Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy tranzystor - alternatywa dla krzemu, lepszy niż grafen

lazor666 30 Sty 2011 20:57 3319 2
  • Mniejsze i bardziej wydajne energetycznie chipy elektroniczne mogą być wytwarzane dzięki użyciu molibdenitu. EPFL's Laboratory of Nanoscale Electronics and Structures (LANES) opublikowało dziś w Nature Nanotechnology pracę, wykazującą, że ten materiał ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnego krzemu czy grafenu przy zastosowaniu w elektronice.
    "Jest to dwuwymiarowy materiał, bardzo cienki i łatwy w użyciu w nanotechnologii. Jego stosowanie w produkcji bardzo małych tranzystorów, diod LED i ogniw słonecznych ma naprawdę duży potencjał " mówi profesor Andras Kis z EPFL. Porównuje on jego zalety z dwoma innymi materiałami: krzemem, obecnie elementem numer jeden, używanym w urządzeniach elektronicznych, np. chipach komputerowych, i grafenem, którego odkrycie w 2004 zostało nagrodzone nagrodą Nobla w dziedzinie Fizyki w 2010 roku. Jedną z zalet molibdenitu jest to, że ma mniejszą objętość niż krzem, który jest materiałem trójwymiarowym. "W warstwie molibdenitu (MOS2) o grubości 0,65 nanometrów elektrony mogą krążyć równie łatwo, jak w warstwie krzemu o grubości 2 nanometrów" wyjaśnia Kis.

Nowy tranzystor - alternatywa dla krzemu, lepszy niż grafen

Link

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    lazor666
    Poziom 11  
    lazor666 napisał 63 postów o ocenie 3, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2010 roku.
    maniak0790
    Poziom 21  
    Był german teraz jest krzem, czas na epoke molibdenitu.
    jp17
    Poziom 1  
    Szukam materiałów na temat: Materiały do produkcji tranzystorów (począwszy od krzemu ,arsenku galu,węglik krzemu,krzemogermanu). Mam trudności w znalezieniu konkretnych informacji na ten temat . Wszelkie materiały będą mi bardzo przydatne. mój mail: jp17(malpa)o2.pl