Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy tranzystor - alternatywa dla krzemu, lepszy niż grafen

lazor666 30 Sty 2011 20:57 3319 2
 • Mniejsze i bardziej wydajne energetycznie chipy elektroniczne mogą być wytwarzane dzięki użyciu molibdenitu. EPFL's Laboratory of Nanoscale Electronics and Structures (LANES) opublikowało dziś w Nature Nanotechnology pracę, wykazującą, że ten materiał ma wiele zalet w stosunku do tradycyjnego krzemu czy grafenu przy zastosowaniu w elektronice.
  "Jest to dwuwymiarowy materiał, bardzo cienki i łatwy w użyciu w nanotechnologii. Jego stosowanie w produkcji bardzo małych tranzystorów, diod LED i ogniw słonecznych ma naprawdę duży potencjał " mówi profesor Andras Kis z EPFL. Porównuje on jego zalety z dwoma innymi materiałami: krzemem, obecnie elementem numer jeden, używanym w urządzeniach elektronicznych, np. chipach komputerowych, i grafenem, którego odkrycie w 2004 zostało nagrodzone nagrodą Nobla w dziedzinie Fizyki w 2010 roku. Jedną z zalet molibdenitu jest to, że ma mniejszą objętość niż krzem, który jest materiałem trójwymiarowym. "W warstwie molibdenitu (MOS2) o grubości 0,65 nanometrów elektrony mogą krążyć równie łatwo, jak w warstwie krzemu o grubości 2 nanometrów" wyjaśnia Kis.

  Nowy tranzystor - alternatywa dla krzemu, lepszy niż grafen

  Link

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  lazor666
  Poziom 11  
  Offline 
  lazor666 napisał 63 postów o ocenie 3, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  maniak0790
  Poziom 21  
  Był german teraz jest krzem, czas na epoke molibdenitu.
 • #3
  jp17
  Poziom 1  
  Szukam materiałów na temat: Materiały do produkcji tranzystorów (począwszy od krzemu ,arsenku galu,węglik krzemu,krzemogermanu). Mam trudności w znalezieniu konkretnych informacji na ten temat . Wszelkie materiały będą mi bardzo przydatne. mój mail: jp17(malpa)o2.pl