Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

maz9 01 Feb 2011 12:29 121465 95
 • #1
  maz9
  Level 19  
  Napisałem ten temat abyście mogli porównać lutownice PT i Yihua. Chciałem dodać te opisy w tematach już rozpoczętych ale były zamknięte w związku z tym nie mogłem się w nich wypowiedzieć Mam nadzieje że temat będzie pomocny.

  Nadmieniam aby nie było do mnie uprzedzeń jestem sprzedawcą lutownic Zaoxin i PT a także Aoyue . Nie znaczy to że nie mogę być obiektywny dodając swoją opinie. Oczywicię sprzedawcy często są nieobiektywni porównując swój sprzęt do sprzętu konkurencji dlatego wspomogłem się zdjęciami lutownic aby wskazać zasadniczą róznicę która będzie pomocna w wyborze lutownicy.

  Lutownice Zaoxin i Yihua to to samo działają na podobnej zasadzie Stacja Zaoxin spakowana została do dużego pudła żeby wyglądac poważniej i nie należy porównywać tych stacji Do serii PT i Aoyue

  Prostuje Aoyue i PT to ta sama fabryka natomiast inny znak firmowy o czym wiele osób sie przekonało wystarczy w swojej PT np spojrzeć na grot gdzie jest napis odlany Aoyue.
  Co do lutownic Ihua i obiektywności mojej to postanowiłem poprzeć swoje wypowiedzi dowodami nie tylko pustymi słowami.

  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

  Widzimy na tych zdjeciach widoczne różnice w elektronice.
  Stacja lutownicza Yihua jest pozbawiona elektroniki jeśłi chodzi o wskaźnik led to jest on na tak zwaną sztukę. Zamiast patrzeć we wyświetlacz led można także patrzeć na wyrysowane cyferki obok pokrętła ( potencjometru ) . Ta stacj ama mniej elektroniki niż model PT 852 a co dopiero PT 968

  Porównuje stację PT 852 i Yihua 852d
  Co mogę zarzucić Stacji Yihua
  1 lipny wyświetlacz podłączony do potencjometru
  2 nie podaje temperatury na wylocie grząłki
  3 brak jakiejkolwiek elektroniki sterującej
  4 brak termopary
  5 bardzo nieprofesjonalne wykonanie widoczne na zdjęciach

  Nie można w żaden sposób porównywać stacji Yihua do Aouyue czy PT które maja termoparę i widoczny na zdęjciach miernik napięcia który współpracując z termoparą reguluje temperaturę na wylocie grzałki czego nie ma w Yihua. W Yihua ten proces odbywa się na tzw oko ustawione w fabryce za pomocą tych wielkich oporników i generatora co pod wpływem niedużego upływu czasu rozmija sie z prawdą .

  Podsumowywując Yihua 852d to PT 803 z wyświetlaczem kóry służy jedynie próbie nastawiania właściwej tempertatury gorącego powietrza gdy nic jej nie mierzy i nie sprawdza i nie koryguje

  Kolejny minus to wąż który jest sztywny bo jest tani .

  jakość stacji Yihua oceńcie sami ja zawsze oceniam wszystko sam organoleptycznie i nie wypowiadam się nie znając urządzenia.

  Nadmieniam że na aukcjach można znaleźć opisy iż Yihua ma sterowanie procesorem :)) więc poszukajmy wszyscy tego procesora :))
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

  Jeszczę film z pracą elementu grzejnego na potwierdzenie tego co piszę i tych obrazków które dodałem.
  Wiele osób nabrało się na ''procesorowo'' sterowaną lutownicę a ze lutownica w chinach kosztuje ok 15 usd więc trochę mnie to natchneło

  Napisałem ten tamat jak już wspomniałem dlatego iż czytałem tematy w których lutownicę PT i Ihua są błędnie oceniane mając dwie chciałem kolegom z forum pomóc w wyborze.
 • #2
  pudzianowski
  Level 28  
  Witam.
  Odnoszę wrażenie, jakby Kolega był sprzedawcą urządzeń PT i AOYUE chcącym zniechęcić do zakupu konkurencyjnych urządzeń.

  maz9 wrote:
  Mam nadzieje że temat będzie pomocny.

  Proszę napisać: komu i w czym?

  maz9 wrote:
  Prostuje Aoyue i PT to ta sama fabryka natomiast inny znak firmowy o czym wiele osób sie przekonało wystarczy w swojej PT np spojrzeć na grot gdzie jest napis odlany Aoyue.

  Mam odmienne zdanie na ten temat. Z wyglądem zewnętrznym może być podobnie do innych produktów made in China. Ten sam wzór, ale różne firmy. Mało realne jest, by ktoś produkował swoje produkty dla siebie i równolegle dla swej konkurencji. Artykułem obrazującym to zjawisko mogą być "marketowe" wiertarki różnych firm, jednak o o identycznym wyglądzie zewnętrznym.

  maz9 wrote:
  wspomogłem się zdjęciami lutownic aby wskazać zasadniczą róznicę która będzie pomocna w wyborze lutownicy.

  Proszę o więcej zdjęć oraz opisów zastosowanych podzespołów.

  maz9 wrote:
  ...Ta stacj ama mniej elektroniki niż model PT 852 a co dopiero PT 968 ...

  Porównanie miało dotyczyć modelu PT852, a nie bardziej rozbudowanego PT968.

  maz9 wrote:
  Kolejny minus to wąż który jest sztywny bo jest tani .

  Cała ta stacja jest tania, więc tego można się spodziewać.
  Pozdrawiam.
  Mateusz.

