Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston MBA 3832V - moduł sterujący

31 Sty 2011 22:59 9486 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    Lodówka dwa dni temu nagle zamilkła... Nie działa nic i nie świeci się żadna dioda. Sprawdziłem kabel zasilający, ale nie ma żadnych przetarć i normalnie podaje zasilanie na element przy sprężarce. Po odkręceniu i zdemontowaniu klapki na module sterującym od razu poczułem zapach "spalonej elektroniki". Dorzucam fotki.
    Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący
    Poradźcie proszę czy Waszym zdaniem to kondensator C5 czy może jakikolwiek inny element. Przy okazji pytanie o wskazanie kogokolwiek w Warszawie lub okolicach kto mógłby się zająć wymianą wadliwych elementów. Przepraszam za językową amatorszczyznę, ale fachowcem i elektronikiem nie jestem.
    Pozdrawiam Maciek
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Wywal te fotki bo na nich nic nie widać (nawet nie bardzo wiadomo który to C5). Zrób porządne, przy dobrym świetle, prostopadle z góry i od spodu, i całej płytki a nie kawałka :)
  • Poziom 9  
    OK. Wrzuciłem nową (chyba lepszą) fotkę. W domowych warunkach lepszej i tak nie zrobię.
    C5 to ten duży kondensator na SE od C13. Ale ślady przypalenia są widoczne kawałek bardziej w prawo (w "zagłębiu" rezystorów i obok cewki).
    PS:
    W międzyczasie spiąłem "na krótko" agregat. Wydaje normalny dzwięk i po sprawdzeniu zamrażarki stwierdzam, że chłodzi.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Proszę zmierzyć cewkę L1 i rezystor R13.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Jak również D3 . Oraz wymienić w ciemno elektrolity.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    A przedewszystkim kondensator c1
  • Poziom 9  
    Dzięki za rady.
    Po kilku minutach agregat "zdechł" zupełnie.

Już zamówiłem nową lodówkę, a markę Ariston/Indesit/Merloni omijam szerokim łukiem (z każdym sprzętem tej marki mialem problemy).

Pozdrawiam
    Maciek
  • Poziom 1  
    Mimo pory (październik 2011) dopiszę się do wątku w razie gdyby inni użytkownicy Ariston'ów MBA3832 napotkali w przyszłości podobne problemy.

Moja MBA3832 CI wczoraj odmówiła chłodzenia oraz mrożenia, aczkolwiek całkiem nie padła: świeciła się dioda zasilania, żarówka wewnątrz, działa kontrola 2min otwarcia drzwi. Problem polegał na tym, iż po upływie "regulaminowych" 8min. od momentu podłączenia do prądu próbowała zacząć pracować: słychać było charakterystyczne trzaski z okolic kompresora, ale potem już milczał (nomen omen na innych wątkach wskazywane jako oznaka uszkodzenia, w moim przypadku było je słychać od samego początku użytkowania, co było nawet z początku mocno uciążliwe).

Na bazie znalezionych wątków na forum zajrzałem do modułu sterującego: na pierwszy rzut oka śladów po eksplozjach jak w innych przypadkach nie było, ale od razu nie 'spodobał" mi się kondensator C5 3,3µF 400V: był już lekko wybulony, a po wyjęciu płytki zaraz po odłączeniu zasilania dosyć gorący. Amatorskie pomiary zwykłym miernikiem (rezystancja, spadanie napięcia) tylko utwierdziły moje wątpliwości.

Dziś z samego rana kupiłem oba kondensatory - plus jeszcze C13 470µF 10V (w sklepie dali mi 16V - podobno 10V nie ma...). Po wymianie tylko tego pierwszego podejrzanego, czyli C5 (przy czym nowy jest niższy od oryginalnego, parametry niby te same) lodówka z powrotem zaczęła działać, tj. po upływie 8min (tak, tak, warto pamiętać o tym opóźnieniu startu...) od podłączenia zasilania kompresor zaczął z powrotem mruczeć, a w obu komorach zrobiło się odpowiednio chłodno/zimno :) Słowem, wszystko wróciło do stanu sprzed awarii, aczkolwiek jeszcze jej się bacznie przyglądam.

Użytkowany przeze mnie egzemplarz działał bez problemów nieprzerwanie od 09.2004, czyli 7 lat.
    Po tej drobne w sumie naprawie (koszt jednego kondensatora) mam nadzieję, że posłuży nam jeszcze czas jakiś (sentymenty).

