Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór dostawcy Internetu, oraz routera.

yabu 30 Sty 2011 19:51 2997 18
  • #1 30 Sty 2011 19:51
    yabu
    Poziom 15  

Witam,
    internet radiowy który posiadam pozostawia sobie wiele od życzenia. Zacząłem dzwonić po TP Netii UPC.
    TP po weryfikacji zaproponowała mi 6Mb/s, UPC niestety nie świadczy żadnych usług pod moim adresem, NETIA zaproponowała 20Mb/s.

wybór wydaje się prosty tylko czy.... czy taka różnica w prędkości jest możliwa, skoro to są te same kable?

druga cześć pytania to wybór rutera:)
    Interesuje mnie taki router na którym będzie można podzielić prędkość na konkretne prędkości i przypisać je do konkretnych stanowisk roboczych. Co powiecie na router od dostawcy Netii jest warty uwagi? Bedzie można na nim zastosować takie ustawieni.
    A może coś lepszego? przewidziany budżet 200-250zł.
    Przestrzeń wifi to ok 5m w lini prostej, dwie sciany.
    pozostałe 3 stanowiska po kablu.

Pozdrawiam

0 18
  • #2 30 Sty 2011 20:24
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    czy taka różnica w prędkości jest możliwa, skoro to są te same kable?
    Oczywiście, nie, tylko Netia ma ostatnio taki sposób pozyskiwania klientów, potem drogą degradacji umowy, aneksują Cię na 6mbps(albo 10) i zostajesz u nich.

Netia daje router z wifi ale bez funkcji, o której mówisz. Najlepiej jakby Ci dali zyxela, którego przestawisz w tryb bridge. Do tego dokupisz jakiś router z podziałem pasma(np TPLink 743ND albo Asus RT-16N z tomato) i będzie tak, jak chcesz.

0
  • #3 30 Sty 2011 21:20
    yabu
    Poziom 15  

a czy degradacja takie umowy jest zgodna z prawem?

czy uważasz ze chcą mnie naciągnąć ?
    co bys wybrał TP czy Netie, zakładając ze 20Mb/s nie będzie możliwe do osiągnięcia przez Netie?

Czy livebox w TP posiada taką możliwość o ktorej wspomniałem?

A jeśli miałbym kupić ruter ADSL to jaki, aby miał w/w opcje?

gdzies jeszcze czytałem o jakis anneksach A i B, kupujac router mam na to zwrocic uwagę?

POzdrawiam Y.

0
  • #4 30 Sty 2011 21:23
    piterus99
    Poziom 43  

Tak, bo się na nią zgadzasz, nie jestem pewny czy możesz wypowiedzieć wtedy umowę, ale raczej tak.

Wybrałbym TP.
    Livebox nie posiada tej funkcjonalności.
    Masz przyklejony wątek, ale generalnie urzadzenia z wbudowanym modemem adsl nie są najlepsze do podziału pasma i kończy się na dwóch urządzeniach.

Tak, powinieneś zwrócic uwagę - kabel od TP = Annex A.

0
  • #5 30 Sty 2011 23:31
    szalikmars
    Poziom 11  

dokładnie tyle samo wyciagniesz na neti a linia z tpsa

w neti umowa na 24 miesiace 6 miesiecy jest za darmo
    w tpsa nie

bierz netię jest tańsza

0
  • #6 30 Sty 2011 23:32
    piterus99
    Poziom 43  

Kolejny, który patrzy tylko na cenę. Poczytaj forumowe historyjki o tym, jak Netia załatwia sprawę awarii na liniach TP - odechciewa się.

0
  • #7 31 Sty 2011 14:01
    yabu
    Poziom 15  

wybierając taki modem od TP WiFi ZTE (WiFi ZTE ZXV10 W300= aby podzielić łącze na konkretne komputer muszę dokupić Jeszce router TPLink 743ND albo Asus RT-16N
    bo troszkę się pogubiłem :) czy na przykład taki sprzęcik Linksys WAG160N sam wystarczy?

0
  • #8 31 Sty 2011 16:19
    piterus99
    Poziom 43  

Ewentualnie Linksys AG241 z Tomato, ale lepiej wziąć dwa osobne pudełka.

0
  • #9 31 Sty 2011 16:26
    hermes-80
    Poziom 43  

Linksys AG241 to chyba nie jest sprzęt wspierany przez Tomato.

0
  • #11 31 Sty 2011 18:18
    yabu
    Poziom 15  

to jakiś konkretnie ten sprzęt polecisz ?
    weź pod uwagę późniejsze jego konfiguracje żeby była w miarę prosta i przejrzysta dla osoby która ma małe pojecie o sieciach:)
    chyba ze pomożecie:)

0
  • #12 31 Sty 2011 18:27
    hermes-80
    Poziom 43  

Modem może być jeśli ma tryb bridge i trzyma parametry łącza nie zrywając synchronizacji.
    Do podziału łącza polecam Asusa RT-N16 + Tomato (rozwojowy soft z dużymi możliwościami) sam Asus to sprzęt, na który można wgrać różny alternatywny soft jeśli nie spasuje Tomato - w co wątpię.
    Jeśli Asus to za drogi sprzęt to wybierz sobie coś pod Tomato z podanej tabeli:
    http://tomatousb.org/doc:build-types
    Pamiętaj jednak o tym, że im większa przepustowość łącza od ISP tym router musi mieć wydajniejszy procesor by go obsłużyć.
    (Asus RT-N16 to sprzęt z wyższej półki)
    Tomato jest po polsku wiec jedna barierę (językową) masz już z głowy.

