Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Pavilion dv9930us nie włącza sie i paski na monitorze

handrew 31 Jan 2011 12:39 4161 25
    handrew
    Level 10  
    Witam. Jak w temacie. Przeszukałem forum ale objawów i porad tyle ze ciężko coś dopasować. Pewnego dnia podczas włączania lapka pojawiły się paski i... tak pozostało do dziś :cry:. Co ciekawe po kilkudzisięcio krotnych próbach włączenia kiedyś zostawiłem go z tymi paskami na ok 2 godz i laptop się przegrzał ( był gorący w okolicach touchpada, na lewo i powyżej niego ).Dał się wyłączyć ale włączyć już nie. Gdy wystygł to o dziwo zaskoczył na około 2 dni a potem znów paski :cry: i tak jest do dzisiaj. Numeru z przegrzaniem nie udało już się powtórzyć. Prosze o pomoc co to może być i ogólnie na czym polega to " wygrzewanie" płyty i czy mogło by pomóc w moim przypadku. Z góry dzieki.

Dołączam fotki ekranu.[img]HP Pavilion dv9930us nie włącza sie i paski na monitorze [/img]
    ps. fotki niby dodałem ale sie nie pojawiły :cry:
    dono42n
    Level 17  
    podaj specyfikację twojego komputera i temperatury pracy podzespołów np. z evervest, hdmonitor

ps. źle dodałeś znacznik img - dlatego obrazki się nie dodały - spróbuj ponownie

podsumowując na chwilę stawiam na przegrzanie GPU
    handrew
    Level 10  
    Ok Ok, - jesli chodzi o specyfikacje to :
    Procesor:
    Intel Core 2 Duo T5750 2x2.0GHz 2 MB L2 Cache
    RAM: 4GB DDR2
    Grafika: Nvidia GeForce 8600M GS 512MB (with up to 2303 MB total graphics memory)
    Dysk: 320GB
    Ekran: 17" WXGA plus 1440x900

a temp.... niestety jak napisałem on sie nie włącza wiec nici z temperatur :cry:
    dono42n
    Level 17  
    w biosie też są te paski?
    próbowałeś podpiąć zewn. monitor?
    próbowałeś trybu awaryjnego?
    handrew
    Level 10  
    Niestety nie da się wejść do biosu. Przez jakiś czas po tym jak na chwile "ożył" monitor podzielił się na 2 części tym poziomym paskiem który widać na zdjęciu i połowę obrazu wyświetlał pod a połowę nad nim. Wtedy wchodziłem w tryb awaryjny ale bezskutecznie. Teraz po włączeniu zasilania po jakichś 3 sekundach pojawiają się te paski i ... na tym koniec, nic wiecej nie da sie zrobić :cry:
    ps. czasem słychać dźwięk załadowania systemu- ten który pojawia sie przy logo windowsa a do zewnętrznego monitora nie mam kabla.
    dono42n
    Level 17  
    a masz zewnętrzny monitor?
    bo z reguły monitory mają kable....
    HP Pavilion dv9930us nie włącza sie i paski na monitorze
  • Helpful post
    foldback
    Level 29  
    Do wymiany wadliwy układ graficzny GF8 na nowy poprawiony od roku 2009r. Każda inna naprawa jest nieskuteczna, usterka powraca po czasie do kilku miesięcy. Koszt naprawy z wymianą układu na nowy poprawiony od 390 – 500 zł w zależności od serwisu i okresu gwarancji. O Tych laptopach można sporo poczytać na forum dv2xxx, dv6xxx i dv9xxx, każda skuteczna naprawa kończy się wymiana grafiki nVidii (platforma Intel).
    handrew
    Level 10  
    No fakt mam stacjonarny i podłączyłem monitor pod laptop- dosłownie podłączyłem i włączyłem zasilanie na laptopie -efekt.... monit na monitorze "brak sygnału". Podejrzewam niestety ze Foldback wie co mówi i ma racje. Dzieki
    dono42n
    Level 17  
    Smutna prawda - pytanie tylko gdzie można dostać taki chipset? szukałem wszędzie i jak ktoś już ma to poniżej d/c 09...