  EDIT:
  Mam jeszcze uwagę co do testu pokazanego na filmiku. Temperatura na wyświetlaczu wskazuje nam, jaką maksymalną temperaturę może osiągnąć powietrze wydmuchiwane z kolby. Identycznie jest w każdej innej stacji HOT-AIR. Kolega, niestety, myli pojęcia. Do sprawdzenia aktualnej temperatury służy przycisk "Real temp". Po jego naciśnięciu, na wyświetlaczu pojawia się wynik odczytu aktualnej temperatury wydmuchiwanego powietrza.
 • #3
  maz9
  Level 19  
  Mylisz się lutownicach 968 i 852 PT Aoyue mam widok na temperaturę zadaną czyli ustawioną i także widok na temperaturę na wylocie grzałki . Dlatego zrobiłem zdjęcia urządzeń w środku dla porównania gdzie wyraźnie widać elementy które odpowiadają za wskazywanie temperatury i utrzymywanie jej na określonym poziomie w PT. Porównuje stacje na zdjęciach i widac na nich jakie są modele to PT 852 i Yihua 852d

  Nie wszystkie stacje są takie same jak widać na zdjęciach podobnie ubogo wśrodku wygląda Yihua wygląda Zaoxin w środku którym zresztą także handluje więc nie mam w tym żadnego businessu poza uświadomieniem .

  Natomiast tą skromną elektronike chinczyli wpakowali w dobrze znana puszkę z modelów PT i Aoyue która te stacje udaje i tylko to uświadamiam z korzyścią dla wszystkich tak mnie się wydaje przynajmniej. Poniżej w temacie zrobię zdjęcia w środku Zaoxina dla porównania jeśli bedzie zainteresowania wnętrznościami innych stacji :)
 • #4
  pudzianowski
  Level 28  
  maz9 wrote:
  Mylisz się lutownicach 968 i 852 PT Aoyue mam widok na temperaturę zadaną czyli ustawioną i także widok na temperature na wylocie grzałki . Dlatego zrobiłem zdjęcia urządzeń w środku dla porównania

  W czym się mylę? W tym, że na Swoim filmie chcesz powiązać ze sobą dwie oddzielne kwestie? Przecież z tego filmu wynika, jakobyś chciał na tym wyświetlaczu mieć odczyt aktualnej temperatury. Tymczasem jest to wyświetlacz podający temperaturę, na którą jest nastawiona stacja. Odłączanie zaś grzałki nie ma nic wspólnego. Co miał zatem udowodnić ten film?
 • #5
  maz9
  Level 19  
  Właśnie to chce pokazać czyli dokładnie to iż wyświetlacz nie wskazuje temperatury na wylocie grzałki tylko zadaną temperaturę ii że jej w żaden sposób nie kontroluje o nic innego mnie nie chodzi
 • #6
  pudzianowski
  Level 28  
  maz9 wrote:
  Właśnie to chce pokazać czyli dokładnie to iż wyświetlacz nie wskazuje temperatury na wylocie grzałki tylko zadaną temperarurę o nic innego mnie nie chodzi

  To jest zrozumiałe, po prostu ten model nie ma możliwości podglądu realnej temperatury.
  Tylko o co chodziło z odłączaniem grzałki?
 • #8
  pudzianowski
  Level 28  
  maz9 wrote:
  ... tylko zadaną temperaturę ii że jej w żaden sposób nie kontroluje o nic innego mnie nie chodzi

  Nie kontroluje? Tzn. stacja ta (Yihua) posiada jedynie układ podobny do tego stosowanego np. w żelazku? Czy możesz zamieścić zdjęcia uwidaczniające to? Jeśli w stacjach PT oraz AOYUE jest to inaczej rozwiązane, czy też możesz podeprzeć te tezy dowodami w postaci zdjęć?
 • #9
  maz9
  Level 19  
  Ok dam linki to zdjęć które tu zamieściłem.

  Może pierw Ihua na ty zdjeciu widać kable które idą do zasilania wyświetlacza i kable bezpośrednio z potencjometru co można dostrzec na zdjęciu czyli potencjometrem ustawiamy wyświetlacz oraz jak często czas zostaje podane napięcie na grzałkę aby otrzymać temperaturę
  https://obrazki.elektroda.pl/8615913300_1296557300.jpg
  na kolejnym widać ze na płycie jest jedynie sterownik wyświetlacza
  https://obrazki.elektroda.pl/7822998400_1296558355.jpg

  a Teraz PT
  na zdjęciu widać sterownik wyświetlacza oraz ten duży układ który jest miernikiem napięcia to on od termopary poprzez układy podaje informacje o temperaturze na wyświetlaczu prócz tego steruje on częstotliwością dogrzewań grzałki aby cały czas stabilizować temperaturę i dlatego w PT czy Aoyue 852 po wcisnięciu przycisku Real mamy pokazaną temperaturę zadaną i tą która faktycznie jest na grzałce lub w 968 po ustawieniu temperatury klawiszami up down po kilku sekundach widzimy jak temperatura rośnie gdyż jest ona mierzona przez ten układ ( tego układu nie ma w Ihua czy Zaoxin !!! )
  https://obrazki.elektroda.pl/4763311000_1296558353.jpg


  O tyle jest to ważne że iż ustawiona temperatura a temperatura rzeczywista mogą się nie raz różnić a w przypadku dłuższego okresu używania ta róznica będzie co raz większa i tak naprawdę nie wiemy w jakiej temperaturze pracujemy kolbą z powietrzem


  Postaram się poprawić moje posty i podpisy pod fotami aby dokładnie je opisać. Bo wszystko na nich jest pokazane.
 • #10
  shg
  Level 35  
  pudzianowski wrote:
  Odnoszę wrażenie, jakby Kolega był sprzedawcą urządzeń PT i AOYUE chcącym zniechęcić do zakupu konkurencyjnych urządzeń.

