Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic FZ7 - górny panel nie działa

31 Jan 2011 11:30 1327 6
 • Level 10  
  Witam.
  W tym modelu nie działa cały górny panel(zoom,spust migawki,pokretło funkcyjne i dodatkowe dwa klawisze), pojawia się czasem komunikat u złym położeniu pokrętła funkcyjnego. Jeszcze nie działa joystick w przeglądaniu menu. Aparat normalnie sie uruchamia i nie był zalany.
  Ma ktoś jakiś pomysł?
 • Level 32  
  Zakładam że reset ustawień już zrobiłeś, więc teraz trzeba ściągnąć tylną i górną obudowę i posprawdzać wszystkie gniazda i flexy oraz przełączniki, bo w Panasonicach zdarza się że jeden przełącznik który jest zwarty potrafi zablokować większość pozostałych ( np. ten od zooma). Jeśli tu będzie wszystko OK, to trzeba będzie zastanowić się nad elektroniką.
 • Level 2  
  Witam

  Mam podobny problem. Otóż raz aparat mi porządnie zamókł. Nagła zmiana pogody w górach i... w plecaku zrobił się basen, a w nim aparat prawie że pływał. Rozkręciłem go i tydzień się suszył. O dziwo wszystko w nim działało. Po roku jednak przestały działać programy P, A, S Na programie "serduszko" i na M mogłem spokojnie robić fotki. Teraz czytam forum, myślałem że może styki zaśniedziały czy coś. Jak przekręcam pokrętło to w ogóle aparat nie reaguje na tych programach i na M też już przestał działać. Boje się że jak tak dalej pójdzie to zepsuje się makro itd. Jak ustawię na P i włączę aparat to pojawia się info że pokrętło jest ustawione w nieprawidłowej pozycji. Mam ściągniętą książkę napraw. Ktoś wie w czym może tkwić problem? Czy w ogóle powinienem wiązać to z dawnym zamoknięciem? Zaznaczam że przez ponad rok wszystko działało poprawnie. Proszę o pomoc. Dziękuję.
 • Level 32  
  Jeśli rok działał po jak sam napisałeś pływaniu, to i tak długo. Zrobiłeś zasadniczy błąd, większość właścicieli zamoczonego sprzętu uważa że jak go wysuszą i poprawnie zadziała to już wszystko będzie OK. Niestety w takim sprzęcie z reguły już po kilku miesiącach zaczyna sypać się elektronika. Prawidłowy sposób to: nie suszyć, wyjąć źródło zasilania, i kartę, rozłożyć na części (rozładować kondensator lampy) i elektronikę dokładnie wypłukać w izopropanolu, najlepiej w wanience ultradźwiękowej. Dopiero wtedy jest szansa na długotrwałe, prawidłowe działanie.
 • Level 2  
  Jestem z Wrocławia, gdzie szukać uczciwego posiadacza wanienki ultradźwiękowej? Aparat jest naprawdę fajny i się do niego przyzwyczaiłem. Jest mi potrzebny cały czas na studiach. Trochę szkoda jakbym miał go zostawić na wieczne leżenie w szufladzie. Właśnie kupiłem do niego nową baterię na allegro.

  Jak go rozkręciłem wczoraj to końcówki taśm miały rzeczywiście zaśniedziałą i lekko pordzewiałą powierzchnie. Lekko śrubokrętem ją zdrapałem, bo to była taśma właśnie od górnego panelu. Pewnie przy pokrętle jest podobnie ale nie potrafiłem się do niego dobrać i go rozkręcić bo było późno. Czyli tak, przed taką kąpielą należy wszystko porozkręcać na części pierwsze i rozłączyć wszystkie wtyczki. Nie mam opornika do rozładowania lampy.

  Dzięki za pomoc.
 • Moderator
  Możliwe że samo płukanie w wanience nic nie da, jeśli ścieżki oraz elementy zostały skorodowane. Pozostaje,w takim przypadku wymiana całego zespołu przełącznika.
 • Level 32  
  Nie pamiętam dokładnie bo akurat w FZ7 tylko obiektywy robiłem, ale ten górny panel to jest chyba zamknięta nierozbieralna konstrukcja podobnie jak w FZ4 i FZ5. Jeśli tam się wilgoć dostała i skorodowało coś to raczej cały panel do wymiany, no i pozostałym flexom i złączom też się trzeba przyjrzeć. Jakby co to pisz na PW, jestem z Wrocławia.