Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

styki bezpotencjałowe a sterowanie nagrzewnicy wodnej

bodzios 30 Jan 2011 23:01 12133 20
Metalwork
    bodzios
    Level 10  
    Witam!
    zacznę od przedstawienia problemu:
    muszę zsynchronizować pracę (wyłącz/włącz) kurtyny powietrznej (z nagrzewnicą wodną) z pracą drzwi rozsuwanych, a dokładnie chodzi o to by kurtyna wyłączała się wraz z zablokowaniem (zamknięciem - za pomocą kluczyka) drzwi. Przedstawiciel firmy od drzwi powiedział, że ze swojej strony może dać styk NC (pod warunkiem, że podam na niego sygnał bezpotencjałowy) rozwierany z odblokowaniem drzwi. I właśnie tu mam problem:
    - czy jako sygnał bezpotencjałowy mogę traktować sygnały TTL

Chciał bym to zrobić wg poniższego schematu:

Wejście x3 było by właśnie podłączone do styków NC w drzwiach. Zaś przekaźnik K1 (styki 10A) sterowała by działaniem kurtyny.

Dobrze podchodzę do tematu?
  • Metalwork
    andy127
    Level 30  
    Witam.
    Myślę, że źle zrozumiałeś przedstawiciela firmy od drzwi. Moim zdaniem daje on styk bezpotencjałowy NC rozwierany z odblokowaniem drzwi.
    Ty możesz go wykorzystać np. w układzie TTL. Sygnał TTL trudno nazwać bezpotencjałowym. Stany 1 lub 0 to jakieś konkretne napięcia. Trudno wtedy mówić o braku potencjału.
    Jednak styk bezpotencjałowy (nie ma żadnych napięć dostarczonych przez tego od drzwi) możesz wykorzystać tak jak chcesz.
    Andrzej

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście nie wnikałem w poprawność Twojego układu (np. obróbkę odbić styków itd.) tylko piszę o samym styku.
    Andrzej
    bodzios
    Level 10  
    W pełni się z Panem zgadzam, dostaje od niego styk bezpotencjałowy NC. Z tym że nie bardzo wiem jak go wykorzystać. Pierwotnie chciałem ten styk wykorzystać do wyzwolenia przekaźnika (cewka na 230v, wówczas miałem info że to będzie styk NO) mam już nawet pociągnięty kabel 2x1 od drzwi do kurtyny, jednak przedstawiciel owej firmy uświadomił mnie że nie może być napięcia na tym styku. Nie wiem jak mogę wykorzystać ten styk.
    kkknc
    Level 43  
    Podanie jakiegokolwiek sygnału to potencjał. I tu zgadzam się z andy 127. Więc porozmawiaj dobrze z człowiekiem od drzwi. Bo chyba się nie dogadaliście.
  • Metalwork
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

Co prawda nie znam genezy nazwy "styk pezpotencjałowy" i celowości stosowania jej przez producentów układów sterujących ( jedyne, logiczne wytłumaczenie to takie: żeby "mądrze brzmiało";) ), ale chodzi o zestyki niemające połączenia z elementami wewnętrznymi układu sterowania (np. centralki alarmowej). Dobry przykład jest tu:
    http://www.compas.com.pl/zip/as13_ins.pdf

Quote:
    ... (cewka na 230V, (!) .... przedstawiciel owej firmy uświadomił mnie że nie może być napięcia na tym styku. ...

Chciałeś zbudować pułapkę na ewentualnych intruzów? W razie jakiegokolwiek zwarcia, drzwi mogą być na potencjale sieci i stanowić śmiertelne zagrożenie!

Nic nie stoi na przeszkodzie w sterowaniu z tego styku niskonapięciową linią parametryczną lub wejściami sygnałowymi.

