Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1

danielsam66 01 Lut 2011 00:16 5649 0
  • #1 01 Lut 2011 00:16
    danielsam66
    Poziom 11  

Kupiłem ostatnio niedrogie (z wysyłką 27 zł) uchwyty do głośników chcąc je zamontować na ścianie.
    Zestaw 5+1 jest nowy na gwarancji i plastikowe głośniki planowałem przykleić do uchwytów 2-stronną taśmą piankową, ale okazało się to niemożliwe, bo na uchwycie nie ma powierzchni do przyklejenia.
    Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1 Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1
    Wiercenie w obudowach też nie wchodziło w grę.

Sądzę, że przed takim problemem stała niejedna osoba i postanowiłem zamieścić swoje rozwiązanie.

Najpierw myślałem o jakiejś ok. centymetrowej drewnianej podkładce, do której uchwyty byłyby przykręcone wkrętami, a głośniczki z drugiej strony przyklejone taśmą piankową, jednak po wstępnych przymiarkach wydało się to zbyt pracochłonne (docinanie kształtu), a estetyka mogłaby pozostawić sporo do życzenia (krawędzie drewna).
    W końcu zacząłem się zastanawiać nad wykorzystaniem otworów od wkrętów w głośniku i po przymiarce wyszło, że rozstaw tych otworów (i w pionie, i w poziomie) jest zgodny z rozstawem uchwytu, który wynosi od 5 do 7 cm.
    Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1 Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1

W moim przypadku średnica otworu to 6 mm. Do tego dopasowałem plastikowy kołek montażowy oraz krótki (2 cm) gruby wkręt, który znajdował się w pudełku z uchwytami (zresztą przeróżnych śrub i wkrętów była tam cała masa). Z kołka poobcinałem wszelkie zadziorki, aby w przyszłości nie było problemu z wyciągnięciem go z głośnika - kołek ma wchodzić ciasno do otworu, ale musi też dać się w przyszłości wyciągnąć. Krótki, gruby wkręt powoduje, że kołek można przykręcić do uchwytu - gwint ma złapać początek kołka, a jednocześnie ma nie rozsadzać jego dalszej części, którą wciśniemy do otworu głośniczka. Wydaje mi się, że można też zastosować długi, ale bardzo cieńki wkręt, który nie rozszerzyłby kołka, oczywiście z dodatkową podkładką pod łeb.
    Jak już napisałem, rozstaw otworów w pionie i poziomie jest w granicach rozstawu uchwytu, tak więc uchwyt można zamocować pionowo lub poziomo, a u kogoś może i podpasuje po przekątnej.
    Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1
    Na koniec z wyczuciem dociskamy podstawę uchwytu i możemy całość montować na ścianie.
    Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1Bezinwazyjny montaż na ścianie plastikowych głośników 5.1

Dodam, że w handlu są też niedrogie uchwyty głośnikowe ze sporą płaską powierzchnią, którą można przykleić do głośników, jednak pionowy zakres ruchu jest bardzo ograniczony, a mi zależało, żeby głośniki były bardzo wysoko i żeby można było je swobodnie regulować pod wieloma kątami.

0 0