Niezłego psikusa zrobiła firma nvidia sprzedając takie buble.
    O geforce naczytałem się już sporo i 95% takich przypadków właśnie spowodowanych jest wadliwym chipsetem. Czy ktoś ma jakiś pomysł skąd można by takie cudo wziąć?
    handrew
    Level 10  
    Ok, ok - a nie da sie go zastapić innym ?
    dono42n
    Level 17  
    handrew wrote:
    dono42n wrote:
    Smutna prawda - pytanie tylko gdzie można dostać taki chipset? szukałem wszędzie i jak ktoś już ma to poniżej d/c 09...

A możesz rozwinąć to d/c 09.... ???

d/c (date code) - data produkcji produktu
    schwalk
    Level 14  
    Chip graficzny wcale nie jest uszkodzony i nie wymaga wymiany, tylko przylutowania. Akurat przy serii DV9000 (chyba przypadek) osiągam sporą skuteczność zwykłym hotem (hot na statywie dmucha przez ok 10 min 320C na GPU otoczone zwiniętym kartonem), choć lepszy byłby niepodważalnie pełny reflow na profesjonalnej stacji podczerwieni. Płyta główna do DV9000 nie należy na szczęście, poprzez swoją popularność, do drogich, więc czasami wygodniej jest ją wymienić, tym bardziej, że nie jest to bardzo skomlikowane nawet dla osoby niedoświadczonej (Youtube aż kipi od tutoriali), a starą zawsze można dodatkowo wystawić na allegro, albo ebay-u - JAKO USZKODZONĄ (informacja dla wszelkiej maści cwaniaczków).

PS
    Niektóre lapki wyświetlają treść na monitorze zewnętrznym dopiero po odpięciu matrycy...
    handrew
    Level 10  
    Ech, no to mam mętlik w głowie, czy wymiana karty czy wygrzanie i faktycznie- jak długo taki "wygrzany" laptop działa ? No i jeszcze jedno bo nie kumam- Schwalk pisze o wygrzaniu a zaraz potem o wymianie płyty głownej, wiec to czy to, a po drugie czy po wymianie ta stara/nowa płyta dalej będzie narażona na "awaryjność" ? No i jeszcze raz zapytam czy nie podejdzie inna karta graficzna ?
    dono42n
    Level 17  
    handrew wrote:
    Ech, no to mam mętlik w głowie, czy wymiana karty czy wygrzanie i faktycznie- jak długo taki "wygrzany" laptop działa ? No i jeszcze jedno bo nie kumam- Schwalk pisze o wygrzaniu a zaraz potem o wymianie płyty głownej, wiec to czy to, a po drugie czy po wymianie ta stara/nowa płyta dalej będzie narażona na "awaryjność" ? No i jeszcze raz zapytam czy nie podejdzie inna karta graficzna ?

nie chcę nikogo reklamować ale wygrzanie lub rebailing wykonuje ta firma:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1839055.html
    złożyłem do nich zapytanie i obecnie czekam na odpowiedź - generalnie zawsze kieruje się ograniczonym zaufaniem - czy może ktoś z was miał doczynienia z tą firmą?
  • Helpful post
    listek_
    Level 17  
    handrew wrote:
    Ech, no to mam mętlik w głowie