  Przecież napisał że sprzedaje jedne (PT, AOYUE) i drugie (Zaoxin).
  Z Twoich wypowiedzi mogę raczej wnioskować, że to Ty sprzedajesz ten tani szmelc.

  pudzianowski wrote:
  maz9 wrote:
  Mam nadzieje że temat będzie pomocny.

  Proszę napisać: komu i w czym?

  Mnie na przykład, w podjęciu decyzji, za co Autorowi dziękuję.

  pudzianowski wrote:
  maz9 wrote:
  Prostuje Aoyue i PT to ta sama fabryka natomiast inny znak firmowy o czym wiele osób sie przekonało wystarczy w swojej PT np spojrzeć na grot gdzie jest napis odlany Aoyue.

  Mam odmienne zdanie na ten temat. Z wyglądem zewnętrznym może być podobnie do innych produktów made in China. Ten sam wzór, ale różne firmy. Mało realne jest, by ktoś produkował swoje produkty dla siebie i równolegle dla swej konkurencji. Artykułem obrazującym to zjawisko mogą być "marketowe" wiertarki różnych firm, jednak o o identycznym wyglądzie zewnętrznym.

  Jedna fabryka różne znaki firmowe. Stacje lutownicze, wiertarki, akumulatory trakcyjne, pralki, mikroprocesory.
  Jak konkurencja zapłaci to będą produkować dla konkurencji, wszystko jedno z jakim znaczkiem się sprzeda, ważne że jest zysk. Czasem jest też tak, że produkty wytwarzane są na licencji trzeciej firmy, pod różnymi markami, a firma ta nie produkuje nic pod własną marką.

  pudzianowski wrote:
  Nie kontroluje? Tzn. stacja ta (Yihua) posiada jedynie układ podobny do tego stosowanego np. w żelazku?

  Nie kontroluje temperatury, tylko reguluje moc grzałki, to nie to samo. Żelazko natomiast kontroluje temperaturę, posiada wbudowany termostat.
 • #11
  pudzianowski
  Level 28  
  shg wrote:
  pudzianowski wrote:
  Odnoszę wrażenie, jakby Kolega był sprzedawcą urządzeń PT i AOYUE chcącym zniechęcić do zakupu konkurencyjnych urządzeń.

  Przecież napisał że sprzedaje jedne (PT, AOYUE) i drugie (Zaoxin).
  Z Twoich wypowiedzi mogę raczej wnioskować, że to Ty sprzedajesz ten tani szmelc.


  Proszę raz jeszcze, tym razem ze zrozumieniem, przeczytać me słowa:
  pudzianowski wrote:
  Odnoszę wrażenie, jakby Kolega był sprzedawcą urządzeń PT i AOYUE chcącym zniechęcić do zakupu konkurencyjnych urządzeń.

  A prezentacja dotyczy wyrobu formy PT kontra Yihua.

  shg wrote:
  pudzianowski wrote:
  maz9 wrote:
  Mam nadzieje że temat będzie pomocny.

  Proszę napisać: komu i w czym?

  Mnie na przykład, w podjęciu decyzji, za co Autorowi dziękuję.

  Nie chwal dnia przed zachodem. Zaprezentowany nam widowisko, jednak od strony merytorycznej mam tu kilka zastrzeżeń.

  shg wrote:


  pudzianowski wrote:
  Nie kontroluje? Tzn. stacja ta (Yihua) posiada jedynie układ podobny do tego stosowanego np. w żelazku?

  Nie kontroluje temperatury, tylko reguluje moc grzałki, to nie to samo. Żelazko natomiast kontroluje temperaturę, posiada wbudowany termostat.

  A czy w układzie sterującym grzałką nie występuje pętla sprzężenia zwrotnego i poprzez to jest dokonywana auto-korekta?
  Autora wątku proszę o zamieszczenie fotografii obrazującej układ sterujący/zasilający grzałkę.

  maz9 wrote:
  ...Lutownice Zaoxin i Yihua to to samo ...

  Kolega ograniczył się do Yihua, co z Zaoxin?

  Posiadam również pewne uwagi co do sformułowań zawartych na zamieszczonych zdjęciach:
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"
  Cytuję:"sterownik wyświetlacza uwaga !!! wyświetlacz reaguje jedynie na kręcenie potencjometrem nie wskazuje żadnej temperwtury !!!! Do płytki z wyświetlczam dochodzi kable od zasilania i potencometru (seria wykrzykników)".
  Ten wyświetlacz pokazuje temperaturę, na którą nastawiana jest stacja. W jednym z postów poniżej Kolega Sam podał taką informację.
  Opis proszę uzupełnić o podanie, jakie inne przewody są tam jeszcze podłączone.

  maz9 wrote:
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

  Tu mam uwagę jak powyżej.

  maz9 wrote:
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

  Cytuję:"lipny wyświetlacz-nie wskazuje temperatury pracy".
  Wskazuje temperaturę, na jaką jest ustawiona stacja. Identycznie jak w PT852. Stacja PT852 różni się tym, że ma dodatkową funkcję odczytu aktualnie osiągniętej temperatury.

  "brak termopary sterowanie za pomocą generatora czyli załączaniem co jakiś czas grzałki w odstępach na oko".
  Proszę o konkrety potwierdzające tą tezę.

  maz9 wrote:
  Stacja lutownicza Yihua jest pozbawiona elektroniki jeśłi chodzi o wskaźnik led to jest on na tak zwaną sztukę. Zamiast patrzeć we wyświetlacz led można także patrzeć na wyrysowane cyferki obok pokrętła ( potencjometru ) .

