Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor laserowy "Beam Show"

mmaker 31 Sty 2011 22:14 8394 15
 • Projektor laserowy "Beam Show"
  Witam. Od dłuższego czasu poszukiwałem jakiegoś efektu na disco. Z racji tego że czasem zdarza mi się grać na przyjęciach typu 18-tki, disco w pubie postanowiłem zrobić samemu prosty "projektor" laserowy może nie dla samego generowania animacji ale tylko dla efektu :)

  Może trochę więcej szczegółów na temat:

  Mechanizm odchylania wiązki lasera.
  Projektor laserowy "Beam Show"
  Powstał on z 2 głowic dysków twardych przytwierdzonych do laminatu. Odcięta została część z głowicami i dodany został poprzeczny pręt (gwoździk) na cewce głowicy pełniący role pozycjonera. Lustra zostały wycięte z lusterka kieszonkowego i przyklejona na klej z glue guna.

  Sterownik mechanizmu jest oparty o końcówkę mocy z radia samochodowego która pracuje w układzie mostkowym. Końcówkę wyciąłem z płyty w taki sposób żeby nie lutować na nowo całego układu na osobnej płytce. końcówka była 4 kanałowa z czego 2 kanały uległy zniszczeniu podczas składania :) Zostały ostatnie 2 które działają do tej pory.

  Laser to zwykła zabawka z allegro w stylu Green Laser Pointer.

  Zasilanie to już odrębna sprawa. Źródło to zasilacz impulsowy 12V, 1A. Laser zasilany jest stabilizatorem LM317T w podstawowej aplikacji. Zasilanie końcówki mocy wprost z tylnego gniazda zasilania. Empetrójka zasilana jest na zasadzie dioda zenera 3,3V plus rezystor plus tranzystor. Na tranzystorze uzyskałem spadek napięcia do 2,80V co w zupełności nie przeszkadzało odtwarzaczowi w działaniu. Zasilanie jest podpięte bezpośrednio pod styki bateryjne.

  Jako serce generowania sygnałów do wysterowania "galv" została empetrójka Technika, bez wyświetlacza, bez zbędnych bajerów i komplikacji. Do switchów dolutowałem przewody i połączyłem z przyciskami na tylnym panelu. Wyprowadziłem też dodatkowy przewód z wtykiem USB do podłączenia do PC.

  Na tylnym panelu są 3 przyciski z czego pierwszy z lewej służy do włączania odtwarzacza, dwa obok służą do zmiany pokazu i regulacji wielkości wyświetlanych krzywych.
  Projektor laserowy "Beam Show"

  Zasada działania jest bardzo prosta. Na komputerze w programie Audacity generuję sinusoidę np 40Hz w obu kanałach czyli w stereo. Następnie modyfikuję ją dla żądanego efektu (przesunięcia fazowe, wyciszania jednego z kanałów itp.) Wygenerowany w ten sposób plik .WAVE wrzucam do pamięci odtwarzacza poprzez port USB. Odłączam urządzenie i podłączam zasilanie zewnętrzne. Wciskam przycisk 1 żeby odpalić odtwarzacz i po chwili odtwarza on sygnał który kierowany jest na końcówkę która z kolei go wzmacnia i wysyła do "galv". Te z kolei odchylają wiązkę lasera w pionie i poziomie (kanał lewy i prawy w odtwarzaczu) co daje na ścianie wygenerowane krzywe.

  Minusem takiego urządzenia jest fakt że laser świeci ciągle i podejrzewam że może sprawić problem stworzenia prostego układu (shuttera) który gasił by laser na czas przechodzenia z jednego pliku dźwiękowego na drugi. Jest za to prostszy sposób. Można połączyć wszystkie pliki w jeden duży (jeden po drugim) co wyeliminuje efekt punktowego świecenia.

  Reszta fotek gotowego urządzenia
  Projektor laserowy "Beam Show" Projektor laserowy "Beam Show" Projektor laserowy "Beam Show"

  Film jest ale marnej jakości...

  Link


  Film w lepszej jakości nagrany przy pomocy kolegów-palaczy.

  Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mmaker
  Poziom 18  
  Offline 
  Pozdrawiam
  Specjalizuje się w: elektroakustyka, elektronika, diy, mikrokontrolery - początkujący
  mmaker napisał 554 postów o ocenie 126, pomógł 27 razy. Mieszka w mieście Wielgie. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  Motor RKS
  Poziom 9  
  Konstrukcja super, tylko mogłeś dać jakiś filmik.
 • #3
  mmaker
  Poziom 18  
  film postaram się dodać wieczorem ale efektów ciekawych nie będzie bo aparat mam słaby.
 • #4
  nikus_v13
  Poziom 11  
  Jaką dokładnie rolę spełnia ten gwoździk, i czemu zostawiłeś tylko jeden magnes na głowicach?
 • #5
  mmaker
  Poziom 18  
  Witam :) Gwoździk spełnia rolę pozycjonera który ma za zadanie utrzymać w pozycji środkowej cewkę głowicy. Dałem jeden magnes dlatego że przy obustronnym polu ten gwoździk nie miał by szans bytu :) Wstawiam film z dokończonego projektu,tym razem z dymem, innym lepszym odtwarzaczem i wiekszą ilością efektów (w tym dużo płaszczyzn)


  Link
 • #7
  mmaker
  Poziom 18  
  jeśli chodzi o te układy przy głowicach to są pominięte. Taśmę wykorzystuje jako przewód łączący cewkę z wzmacniaczem. Pozdrawiam
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  mmaker
  Poziom 18  
  Witam, mam tylko mały urywek z Youtube. Mogłbym nagrać ale teraz laserek leży i się nudzi bo jedno lustro się urwało. Jak Naprawię to chętnie wstawię film :)

  Link


  Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

  Dorzucam kolejny film http://youtu.be/c7lXx2Tow5A
 • #11
  mmaker
  Poziom 18  
  Witam, wrzucę pliki jak tylko będę miał możliwość zgrać je na komputer. W tej chwili światełko leży na wsi w walizce. postaram się żeby były na niedzielę.
 • #12
  c4r0
  Poziom 36  
  Całkiem niezły efekt jak na taką konstrukcję, i podoba mi się pomysł wykorzystania odtwarzacza mp3 :D Wykorzystując same sinusoidy w sygnale pozbywasz się zniekształceń wprowadzanych przez odpowiedź skokową galv, która w tym przypadku na pewno byłaby bardzo brzydka. Do tego możesz stworzyć kilka plików mp3 lub wave z różnymi efektami a potem odpalić całą listę w trybie shuffle :D Jak spisuje się ten wskaźnik? Nie przygasa po paru minutach ciągłego świecenia? A propos ciągłego świecenia, można by dorobić układzik który byłby detektorem amplitudy sumy sygnałów z X i Y. Jeśli spadnie poniżej zadanego progu na dłużej niż np. 0.1 sekundy, to zasilanie lasera byłoby odcinane. Po przeładowaniu pliku sygnał by się znów pojawiał i detektor amplitudy włączałby laser z powrotem.
 • #13
  mmaker
  Poziom 18  
  Światełko pracuje już od 3 lat na jednym laserze i po 8 godzinach ciągłej pracy na kilkudziesięciu imprezach nie zauważyłem przygasania laserka, a kupiłem ich 2 sztuki w razie gdyby się okazało, że coś się uszkodzi. Przy niskich temperaturach laser ma małe problemy ze świeceniem (startuje, ale słabo świeci) ale tylko do momentu rozgrzania się diody, później jest już ok. Niestety wymaga już pewnych poprawek lub zrobienia nowego od podstaw ale z większą ilością funkcji z wykorzystaniem mikrokontrolera, lub zakup profesjonalnego sprzętu ;) Opcji jest dużo tylko czy znajdzie się na to czas :P
 • #15
  mmaker
  Poziom 18  
  Witam, Przepraszam za moją niepamięć, może ostatnio mam dużo na głowie i przez to zapomniałem wrzucić plików. W załączniku są wszystkie pokazy jakie udało mi się stworzyć/zgromadzić na laserku. Załącznik zajmuje prawie 17Mb - wszystko pliki mp3. UWAGA, nie gwarantuje, że u Ciebie będą one wyglądały tak samo jak na moich filmach ze względu na samą budowę urządzenia przez osoby trzecie (rozbieżność w głośnościach poszczególnych kanałów, inna mechanika z lustrami, inne podłączenia itp.). Te pokazy zostały w większości stworzone pod ten konkretny "hardware" a resztę które znalazłem w necie dostosowałem do swojego ;)