Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy "Beam Show"

mmaker 31 Sty 2011 22:14 8187 15
  • Projektor laserowy "Beam Show"
    Witam. Od dłuższego czasu poszukiwałem jakiegoś efektu na disco. Z racji tego że czasem zdarza mi się grać na przyjęciach typu 18-tki, disco w pubie postanowiłem zrobić samemu prosty "projektor" laserowy może nie dla samego generowania animacji ale tylko dla efektu :)

Może trochę więcej szczegółów na temat:

Mechanizm odchylania wiązki lasera.
    Powstał on z 2 głowic dysków twardych przytwierdzonych do laminatu. Odcięta została część z głowicami i dodany został poprzeczny pręt (gwoździk) na cewce głowicy pełniący role pozycjonera. Lustra zostały wycięte z lusterka kieszonkowego i przyklejona na klej z glue guna.

Sterownik mechanizmu jest oparty o końcówkę mocy z radia samochodowego która pracuje w układzie mostkowym. Końcówkę wyciąłem z płyty w taki sposób żeby nie lutować na nowo całego układu na osobnej płytce. końcówka była 4 kanałowa z czego 2 kanały uległy zniszczeniu podczas składania :) Zostały ostatnie 2 które działają do tej pory.

Laser to zwykła zabawka z allegro w stylu Green Laser Pointer.

Zasilanie to już odrębna sprawa. Źródło to zasilacz impulsowy 12V, 1A. Laser zasilany jest stabilizatorem LM317T w podstawowej aplikacji. Zasilanie końcówki mocy wprost z tylnego gniazda zasilania. Empetrójka zasilana jest na zasadzie dioda zenera 3,3V plus rezystor plus tranzystor. Na tranzystorze uzyskałem spadek napięcia do 2,80V co w zupełności nie przeszkadzało odtwarzaczowi w działaniu. Zasilanie jest podpięte bezpośrednio pod styki bateryjne.

Jako serce generowania sygnałów do wysterowania "galv" została empetrójka Technika, bez wyświetlacza, bez zbędnych bajerów i komplikacji. Do switchów dolutowałem przewody i połączyłem z przyciskami na tylnym panelu. Wyprowadziłem też dodatkowy przewód z wtykiem USB do podłączenia do PC.

Na tylnym panelu są 3 przyciski z czego pierwszy z lewej służy do włączania odtwarzacza, dwa obok służą do zmiany pokazu i regulacji wielkości wyświetlanych krzywych.

Zasada działania jest bardzo prosta. Na komputerze w programie Audacity generuję sinusoidę np 40Hz w obu kanałach czyli w stereo. Następnie modyfikuję ją dla żądanego efektu (przesunięcia fazowe, wyciszania jednego z kanałów itp.) Wygenerowany w ten sposób plik .WAVE wrzucam do pamięci odtwarzacza poprzez port USB. Odłączam urządzenie i podłączam zasilanie zewnętrzne. Wciskam przycisk 1 żeby odpalić odtwarzacz i po chwili odtwarza on sygnał który kierowany jest na końcówkę która z kolei go wzmacnia i wysyła do "galv". Te z kolei odchylają wiązkę lasera w pionie i poziomie (kanał lewy i prawy w odtwarzaczu) co daje na ścianie wygenerowane krzywe.

Minusem takiego urządzenia jest fakt że laser świeci ciągle i podejrzewam że może sprawić problem stworzenia prostego układu (shuttera) który gasił by laser na czas przechodzenia z jednego pliku dźwiękowego na drugi. Jest za to prostszy sposób. Można połączyć wszystkie pliki w jeden duży (jeden po drugim) co wyeliminuje efekt punktowego świecenia.

Reszta fotek gotowego urządzenia
    Projektor laserowy "Beam Show" Projektor laserowy "Beam Show" Projektor laserowy "Beam Show"

Film jest ale marnej jakości...

Link

Film w lepszej jakości nagrany przy pomocy kolegów-palaczy.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 01 Lut 2011 13:40
    Motor RKS
    Poziom 9  

Konstrukcja super, tylko mogłeś dać jakiś filmik.

• #3 01 Lut 2011 14:44
    mmaker
    Poziom 18  

film postaram się dodać wieczorem ale efektów ciekawych nie będzie bo aparat mam słaby.

• #4 22 Sie 2011 19:42
    nikus_v13
    Poziom 11  

Jaką dokładnie rolę spełnia ten gwoździk, i czemu zostawiłeś tylko jeden magnes na głowicach?

