od gotówki, pomieszczenia, oczekiwań itd.

0
  • #4 30 Sty 2011 21:44
    goslaw3
    Poziom 8  

nie nie nie , chodzilo mi o to ze narazie nie mam kasy na nowy lepszy sprzet wiec musze sie tym cieszyc, i jezeli to mozliwe ciut poprawaic

Jestem amatorskim audiofilem bez pedantycznych zachowan, cenie jakosc ponad moc, to oczywiste i dlatego napisalem ten temat

Wymienie, przewody na grubsze, najlepsze syki jakie sa najlepsze syki czyli GDWT 9/100 FP i pokombinuje z gabka w srodku zamiast starej watoliny

Tu martwi mnie troche ten BR bo podobno wstawiony jest od tak sobie, poniewaz inne zagraniczne konstrukcje tez takowy mialy, mozna by pokombinowac z wklejeniem np rurek pcv w te zaslepki br, zaby stworzyc namiastke prawdziwego BR

I moze jeszcze ktos sie wypowie co do porownania do A300, jezeli A300 to TYLKO A140 z dolozonym dolem i moca to jest gitara co oznaczalo by z w porownaniu do A300 nic nie strace ;], A 140 sa slabsze to oczywiste ale czy graja gorzej niz A300 (poza sykami)

Dzikeuje za dotychczasowe odpowiedzi
    pozdro

aha zapomnialem o wzmacniaczu, tu tez klasa canajmniej dobra bo jest WS 301S na przemian z radmorem 5412 (chodz radmor to nowasza i cieplej grajaca konstrukcja, wedlug mnie rowniez z lepszymi srednimi tonami)

Kolega będzie tak uprzejmy i poprawi niechlujnie napisany post?
    Przy okazji - Regulamin p.10.9
    (dj-MatyAS)

0
  • #5 30 Sty 2011 21:54
    Joincik
    Poziom 17  

Co do wymiany wysokich, nie myślałeś o kopułce zamiast tuby? Zagra na pewno przyjemniej, i delikatniej, mniej "estradowo", bardziej "domowo".

Co do strojenia, najlepiej policz sobie to w WinIsd. Zmierz i przelicz litraż obudów, wrzuć parametry głośnika, i działaj...

Standardowo Altki sa strojone bardzo wysoko, co daje głosny, wysoki bas pozbawiony zejścia, bo jak wiadomo, poniżej strojenia BR jest gwałtowny spadek... Zestrój niżej, bas się na pewno poprawi.

W zwrotce można pokombinować, ale to już bardziej zaawansowana zabawa, i można jeszcze bardziej zepsuć dźwięk, jeśli taka modyfikacja będzie nieprzemyślana.

0
  • #6 30 Sty 2011 22:01
    wariato
    Poziom 43  

Altus 140 ma to do siebie że ma otwory stratne zamiast BR czyli jakość basu pozostawia wiele do życzenia, jest tłuczący, dudniący i nisko nie zejdzie. Zastosowany GDN 30/60 jest głośnikiem bez polotu, ogólnie nie nadaje się do kolumn otwartych. Altusy 300 są już trochę poprawionymi kolumnami, mają prawdziwe, zestrojone BRy, lepszy GDWT - ogółem kolumny typowo do muzyki rozrywkowej i głośnego grania.
    Błędem jest założenie że A140 różni się wyglądem. Brzmienie jest zupełnie inne, oczywiście na korzyść A300.

0
  • #7 31 Sty 2011 13:14
    goslaw3
    Poziom 8  

Co powicie o kulumnach STX jak alternatywa dla altusow 140? lub jakies inne kolumny, najlepiej nowe, ale przegladajac alegro nie ma nic ciekawego na te STX tez ludzie psiocza

pojecia nie mam co robic

Co robić?
    Zastosować się do moderacji powyżej.
    (dj-MatyAS)

teraz gra gitara?

Dochodze tez do wniosku ze do 500zl nie kupi sie lepszego sprzetu niz A140, jednak trzeba na wejsciu wymienic syki na GDWT 9/100 chlodzone ferrofluidem, wymiana kabli i wygluszenie obudowy juz mniej mnie cieszy, ale trzeba to bedzie zrobic, jednak nadal niewiem co z tym BF, wiercic z tylu nowy otwor i zapchac stare? ;/

0
  • #8 31 Sty 2011 19:15
    filip425
    Poziom 13  

Co do wymiany głośników wysokotonowych to się zgadzam dużo lepiej to zagra. STX z serii F to nie są za rewelacyjne zestawy. Kilka razy spotkałem się z taką sytuacją że ludzie wstawiali głośniki Tonsila do skrzyń z STX ( najwięcej widziałem tak przerobionych zestawów STX F-180). GDN30/60/1 to niestety taki "zbasowany" GDS30/30, nie nadaje się zbytnio do obudowy B-R. Możesz spróbować z przedłużeniem tych otworów stratnych rurką PCV. Jeśli wytniesz z tyłu obudowy B-R to pamiętaj że z ustawieniem takich zestawów jest dużo trudniejsze ze względu na ten B-R. Do 500zł można kupić duuuuużo lepsze zestawy niż A140. Choćby Mildtony które grają dużo lepiej od Altusów, Zg40C, Voyager, Scherzo, Alton, Bolero, Perfect nawet nie koniecznie z oferty Tonsila. Może nie są tak ładne jak Altusy ale grają dużo lepiej.