Pzdr.
    kkknc
    Level 43  
    Co do styku zgodzę się z kolegą. Ale te drzwi są zasilanie 230V i silnik jest w nich też na to napięcie. Jedynie elektronika jest zasilana niżej. A z drugiej strony instalator drzwi woli dmuchać na zimne, bo w razie co bedą pytania kto na to pozwolił, a tak umyje od tego ręce.
    piotr5000
    Level 21  
    Styk bezpotencjałowy oznacza , że dane urządzenie zmieni stan styku NC ze zwartego na rozwarty i nie pojawi się tam żadne napięcie z urządzenia która steruje stykiem ( np 24 V DC albo 230V ) . Sygnał TTL można spokojnie przepuścić przez taki styk. Przeciwieństwem byłoby wyjście np. 24 V DC o obciążalności np 1A , które po zadziałaniu zmienia stan na 0V
    andy127
    Level 30  
    Na przykładzie styków OB1 i OB2 w module MTR105 (link Mariusz Ch.) widać doskonale istotę styku bezpotencjałowego. U Ciebie może to być wyłącznik krańcowy galwanicznie oddzielony od drzwi i reszty układu. Producent drzwi nie narzuca co z nim zrobić ale trzeba zrobić tak aby działało i było bezpiecznie.
    Andrzej
    bodzios
    Level 10  
    Dziękuje wszystkim za udzielone odpowiedzi. Tak jak napisał Pan andy127 nie zrozumiałem się z przedstawicielem firmy od drzwi.
    Poprzez "styki bezpotencjałowe" rozumie np. styki pomocnicze do wyłącznika silnikowego http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=88, krańcówka itd. (moim zdaniem na takie styki mogę podać potencjał), ale nie wiedziałem co mam rozumie poprzez stwierdzenie "sygnał bezpotencjałowy", przecież takich sygnałów nie ma np. 0 logiczne to ok 0,7V i stąd też było moje pytanie.
    Dziś ustaliliśmy, że zgodnie z moim projektem, podam na owy styk niski stan TTL.
    bodzios
    Level 10  
    Proszę o sprawdzenie poniższego układu i zgłaszanie ewentualnych sugestii.

Wykorzystuje tylko 1 bramkę (z dostępnych 4), konieczne jest podłączenie wejść nieużywanych bramek do +5V??
    andy127
    Level 30  
    Układ wygląda na poprawny. Przy zwartym styku (drzwi) nie trzyma przekaźnik, po rozwarciu chwyta. Jeśli prąd cewki przekaźnika nie jest zbyt duży dla tranzystora (nie znam prądu przekaźnika, który zastosujesz) to OK. Niewykorzystane wejścia bardziej elegancko byłoby podłączyć do H lub L. To Cię nic nie kosztuje.
    Andrzej
    Mariusz Ch.
    Witam.

Sugestie są takie:

- usuń stabilizator 5V, jeśli nie zasila nic innego.
    - usuń układ '4081, bo jest zbędny ( mógł być zasilany bezpośrednio z 12V).
    - zwiększ wartość R2 do 9k1 i połącz z R1

Punkt podłączenia styku nie ulega zmianie.

Pzdr.
    bodzios
    Level 10  
    Czyli sugerujesz bym sterował za pośrednictwem samego tranzystora.
  • Helpful post
    Mariusz Ch.
    Witam.

Oczywiście. 12V jest napięciem bezpiecznym, a po zwiększeniu wartości R2 do 9K1 popłynie mniejszy prąd w porównaniu z 1k przy 5V.

Pzdr.
    bodzios
    Level 10  
    Jeszcze raz proszę o opinie i ewentualne uwagi do układu.
    Za radą "Mariusz Ch." zmodyfikowałem układ, teraz jest tylko na tranzystorze (złożyłem go wg. poniższego schematu i działa). Chodzi mi o opinie doboru elementów.