• #5 23 Sie 2011 08:27
    mmaker
    Poziom 18  

Witam :) Gwoździk spełnia rolę pozycjonera który ma za zadanie utrzymać w pozycji środkowej cewkę głowicy. Dałem jeden magnes dlatego że przy obustronnym polu ten gwoździk nie miał by szans bytu :) Wstawiam film z dokończonego projektu,tym razem z dymem, innym lepszym odtwarzaczem i wiekszą ilością efektów (w tym dużo płaszczyzn)

Link

• #6 27 Sie 2011 23:28
    szymon122
    Poziom 37  

Widzę że oryginalne płytki przy głowicach, wykorzystujesz je jakoś?

• #7 03 Wrz 2011 23:39
    mmaker
    Poziom 18  

jeśli chodzi o te układy przy głowicach to są pominięte. Taśmę wykorzystuje jako przewód łączący cewkę z wzmacniaczem. Pozdrawiam

• #8 20 Lis 2013 21:08
    446657
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 20 Lis 2013 22:45
    mmaker
    Poziom 18  

Witam, mam tylko mały urywek z Youtube. Mogłbym nagrać ale teraz laserek leży i się nudzi bo jedno lustro się urwało. Jak Naprawię to chętnie wstawię film :)

Link

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Dorzucam kolejny film http://youtu.be/c7lXx2Tow5A

• #10 05 Cze 2014 22:05
    wald_cezar
    Poziom 10  

Fajny projektorek ale czy mógłbyś wrzucić jakiś nagrany plik audio bo nie mam pojęcia jak tworzyć dźwięki do tego urządzenia.

• #11 05 Cze 2014 23:19
    mmaker
    Poziom 18  

Witam, wrzucę pliki jak tylko będę miał możliwość zgrać je na komputer. W tej chwili światełko leży na wsi w walizce. postaram się żeby były na niedzielę.

• #12 13 Cze 2014 14:08
    c4r0
    Poziom 36  

Całkiem niezły efekt jak na taką konstrukcję, i podoba mi się pomysł wykorzystania odtwarzacza mp3 :D Wykorzystując same sinusoidy w sygnale pozbywasz się zniekształceń wprowadzanych przez odpowiedź skokową galv, która w tym przypadku na pewno byłaby bardzo brzydka. Do tego możesz stworzyć kilka plików mp3 lub wave z różnymi efektami a potem odpalić całą listę w trybie shuffle :D Jak spisuje się ten wskaźnik? Nie przygasa po paru minutach ciągłego świecenia? A propos ciągłego świecenia, można by dorobić układzik który byłby detektorem amplitudy sumy sygnałów z X i Y. Jeśli spadnie poniżej zadanego progu na dłużej niż np. 0.1 sekundy, to zasilanie lasera byłoby odcinane. Po przeładowaniu pliku sygnał by się znów pojawiał i detektor amplitudy włączałby laser z powrotem.

• #13 13 Cze 2014 21:05
    mmaker
    Poziom 18  

Światełko pracuje już od 3 lat na jednym laserze i po 8 godzinach ciągłej pracy na kilkudziesięciu imprezach nie zauważyłem przygasania laserka, a kupiłem ich 2 sztuki w razie gdyby się okazało, że coś się uszkodzi. Przy niskich temperaturach laser ma małe problemy ze świeceniem (startuje, ale słabo świeci) ale tylko do momentu rozgrzania się diody, później jest już ok. Niestety wymaga już pewnych poprawek lub zrobienia nowego od podstaw ale z większą ilością funkcji z wykorzystaniem mikrokontrolera, lub zakup profesjonalnego sprzętu ;) Opcji jest dużo tylko czy znajdzie się na to czas :P

• #14 26 Cze 2014 20:58
    wald_cezar
    Poziom 10  

Witam ,ponawiam moją prośbę o wrzucenie pliku muzycznego np. taki jaki Masz w ukończonym projekcie (na filmiku) jest super.Z góry dzięki i pozdrawiam.

• #15 26 Cze 2014 22:00
    mmaker
    Poziom 18  

Witam, Przepraszam za moją niepamięć, może ostatnio mam dużo na głowie i przez to zapomniałem wrzucić plików. W załączniku są wszystkie pokazy jakie udało mi się stworzyć/zgromadzić na laserku. Załącznik zajmuje prawie 17Mb - wszystko pliki mp3. UWAGA, nie gwarantuje, że u Ciebie będą one wyglądały tak samo jak na moich filmach ze względu na samą budowę urządzenia przez osoby trzecie (rozbieżność w głośnościach poszczególnych kanałów, inna mechanika z lustrami, inne podłączenia itp.). Te pokazy zostały w większości stworzone pod ten konkretny "hardware" a resztę które znalazłem w necie dostosowałem do swojego ;)

• #16 28 Cze 2014 21:10
    wald_cezar
    Poziom 10  

Wielkie dzięki.Projektor wykonałem bazując na Twoim projekcie więc myślę że będzie OK.

Szukaj w 5mln produktów