0
  • #9 01 Lut 2011 11:15
    goslaw3
    Poziom 8  

"Mildtony graja lepiej od altusow" no z tym sie nie zgodze, widziales syki w mildtonach, nie umywaja sie do GDWT ale moze ja sie myle i w mildtonach sa kopulki, szczerze to te kjulumny wygladaja dosc marnie ale moze postawiono w nich na jakosc a nie na wyglad

Wie ktos jakie byly ceny altusow 140 i owych miltonow gdy jeszcze byly w sklepach/?

Dziekuje wszystkim za pomoc

0
  • #10 01 Lut 2011 11:33
    filip425
    Poziom 13  

W Mildtonach jest głośnik GDWK czyli kopułka. Słyszałem i Mildtony i Altusy i Mildtony grają nieporównywalnie lepiej. Altusy to konstrukcja bardziej dyskotekowa niż domowa. Dlatego napisałem " Może nie są tak ładne jak Altusy ale grają dużo lepiej."

0
  • #11 01 Lut 2011 11:43
    goslaw3
    Poziom 8  

A powiedz mi jeszcze szanowny kolego bo w altusach 140 sa pseudo BR, w mildtonach jest inaczej? konstrukcja pudla i BR bardziej dopracowana?

0
  • #12 01 Lut 2011 12:03
    filip425
    Poziom 13  

Tak Mildtony są pod tym względem dużo lepsze. Posiadają normalne tunele B-R a nie otwory stratne jak w Altusach.

0
  • #13 01 Lut 2011 15:09
    goslaw3
    Poziom 8  

kolega ma mildtony 150 w dobrym stanie, staram sie zamienic z nim za moje A140, ale A140 maja chyba wieksza pieniezna wartosc, jak myslicie?

0
  • #14 01 Lut 2011 15:10
    DJ Kunix
    Poziom 15  

Pozwólcie że dodam coś od siebie. Jeżeli chodzi o altusy, to powiem tyle, nadają się tylko "do łupania", przy dużej głośności "syki" kompletnie zagłuszają basy. Dźwięk można powiedzieć jest typowo "estradowy" - w bardzo marnej jakości. Co do ceny... za 500zł wolałbym kupić Altony 110 lub Mildtony110.

0
  • #15 01 Lut 2011 15:37
    filip425
    Poziom 13  

A140 są warte ok 400zł jeśli są w bdb stanie choć na allegro możesz za nie wziąć troszkę więcej. NewMildton 150 to całkiem niezłe kolumny. Miałem okazje je mieć, byłem z nich bardzo zadowolony. Te Mildtony są warte ok 300-350zł zależnie od stanu głośników, obudowy.

0
  • #16 01 Lut 2011 17:29
    goslaw3
    Poziom 8  

Mam pytanko w jakich seriach wychodzily mildtony zanbim wyszly New mildtony? Slyszalem tez opinie ze new mildtony sa gorsze, macie na ten temat jakis informacje?

0
  • #17 01 Lut 2011 18:02
    filip425
    Poziom 13  

Midlton ma regulację tonów średnich i wysokich natomiast NewMildton nie mają tej regulacji czyli są inne zwrotnice. Midltony miały tylko jedną serię nie tak jak Altusy kilka.

0
  • #18 01 Lut 2011 23:05
    Joincik
    Poziom 17  

filip425 napisał:
    500zł można kupić duuuuużo lepsze zestawy niż A140. Choćby Mildtony które grają dużo lepiej od Altusów, Zg40C, Voyager, Scherzo, Alton, Bolero, Perfect nawet nie koniecznie z oferty Tonsila. Może nie są tak ładne jak Altusy ale grają dużo lepiej.

Za 500zł to można kupić porządne monitory na przetwornikach Vify, Peerlessa, czy Seasa, które pod względem jakości dźwieku wymieszają z błotem wyżej wymienione zestawy :D

0
  • #19 02 Lut 2011 00:49
    noinfected
    Poziom 12  

Możesz wymienić sekcję wysokotonową na przetworniki STXa. Nie wiem jaki to dokładnie model. Jest ich tam kilka. Celuj w droższe.

0
  • #20 02 Lut 2011 08:03
    filip425
    Poziom 13  

Joincik ja to wiem ale zauważ że autorowi jako napęd kolumn służy już poczciwy polski sprzęt a raczej jakość dźwięku tego sprzętu nie jest za wysoka. Te zestawy które wymieniłem to tylko mały przykład ;)

0
  • #21 18 Lut 2011 11:37
    goslaw3
    Poziom 8  

Czesc wracajac do tematu , mam altus 140 i zamiar wlozenia tam gdwt 9/100 FP zamiast fabrycznych gdwt 9/40/5

i teraz tak, czy powinienem przerabiac zwrotnice na wzor tej z altusa 300 gdzie fabrycznie pracuje gdwt 9/100 FP czyli przylutowac cewke (nie pamietam oznaczenia)

bo kwestia jest taka ze altusy maja pasmo od tam 30 do 18k, jak nie przylutuje tej cewki to beda graly do 20k tak jak je stworzono?

prosze o pomoc i pozdro

0