Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zmiana sprężarki i czynnika

patrikboss01 31 Jan 2011 22:02 3920 6
 • #1
  patrikboss01
  Level 2  
  witam serdecznie. mam pytanie dotyczące zmiany sprężarki i czynnika a mianowicie : na meblu regale/witrynie chłodniczej plusowej typu JUKA ( napoje) i rozmrażanie hot-dogi tabliczka znamionowa określa typ agregatu 2125 r 404a a po sprawdzeniu sprężarki ( bo została uszkodzona) okazuje się iż jest tam zamontowana NE 1130Z na r 134. moje pytanie brzmi czy jest taka możliwość aby na wskutek zmiany typu sprężarki i czynnika mogła ona ulec uszkodzeniu ( nie widać zmiany kapilary i filtra w układzie ) oraz w jak dużym stopniu różnią się one parametrami pracy tzn temp odparowania etc. oraz jaką w tym przypadku zamontować sprężarkę
 • #2
  lopp
  Level 20  
  R134a i R 404 a mają znacznie różniące się parametry pracy. Przy ciśnieniu 0 bar temperatury parowania są -27 dla 134 i -46 dla 404.
 • #3
  patrikboss01
  Level 2  
  W takim układzie jaką sprężarkę w tym przypadku zastosować skoro ktoś wcześniej dokonał takiej zamiany i sprężarka się spaliła. Czy mogła być ona zalewana nieodparowanym czynnikiem ?
 • #4
  ramzesbb
  Level 12  
  Witam, to też pytanie czy ktoś nie przesadził wcześniej z tym czynnikiem, i nie wbił go za dużo, ale to już po zawodach, ja bym włożył na 404, tylko wcześniej wyczyścił układ,i wymienił filtr, też może się okazać że padła tamta, z powodu przytkania na filtrze z koro nie był wtedy wymieniony,
 • #5
  lopp
  Level 20  
  Wstaw na R404, wymień filtr, oczyść lamele skraplacza, jeśli ma wentylator to sprawdź jego - wentylatora- pracę. Nie przesadzaj z napełnieniem czynnikiem, powinna być podana jego ilość na tabliczce znamionowej sprzętu - wlej tyle co napisał producent. Jeśli brak danych obserwuj pracę. Wstaw do napełniania zawór serwisowy będziesz mógł dopełnić gdyby było za mało. Jeśli masz to zastosuj R507 - lepiej się zachowuje, można dopełniać w razie ubytków.
 • #6
  patrikboss01
  Level 2  
  Dzięki za info, pozdrawiam.