Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjne dozowanie cieczy

31 Sty 2011 19:47 3408 8
  • Poziom 10  
    Witam,

Chciałbym zmodernizować układ dozowania cieczy, który obecnie działa na zasadzie prostego otwierania i zamykania mechanicznego zaworu. Planuję przerobić ten układ. Do dozowania cieczy chcę wykorzystać pompę sterowaną falownikiem, i tu zaczynają sie moje wątpliwości. Dozowanie musi być precyzyjne. Po zatrzymaniu się pompy ciecz nie może skapywać z dyszy. Dozowanie powinno się zakończyć obrazu w momencie gdy falownik dostanie taki sygnał. Czy falownik jest w stanie zatrzymać pompę od razu gdy tylko sterownik wystawi mu taki sygnał?
  • Spec od Falowników
    Falownik zatrzyma się w ułamku sekundy. Najlepiej, jak będzie to pompa tłokowa albo membranowa, bo przez wirową coś będzie samoistnie płynąć w jedną czy drugą stronę...
  • Poziom 23  
    Zatrzymanie pompy to jedna sprawa, ale dla dokładnego dozowania stosuje się np elektrozawory dzięki którym w ułamku sekundy zostanie zamknięty dopływ wody
    można też zastosować przepływomierz dla lepszego sterowania falownikiem (dokładniejszego)
  • Poziom 26  
    Dokładna pompa bez skapywania to pompa perystaltyczna - sterowana wlaśnie zazwyczaj falownikiem. Na takich pracuje spożywka i farmacja.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Układ jest oparty o pompy wirnikowe, i narazie nie ma możliwości zmiany ich na inne.
    Że falownik zatrzyma się w ułamku sekundy to jasna sprawa, martwi mnie to czy wirnik nie będzie się obracał pod wpływem siły bezwładności i w ten sposób po odcięciu zasilania będzie nadal tłoczona ciecz.

Też zastanawiałem się nad zainstalowaniem elektrozaworu...
  • Specjalista Automatyk
    A jak wypełniasz zbiornik?

To znaczy czy istnieje jakiś strumień zawieszony w powietrzu nad taflą cieczy. Bo wtedy należy jeszcze uwzględnić, że wskazywana waga/poziom jest obarczona o błąd cieczy która jeszcze nie dotarła do tafli cieczy.

Dlatego moim zdaniem pod koniec napełniania dobrze jest spowolnić prędkość pompy, czyli najlepiej docelowo stosować dwie prędkości, przełączalne w zależności od stopnia naważenia:).
  • Poziom 31  
    Jeśli ma być precyzyjnie jak piszesz to musisz wykorzystać zawór proporcjonalny, przepływomierz (w najgorszym razie może być wodomierz z wyjściem impulsowym o ile dawki wody mają być dość spore) oraz układ regulacji - prosty sterownik przemysłowy. Pompy na czas dozowania będą załączane (bez falownika) i jeśli jest taka potrzeba pracowały na przelewie.
  • Poziom 27  
    wejet1 napisał:
    Witam,
    Układ jest oparty o pompy wirnikowe, i narazie nie ma możliwości zmiany ich na inne.
    Że falownik zatrzyma się w ułamku sekundy to jasna sprawa, martwi mnie to czy wirnik nie będzie się obracał pod wpływem siły bezwładności i w ten sposób po odcięciu zasilania będzie nadal tłoczona ciecz.

Też zastanawiałem się nad zainstalowaniem elektrozaworu...

Stosując pompę wirową raczej nie uzyskasz precyzyjnego dozowania.
    W układach dozujących sprawdzają się pompy wyporowe.
    W Twoim przypadku w grę wchodzi jedynie zawór odcinający.
    Zastosowanie przemiennika częstotliwości nie jest trafionym pomysłem.

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    _MCB_dokladnie tak, zastosowac nalezy zawor elektromagnetyczny jak najblizej dyszy napelniajacej i polaczyc go do wyjscia przeplywomierza. Ostatnio robilem takie urzadzenie na zamowienie wytworni napojow.
    Crancy_ Pompy persaltyczne stosuje sie przede wszystkim w medycynie, do przetlaczania krwi, poniewaz nie niszcza komorek.