W sumie to Ci się nie dziwię ;) Jak czytam niektóre posty i oglądam "solucje napraw" laptopów HP to też mam mętlik.
    "karta graficzna" to w Twoim przypadku chipset wlutowany w płytę główną laptopa. Jest uszkodzony i trzeba go wymienić. Wyobraź sobie że masz dziurę w chłodnicy w samochodzie. Jak byś zareagował jeżeli ktoś doradził by Ci wbić jajko, uzasadniając ze przestanie lać bo białko się zetnie i zatka dziury. Ale spoko jak problem wróci i jeszcze ufajdają się kanały w bloku silnika to kupisz jakąś razem z silnikiem bo masz popularny samochód.
    Wracając do tematu :)
    Samo wygrzanie a nawet przekulkowanie może (ale nie musi) postawić laptopa na max 2-3 mc. Potem problem się powtórzy.
    "Wygrzanie" płyty polega na miejscowym podgrzaniu układu BGA (w tym przypadku chipsetu graficznego), do temperatury upłynnienia kulek na których jest on przylutowany. Oprócz tego, podgrzewane jest (chcąc- nie chcąc) jądro samego układu, co powoduje jego powrotny "kontakt" i tymczasowe działanie.
    Reballing to wymiana w/w kulek.
    Układy nVidii są wadliwe i nie jest to problem z kulkami tylko z rdzeniem.
    Jeżeli chodzi o wymianę chipsetu, to musi on być zastąpiony dokładnie tą samą wersją układu.
    Masz jeszcze inną opcję, mianowicie możesz wymienić płytę główna. Jednak nie jest to takie dobre rozwiązanie jak się może wydawać, ponieważ jak już ją zamówisz, to na 90% będzie to refurbish, czyli płyta naprawiana (najczęściej poprzez "przegrzanie" albo reballing) . Jeżeli już trafisz na nową płytą, to chipset graficzny i tak będzie obciążony wadą fabryczną.
    Teraz najgorsza wiadomość-
    Ten układ jest niedospny. Możesz oczywiście znaleźć oferty ze jest z roku 09 lub 10, ale dostaniesz 08 z przeszlifowanym rdzeniem i nadrukowanym na nowo data code. Żebyś nie myślał- cena będzie i tak wysoka :) to taka zmyłka.

Reasumując- jeżeli chcesz mieć niezawodny komputer do pracy, gier i rozrywki, to odpuść sobie ten model. Szkoda Twojego czasu pieniędzy i nerwów.
    Oczywiście jest opcja go "postawić", ale to nigdy nie będzie niezawodny sprzęt.
    Naprawiam laptopy i znam ten temat od strony usługodawcy.
    Pozdrawiam
    handrew
    Level 10  
    listek_ wrote:
    handrew wrote:
    Ech, no to mam mętlik w głowie

Układy nVidii są wadliwe i nie jest to problem z kulkami tylko z rdzeniem.
    Jeżeli chodzi o wymianę chipsetu, to musi on być zastąpiony dokładnie tą samą wersją układu.
    Masz jeszcze inną opcję, mianowicie możesz wymienić płytę główna. Jednak nie jest to takie dobre rozwiązanie jak się może wydawać, ponieważ jak już ją zamówisz, to na 90% będzie to refurbish, czyli płyta naprawiana (najczęściej poprzez "przegrzanie" albo reballing) . Jeżeli już trafisz na nową płytą, to chipset graficzny i tak będzie obciążony wadą fabryczną.
    Teraz najgorsza wiadomość-
    Ten układ jest niedospny. Możesz oczywiście znaleźć oferty ze jest z roku 09 lub 10, ale dostaniesz 08 z przeszlifowanym rdzeniem i nadrukowanym na nowo data code. Żebyś nie myślał- cena będzie i tak wysoka :) to taka zmyłka.

Reasumując- jeżeli chcesz mieć niezawodny komputer do pracy, gier i rozrywki, to odpuść sobie ten model. Szkoda Twojego czasu pieniędzy i nerwów.
    Oczywiście jest opcja go "postawić", ale to nigdy nie będzie niezawodny sprzęt.
    Naprawiam laptopy i znam ten temat od strony usługodawcy.
    Pozdrawiam

Ech, dzieki ale trudno to przełknąć odnosnie sprzętu który 2 lata temu kosztował mnie 3 klocki a i jak na dziś ma całkiem niezłe parametry Czy naprawde nie ma już jakiejś innej alternatywy ?
    :cry:
    dono42n
    Level 17  
    handrew wrote:

Ech, dzieki ale trudno to przełknąć odnosnie sprzętu który 2 lata temu kosztował mnie 3 klocki a i jak na dziś ma całkiem niezłe parametry Czy naprawde nie ma już jakiejś innej alternatywy ?
    :cry:

Niektóre serwisy dają nawet roczną gwarancję na rebailling - więc jest o co powalczyć. (przy dobrze/fachowo zrobionej usłudze myślę, że laptop może posłużyć kolejne 2-3lata).

