Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Philips - problem z lewym kanałem

31 Sty 2011 13:23 1439 6
  • Poziom 8  
    Witam
    Mam problem ze wzmacniaczem audio Philips af-91
    Nie działa lewy kanał tej wieży. Sprawdzałem tranzystory mocy i wszystkie są OK.
    Wymieniłem potencjometr bo też był walnięty i dalej nie działa lewy kanał. Na dodatek po wymianie potencjometru gdy podłączam na wejście dwa kable chinch to muzyka jest bardzo cicha i niewyraźna. Dopiero jak odłączę jedną końcówkę chinch to jest ok.

Wzmacniacz Philips - problem z lewym kanałem Wzmacniacz Philips - problem z lewym kanałem

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Przyczyna może być na wejściu sygnału, czyli na wejściu / wyjściu przedwzmacniacza. Sprawdź po kolei całą linię lewego kanału od układu przełączającego wejścia źródeł do przedwzmacniacza. Na wszystkich ustawieniach procesora dźwięku surround/stereo brak jest dźwięku w lewym kanale? czy na wszystkich wejściach jest ten problem (łącznie z radiem)?
  • Poziom 8  
    marcin.waski napisał:
    Na wszystkich ustawieniach procesora dźwięku surround/stereo brak jest dźwięku w lewym kanale? czy na wszystkich wejściach jest ten problem (łącznie z radiem)?

Na wszystkich ustawieniach brak dźwięku w lewym kanale.
    Na wszystkich wejściach jest ten sam problem.
  • Poziom 24  
    Sprawdź tor przedwzmacniacza. Porównuj wskazania miernika pomiędzy prawym i lewym torem audio. To może być jakieś przebicie do masy. Poszukaj schematu do tego wzmacniacza-przyda ci się...

Dodano po 11 [minuty]:

domar14 napisał:
    Wymieniłem potencjometr bo też był walnięty i dalej nie działa lewy kanał. Na dodatek po wymianie potencjometru gdy podłączam na wejście dwa kable chinch to muzyka jest bardzo cicha i niewyraźna.

Pytanie podstawowe - czy wymieniłeś potencjometr na taki jak być powinien? Jak (czym) sprawdziłeś końcówki mocy?
  • Poziom 8  
    marcin.waski napisał:

Pytanie podstawowe - czy wymieniłeś potencjometr na taki jak być powinien? Jak (czym) sprawdziłeś końcówki mocy?

Nie jestem pewien w 100% czy wymieniłem na taki jaki powinien, ponieważ ten zepsuty był w takim stanie, że nie dało się odczytać ani zmierzyć jaką ma rezystancję. Wymieniłem na 2x100k, znajomy z forum mi pomógł.

końcówki mocy sprawdziłem mierząc rezystancję na różnych kombinacjach, oczywiście po uprzednim wylutowaniu z układu
  • Poziom 24  
    Jeśli przed wymianą oryginalnego potencjometru nie było takich problemów jakie pojawiły się po wymianie(Cytuję: "Na dodatek po wymianie potencjometru gdy podłączam na wejście dwa kable chinch to muzyka jest bardzo cicha i niewyraźna"), to TU już masz temat do rozwikłania - musisz zdobyć informację jaki powinien być oryginalny potencjometr. Jak ten wzmacniacz zachowywał się przed wymianą potencjometru? Oryginalny poszedł z dymem? Dlaczego był w stanie uniemożliwiającym przeczytanie parametrów?
  • Poziom 8  
    marcin.waski napisał:
    Jeśli przed wymianą oryginalnego potencjometru nie było takich problemów jakie pojawiły się po wymianie(Cytuję: "Na dodatek po wymianie potencjometru gdy podłączam na wejście dwa kable chinch to muzyka jest bardzo cicha i niewyraźna"), to TU już masz temat do rozwikłania - musisz zdobyć informację jaki powinien być oryginalny potencjometr. Jak ten wzmacniacz zachowywał się przed wymianą potencjometru?

Jak potencjometr był jeszcze sprawny przed wymianą to nie działał lewy kanał, reszta była sprawna