Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

HP NX6110-zasilacz niszczy baterie ???

31 Sty 2011 00:43 2270 4
  • Poziom 10  
    Witam

Wpad造 mi w r璚e dwa NX6110. Wg poprzednich w豉軼icieli baterie trzyma造 po oko這 1,5h. Obecnie po kilku 豉dowaniach praktycznie nie mam baterii.

Bateria nr 1 (oryginalna HSTNN-IB18) i laptop nr 1:
    Pocz徠kowo wszystko by這 OK, laptop dzia豉 deklarowane 1,5h. Robi貫m pr鏏y wi璚 bateria zalicza豉 pe軟e cykle roz豉dowanie/豉dowanie. W sumie zaliczy豉 nie wi璚ej ni 10 takich cykli. Za ka盥ym 豉dowaniem skraca豉 si jej 篡wotno嗆. Obecnie jak pr鏏uj w陰czy komputer bez zasilacza to tylko zamruga led od 豉dowania i koniec. Je郵i uruchomi go na zasilaczu po czym wyjm wtyczk to laptop ci庵nie jeszcze przez 1,5h. W tym czasie Windows wy鈍ietla ca造 czas komunikat o krytycznym stanie akumulatora.

Bateria nr 2 (oryginalna HSTNN-FB18) i laptop nr 2:
    Pierwsza pr鏏a pracy-oko這 godziny na baterii (mog豉 by troch roz豉dowana). Kolejne 豉dowania bardzo szybko skraca造 篡wotno嗆, po trzecim lub czwartym laptop nie chcia si w陰czy, mruga豉 tylko dioda od 豉dowania. Komputer uruchomiony z pomoc zasilacza dzia豉 dalej na baterii oko這 30 minut. Kolejne dwa/trzy cykle 豉dowania i obecnie mo積a w陰czy laptopa bez pomocy zasilacza. Bateria trzyma kwadrans. Windows przez pierwsze 10 minut pokazuje 100% i 0 minut a potem od razu poziom krytyczny.

Oba laptopy pod陰cza貫m pod ten sam oryginalny zasilacz HP 19V 3,5A. Czy to mo磧iwe by zasilacz tak niszczy baterie ? Wykluczam awari sprz皻u, do laptopa nr 1 w這篡貫m kolejn bateri i przez dwa tygodnie nic niepokoj帷ego si nie dzia這 ale te by豉 inna 豉dowarka. Laptop nr 2 r闚nie dosta inny komplet i jak dot康 wszystko gra.

I kolejne pytanie, czy w takiej sytuacji resetowanie sterownika pomog這by co ? Widz, 瞠 BatteryMon pokazuje dziwne warto軼i co najmniej w oryginalnej pojemno軼i. Bateri nr 1 rozd逝ba貫m, ma spore r騜nice na sekcjach (4,15/3,86/4,07V), drugiej ju nie rusza貫m.

Mam jeszcze laptopa N410C kt鏎y przed powy窺zymi przypadkami pod陰cza貫m pod ten podejrzany zasilacz i wydaje mi si, 瞠 tam te pojemno嗆 zmniejszy豉 si o po這w ale pewno軼i nie mam.

MichalMwp
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Zasilacz zewn皻rzny nie ma 瘸dnego wp造wu na skracanie 篡wotno軼i baterii, chyba, 瞠 ma za niskie napi璚ie znamionowe. Na p造cie g堯wnej laptopa jest przetwornica, kt鏎a podaje odpowiednie warto軼i napi璚ia i pr康u do baterii.

Po prostu baterie te by造 ju na wyko鎍zeniu. Ogniwa s w nich do wymiany i elektronika do resetu, co potwierdzaj te r騜nice napi耩 na sekcjach oraz odczyt z BatteryMon.
    Podaj jakie masz uk豉dy w sterowniku baterii, to napisz czy da si j zregenerowa.
  • Poziom 10  
    Te mi si nie wydaje 瞠by zasilacz mia a takie znaczenie ale dwa (a mo瞠 i trzy) przypadki bardzo mnie niepokoj. Nie chcia豚ym skasowa kolejnych baterii.

W sterowniku w baterii nr 1 sa dwa uk豉dy: bq29312PW i bq2084DBT. Drugiej nie rozbiera貫m bo doczyta貫m si, 瞠 te modele resetuje si bez otwierania obudowy.

Skoro w baterii nr 1 s a takie r騜nice na sekcjach to jest mozliwe by laptop pracowa na niej a 1,5h ? Napi璚ia mierzy貫m po pe軟ym na豉dowaniu.
  • VIP Zas逝穎ny dla elektroda
    Ogniwa potrafi si w bardzie kr鏒kim czasie zdegradowa jak ten proces si ju rozpocznie.
    Z tego co rozumiem naby貫 te laptopy z bateriami u篡wanymi, a sprzedawca zapewnia, 瞠 trzymaj 1,5 h.
    Natomiast nie wiesz tego, czy sprzedawca celowo je sprzeda z tymi laptopami, bo mu w豉郾ie gwa速ownie zacz掖a siada pojemno嗆.

Uk豉dy te faktycznie resetuje si bez otwierania, ale jak ogniwa s w takim stanie, to sam reset nic tu nie da. W kr鏒kim czasie pojemno嗆 baterii zmniejszy si drastycznie.
    Trzeba tu wymieni ogniwa i to puki sterownik si nie zablokowa.

Czy w drugiej baterii s te same uk豉dy zale篡 od tego, czy pochodz z tej samej partii produkcyjnej.
  • Poziom 10  
    Laptopy kupi貫m uszkodzone-ca趾owite padaczki z typow dla tego modelu usterk, zwartym C57 na p造cie. Baterie mog造 przele瞠 roz豉dowane kilka miesi璚y.

Dzi瘯uj za odpowied, baterii nie b璠 regenerowa bo ju kupi貫m "w dobrym stanie" (3,5h i 2,5h pracy) w cenie du穎 ni窺zej ni komplety akumulator闚. Uwa瘸m, 瞠 nie kalkuluje si.

Zasilacz jeszcze sprawdz pod obci捫eniem na oscyloskopie czy nie daje jakich dziwnych t皻nie.