  Opis pokrętła jest raczej orientacyjny, a wyświetlacz może podawać dokładniejszą wartość.

  maz9 wrote:
  Co mogę zarzucić Stacji Yihua
  1 lipny wyświetlacz podłączony do potencjometru

  Trudno się odnieść do tak sformułowanego stwierdzenia. Proszę raz jeszcze napisać ten fragment.

  maz9 wrote:

  2 nie podaje temperatury na wylocie grząłki

  Podobnie jak model PT803 oraz zapewne jeszcze inne, podstawowe modele.

  maz9 wrote:

  3 brak jakiejkolwiek elektroniki sterującej

  Z tym się nie zgadzam. Dodatkowo zdjęcia świadczą o nieprawdziwości tej tezy.

  maz9 wrote:
  5 bardzo nieprofesjonalne wykonanie widoczne na zdjęciach

  Dla mnie to nieco naciągany zarzut. Choć pewne niedociągnięcia są. Pamiętajmy jednak, że to jedno z najtańszych urządzeń tego typu.

  maz9 wrote:
  W Yihua ten proces odbywa się na tzw oko ustawione w fabryce za pomocą tych wielkich oporników i generatora co pod wpływem niedużego upływu czasu rozmija sie z prawdą.

  To tylko Twoje przypuszczenia. Według mnie projektant obliczył wartości użytych komponentów.

  maz9 wrote:
  Podsumowywując Yihua 852d to PT 803 z wyświetlaczem kóry służy jedynie próbie nastawiania właściwej tempertatury gorącego powietrza gdy nic jej nie mierzy i nie sprawdza i nie koryguje.

  Jak już pisałem, proszę o fotografie układu odpowiedzialnego za zasilanie grzałki. Wtedy będziemy mogli podjąć się ocenie. W chwili obecnej mamy jedynie śmiałe tezy, stojące nawet nie raz w sprzeczności z zawartością zaprezentowanych zdjęć.

  maz9 wrote:
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

  Cytuję:"cała niby elektronika sterująca w Yihua !!!! sterownik wyświetlacza LED (ciąg wykrzykników)"
  Tutaj ewidentnie widzę sprzeczność tej tezy ze stanem faktycznym.

  maz9 wrote:
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"

  Cytuję:"Mimo odpiętej grzałki oraz czujnika".
  To w końcu jest ten czujnik, którego miało nie być?

  Pozdrawiam.
  Mateusz.
 • #12
  krzycho123
  Level 31  
  maz9 podoba mi się to porównanie , zdjęcia pozwolą każdemu obiektywnie ocenić jakość wykonania obu produktów i każdy wybierze to co bardziej mu odpowiada - dla mnie wybór jest oczywisty .

  Mówisz że możesz wrzucic zdjęcia innych produktów , osobiście jestem ciekaw 868D którego posiadam (od Was zresztą) , nigdzie w necie nie znalazłem nic na temat środka tego wynalazku a chętnie bym obejrzał .

  Pozdrawiam
 • #13
  ZInte13
  Level 11  
  Witam
  Ze wstydem przyznam się że posiadam Yihua 852D.Dodam jedynie że grot lutownicy ma 20W jak napisane w instrukcji.Wielkie dzięki za foty maz9.
  Szczerze napisze że jakoś się lutuje, luty wychodzą(czasem złe,możliwe że to z mojej winy gdyż mało lutuje), nie podam zdjęć elektroniki ponieważ mam jeszcze na gwarancji,jedynie mógłbym zmierzyć miernikiem temp na grocie i grzałce w Hot Air.
  Jedynie co go czeka to przeróbka i nie polecam lepiej kupić XYTRONIC(dokupić do nich groty) i pomyśleć w przyszłości o Hot air.
  Pozdrawiam

  Dodam że elementu jednak trzeba poczekać by podgrzał pkt lutowniczy i nóżkę.
  Czy mógłby podać maz9 rozkład wyprowadzeń we wtyczkach stacji co posiadam.Rozkręciłem dziś kolbę Hota i ma czujnik jednak(po odłączeniu zas. grzałki,dioda wskazywało że cały czas grze),i tu pytanie czy Hot posiada termoparę?
 • #14
  pudzianowski
  Level 28  
  Witam.
  Zamieszczam zdjęcia wnętrza kolby mojej stacji, tj. PT 852:
  Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua" Porównanie stacji lutowniczych HOT-AIR PT i Yihua"
  Teraz przydałyby się, dla porównania, zdjęcia kolb pozostałych stacji HOT-AIR.
  Pozdrawiam.
  Mateusz.
 • #15
  sebastol
  Level 10  
  maz9:

  To nie jest żadne porównanie tylko typowa ściema jednego sprzedawcy przeciw konkurencji.

  Już sam początek to kłamstwo. Jeśli uważasz się za sprzedawcę i dobrego doradcę w sprawie zakupu sprzętu to lepiej skończ sprzedawać :) i doradzać na tym forum.

  Jak można porównywać stacje Zaoxin modele 858,858D,868D, które mają plastikowe obudowy a sam transformator jest przykręcony do plastikowych szyn ! z solidnymi i metalowymi obudowami stacji Yihua i pisać brednie że Yihua ma dlatego takie same gabaryty jak stacje PT i Aoyue żeby poważniej wyglądała !

  Wyjaśniam koledze żeby wiedział co następnym razem pisać że stacja - w tym przypadku Yihua 852D ale to dotyczy każdego modelu stacji opartej o kompresor wewnętrzny musi mieć taką większą obudowę właśnie ze względu na kompresor który jest montowany w tych stacjach. Co więcej kompresor jest większy niż we wspomnianych modelach Aoyue/Pt.

