Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

gruntowna przebudowa komputera

31 Jan 2011 20:28 932 2
  • Level 8  
    Postanowiłem gruntowne odmłodzić swojego staruszka, który (poza zasilaczem) nie był modernizowany od roku 2005. Na przebudowę mam niestety ramy finansowe = maksymalnie 700zł. Nie jestem graczem, -raz na ruski rok pyknę sobie w jakąś z fif.

Stary zestaw:
    to co zostawiam:
    1.)Obudowa Atx colorsit b3 (dość sztampowa)
    2.)zasilacz qoltec 420w (kupiony rok temu, na gwarancji)
    3.)nagrywarka lg
    4.)dyski (samsung, seagate) 160 i 250 gb.

to co zdecydowanie ledwie zipie: (w nawiasach na co wymieniam i za ile)

procesor sempron 2800+ (1800mhz, podkręcony. podkręcony złom.)
    karta graficzna radeon 9250 128mb
    płyta główna ASUS K8V-X
    ram ddr 512/400mhz

zamieniam na: (wszystko nowe)
    procesor amd athlon II x3 445 3,1mhz (brak pamięci l 3) ok 250zł
    karta graficzna gigabyte radeon hd 4450 512mb 100zł
    płyta główna Gigabyte GA-M52LT-D3 AM3 185zł
    ram goodram 2gb 1600mhz (1 kość) 84zł

wychodzi mniej więcej 650zł za całość. teraz część właściwa:
    1.)czy nie lepiej zainwestować w lepszą płytę (chipset amd)
    2.)czy nie lepiej kupić jakiegoś phenoma z l 3 (to tylko 100zł)
    (czy jeśli odblokuje 4 rdzeń na procku to pojawi się l3?
    3.) czy zamiana chłodzenia oryginalnego chłodzenia amd na ARCTIC Alpine 64 GT da lepszy efekt? Ludzie wypowiadają się świetnie o tych cooler'ach)

4.) Na jakie problemy mogę się naciąć? znam mniej więcej budowę komputera, wymieniałem już procesor, jednak to będzie moje pierwszy raz z płytą główna, oglądałem filmiki, czytałem poradniki, niby wszystko już wiem o paście, uziemieniu itd, ale przydałaby się jakaś rada starego 'kota bonifaca'

5.) a teraz najważniejsze- jeśli na dyskach mam zainstalowany xp, to co mam zrobić wcześniej (odinstalować? sformatować?) zostawić po prostu i odpalić z nowym sprzętem? :/

jeśli ktokolwiek z was miał złe doświadczenia z wyżej wymienionymi, również nie pogardzę, - na razie kupiłem tylko ram. Jeśli macie jakieś propozycje co do konfiugracji, super- ale poniżej 700zł. Z góry dzięki, za każdą najmniejszą pomoc +1.
  • Level 43  
    Qoltec to nie jest dobry zasilacz.

Wszystkie napędy są na PATA? Bo jeżeli tak to będzie problem - nowe płyty posiadają tylko jeden kontroler IDE (max 2 urządzenia).

Ad1. Jak już myślisz o podkręcaniu czy odblokowywaniu to weź trochę droższego Asrock'a na 770.

Ad2. Przy twoim budżecie te 100 zł to za dużo.
    (odblokowanie rdzeni to jedno, pamięci L3 to drugie)

Ad3. Na początek box wystarczy, jak będzie potrzeba zmienisz później.

Ad4. Uważaj na dystanse :)

Ad5. Przegraj dane z partycji/ dysku na którym chcesz instalować system i uruchom komputer z płyty instalacyjnej.

Co do grafiki to za parę zł więcej kupisz o wiele lepszą (ale używaną) kartę graficzną.

Te 700zł to po sprzedaży starego sprzętu?
  • Level 8  
    dzięki za rady:)
    -zasilacz- na razie musi wystarczyć. w przyszłych miesiącach pojawi się korsarz 500w.
    -wolałbym uniknąć kart graficznych używanych - jaką konkretnie masz na myśli?
    -Dystanse? cóż to?

-czyli wystarczy przegrać dane, a następnie w biosie wybrać płytęjakostarter systemu tak? mogę na tym sprzęcie zainstalować xp?