Biorąc jednak pod uwagę opisywane w różnych wątkach pośw. MBA3832, np.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic909292.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1305964.html

warto przestrzec użytkowników tego typu sprzętu, których nie dotknął jeszcze żaden kłopot z tym sprzętem, przed problemami z elektroniką modułu, a w szczególności właśnie kondensatorem C5.

W kilku wątkach była mowa o wymianach płytki (w ramach gwarancji) - być może to właśnie "zasługa" C5.

Zastanawia mnie jeszcze to, czy powodem uszkodzenia C5 był tylko i wyłącznie upływający czas jego pracy, czy może jednak faktyczna przyczyna tkwi jeszcze gdzie indziej.
  • Poziom 11  
    Cztery dni temu przestała mi działać 9 letnia lodówka MBA 3832V, objawy były takie że agregat i oświetlenie nie działało. Okazało się ze padł moduł sterujący. Do wymiany jak zwykle C5, R13 i RV8. Po wymianie lodówka ożyła, ale nie działa zamrażarka. Co jeszcze może być uszkodzone, a może za mało czynnika?
  • Poziom 14  
    Witam,

Mam ten sam problem co kolega WSlomo, chłodziarka chłodzi ale nie mrozi zamrażarka - jest tylko chłodna. Cały czas mrugają diody na panelu. Specjalista stwierdził, że obieg chłodniczy jest ok a padła elektronika(na niej się nie zna). Już kiedyś wymieniałem kondensator i lodówka pracował prawidłowo 2 lata. Teraz te typowe elementy wydają się sprawne. Co może być przyczyną?
  • Poziom 11  
    U mnie okazało się, że jest za mała ilość czynnika chłodzącego. Na internecie znalazłem informację, że ten model lodówki przez pierwsze 2 lata produkcji miał wadę produkcyjną w wyniku której instalacja korodowała a czynnik wyciekał. Ja już zmieniłem lodówkę jak by ktoś potrzebował części z mojej starej zapraszam na priv.

20-07-2013 Części już rozdane
  • Poziom 9  
    Witam,

korzystając z wątku zadam banalne pytanie, ale nie mam z tym kompletnie doświadczenia, wiec wybaczcie:) Którędy dostać się do modułu sterującego? Rozkręcać tył lodówki czy może gdzieś z przodu na górze? No i gdzie go szukać?

Z góry dzięki
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    mejdej81 napisał:
    Którędy dostać się do modułu sterującego? Rozkręcać tył lodówki czy może gdzieś z przodu na górze? No i gdzie go szukać?
    Moduł znajduje się od frontu na górze lodówki (tam gdzie są diody i potencjometry). Aby się do niego dostać zdejmujesz dwie podłużne zaślepki po lewej i prawej stronie (w jednej z nich chowa się zawias). Pod nimi znajdziesz dwie śruby.
  • Poziom 9  
    Dzięki... już go wymontowałem. Wygląda bardzo podobnie jak ten zamieszczony przez Maćka... w tym samym miejscu okopcony, a w dodatku wybrzuszony C5. Powymieniam i zobaczę czy coś ruszy.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Jednak u mnie problem nie jest tak ogromny lodówka chłodzi, zamrażalnik również, a brak jest tylko światła po otwarciu drzwi (żarówki sprawne). Proszę o pomoc.
  • Poziom 9  
    Pomożecie co wymienić u mnie?
    Z tego co widzę to na pewno: C5, RV8, C10, a gdzie znajdę parametry tych kondensatorów?
  • Specjalista AGD
    Z tego co widzę rozerwało warystor RV8 oraz przerwy po udarze prądowym dostał dławik L1. Sprawdź też rezystor R13. Parametry C5 i C10 znajdziesz na ich obudowach.
  • Poziom 9  
    DZIEKI!!
    Rezystor C13 ma 7Ω rezystancji wiec chyba OK. Dławik L1 zmierzyłem rezystancje i ma bardzo dużą więc pewnie jest walnięty i od dołu widać przepalenie.
    wiec mam C10, C5 L1 i RV8 do wymiany:
    C5 3,3µF/400V
    C10 100µF/25V P5A
    RV8 K275 0235 05 warystor
    L1 dławik?
    Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący
    RV8 K275 0235 05 warystor, a ten warystor to jaki kupić? I ciągle nie wiem jaki ten dławik L1.
  • Moderator
    stille86 napisał:
    RV8 K275 0235 05 warystor, a ten warystor to jaki kupić?
    :arrow: S 05 K 275 :idea:
    stille86 napisał:
    I ciągle nie wiem jaki ten dławik L1
    Patrz na foto poniżej (wyliczenia) :D