Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wzmacniacza lampowego - dodatkowe gadgety

Jap 30 Sty 2011 20:13 3012 2
  • #1 30 Sty 2011 20:13
    Jap
    Poziom 28  

Cześć
    Właśnie uruchomiłem część zasadniczą wzmacniacza lampowego PP 4xEL34

Strona z projektem:

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Roessler-Amp/Bauanleitung.htm

Poniżej foteczka jeszcze bez okablowanego kanału lewego
    Budowa wzmacniacza lampowego - dodatkowe gadgety

Wzmacniacz zasila kolumny głośnikowe Jamo S606. Porównując dźwięk do amplitunera YAMAHA HTR5930 muszę napisać, że jakby YAMAHA nie posiadała dźwięku wielokanałowego i radia to chyba bym ją sprzedał (choć dziś kosztuje już grosze). I co dziwne, to to, że lampowiec ma ok 2x35W a gra z tym samym poziomem dźwięku co 2x105W z Yamahy i dodatkowo z niesamowitą głębią dźwięku i niesamowitą szczegółowością.

Po doznaniu szoku dźwiękowego - czas na zamknięcie wzmacniacza w pudło i dodaniu kilku gadgetów.

1. Korektor barwy dźwięku
    Poszukuję wysokiej klasy regulatora tonów (2 lub 3 pozycyjny) - może być wykonany w technice krzemowej. Układ będzie wyłączany (pętla na przekaźniku) ponieważ brzmienie lampowca w większości przypadków płyt CD jest idealne i nie potrzebuje żadnej korekcji (czego nie można napisać o Yamaszce) - ale na kilku płytach zauważyłem, że należy skorygować nieco tony.

Czy zbudował ktoś z forumowiczów następujący korektor barwy dźwięku

http://adrianangka.wordpress.com/2008/07/04/t...mplifier-with-tone-control-schematic-diagram/

Proszę o namiary na inne sprawdzone konstrukcje.

2. Regulacja głośności - już zamówiony audiofilski potencjometr Alps z silniczkiem. Moduł sterujący to AVT594

3. Kontrola prądu BIASU. Zastanawiam się nad wbudowanym miliwoltomierzem z przełącznikiem sekwencyjnym (np będzie przełączał się co 10sek) mierzącym spadki napięcia na R katodowych ELek. Można też dorzucić pomiar napięć stabilizowanych napięć anodowych 420v dla ELek i 285V dla pozostałych lamp + pomiar napięcia żarzenia. Taka pełna kontrola :)

No chyba, że poradzicie coś innego

W chwili obecnej priorytet dla mnie to punkt 1. Zależy od niego konstrukcja obudowy - panel i część górna z wyeksponowanymi lampami.

1 2