Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik rolkowy pomoc w roszyfrowaniu jego funkcji.

hvelektronik 30 Sty 2011 20:18 3001 9
  • #1 30 Sty 2011 20:18
    hvelektronik
    Poziom 19  

Witam Zabrałem się za remont szafy sterowniczej ekstrudera spożywczego (s45-12-11) instalacja jest delikatnie mówiąc w nie ładzie dodatkowo poprzedni właściciel po zmieniał sporo rzeczy. Poniżej schemat układu załączenia silnika z zaznaczonym wyłącznikiem (rolkowym ?) czerwonym kołkiem i tu mam pytanie czy mogę go zastąpić przełącznikiem hebelkowym?
    Czy może szanowni koledzy wiedzą do czego on służył czy nie jest to jakies zabezpieczenia? W dtr maszyny nic nie wspomniano o tym.
    Co oznaczają symbole w niebieskim kwadracie?

Załączam jeszcze dwa pozostałe części schematu

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 9
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 30 Sty 2011 21:11
    r-wojt
    Poziom 15  

Czy "wyłącznik rolkowy" to jest wyłącznik krańcowy z ramieniem ,a na końcu ramienia jest rolka? Funkcja tego "wyłącznika " zależy od miejsca jego umieszczenia.

Czy "wyłącznik rolkowy" to jest wyłącznik krańcowy z ramieniem ,a na końcu ramienia jest rolka? Funkcja tego "wyłącznika " zależy od miejsca jego umieszczenia.
    "Symbole w niebieskim kwadracie" - przy dokładnie skserowanej dokumentacji oznaczają "kolumnę" w której umieszczony jest symbol , tzn. stronę masz podzieloną na 10 kolumn, pod elementem 1K1 masz podane kolumny w których są umieszczone styki tego przekaźnika (stycznika) , czyli w kolumnie 2 , 3 i 6 - patrz schemat.

0
  • Relpol
  • #3 30 Sty 2011 22:39
    hvelektronik
    Poziom 19  

Czy aby na pewno ten symbol oznaczał krańcówkę bo w dokumentacji maszyny jest schemat który pokazuję załączenie układu napędowego noża i tam jest krańcówka z rolką ale jest oznaczana inaczej.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Sty 2011 22:46
    roks
    Specjalista Automatyk

Witam

To włącznik krańcowy z rolką ( najprawdopodobniej ) ze stykiem normalnie zwartym .

W Twoim przypadku jego załączenie ( rozwarcie styku ) uniemożliwia załączenie stycznika 1K1 . Po załączeniu nie ma już znaczenia .

Prawdopodobnie zabezpieczenie startu w jakiejś konkretnej pozycji.

Raczej bym dociekał dlaczego jest .

Pozdrowienia

0
  • Pomocny post
    #5 31 Sty 2011 15:35
    Sopel85
    Poziom 11  

hvelektronik napisał:

Co oznaczają symbole w niebieskim kwadracie?

Symbole te oznaczają w której gałęzi znajduje się styk przekaźnika i tu np. 1K1 załącza styki 1K1 w gałęziach 2,3,6.

Co do 1SQ to jest to jakiś wyłącznik zapobiegający uruchomieniu gdy nie została osiągnięta określona pozycja...
    Ja raczej proponuję doszukać się gdzie on powinien być zamontowany (lub gdzie jest zamontowany) i jeśli go nie ma lepiej podmienić na rolkowy a nie heblowy.

0
  • #6 31 Sty 2011 22:31
    hvelektronik
    Poziom 19  

Jeśli jest to zabezpieczenie przed nie włączeniem maszyny to chyba wiem już gdzie powinien znajdować ten przełącznik pewnie był zamontowany na potencjometrze regulacji obrotów, prawdopodobnie uniemożliwiał uruchomienie maszyna z ustawionymi np max obrotami. Montaż na potencjometrze będzie kłopotliwy albo zamontuje przełącznik chebelkowy ale to w ostateczności.
    Temat do zamknięcia Bardzo Dziękuję za pomoc.

0
  • #7 11 Sty 2012 09:49
    zinkiel
    Poziom 8  

Czy mógłbys mi pomóc w podłaczeniu Ekstrudera S-45 ? Mam takie urządzenie wraz z szafą sterującą . Niestety w czasie remontu uległo uszkodzeniu podłączenie szafy do ekstrudera. Nie posiadam żadnych schematów . Czy byłbys w stanie ( oczywiście w miare mozliwości ) porobić skany posiadanej przez Ciebie dokumentacji dotyczącej szafy sterowniczej S-45 i Ekstrudera S-45 ?i przesłać na adres zinkiel@o2.pl lub zamieścić je na stronie Elektrody ?

Jeżeli tak to z góry dziękuję
    Adam

0
  • #8 18 Sty 2012 20:23
    hvelektronik
    Poziom 19  

Witaj Postaram się pomóc. W miarę możliwości czasowych.

0
  • #9 19 Sty 2012 07:52
    zinkiel
    Poziom 8  

Interesuje mnie cała DTR , ale jak jest problem to chociaż schemat połaczeń elektrycznych pomiędzi szafa sterowniczą i Ekstruderem.

Dzięki za chęć pomocy
    :angel:
    zinkiel

0
  • #10 14 Lut 2012 20:43
    zinkiel
    Poziom 8  

Człowiek niezwykle uprzejmy i wielce pomocnu. Dzięki niemu urządzenie działa lepiej niż przed awarią
    Jeszcze raz pięknie dziękuję. :D

0