Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston MBA 3832V - moduł sterujący

maciek_t 31 Jan 2011 22:59 10563 18
 • #1
  maciek_t
  Level 10  
  Witam,
  Lodówka dwa dni temu nagle zamilkła... Nie działa nic i nie świeci się żadna dioda. Sprawdziłem kabel zasilający, ale nie ma żadnych przetarć i normalnie podaje zasilanie na element przy sprężarce. Po odkręceniu i zdemontowaniu klapki na module sterującym od razu poczułem zapach "spalonej elektroniki". Dorzucam fotki.
  Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący
  Poradźcie proszę czy Waszym zdaniem to kondensator C5 czy może jakikolwiek inny element. Przy okazji pytanie o wskazanie kogokolwiek w Warszawie lub okolicach kto mógłby się zająć wymianą wadliwych elementów. Przepraszam za językową amatorszczyznę, ale fachowcem i elektronikiem nie jestem.
  Pozdrawiam Maciek
 • Helpful post
  #2
  movzx
  Level 39  
  Wywal te fotki bo na nich nic nie widać (nawet nie bardzo wiadomo który to C5). Zrób porządne, przy dobrym świetle, prostopadle z góry i od spodu, i całej płytki a nie kawałka :)
 • #3
  maciek_t
  Level 10  
  OK. Wrzuciłem nową (chyba lepszą) fotkę. W domowych warunkach lepszej i tak nie zrobię.
  Ariston MBA 3832V - moduł sterujący
  C5 to ten duży kondensator na SE od C13. Ale ślady przypalenia są widoczne kawałek bardziej w prawo (w "zagłębiu" rezystorów i obok cewki).
  PS:
  W międzyczasie spiąłem "na krótko" agregat. Wydaje normalny dzwięk i po sprawdzeniu zamrażarki stwierdzam, że chłodzi.
 • Helpful post
  #4
  tolo
  Level 34  
  Proszę zmierzyć cewkę L1 i rezystor R13.
 • Helpful post
  #5
  machefi
  Home appliances specialist
  Jak również D3 . Oraz wymienić w ciemno elektrolity.
 • Helpful post
  #6
  mirofalcon
  Level 24  
  A przedewszystkim kondensator c1
 • #7
  maciek_t
  Level 10  
  Dzięki za rady.
  Po kilku minutach agregat "zdechł" zupełnie.

  Już zamówiłem nową lodówkę, a markę Ariston/Indesit/Merloni omijam szerokim łukiem (z każdym sprzętem tej marki mialem problemy).


  Pozdrawiam
  Maciek
 • #8
  apopiolek
  Level 1  
  Mimo pory (październik 2011) dopiszę się do wątku w razie gdyby inni użytkownicy Ariston'ów MBA3832 napotkali w przyszłości podobne problemy.

  Moja MBA3832 CI wczoraj odmówiła chłodzenia oraz mrożenia, aczkolwiek całkiem nie padła: świeciła się dioda zasilania, żarówka wewnątrz, działa kontrola 2min otwarcia drzwi. Problem polegał na tym, iż po upływie "regulaminowych" 8min. od momentu podłączenia do prądu próbowała zacząć pracować: słychać było charakterystyczne trzaski z okolic kompresora, ale potem już milczał (nomen omen na innych wątkach wskazywane jako oznaka uszkodzenia, w moim przypadku było je słychać od samego początku użytkowania, co było nawet z początku mocno uciążliwe).

  Na bazie znalezionych wątków na forum zajrzałem do modułu sterującego: na pierwszy rzut oka śladów po eksplozjach jak w innych przypadkach nie było, ale od razu nie 'spodobał" mi się kondensator C5 3,3µF 400V: był już lekko wybulony, a po wyjęciu płytki zaraz po odłączeniu zasilania dosyć gorący. Amatorskie pomiary zwykłym miernikiem (rezystancja, spadanie napięcia) tylko utwierdziły moje wątpliwości.

  Dziś z samego rana kupiłem oba kondensatory - plus jeszcze C13 470µF 10V (w sklepie dali mi 16V - podobno 10V nie ma...). Po wymianie tylko tego pierwszego podejrzanego, czyli C5 (przy czym nowy jest niższy od oryginalnego, parametry niby te same) lodówka z powrotem zaczęła działać, tj. po upływie 8min (tak, tak, warto pamiętać o tym opóźnieniu startu...) od podłączenia zasilania kompresor zaczął z powrotem mruczeć, a w obu komorach zrobiło się odpowiednio chłodno/zimno :) Słowem, wszystko wróciło do stanu sprzed awarii, aczkolwiek jeszcze jej się bacznie przyglądam.

  Użytkowany przeze mnie egzemplarz działał bez problemów nieprzerwanie od 09.2004, czyli 7 lat.
  Po tej drobne w sumie naprawie (koszt jednego kondensatora) mam nadzieję, że posłuży nam jeszcze czas jakiś (sentymenty).

