Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konsultacja w sprawie modernizacji rozdzielnicy głównej

01 Lut 2011 03:27 4575 12
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.

W związku z koniecznością modernizacji rozdzielni głównej na mojej działce rekreacyjnej chciałbym skonsultować te działania z bardziej doświadczonymi ode mnie kolegami, którzy na co dzień zajmują się instalacjami elektrycznymi. Pragnę nadmienić, iż z racji wykonywanego zawodu (składanie gotowych szaf sterowniczych do przepompowni, pompowni, tłoczni, SUW-ów itp) posiadam uprawnienia SEP do 1kV, natomiast charakter mojej pracy nie wymaga ode mnie, abym posiadał daleko idącą, specjalistyczną wiedzę na temat budowy instalacji elektrycznych w budynkach i dlatego zwracam się do szanownych kolegów, jako specjalistów w tej dziedzinie o pomoc i konsultacje. Zatem do rzeczy:

Prąd dostarczany jest linią kablową do złącza, które znajduje się na terenie mojej działki. Sieć trójfazowa. Złącze jak i cała instalacja elektryczna wykonane są w układzie TN-C (instalacja ma około 25lat).

W rozdzielni głównej znajduje się licznik trójfazowy, zabezpieczenie przedlicznikowe to wkładki bezpiecznikowe 3x25A typu Bi, zaplombowane przez ZE. Z licznika prąd rozdzielony jest także za pomocą wkładek Bi (trzy wkładki 16A po jednej na każdą fazę).

Stan tej rozdzielni jest co najmniej zły, wszystko się ledwo trzyma i nie trzeba wspominać jak bardzo ten zły stan techniczny rozdzielni zagraża bezpieczeństwu, dlatego musi ona być zmodernizowana.

Na działce znajdują się 3 małe domki, każdy o powierzchni ok 10m2 oraz pomieszczenie z hydroforem (silnik 3f 2,2kW) i bojlerem (1f moc ok 1kW). Obecnie wygląda to tak, że każdy domek jest zasilany z oddzielnej fazy. Dwa z nich zasilane są bezpośrednio z RG z tym, że z RG poprowadzony jest kabel 4x4mm2 (CU) do pomieszczenia z hydroforem i bojlerem, gdzie znajduje się mała podrozdzielnica zasilająca wspomniany hydrofor i bojler (wkładki typu Bi). Z tej podrozdzielnicy poprowadzony jest dodatkowo kabel do ostatniego domku.

Oczywiście jestem świadomy tego, że najlepszym i nasłuszniejszym sposobem byłaby wymiana całej instalacji na działce, łącznie z wlz, która biegnie od złącza do RG i zbudowanie całości w układzie TN-S-C, zrobienie podziału przewodu PEN w RG i uziemienie szyny PE, a przy tym obowiązkowe wykorzystanie RCD oraz wykonanie pomiarów całości. Czyli jednym słowem zrobienie od nowa całej instalacji dostosowując ją do obecnych wymogów czyniąc ją funkcjonalną i bezpieczną. Jednak technicznie jest to w tej chwili nierealne, gdyż nie zależy to tylko i wyłącznie od decyzji przeze mnie podejmowanych. Dlatego mam dylemat czy jest w ogóle sens zabierać się za cokolwiek skoro nie będę (przynajmniej na razie) w stanie doprowadzić całej instalacji do układu TN-C-S.

Chciałbym przede wszystkim wyrzucić stare wkładki z RG i zamontować tam nowoczesne aparaty, uporządkować całość i przeorganizować podział na poszczególne obwody, gdyż mam dosyć już obecnego stanu rzeczy. Korzystnym
    aspektem jest to, że instalacja jest w całości miedziana. Chciałbym tą rozdzielnię zrobić tak, aby w przyszłości było możliwe bezproblemowe przejście na układ TN-C-S we wszystkich domkach. Zatem robota ograniczałaby się w tej chwili głównie do zamontowania nowych wyłączników nadprądowych zamiast wkładek typu Bi, oczywiście z wyłączeniem zabezpieczenia przedlicznikowego (o różnicówkach póki co nie ma mowy w tym układzie sieciowym), rozdzielenie podłączonych obwodów tak aby cała działka nie była zasilana poprzez 3 bezpieczniki, po jednym na każdą fazę. Kolejnym minusem jest fakt że do każdego domku idzie tylko jeden przewód 2x2,5mm2 i dopiero tam w domku następuje rozdział na obwód gniazd i oświetlenia, z tym że w domkach nie są pobierane jakieś wielkie moce (TV, światło, mała lodówka itp..), co jest niewielkim pocieszeniem.

Na tą chwilę widzę to następująco: w rozdzielni planuję zamontować rozłącznik izolacyjny FR 100A jako wyłącznik główny, kontrolki obecności faz. Na 2 domki zasilane z RG po jednym wyłączniku nadmiarowo-prądowym B16 1-polowy, zabezpieczenie C16 3-polowe do gniazda siłowego zamontowanego obok rozdzielni oraz zabezpieczenie na kabel 4 x 4 mm2 poprowadzony do pomieszczenia z hydroforem i bojlerem - i w tym momencie mam pytanie - czy lepiej jest zamontować dodatkowego FR-a na ten obwód w rodzielni głownej czy lepiej rozłącznik bezpiecznikowy z trzema wkładkami D02 o wartości 16A ? Czy może w RG nie montować nic, a jedynie na wejściu w podrozdzielni zamontować zabezpieczenia na poszczególne obwody? Zależy mi jednocześnie na selektywności, więc nie chcę montować esów szeregowo jeden za drugim, natomiast nie chciałbym za bardzo ograniczać mocy poprzez stopniowanie zabezpieczeń. Skłaniałbym się ku możliwości zamontowania FR-a w RG, jako wyłącznika podrozdzielni, jednak tym sposobem nie zabezpieczę kabla łączącego RG z podrozdzielnią, gdy np. pomiędzy nimi nastąpiłoby uszkodzenie tego kabla (w co wątpię ze względu na porządne i bezpieczne jego poprowadzenie w ziemi).

Proszę szanownych kolegów o doradzenie mi, jak w praktyce rozwiązaliby koledzy mój przypadek? Jeśli w opisie zawarłem niewystarczającą ilość informacji to proszę pytać. Zamieszczam także poglądowy rysunek instalacji na mojej działce.

Konsultacja w sprawie modernizacji rozdzielnicy głównej
  • Szafy Rack
  • Moderator
    Jeżeli domki służą do czegokolwiek związanego z działalnością gospodarczą, to radzę wykonać normalny projekt techniczny, podpisany przez uprawnionego projektanta, a nie bawić się w partyzantkę. Może wyjść bokiem.
  • Poziom 10  
    Domki nie służą do czegokolwiek związanego z działalnością gospodarczą. Tak jak wcześniej wspomniałem jest to działka rekreacyjna i służy do prywatnego, letniego wypoczynku.

retrofood napisał:
    Może wyjść bokiem.

Co kolega rozumie dokładnie poprzez wyjście bokiem?
  • Szafy Rack
  • Moderator
    morius napisał:

retrofood napisał:
    Może wyjść bokiem.

Co kolega rozumie dokładnie poprzez wyjście bokiem?

Nic specjalnego. Po prostu znam przypadek z jednej firmy, gdzie o "papiery" nie dbali. No i zdarzył się wypadek w jednym z zakładów. Tyle, że jak w związku z tym zaczęli kontrolować wypadek, to skontrolowali też całą firmę. Firma omal nie zbankrutowała.
    To wszystko działa na zasadzie, że jak jest dobrze, to jest dobrze. Ale jak się coś posypie... a przechowywanie dokumentacji jest obowiązkowe. I przeglądy też.
    Stąd moja notka o działalności gospodarczej.
  • Poziom 10  
    Rozumiem już co kolega retrofood miał na myśli.

Co do wypowiedzi kolegi monter79:
    Nie może kolega zupełnie powiedzieć, że nie znam się na elektryce. Pracuję również jako elektryk z tym, że specyfika mojej pracy jest odmienna o czym wspomniałem w pierwszym poście i tak samo ponoszę odpowiedzialność za wykonaną pracę, tak samo jest dokonywany odbiór i robione pomiary, gdyż w większości przypadków inwestorami są gminy, miasta i wszystko musi być zrobione porządnie, estetycznie i ma działać zgodnie z oczekiwaniami, a przede wszystkim być bezpieczne, bo inaczej poleci mi głowa gdy okaże się, że zrobiłem coś niechlujnie.

Czasem niektórzy koledzy doradzają zupełnym laikom, którzy nie znają nawet zastosowań kolorów przewodów, nie wspominając o reszcie, a porywają się na budowę bardzo wymagających instalacji od zera...

Ja zwracam się do kolegów z konkretnymi zagadnieniami, gdyż dla was, specjalistów w tym dziale branży elektrycznej, rzeczy tego typu są chlebem powszednim i z doświadczenia potrafią koledzy ocenić co jest dobrą praktyką, a co nie.

Interesuje mnie na co koledzy zwróciliby uwagę, jakie rozwiązanie uznaliby koledzy za lepsze. Zwracam się o poradę, bo można coś zrobić dobrze, ale może być to bardziej przemyślane i może być zrobione lepiej.

