Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FSC Amilo Pi 2540 - szerokość magistrali a wymiana CPU

30 Sty 2011 22:26 4054 12
  • Poziom 10  
    Witam, próbuję ugryźć temat wymiany procesora w sprzęcie jak w tytule.
    Chipset to Intel PM965, teoretycznie obsługuje FSB tylko 533 oraz 800.

No i jest magistrala systemowa na płycie Fujitsu F45 bodajże, taktowana na 133MHz. Procesor to teraz PDC T2330. Nie wiem, czy szerokość magistrali jest regulowana przez CPU? Czy to FSB magistrali jest wartością zadaną.

Jeśli tak - zakładając, że T2330 jest na socket P, to najszybszy jaki można tam włożyć to T2410.
    Nie można nawet zastosować C2D, bo te które chodzą na 533, (T5200, T5300) są na socket M, więc nie są kompatybilne.

Czy procek C2D, z wyższym FSB (bo ma znacznie więcej L2) np. T7300 w ogóle ruszy? Nawet jeśli komunikacja z mostkiem północnym będzie wolniejsza, to powinien działac szybciej z uwagi na 4 MB L2?

Jak na razie trochę guglowałem, jestem ciekawy waszego komentarza.
    Zanim pozbędę się laptopa lubię wykrzesać z niego max możliwości.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    To chipset określa o jakim FSB mogą być zastosowane procesory. Pm965 obsługuje cpu na 133, 167, 200MHz FSB. To zastosowany procesor określa z jaką częstotliwością pracuje magistrala. Skoro siedzi w lapku PM965 więc zastosować możesz każdy procesor, zarówno pendium dual core jak i core2duo o FSB 133, 167, 200MHz na podstawkę P. Jedynym ograniczeniem może być w tej sytuacji bios. W specyfikacji podana jest obsługa T8100 więc Penryny na 200Mhz z tej serii są również obsługiwane. Wątpliwości co do wsparcia mogą być wydaje mi się jedynie co do serii T6xx, jak T6400, t6500 itd, bo te cpu wyszły na początku 2009 a ostatni bios jest 09.2008, dotyczy to również PDC jak. T4200, T4300 itd. Może również T3200 itd bo wyszły w Q4 2008. Zresztą zajrzyj na tą stronę z listą c2d:Link
  • Poziom 10  
    darnok44 napisał:
    Jedynym ograniczeniem może być w tej sytuacji bios.

jest Phoenix 1.15, 09.2008
    Czy ktoś się orientuje, jakie były zmiany w tym Biosie? Widziałem jeszcze 1.16, ale nie chcę wylać dziecka z kąpielą. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, i myślę już o wymianie na jakiegoś Penryna - T8100, T8300, T9300, T9500.
    Warunek, że uda mi się w końcu sensownie zakupić na allegro. Na razie nie mam farta.
  • Poziom 10  
    No i spróbowałem wymienić procesor - T2330 na T8300.
    System Windows7 Home Premium (upgreadowany z Visty)
    Chipset Intel PM965

Po włożeniu T8300 i uruchomieniu komp sie wysypał:

Potem jeszcze gdzieś po drodze przy uruchamianiu inny komunikat:

Próbowałem uruchamiać też z płyty instalacyjnej i postępować zgodnie z instrukcjami. Jednak system się nie naprawiał, albo restartował, albo się zawiesił chyba raz.
    Wynika z powyższego - że jest jakiś problem z winload.exe

W któryms momencie po panelu:
    zrobiłem test pamięci, i żadnych problemów z pamięcią nie było, choć w czasie testu pisało coś "o hardware problem" - niestety tu nie mam foto.

Wyjąłem baterię z podtrzymania, w systemie procesor i pamięc w sumie rozpoznawało prawidłowo po ponownym założeniu baterii zresetował się czas rzecz oczywista:

Pojawiła się w którymś momencie po restartach informacja o plikach sterownika?

W końcu się poddałem, bo obojętnie czy z płytą instalacyjną, czy bez niej system nie chciał sie podnieść.
    Przełożyłem procek z powrotem na T2330, przetestowałem - niby znalazł błędy
    Po teście pamięci - bez błędów - system się podniósł.

Po tym zamieszaniu zastanawiam się, co jest grane:
    W Biosie - chyba gdyby był problem pomiędzy procesorem (FSB 800) a pamieciami (FSB 667) to powinno pokazać błędy, a tych nie było.
    Czy jedyna możliwość to wymiana procesora i czysta instalacja Windows7?
    Trzeba by system usunąć chyba z dysku - bo sam się nie naprawia, nawet z płytą instalacyjną.

Dziękuję za Wasze podpowiedzi do rozwiązania problemu.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Udało Ci się może rozwiązać problem?
    Mam takiego samego kompa i chciałbym go nieco "odnowić".
    Wymiana procesora dała by mu nico kopa bo T2330 to już nico przeżytek.
    Jakieś sugestie? Masz już jakieś doświadczenie...
    Z góry dzięki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    @irasek77 - na razie nic dalej nie robiłem, bo potrzebuję komp.