  A stacje Zaoxin dlatego są małe bo nie posiadają kompresora tylko wentylarorek w rękojeści który generuje powietrze.

  Sama wielkość kompresora w stacjach Yihua, PT, Aoyue to prawie całe wielkość stacji Zaoxin !


  Wynika z powyższego, że kolega nie rozróżnia podstawowych rodzajów napędów stacji jeśli chodzi o powietrze zatem czasami lepiej się wstrzymać od pisania.


  Jeśli miałoby dojść do porównania stacji Zaoxin i Yihua to tylko pomiędzy modelami które są napędzane przez wentylator w rękojeści - 858, 858D, 868D a i tak Zaoxiny odpadają przy stacjach Yihua bo pierwsza podstawowa różnica to to że stacje Yihua 858, 858D, 878AD (model taki jak 868D) mają SOLIDNE METALOWE obudowy a nie plastikowe jak stacje Zaoxin.

  Wiadomo że lepiej chwalić swoje i kombinować szukając dziury w całym. Ale np jestem posiadaczem co prawda stacji YH-852D+ (dochodzi wyświetlacz od kolbówki)

  To że nie ma podglądu rzeczywistej temperatury nie oznacza że coś jest nie tak !

  Jak można to tak głupio tłumaczyć ?

  Znowu brakuje wiedzy z zakresu wyświetlania temperatury w poszczególnych stacjach.

  Modele np PT 852 po nastawieniu temperatury też nic nie wskazują dopóki nie włączy się przycisku REAL TEMP , chociaż to i tak nic nie zmienia bo jak się ustawi temperaturę 330 stopni to po nagrzaniu jak się naciśnie ten przycisk to i tak pokazuje 330 stopni czyli że wszystko jest niby ok.

  Ale w tych stacjach jest za to beznadziejny nic niedający manometr - wskaźnik kulkowy, który chamuje wypływ powietrza. Lepiej go sobie podarować i jeśli ktos ma PT 852 to podpiąć wąż omijają skaczącą kulkę. Zwiększymy wydajność o kilka kilkanaście procent jeśli chodzi o powietrze.

  Żeby generalnie zobaczyć jak temperatura bije do góry w modelu PT 852 odrazu po nastawieniu temperatury należy trzymać przycik Real Temp to wtedy będziemy mięli zmiany.

  Stacja np PT 968 ma dodatkowy wyświetlacz który wskazuje aktualną temperaturę i tam nic nie trzeba przełączać.


  W stacji YiHua 852 i tej co ja mam 852D+ nie ma funkcji która pokazuje rzeczywistą temperaturę ale ją ma. Bo każda grzałka w Yihua ma termoparę !


  Wystarczy wziąść i zmierzyć temperaturę zewnętrznie nawet za pomocą np termopary podłączonej do miernika z funkcją mierzenia temperatury co uczyniłem i temperatury nie dość że są stabilne to nie uciekają.


  Przerabiałem PT 803, Pt 968, Zaoxin 868D i teraz obecnie 852D+ i dla mnie temat jest prosty.

  Wszystko to chinczyki i to że PT wraz z Aoyue jest długo na rynku nie oznacza że są lepsze (wystarczy poczytać na forum opinie o tych stacjach...)

  Te firmy a dokładniej jak już ktoś zauważył ta jedna firma pt/aoyue wyżarły się i dyktują teraz swoje ceny robiąc w końcu prawdziwy europejski biznes.

  Bo nikt mi kitu nie wciśnie że biedna PT 803 czy PT 852 z wyświetlaczem jest warta 230-250 złotych !

  Dla mnie wybór jest jasny jeśli za chinczyka mam dać 400 zł lub 250 to wybiorę za 250 zł bo jedno i drugie jest jakie jest. Tym bardziej że w Yihua są mocne grzałki i są na nie gwarancje.

  A jakość wykonania, bez przesady wszystko zależy od partii, modelu i czasami użytych części. Przy tych kwotach to ani PT ani inne stacje nie są idealnie zrobione.

  Wszystkie zarzuty wydają się być bezpodstawne.


  A sprzedawca chwalący swój sprzęt przeciw innemu sprzedającemu to już jest żenada i kpina z forum a nie prawdziwe i normalne rady. Bo tak to niestety jest jak z przysłowiem : jak ja nie mam to inny musi mieć gorsze.
 • #16
  krzycho123
  Level 31  
  sebastol szczerze bym Ci radził przeczytać jeszcze raz cały wątek a szczególnie posty maz9 .

  Kolega nie porównuje żadnego 868D tylko dwie wersje 852 od PT i Yihua a zatem różnice w konstrukcji/budowie podobnych stacji więc zastanów się o czym piszesz .

  Model 868D wymieniłem ja w swoim poście bo jestem ciekawy budowy tej stacji a wiem że kolega takowe posiada w ofercie .
 • #17
  sebastol
  Level 10  
  krzycho123:

  maz9 napisał na samym początku swojego posta:

  ----------------------
  Lutownice Zaoxin i Yihua to to samo działają na podobnej zasadzie Stacja Zaoxin spakowana została do dużego pudła żeby wyglądac poważniej i nie należy porównywać tych stacji Do serii PT i Aoyue

  -----------------

  Zatem raczej Ty nie przeczytałeś tego posta albo przeczytałeś to co chciałeś.

  Dlatego rozwinąłem post podając wszelkie różnice, typy dmuchania i wyświetlania.

  I wydaje mi się że napisałem to w prosty i czytelny sposób.

  Jakbyś przeczytał dokładnie mój post to byś wiedział że nie porównuję tylko dementuję kłamstwo odnośnie wielkości obudowy i skąd się ta wielkość bierze (zależna od sposobu nadmuchu)

  Pisanie bzdur o przeniesieniu środka stacji Zaoxin do stacji Yihua wynika albo z braku wiedzy albo a antyreklamy.

  Duża skrzynka w stacjach Yihua nie wynika z wprowadzania powagi do tego urządzenia tylko z potrzeby miejsca na kompresor.


  Zauważ że w swoim poście nie porównuję Zaoxina 868D z Yihua bo porównywać można do siebie modele równoległe tych firm dlatego dałem tylko wstawkę odnośnie stacji 858,858D,868D

  I tam właśnie można powiedzieć że konstrukcje środka są niemal identyczne bo produkowane są według jednego schematu (Chodzi o Zaoxin i Yihua 858,858D,868D) z tym że jak napisałem wcześniej jakość wykonania Yihua jest lepsza niż Zaoxina.

  Co do porównania PT 852 i Yihua 852D to tu w ogóle nie ma co porównywać bo są to całkowicie inne stacje. To że mają te same początki cyfrowe nie oznacza że to to samo !

  Tylko dziwne że nikt tego nie zauważył. Nie wiem z czego to w ogóle wynika.


  Jeśli chodzi o porównanie to lepiej porównać modele równoległe czyli stację Yihua 8508D ze stacją PT 852 bo są to tak samo stacje tylko i wyłącznie z gorącym powietrzem.

  A wtedy stacja PT 852 może pomażyć o funkcji którą ma YH-8508D (2 funkcyjna), nie wspomnę o dłuższym 120 cm i bardzo elastycznym wężu. Elegancko można wpasować w dobry uchwyt i nie ma się wrażenia "ciągnięcia skrzynki" ze względu na któtki wąż w PT 852. A grzałka jest niezniszczalna bo opleciona grubym drutem a nie cieniutką i delikatną pajęczynką jak w PT.

  I właśnie w tym modelu Yihua 8508D jest standardowa funkcja obserwacji wzrostu temperatury, gdzie już naocznie można zobaczyć jej zmiany aż do osiągnięcia zadanej temperatury. Nic nie trzeba naciskać jak w PT po prostu widać to odrazu.
 • #18
  Shadowek
  Level 31  
  Jak 852 to hm,
  Te yihua to pasowało by porównać do 803 od pt jak już...
  Oznaczenia oznaczeniami, jak już lecieć po oznaczeniach to jednak 852 od yihu'i jest lepsza, bo ma grot.
  W sumie to nawet lepsza jest jest od 803, bo ma wyświetlacz, który jednak coś tam pokazuje, mniej więcej wytyczną temp.
  Imho Yihua 852d jest lepsza od pt 852 i 803...
  W ogóle to te całe zhaoxiny i pt nie mierzą temperatury na wyjściu, raczej bym stwierdził że na "wejściu", warto zobaczyć gdzie umiejscowiona jest termopara w pt....
 • #19
  Bride
  Level 16  
  Porównanie bardzo ciekawe, zawsze dobrze wiedzieć na czym się pracuje. Co siedzi w tej magicznej puszce.
  Natomiast ja bardzo chętnie bym obejrzał zdjęcia wnętrza stacyjki Zhaoxin 858d lub 868d, jak to w nich jest to wszystko skonstruowane.

  Z góry dziękuję
  Pozdrawiam
  Bride
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  krzycho123
  Level 31  
  Sądziłem że w innych warunkach powstają te sprzęty , a oni to w warunkach garażowej manufaktury klepią .

  Pewnie dzięki temu te sprzęty są w takich dobrych cenach , nie płacimy producentowi za linię produkcyjną bo linia zasilana jest ryżem i kiełkami bambusa ;)
 • #22
  sebastol
  Level 10  
  Fajny filimik, ale tak niestety to wygląda w Chinach. Na zdjęciach mają potężne fabryki, nowoczesne linie produkcyjne i w ogóle wszystko zautomatyzowane. Dotyczy to wszystkich tanich producentów.

  Tylko trzeba to jakoś rozgraniczać bo nie jest możliwym żeby były fabryki niemieckie a ceny chińskie.

  Dla mnie mogą to składać nawet na polu ryżowym byle by nie było awaryjne. Cena robi swoje a jak działa i jest ok to po co przepłacać.
 • #23
  Bride
  Level 16  
  A ja nie zakładając nowego tematu chciałbym się dowiedzieć od użytkowników stacji 858D i 868D jak się sprawuje owa stacyjka, czy są z niej zadowoleni, jaki konkretnie model posiadają. Widzę, że na aukcjach bardzo dobrze się sprzedają. Sam używam i chciałbym dowiedzieć się jak innym się ona widzi. jak długo już trzyma grzałka (to stosunkowo nowy model)
  Prosiłbym o opinie na jej temat, poniżej prezentuję wideo - prezentację stacji 898D (dwa cyfrowe wyświetlacze LED): • #24
  ZInte13
  Level 11  
  Witam
  Posiadam Yihua" 852D ,rozkręciłem go, umieszczę schemat całego sprzętu.
  A co do użytkowania długo nagrzewa się grot lut,gdzieś 2 min,grzałke spaliłem przypadkiem przy pomiarze napięcia.A co do 1 posta kolegi zdjęcia się zgadzają.
  Pozdrawiam
 • #25
  maz9
  Level 19  
  Podaje dane zmierzone parametry Yihua 852d oraz Yihua 937d
  Bardzo prosto obliczyć samemu moc każdy może to zrobić sam w swojej lutownicy

  Pomiar mocy grzałki ze stacji 937D oraz Yihua 852d firmy Yihua
  Pomiar został przeprowadzony przy temperaturze 300 st.
  Zmierzono napięcie na zaciskach grzałki które wyniosło 22,5V (RMS), oraz prąd po odlutowaniu jednego z przewodów którego
  wartość wyniosła 1,23A (RMS), dodatkowo rezystancja grzałki w temperaturze pokojowej wynosi 17ohm.
  Iloczyn prądu i napięcia (bez uwzględnienia przesunięcia fazowego indukcyjności transformatora) dał wynik 27,7W.

  Pomiary zostały wykonane za pomocą miernika typu M890G

  Więc jeśli ktoś sądzi że jego lutownica o tych znaczeniach ma tyle watt to się myli na aukcjach allegro jest podane fałszywy parametr mocy kolby 60 W lutownica ma niecałe 30W dodatkowo producent nie podaje nawet takiej mocy jest to wymysł sprzedawcy !!!

  dodatkowo dodam iż producent Yihua podaje parametry tej stacji poniżej wklejam dane z jego strony


  Power consumption 45W
  Soldering Iron Temperature range
  200-480oC Soldering Iron type
  Black handle
  Soldering Iron heater material
  Common heater

  Więc jak lutownica może mieć 60 Watt przy poborze z sieci 45Watt to jakieś perpetum mobile ?!

  Pomiary zostały wykonane za pomocą miernika typu M890G

  Dla przykłady podam Zaoxin 936d co prawda producent podaje 60W ale tu lutownica jest lepsza bo ma 40W czyli o 10W więcej od lutownic Yihua
  Różnica jest głównie taka z element grzejny jest metalowy a nie ceramiczny jak w Yihua co wypada na korzyść Zaoxina

  parametry zmierzone dla 936d
  prąd 1,69 przy 300 C
  22,5
  oporność grzałki 16 ohm

  Moc Zaoxina 936d wychodzi ok 40 Watt więc jest mocniejsza niż lutownice Yihua które mają max 30Watt ma także lepszy element grzejny Producent podaje na lutownicy Zaoxin 60Watt wiec to moje jedyne usprawiedliwienie natomiast sam nie wymyślam parametrów

  Dodano po 12 [minuty]:

  Kolego sebastol pewnie trochę przesadziłem z wcześniejszymi postami ale chciałem zasugerować to iż lutownice Yihua nie są warte tej ceny. Co do Zaoxinów to napisze tak

  1 Zaoxin ma lepsze wykonanie w środku chodzi o jakość co w zasadzie użytkownika mało obchodzi

  2 Zaoxiny np 858d 868d maja zabezpieczenie termiczne !!! pod grzałką Yihua ma podobne grzałki bez zabezpieczenia

  3 Zaoxin posiada kontaktron który wygasza grzałkę po odłożeniu na uchwyt

  4 w porównaniu Zaoxin 868d 858d lepiej wypada niż Yihua 852d czy 852d+ ma też lepsze parametry ( oczywiscie te prawdziwe nie te wymyślone i wypisane na aukcjach ) grzałek i jest o wiele tańszy moim zdaniem cena 265 za Yihue 852d czy koło 300 za 852d+ to gruba przesada i naciąganie ale to moje zdanie
 • #26
  Bride
  Level 16  
  Dziękuję za te informacje. Są bardzo pomocne.
  Na "szczęście" posiadam lutownice Zhaoxin, zarówno hot (858D) jak i kolbówkę (936D), nie narzekam działają ok.
  Czy faktycznie są takie różnice w tych samych modelach tylko o innych nazwach? (tj. Zhaoxin i Yihua).

  Zaoxiny np 858d 868d maja zabezpieczenie termiczne !!! pod grzałką Yihua ma podobne grzałki bez zabezpieczenia

  Czy te lutownice i tak nie mają jednej grzałki jako zamiennik? Na aukcjach jest tylko jedna grzłka do modeli 858D, 868D.

  Zaoxin posiada kontaktron który wygasza grzałkę po odłożeniu na uchwyt

  Zhaoxin mój faktycznie ma mikrostyk, ale faktycznie Yihua nie wyłącza się po odłożeniu kolby?

  Mam jeszcze pytanie. Jak wygląda sprawa nadmuchu? Czy faktycznie jest to 120l/min? W zasadzie nawet w instrukcji Zhaoxina producent napisał, iż faktycznie jest to 120l, ale czy tak naprawdę jest? Moim zdaniem tak nie wieje (to prawie 10 razy mocniejszy nadmuch, niż chociażby Aoyue 968)
  Czy to możliwe?
  Pozdrawiam serdecznie
  Bride
 • #27
  Shadowek
  Level 31  
  "Zaoxiny np 858d 868d maja zabezpieczenie termiczne !!! pod grzałką Yihua ma podobne grzałki bez zabezpieczenia"
  Gdzie tam takowe zabezpieczenie jest? I po co tyle wykrzykników?
  Każdy Twój post maz9 ma błędy w interpunkcji, ortografii i składni. Może należało by to poprawić?

