Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzanie dokładności woltomierza - workbench

Wiorec 30 Sty 2011 22:34 1748 1
 • #1 30 Sty 2011 22:34
  Wiorec
  Poziom 8  

  Witam
  Mam do zrobienia pomiar który będzie się tyczył sprawdzenia dokładności woltomierza. Największym problemem jest to że ćwiczenie to było robione w pracowni w dniu w którym moja grupa była nieobecna. Ja sam byłem chory a 2 kumpli na zawodach. Prosiliśmy nauczyciela o danie nam czasu na zrobienie tego ćwiczenia ale on mówi że lecimy z dalszymi zadaniami i nie interesuje go jak my to uzupełnimy... Dlatego jedynym ratunkiem dla nas jest przeprowadzenie symulacji w Workbench.

  W ćwiczeniu wyraźnie pisze że do układu zastosujemy dwa woltomierze: woltomierz badany czyli magnetoelektryczny oraz wzorcowy czyli cyfrowy. Ogólnie chodzi o to aby obliczyć błąd pomiarowy woltomierza magnetoelektrycznego. W workbenchu stworzyłem układ który jest przedstawiony w książce jednak nie mogę policzyć błędu pomiarowego ponieważ oba woltomierze w układzie są takie same. W realu byłoby łatwiej ponieważ wiadomo że woltomierz magnetoelektryczny jak i cyfrowy mają od siebie różne klasy dokładność (woltomierz cyfrowy większą a magnetoelektryczny mniejszą). I tutaj pojawia się problem. Czy w workbenchu mogę sobie jakoś ustawić klasy dokładności dla tych mierników aby wychodził mi jakiś błąd pomiarowy ?

 • #2 30 Sty 2011 22:44
  fuutro
  Poziom 43  

  Zasadniczo powinien być czas na to pozostawiony więc jeśli tak stawia sprawę, to weź od innej sekcji wyniki i przyglądnij im się a nie zrzynaj.

  Możesz ustawić rezystancję woltomierza jednego i drugiego albo równolegle do niego dać rezystor o rezystancji pasującej do zakresu obu mierników, choć jeśli to będzie idealne to wiele to nie da, choć jeśli byś losowo zmieniał te rezystancje w pewnym zakresie to może coś by wypaliło. Budowa samego woltomierza wskazówkowego byłaby przydatną informacją jaki poziom i rodzaj napięcia był mierzony.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME