
Witam wszystkich użytkowników
Pewnego czasu zgłosił się do mnie kolega prowadzący zakład elektromechaniczny AGD z prośbą znalezienia usterki w suszarce kondensacyjnej firmy Bosch. Po wyżej na zdjęciu widać płytę elektroniki danej suszarki, choć nie jest to model akurat danej suszarki ale miałem już do czynienia z wieloma suszarkami firmy Bosch jak i Siemens. I po oględzinach mogę śmiało powiedzieć że nie wiele się one od siebie różnią, a praktycznie wcale. Są pewne zmiany lecz nie znaczące takie jak inaczej rozmieszczone elementy na płytce, w innym miejscu znajduje się wyświetlacz lub innej konstrukcji włącznik główny itd. Ci co mają do czynienia na co dzień wiedzą że owe firmy jak i ich produkty są podobne do siebie a więc niekiedy takie same, różnią się tylko wyglądem. Więc owa usterka dotyczy zarówno jednej jak i drugiej firmy, ja akurat oprę się o płytę elektroniki Bosch ponieważ taką posiadam w danej chwili.
Po burzliwym poszukiwaniu błędu, i jak niekiedy bywa szuka się wiatru w polu. Przyznam się że i ja zwątpiłem i stwierdziłem że winowajca jest mikrokontroler (MC68H(R)C908 firmy Motorola), pomyślałem że został uszkodzony no i niestety już nic nie da się zrobić. Lecz miałem dostęp do innego typu płyty z podobnej suszarki nie miała ona chyba podświetlania bębna oraz wyświetlacza, więc zamieniłem mikrokontrolery co się okazało że jest dalej ten sam problem i mikrokontroler został praktycznie wykluczony z gry. Otóż po poszukiwaniu przyczyny usterki okazało się że za owy błąd odpowiadają dwa rezystory w układzie.

Powyżej widać je na zdjęciu, rezystancja jednego z oporników powinna wynosić 360 omów, lecz na płycie one pracują w połączeniu równoległym więc wypadkowa rezystancja w przybliżeniu wynosić powinna 170 omów. W moim przypadku wynosiła 360 co spowodowane było zimnym lutem na jednym z nich. Po przylutowaniu suszarka zaczęła pracować. Na zdjęciu powyżej zostały na żółto zaznaczone miejsca gdzie powinniśmy mierzyć rezystancje tych oporników, w ten sposób eliminujemy przypadkowe zamknięcie obwodu spowodowane przyłożeniem końcówki miernika.
Innym razem spotkałem się z nieprawidłową pracą suszarki dziwnym zachowaniem, suszarka szybko się wyłączała, silnik miał dziwne zrywy itd. Przyczyna była ta sama znowu te dwa oporniki.
Choć raz spotkałem się z innym przypadkiem suszarka pracowała normalnie tyko po jakimś czasie się wyłączała, tak zwana cisza jakby brakowało napięcia. I po każdym włączeniu to samo takie same efekty, a z czasem zaczęła się coraz szybciej wyłączać. Za taką usterkę był winien układ TNY266PN, szybko i mocno się nagrzewał, choć może on pracować przy naprawdę wysokich temperaturach.
Przyczyną tych usterek jest zabrudzona chłodnica filtry, uszkodzona czujka temperatury co powoduje wzrost ciepła w suszarce. Do oporników można jeszcze dodać że drgania silnika, bębna przenoszą się po całej konstrukcji oraz temperatura powoduje ich obluzowanie (zimny lut ).
Przepraszam za jakość zdjęć, ale dysponuje tylko aparatem z telefonu komórkowego. Mam nadzieje że przydadzą się wam te informacje i pomogą w naprawie powyższego sprzętu. A jeśli ktoś ma inne informacje dotyczące usterek lub wad konstrukcyjnych, to z miłą chęcią zapraszam do podzielenia się uwagami na ich temat.
Pozdrawiam oraz życzę miłych napraw sprzętu AGD