  Pierwsze Twoje zdanie w ostatnim poście i już nie wiadomo o co chodzi...
 • #28
  Bride
  Level 16  
  Podobno Yihua, jest lepiej wykonana od Zaoxina, jeśli chodzi o modele 858D i 868D.
  YH posiada metalową obudową i podobno japońskie komponenty od Hakko (inf. z sieci)
  Ile w tym prawdy? -nie wiem.
  I ciekawe jest to, że stacje Yihua kupimy za granicą, np na ebay.
  A Zaoxin tylko w Polsce...
  Pozdrawiam
 • #29
  Zbig T.
  Level 10  
  Parę luźnych wrażeń i opinii amatora/hobbysty na temat stacji Zhaoxin 868D:

  Wczoraj przysłali mi zamówioną 868D. Jest to moja pierwsza stacja po grotowej oporówce, więc trudno mi wydawać jakieś użyteczne opinie co do jej praktycznego działania czy porównywać z innymi, ale moim zdaniem jest jak najbardziej ok. Jakość wykonania, na tyle na ile można ją ocenić z zewnątrz, zaskoczyła mnie pozytywnie. Nie przeszkadza mi plastikowa obudowa - jestem amatorem i nie planuję nią rzucać, za to poręczne gabaryty bardzo mi odpowiadają. Samej stacji nie otwierałem (naklejka gwarancyjna), ale to co dojrzałem przez otwory wentylacyjne świecąc w nie latarką, nie budzi mojego niepokoju o jakość wykonania "wnętrzności". Płytka z elektroniką sterującą jest wykonana w SMT (z tego co dojrzałem, całkiem porządnie), czemu stacja zawdzięcza niewielkie wymiary. Widać co najmniej kilka scalaków (chyba SOP), zresztą w samym działaniu nie dostrzegłem znamion żadnych "skrótów" konstrukcyjnych o których pisano na początku wątku odnośnie innych stacji. Wyświetlacz LED pokazuje zarówno zadaną jak i rzeczywistą temperaturę gorącego powietrza. Dość specyficznie rozwiązano sterowanie mocą kolby hot-air - jest włączana i wyłączana impulsowo (pewnie przez triak) z dość wysoką częstotliwością (kilka(naście) Hz) co u mnie objawia się lekkim migotaniem żarówek w pokoju. Cykl pracy grzałki można zaobserwować patrząc na kropkę na wyświetlaczu LED. Pewnie dzięki temu uzyskano dość wysoką precyzję stabilizacji temperatury i szybką reakcję na jej zmianę a możliwe że rozwiązano to w ten sposób również ze względu na zaskakująco mały, jak na tę deklarowaną moc, przekrój przewodów prowadzących do samej grzałki (łatwiej im znieść tak wysoką średnią moc w impulsach niż przy stałym prądzie). Jedna uwaga: w moim egzemplarzu, nie wszystkie otwory wlotu powietrza do wentylatorka w kolbie hot-air były dokładnie "zarobione" - światło niektórych z nich było bardzo małe, co potencjalnie może mieć pływ na wydajność dmuchawy. Ja swoją kolbę otworzyłem (odkręcamy 2 wkręty krzyżowe po stronie kabla i okrągłą osłonę plastikową u nasady metalowego cylindra) i ostrożnie "wydłutowałem" małym płaskim wkrętakiem podłużne otwory po stronie wlotu powietrza wentylatorka do prawidłowego światła. Uważamy przy tym, żeby nie urwać żadnego z 7 dość cienkich przewodów. Przy okazji zauważyłem, że gumowa nakładka kierująca powietrze z wylotu wiatraka (odśrodkowy, dziwnie podobny do stosowanych w laptopach ;-)) chyba nie do końca szczelnie wypełnia wewnętrzną przestrzeń kolby, co być może ma jakiś wpływ na wydajność nadmuchu. Jeżeli ktoś wpadnie na pomysł jak to w miarę prosto i bezinwazyjnie uszczelnić, chętnie poczytam. Otwory można pewnie też poprawić bez otwierania kolby, ale warto wtedy zadbać, żeby opiłki plastiku nie powpadały do wnętrza wentylatora i kolby.

  Odnośnie lutownicy grotowej - jak na mój gust działa bardzo porządnie. Na początku zaskoczyło mnie, że do jej działania niezbędne jest włączenie obu włączników - także tego od hot-air. Regulacja działa chyba prawidłowo, po osiągnięciu zadanej temperatury, LED zapala się i gaśnie z dość dużą częstotliwością (ok 1 Hz), co chyba sugeruje przyzwoitą czułość termometru i dość wąską histerezę oraz dostateczną moc grzałki.

  To tyle z pierwszych wrażeń "na gorąco" (heheh) amatora. Ogólnie na razie jestem bardzo zadowolony, minimalnie niepokoją mnie tylko te prześwity w gumowym kołnierzu wylotu wentylatora w kolbie, ale może nie mam racji i całość uszczelnia się po zamknięciu (spłaszczeniu tegoż).

  Pozdrawiam
  Zbig
 • #30
  Marko121
  Level 17  
  Witam
  Takich postów powinno być więcej .Zdjęcia w pierwszym poście mówią same za siebie . Po tym porównaniu osobiście uważam,że - Yihua- lepiej brzmi Kicha :)
  Dobrze że natrafiłem na ten post, bo mogłem wpakować się w zakup tego czegoś.

  znalazłem w sieci http://www.youtube.com/watch?v=vva2t21sOAs -wygląda jak Zaoxin 858D ale nazywa się ATTEN sami zobaczcie

  Po pierwszym poście zamierzałem kupić coś z serii PT jednak po namyśle chyba kupię 858D lub 868D ze względu na cenę .

  Bride wrote:
  Mam jeszcze pytanie. Jak wygląda sprawa nadmuchu? Czy faktycznie jest to 120l/min? W zasadzie nawet w instrukcji Zhaoxina producent napisał, iż faktycznie jest to 120l, ale czy tak naprawdę jest? Moim zdaniem tak nie wieje (to prawie 10 razy mocniejszy nadmuch, niż chociażby Aoyue 968)
  Czy to możliwe?


  Również jestem bardzo ciekaw jak to jest z tą wydajnością?
  Swoją drogą, czy może ktoś wymienić różnice (zalety i wady) w zastosowaniu kompresora a wiatraczka w kolbie?

  Pozdrawiam