  Biorąc jednak pod uwagę opisywane w różnych wątkach pośw. MBA3832, np.:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic909292.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1305964.html

  warto przestrzec użytkowników tego typu sprzętu, których nie dotknął jeszcze żaden kłopot z tym sprzętem, przed problemami z elektroniką modułu, a w szczególności właśnie kondensatorem C5.

  W kilku wątkach była mowa o wymianach płytki (w ramach gwarancji) - być może to właśnie "zasługa" C5.

  Zastanawia mnie jeszcze to, czy powodem uszkodzenia C5 był tylko i wyłącznie upływający czas jego pracy, czy może jednak faktyczna przyczyna tkwi jeszcze gdzie indziej.
 • #9
  WSlomo
  Level 11  
  Cztery dni temu przestała mi działać 9 letnia lodówka MBA 3832V, objawy były takie że agregat i oświetlenie nie działało. Okazało się ze padł moduł sterujący. Do wymiany jak zwykle C5, R13 i RV8. Po wymianie lodówka ożyła, ale nie działa zamrażarka. Co jeszcze może być uszkodzone, a może za mało czynnika?
 • #10
  peterrrm
  Level 14  
  Witam,

  Mam ten sam problem co kolega WSlomo, chłodziarka chłodzi ale nie mrozi zamrażarka - jest tylko chłodna. Cały czas mrugają diody na panelu. Specjalista stwierdził, że obieg chłodniczy jest ok a padła elektronika(na niej się nie zna). Już kiedyś wymieniałem kondensator i lodówka pracował prawidłowo 2 lata. Teraz te typowe elementy wydają się sprawne. Co może być przyczyną?
 • #11
  WSlomo
  Level 11  
  U mnie okazało się, że jest za mała ilość czynnika chłodzącego. Na internecie znalazłem informację, że ten model lodówki przez pierwsze 2 lata produkcji miał wadę produkcyjną w wyniku której instalacja korodowała a czynnik wyciekał. Ja już zmieniłem lodówkę jak by ktoś potrzebował części z mojej starej zapraszam na priv.

  20-07-2013 Części już rozdane
 • #12
  mejdej81
  Level 10  
  Witam,

  korzystając z wątku zadam banalne pytanie, ale nie mam z tym kompletnie doświadczenia, wiec wybaczcie:) Którędy dostać się do modułu sterującego? Rozkręcać tył lodówki czy może gdzieś z przodu na górze? No i gdzie go szukać?

  Z góry dzięki
  Pozdrawiam
 • #13
  WSlomo
  Level 11  
  mejdej81 wrote:
  Którędy dostać się do modułu sterującego? Rozkręcać tył lodówki czy może gdzieś z przodu na górze? No i gdzie go szukać?
  Moduł znajduje się od frontu na górze lodówki (tam gdzie są diody i potencjometry). Aby się do niego dostać zdejmujesz dwie podłużne zaślepki po lewej i prawej stronie (w jednej z nich chowa się zawias). Pod nimi znajdziesz dwie śruby.
 • #14
  mejdej81
  Level 10  
  Dzięki... już go wymontowałem. Wygląda bardzo podobnie jak ten zamieszczony przez Maćka... w tym samym miejscu okopcony, a w dodatku wybrzuszony C5. Powymieniam i zobaczę czy coś ruszy.
 • #15
  adarobmat
  Level 2  
  Witam wszystkich.
  Jednak u mnie problem nie jest tak ogromny lodówka chłodzi, zamrażalnik również, a brak jest tylko światła po otwarciu drzwi (żarówki sprawne). Proszę o pomoc.
 • #16
  stille86
  Level 9  
  Ariston MBA 3832V - moduł sterujący
  Pomożecie co wymienić u mnie?
  Z tego co widzę to na pewno: C5, RV8, C10, a gdzie znajdę parametry tych kondensatorów?
 • #17
  machefi
  Home appliances specialist
  Z tego co widzę rozerwało warystor RV8 oraz przerwy po udarze prądowym dostał dławik L1. Sprawdź też rezystor R13. Parametry C5 i C10 znajdziesz na ich obudowach.
 • #18
  stille86
  Level 9  
  DZIEKI!!
  Rezystor C13 ma 7Ω rezystancji wiec chyba OK. Dławik L1 zmierzyłem rezystancje i ma bardzo dużą więc pewnie jest walnięty i od dołu widać przepalenie.
  wiec mam C10, C5 L1 i RV8 do wymiany:
  C5 3,3µF/400V
  C10 100µF/25V P5A
  RV8 K275 0235 05 warystor
  L1 dławik?
  Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący Ariston MBA 3832V - moduł sterujący
  RV8 K275 0235 05 warystor, a ten warystor to jaki kupić? I ciągle nie wiem jaki ten dławik L1.
 • #19
  TONI_2003
  Moderator
  stille86 wrote:
  RV8 K275 0235 05 warystor, a ten warystor to jaki kupić?
  :arrow: S 05 K 275 :idea:
  stille86 wrote:
  I ciągle nie wiem jaki ten dławik L1
  Patrz na foto poniżej (wyliczenia) :D
  Ariston MBA 3832V - moduł sterujący