@vogelek23 - wydaje mi się, że jest to problem wybitnie z softwarem. Podstawka pasuje do procesora, TDP jest to samo - czyli brak problemów z chłodzeniem. Chipset obługuje tą szybkość - Bios rozpoznał procesor bez problemu. Był podobny model FSC z T8100 : Amilo Pi 2550. Zakładam, że płyta jest podobna albo ta sama, więc hardware'owo jest wszystko wg mnie w pełni OK.
    Meromów na FSB 800 chyba w ogóle nie było?
    Czy coś przeoczyłem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 1  
    Sam uzywam tego lapka. Mialem juz w nim T7250 i obecnie T8100. Mi pomoglo reinstal systemu na swiezo. Obydwa sa na penrynie jedyna roznica to mnoznik. Reinstalacja powinna pomoc jak najbardziej. To tak jakbys sprobowal zroib to samo na Linuxie, w zyciu by nie przeszlo. Musialbys kompilowac na nowo :)
  • Poziom 20  
    Sory ,że odkopuję zdeńka stary temat ale czy nie lepszym rozwiązaniem był by Intel Mobile Core 2 Duo T7500 2,20 Ghz ?(najlepszym=najmocniejszym)

dane techniczne :

Producent Intel
    Rodzina procesorw Intel Core 2 Duo
    Typ gniazda Socket - P
    Liczba rdzeni w strukturze procesora 2
    Proces technologiczny 65 nm
    Częstotliwość taktowania procesora 2,2 GHz
    Częstotliwość taktowania magistrali 800 MHz
    Pojemność pamięci cache L1 32 kB
    Pojemność pamięci cache L2 4 MB
    Pojemność pamięci cache L3 nie dotyczy
    Hyper-Treading nie
    Hyper-Transport nie
    Obsługa instrukcji 32-bit True
    Obsługa instrukcji 64-bit True
    Nazwa kodowa jądra Merom
    Obsługiwane technologie Intel® Virtualization Technology; Enhanced Intel SpeedStep® Technology; Intel® Wide Dynamic Execution; Intel® Intelligent Power Capability; Intel® Smart Memory Access; Intel® Advanced Smart Cache; Intel® Advanced Digital Media Boost
    Rozszerzenia instrukcji MMX, SSE, SSE2, SSE3

Ma jądro jądro Merom , Socket - P.Pytanie do Was - pójdzie to na tym sprzęcie ?
  • Poziom 10  
    Witam,
    temat odgrzebuję, ale może komuś się jeszcze przyda.
    Procesory staniały od mojego pierwszego podejścia :)
    Moja pierwsza próba była nieudana, ponieważ procesor był walnięty.

Obecnie po wymianie na T8100, konieczny był tylko jeden restart, zero reinstalacji.
    Tak więc T8100, T8300 doskonale sprawdzą się w tym modelu laptopa.
    Przewaga jest taka - szybciej działają + trochę mniej się grzeją, bo procek jest już na Penrynie, 45 nm.

Niestety karta grafiki nie jest w zasadzie do wymiany na lepszą, tylko na identyczny model w razie problemu.

No i można pomyśleć o wymianie HDD.
    W sumie - w najbliższej przyszłości - RAM.
  • Poziom 33  
    Po wymianie procesora nie ma konieczności instalowania systemu ponownie chciałem już zasugerować widząc te screeny i zachowanie się lapka ale już niżej wyszło że procesor jest uszkodzony miałem kiedyś identyczny problem ale w innym laptopie. Co do częstotliwości ten chipset pozwala na max obsługę procesorów na FSB 800 Mhz a pamięci 667 Mhz nawet jeżeli pamięci są 800 i tak będą działać z FSB 667 Mhz asynchronicznie z FSB procesora. Możesz się zastanowić na dyskiem SSD niestety są drogie. W moim przypadku miało to sens gdyż mam 2 komory na dysk więc zakupiłem SSD 60 GG tylko na system a stary 250 GB służy jako magazyn danych.
  • Poziom 10  
    Tak, 2 komory to jest super układ, jednak w starszych laptopach nie ma niestety takiej możliwości. Z tym dyskiem SSD poczekam na jakąś okazję, albo laptopa wymienię na nowszy model :-)
    Kiedy robi się coś po raz pierwszy- nie wiadomo czy trzeba instalować, czy nie.
    Teraz empirycznie dowiedzione że nie trzeba :-p.

A procesor w tym modelu warto wymienić z T2330 na T8100/8300, tym bardziej, że jest to stosunkowo proste i nie trzeba rozbebeszyć całego komputera.
    Na tą okazję należy się na wszelki wypadek zaopatrzyć w termopady 1,0 mm.

Problem, który niestety pozostaje, to jest karta grafiki.