Zapytam jeszcze co jest "mniejszym złem"? Pozostawienie rozdzielni w takim stanie jakim jest obecnie, czy chociażby "naprawa" jej tak, aby możliwe było jej funkcjonowanie, aż do momentu kiedy zostanie zmodernizowana cała instalacja zgodnie ze sztuką i wtedy zrobienie wszystkiego na "tip-top"? Na chwilę obecną mam delikatnie mówiąc związane ręce, ponieważ nie jestem jedynym właścicielem, a decyzja należy łącznie także do 3 innych osób i nie każdy w tej chwili może pozwolić sobie na poniesienie kosztów związanych z modernizacją całości. Dlatego chciałem uczynić, aby chociaż do momentu wymiany całości było możliwe normalne korzystanie z prądu na działce bez obawy, że gdy otworzy się drzwi od rozdzielni to wszystko z niej wypadnie...
  • Poziom 33  
    Podaj odległości między domkami.
  • Poziom 10  
    Rozdzielnia jest zamontowana na domku nr 1. Domek nr 2 znajduje się w odległości 5m od domku nr 1. Domek nr 3 jest tuż przy domku nr 1, natomiast pomieszczenie z hydroforem znajduje się 1,5 m od domku nr 3 (na rysunku trudno to ocenić). Kabel łączący rozdzielnię z pomieszczeniem (nazwę je ogólnikowo gospodarczym) ma długość max 15m. Działka jest malutka, ma powierzchnię ok 450m2. Długość kabla od złącza do rozdzielni wynosi około 25m.
  • Poziom 2  
    Witam kolegę, myślę ze mógłbym pomóc ale potrzebuje kilku informacji.
    Czy jest jakieś ograniczenie jesli chodzi o koszty?
    Jakie (orientacyjnie ) moce zainstalowane są w poszczególnych domkach i pomieszczeniu z hydroforem.
  • Poziom 10  
    W pomieszczeniu z hydroforem:
    - pompa z silnikiem 2,2kW, 3-fazy, rozruch bezpośredni,
    - bojler 1-fazowy, moc ok 1kW (działa około 4-5h dziennie)
    - oświetlenie, łączna moc żarówek ok 200W

W każdym z domków:
    - telewizor, ok 150-200W
    - oświetlenie, ok 200W
    - dorywczo mały grzejnik elektryczny z termostatem, moc ok 750W, włączany nocą w przypadku chłodniejszych nocy,
    - mała lodóweczka moc... 500W ?
    - w sporadycznych przypadkach czajnik elektryczny lub mikrofalówka

W rozdzielni gniazdo siłowe: sporadycznie podłączana piła do drewna z silnikiem 1450W 1-fazowa oraz bardzo rzadko mała spawarka transformatorowa 2-fazowa

[Dodano]

Jeśli chodzi o koszty - aparaturę do rozdzielni mam po hurtowej cenie, ewentualne przewody - raczej nie jest to jakiś olbrzymi koszt w porównaniu do aparatów. Więc ogólnie sprawa związana z kosztami jest do rozstrzygnięcia.
  • Poziom 2  
    Postaram się jutro zamieścić schemat z gotowym rozwiązaniem. Ja osobiście wymieniłbym kable zasilające domki i przeszedłbym na TN-C-S.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowanie:)
    Ja osobiście także wolałbym wymienić wszystko jak leci, przejść na TN-C-S i zrobić to z duchem obecnych czasów, zaczynając już od wlz wychodzącego ze złącza, wtedy nie byłoby żadnego problemu, tylu pytań i wątpliwości. Jednak na razie muszę się wstrzymać z dalej idącą modernizacją.
  • Poziom 2  
    Witam obiecany "schemat" -cóż Ameryki nie odkryłem ale wystarczy pod warunkiem dobrego podłączenia gniazd (przewód PEN najpierw do bolca potem mostek do N) i oczywiście wykonania pomiarów ochronnych !! (pętla zwarcia).
    Sugerowałbym jednak (koszt kabli wydaje mi się niewielki przy tych odległościach) wymianę kabli na 3 i 5-cio żyłowe, w RG zrobić rozdział PEN-a zastosować RCD i zapomnieć o kłopotach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dziękuję za schemat. Planowałem właśnie zrobić coś podobnego na ten kształt własnie:)

Warunek dobrego podłączenia PEN w gniazdkach jest u mnie spełniony, jest dokładnie tak jak kolega napisał.

Wymianę kabli na 3 i 5 żyłowe mam na uwadze i na pewno będzie to zrobione z tym, że nie wiadomo jeszcze kiedy (kwestia dogadania się z resztą właścicieli działki).

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego co zaproponował kolega na schemacie - a mianowicie zależałoby mi na selektywności RG z podrozdzielnicą i czy esa C-20 nie lepiej byłoby wymienić na rozłącznik bezpiecznikowy z wkładkami 20A ? Chodzi tu raczej o samo zabezpieczenie kabla zasilającego podrozdzielnicę, a w razie zadziałania zabezpieczeń w podrozdzielnicy wyrzucałoby mi zabezpieczenie C-20 w RG, co byłoby trochę niewygodne. Co kolega uważa na ten temat?

[Dodano]

Zastanawia mnie czy sensownym rozwiązaniem w tym przypadku byłoby zamontowanie do RG przepięciówki moellera (klasa C) ? Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta odnośnie sieci TN-C.