Użyłem zasilacz z maszynki do włosów (szkoda mi tego na 12V):
    SEC = 5.7V 300mA

Rzeczywiste nap. podawane przez zasilacz bez obciążenia jest równe 8,2V
    a złożony przez mnie układ pobiera prąd równy 75mA (bez obciążonego przekaźnika JQC-3FF cewka na 5V), czy po obciążeniu tego przekaźnika prąd pobierany przez układ wzrośnie?
    LED-zielona

andy127
    Level 30  
    Są dwa stany Twojego układu różniące się poborem prądu z zasilacza:
    1. zwarty styk w drzwiach - nie trzyma przekaźnik i nie świeci dioda.
    2. otwarty styk w drzwiach - trzyma przekaźnik i świeci dioda.
    To co podłączysz do styków przekaźnika nie ma żadnego wpływu na pobór prądu z zasilacza (jest oddzielone galwanicznie).
    Poprzednio odniosłem się tylko do poprawności działania układu z tymi bramkami. Mariusz Ch. słusznie Cię naprowadził na uproszczenie układu. Ale w końcu to On jest moderatorem.
    Andrzej
    kkknc
    Level 43  
    Panowie mnie osobiście wydaje się, że np. podczas konserwacji drzwi jest wyłączanie jej zasilanie i podłączając po ten styk 230V mamy tam żywe napięcie, którego konserwator się nie spodziewa. Pewnie o tym instalator właśnie mówił ze nie można tam podpiąć bezpośrednio 230V. Wiec na mój gust wystarczy dać transformator bezpieczeństwa na niskie napięcie i przekaźnik, co zdecydowane poprawi niezawodność takiego układu. Relpol S.A. produkuje przekaźniki od 5V w górę.
    Co panowie myślą o mojej koncepcji?
    andy127
    Level 30  
    Gdy Mariusz Ch. zaproponował uproszczenie z układu bramki+tranzystor+przekaźnik na układ tranzystor+przekaźnik to też miałem takie przemyślenia jak Ty i chciałem zaproponować dalsze uproszczenie na sam przekaźnik+zasilacz. Powstrzymałem się jednak bo jak zrozumiałem z pierwszego postu to przy zablokowanych drzwiach kurtyna ma się wyłączyć a styk w tym czasie jest zwarty. Przekaźnik musiałby odwracać funkcję tzn. kurtyna musiała by być podłączona pod styk rozwierny. Wtedy w przypadku uszkodzenia przekaźnika (spalenie cewki) lub uszkodzenia zasilacza styk ten zwierałby się i kurtyna by działała. W takim układzie jak teraz kurtyna podłączona będzie pod styk zwierny tzn. aby działała przekaźnik musi trzymać. Uszkodzenie przekaźnika lub zasilacza spowoduje odpad przekaźnika i kurtyna nie będzie działać.
    Wydaje mi się, że to jest bardziej korzystne.
    Andrzej
    kkknc
    Level 43  
    Przekaźniki maja różne cewki do pracy ciągłej i dorywczej, więc tu bym się nie obawiał. Poza tym ten styk jak rozumiem jest montowany dodatkowo dla potrzeb kurtyny, więc pewnie można włożyć odwrotny.
    Mam też inne rozwiązania problemu, chociaż nie znam warunków zabudowy, ale to już autor postu powinien się wypowiedzieć. Można by czujnik indukcyjny i być niezależnym od automatyki drzwi lub kontrakton a do ramki drzwi doklejona listwa magnetyczna. Chociaż najbardziej eleganckim rozwiązaniem jest dodatkowy styk bez potencjałowy z automatyki drzwi. Bo jedno i drugie rozwiązanie wiąże się z ingerencją w konstrukcje drzwi, przecież gdzieś to trzeba przykręcić. To są oczywiście moje luźne dywagacje w tym temacie.
    andy127
    Level 30  
    Autor tematu napisał jaki styk ma do dyspozycji i do tego się odniosłem.
    Andrzej
    bodzios
    Level 10  
    Przedstawiciele firmy od drzwi wycofali się z tego przedsięwzięcia, po czym "inwestor" również zmienił swoje wytyczne dotyczące sterowania kurtyną.