0
  • #13 31 Sty 2011 21:44
    yabu
    Poziom 15  

hermes-80 napisał:
    Modem może być jeśli ma tryb bridge i trzyma parametry łącza nie zrywając synchronizacji.

WiFi ZTE (WiFi ZTE ZXV10 W300 ten moze byc pd TP?

ten router asusa widze ze jest wypasiony na max-a, jest mi to potrzebne do domowej sieci?

abstrahującod tego wszystkiego i robie tak
    kupuje modem od TP WiFi ZTE WiFi ZTE ZXV10 W300 podpinam jednego kompa po wifi 3 kolejne po kablu i jeden używa np. rapida zassysa cos to na pozostałych 3 kompach internet będzie muliło tak ze nie będzie dało się nic oglądać np strony czy YT?

0
  • #14 31 Sty 2011 21:51
    hermes-80
    Poziom 43  

Tak jeśli kupisz zwykły router, jeśli pasmo zostanie wysycone - abstrahując można na Asusue zainstalować programy do ściągania i mniejszym kosztem energetycznym sobie ściągać na dysk podłączony do niego przez cały czas.

Cytat:
    kupuje modem od TP WiFi ZTE WiFi ZTE ZXV10 W300 podpinam jednego kompa po wifi 3

Supporting Bridge or Router mode, NAT, 802.1Q, - tak posiada bridge ale wtedy znikają jego właściwości wifi.

0
  • #15 31 Sty 2011 21:56
    makkak
    Poziom 18  

Ja od 6 lat mam bardzo dobre doświadczenia z netem od Neti na lini TP, praktycznie brak awarii (zdarzyły się pojedyncze na krótką chwilę). Cena lepsza niż w TP, mam 6Mbits i wszystkim polecam:) Transfery na poziomie 700KB/s praktycznie cały czas, piękne pingi (jak to po kablu, na radiu jest tragedia przeważnie). Upload ok. 500Kbits.

0
  • #16 01 Lut 2011 12:45
    recki-quadra
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o Netie - żeby nie używać wulgaryzmów powiem że są niekompetentni - w lipcu 2010 złożyłem oficjalne zapytanie o możliwość podłączenia netu (dla mojej firmy, po przeprowadzce do nowej siedziby - centrum krakowa), szybko uzyskałem odpowiedź że oczywiście jest, do 20Mb (odpowiedzieli na piśmie podbitym wszystkimi możliwymi pieczątkami). Przysłali do podpisania umowę, natychmiast podpisana i odesłana, firma "wisi na kołku" (czyli urlopy dla pracowników bo bez neta nie możemy nic robić ale spoko - sezon urlopowy) - do 30 dni podłączą.
    Minęło 20 kilka dni, firma dalej nie działa, Netia przysłał kurierem router - hura chyba niedlugo zaczniemy działać (skoro już przysłali router bzzprzewodowy)!
    Po kolejnych kilku dniach zadzwonili ludzie z firmy która instaluje dla netii - przyjadą za 2 dni - hura po dwakroć, ludzie odwołani z urlopów, zaczynamy działanie !
    Mijają dwa dni - przyjeżdża seicento z drabiną na dachu, wysiada jeden z Panów, szybkie pytanie
    -"to tu mamy montować?"
    -"tak !"
    -"nie ma możliwości technicznych!"
    -"jak to?"
    -"do budynku ida dwie pary kabli, obydwie używane, a dla jednego klienta nie opłaci się dociągać linii"
    -"ale do Waszej centrali jest maks 400 metrów!"
    (siedziba na Zabłociu w Krakowie)
    -"i tak sie nie opłaci"
    Na nic płacze i kalumnie że czekaliśmy na to miesiąć czasu, na nic propozycja żeby jakiegoś małego montera wpuścić do studzienki z kablem przywiązanym do nogi, wyjdzie akurat u nas pod oknami - "nie opłaci się i już !
    Netia w żaden sposób nie poczuła się do winy (mimo pisemnego zapewnienie o możliwości dociągnięcia netu).
    Skończyło się na podłączeniu radiem od innego operatora, pracownicy mieli półtora miesiąca urlopu a firma duuuże straty
    Dlatego od tej przygody unikam netii jak ognia chociaż może jak jużuda im się podłączyć to działa ?

0
  • #17 01 Lut 2011 13:37
    yabu
    Poziom 15  

hermes-80 napisał:

Supporting Bridge or Router mode, NAT, 802.1Q, - tak posiada bridge ale wtedy znikają jego właściwości wifi.

Co to w praktyce oznacza ze nie będzie internet działał bezprzewodowy?

Jak kupie ten modem WiFi ZTE ZXV10 W300 i po prostu zainstaluje neo to bedzie działało to na 4 kompach?

Pozniej do tego modemu jak dokupię router np. asusa to będzie oto współgrało?
    Czytałem opinie na temat tego modemu od TP i ponoć wifi jest kiepskie, czy jak dokupię później router asusa będzie chodziło to git?

0
  • #18 01 Lut 2011 14:04
    hermes-80
    Poziom 43  

Wszystko będzie działało tylko chciałem zauważyć, że ten modem/router ma jako dodatkową opcję tryb Mostu gdzie pod to możesz podłączyć dowolny router ethernetowy, a sam ZTE będzie tylko robił za modem ADSL

0
  • #19 01 Lut 2011 18:13
    yabu
    Poziom 15  

a może lepszym rozwiązaniem jest oferta z Orange z tym moedem Siemens A100

0