ps. jak dorwiesz jakiś serwis to proszę o info na pw

z góry dziękuje i pozdrawiam,
    Dominik
    listek_
    Level 17  
    handrew uwierz mi, ja wiem że to "boli" ale nie piszę Ci bzdur wyssanych z palca tylko wynik mojej obserwacji w pracy.
    Chciałbym żebyś dobrze mnie zrozumiał- Masz uszkodzoną część, która jest niedostępna. Wiem jak się te komputery zachowują po reballingu (nie mówiąc już o "wygrzaniu"). Przeprowadzałem reballing na stacji ir stosując stop ołowiowy, który z założenia jest trwalszy. Ogromny procent wracał na gwarancje i one mnie w pewnym momencie zasypały (tyczy się to tylko tematu pt. "reballing nvidia"). Wyobraź sobie ile czasu, pieniędzy i nerwów kosztowało mnie to, żeby klient był zadowolony.
    Jeżeli układ Nvidia jest dostępny (pisze o nówkach ≥DC+09), wtedy go wymieniam, daje rok gwarancji i gitara gra. Ja śpię spokojnie i klient jest zadowolony.
    Nie mam żadnego interesu w tym żeby Cie ani zachęcać, ani zniechęcać. Takie są realia.

dono42n- To nie jest problem kulek tylko samego układu. Mała lektura Nvidia chips show underfill problems
    handrew
    Level 10  
    OK, ale jeśli już pod jaką nazwą/parametrami mam go szukać- wystarczy :
    Nvidia GeForce 8600M GS 512MB (with up to 2303 MB total graphics memory) d/c 09+ czy ma jeszcze jakieś inne techniczne nazewnictwo ? Sory za czasem "laickie" pytania ale nie jestem mocny w te klocki.:|
    handrew
    Level 10  
    Hmm, myślę ze na angielskojęzycznych stronach idzie to znaleźć - google i G86-770-A2 ( już zacząłem szperać i znalazłem) ale niestety w angielskim też nie jestem mocny - jeszcze nad tym popracuje. Dzięki wszystkim za pomoc. :D
    foldback
    Level 29  
    Jeśli jest tam układ G86-770-A2 to można go też zastąpić poprawioną wersją G86-771-A2 (niestety jeszcze trudniej dostępną). Naprawa to tylko wymiana układu na nowy +09 żadne reballingi i inne czary nie naprawią laptopa na dłużej. Nie kupuj układu w internecie, bo nie masz doświadczenia i możesz kupić bubla za ponad 200 zł a taki układ nadaje się tylko na śmietnik, żaden serwis nie da Ci gwarancji na taka naprawę, jeśli dostarczysz układ. Poszukaj serwisu, który naprawi laptopa i da gwarancję od 5 – 12 miesięcy, poproś o naprawę z wymianą układu graficznego na nowy DC+09.
    Inną alternatywą jest wymiana płyty głównej na A.. pojawiły się płyty główne z układami graficznymi DC+09, +10 (patrz zdjęcia) i sprzedawca daje na nie 6 miesięcy gwarancji (opcja warta uwagi w przypadku braku nowego układu +09, lub zakupu układu na własną rękę).
    Używane „sprawne” płyty ze starymi układami też nadają się na śmietnik, po gwarancji rozruchowej laptop z taką płyta padnie:/
    ul1002

Level 35  
    Czy autor tematu posiada sprzet do wymiany takich układów ? jeśli tak to niech sobie zrobi reball na PB potem co jakiś czas reflow i ma sprzęt, jeśli nie posiada to nie wiem po co te wywody o zamiennikach, technologiach itp ;)
    handrew
    Level 10  
    Dzięki Foldback. Napisałeś "patrz zdjęcia" - ale jakie ? A a co do wywodów technicznych o których pisze ul 102 to są potrzebne żeby nie dać się nabrać różnym cwaniaczkom. Pozdrówka !
    foldback
    Level 29  
    Zdjęcia np. licytowanej płyty głównej na aukcji. DC+09, czy płyta jest przypalona, zabrudzona itp. im zdjęcie gorszej jakość, nie widać oznaczeń układu tym sprzedający ma więcej do ukrycia.