Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Big Muff Pi - Green Russian

SpooN 01 Lut 2011 17:29 7078 11
  • Big Muff Pi - Green Russian

Witam,
    Pragnę przedstawić swoją konstrukcję kopii Big Muff Pi -> Green Russian.
    Schemat zaczerpnięty z portalu tonepad. PCB przeprojektowałem by pasował do obudowy. Ze względu na ustalenia z kolegą dla którego przygotowałem ten efekt musiałem zastosować obudowę plastikową. Dla wzmocnienia konstrukcji zastosowałem z góry plekse 1,2mm pod którą znajduje się etykieta.

Obudowa: Z-77.
    PCB: termotransfer.
    Tranzystory: oryginalne 2N5088.
    Diody: 1N4148
    Rezystory: metalizowane 1%.
    Kondensatory: MKT (praktycznie wszystkie), Elektrolit -> Hitano EXR.

PCB:
    Big Muff Pi - Green Russian Big Muff Pi - Green Russian

Obudowa z dystansami:

Etykieta:

Demo:

Link

W załączniku sample:
    Elektryczna: clean, efekt (potencjometry na 1/2), efekt (volume 1/2, tone i sustain max), efekt (volume 1/4, sustain 1/4, tone 3/4).
    Bass: clean, efekt (potencjometry na 1/2), efekt (volume 1/2, tone i sustain max), efekt (volume 3/4, sustain 1/4, tone 3/4).[/youtube]

Fajne!
  • #3 01 Lut 2011 20:33
    SpooN
    Poziom 11  

"W rękach"
    A dokładnie mini szlifierka Ferm z tarczą diamentową.
    Plekse też wycinałem ręcznie tym zestawem. Zaokrąglenia w pleksie zeszlifowałem zwykłymi iglakami do wykończenia
    Otwory w obudowie wiercone wkrętarką.

• #4 01 Lut 2011 23:36
    yogi009
    Poziom 41  

Jedyne, czego można się czepiać bez odsłuchiwania efektu, to ta plastikowa obudowa, stara dobra szkoła każe jednak robić to w metalowej, ekranowanej puszce. Poza tym bardzo porządne wykonanie. To samo dotyczy poprzedniego pedału, nie chce mi się tego samego pisać w dwóch wątkach.

Chciałbym zapytać przy okazji o Twoją ocenę jakości dźwięku z tej elektroniki.

• #5 02 Lut 2011 13:53
    bobo
    Poziom 28  

yogi009 napisał:
    Jedyne, czego można się czepiać bez odsłuchiwania efektu, to ta plastikowa obudowa, stara dobra szkoła każe jednak robić to w metalowej, ekranowanej puszce.

Nie koniecznie, dobrze przemyślana konstrukcja zapewnia poprawną pracę urządzenia. Na dowód, firma Behringer robi obudowy z tworzywa i urządzenia działają bez zarzutu.
    Pozdrówka

• #6 02 Lut 2011 15:04
    yogi009
    Poziom 41  

No widzisz, nigdy nie uważałem produktów firmy Behringer za porządnie wykonane, więc tu jest punkt, w którym się różnimy. Pokaż mi dowolny pedał Boss'a albo Electro-Hanrmonics który ma inną obudowę, niż metalowa.

• #7 02 Lut 2011 17:47
    jackie01
    Poziom 12  

Moglbys podac kosztorys ?

• #8 02 Lut 2011 17:51
    bobo
    Poziom 28  

yogi009 napisał:
    No widzisz, nigdy nie uważałem produktów firmy Behringer za porządnie wykonane, więc tu jest punkt, w którym się różnimy.

Co to znaczy porządnie wykonane, brak im czegoś lub kolory mają nie z tej ziemi?. Dają się stratować buciorami lub pod względem elektronicznym są ubogie? Podejrzewam że kolega zna te efekty tylko z YouTube. Właśnie to że mają obudowy z kompozytów daje im przewagę cenową nad Boss'em i innymi firmami. Brzmieniowo,prawie, nie ma różnicy. Przykładem są efekty np. Danelectro. To takie gadanie jak to że auto z metalowym zderzakiem jest lepsze od auta z plastikowym zderzakiem.
    Pozdrówka
    PS. Urządzenia Boss w plastiku np.: JS-8, DB-60, MobileCube
    Chcąc uprzedzić argumenty dotyczące wytrzymałości mechanicznej. Niektóre kompozyty są bardziej wytrzymałe od metalowych odlewów.

• #9 02 Lut 2011 20:39
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Behringery nie mają obudów z kompozytów ale z ABS-u, który jest kopolimerem.
    Obudowy z metalu są lepsze z powodu własciwosci ekranujących.

• #10 02 Lut 2011 22:03
    yogi009
    Poziom 41  

Kolego bobo, nie wiem co tak Ty porabiasz, ja gram od 25 lat na różnych scenach. Porównywanie danelectro i behringera do boss'a choćby uważam za głębokie foux paix. W przypadku sygnałów o słabej sile wzmacnianych potem przez duże systemy nagłośnieniowe rzeczą krytyczną jest pozbycie się wszelkich potencjalnych przyczyn zakłóceń. Za każdym razem jedziesz na inną scenę, inne warunki zasilania, ekranowania, odsłuchu, itd. Trafiasz na inny zestaw nagłośnieniowy i inną obsługę techniczną. W tych warunkach dobrze ekranowany, cichy efekt gitarowy jest nie do przecenienia. Oczywiście w domowych warunkach baehringer może być obiektem zachwytów...

• #11 04 Lut 2011 10:46
    SpooN
    Poziom 11  

Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami.
    Trochę siedzę w radio elektronice (krótkofalarstwo) gdzie zjawiska zakłóceń i ich ekranowania są mi dobrze znane. Jednak tak jak napisałem w opisie projekt był uzgadniany z osobą która mi go zleciła i ze względu na koszta wolał plastik.
    Moja opinia jest taka że jeżeli efekty mają być tylko na użytek domowy i koszta wchodzą w grę to bez problemu można zastosować plastik wyłożony folią lub nawet bez. Ale za to zastosować dobrej jakości elementy (nie koniecznie hi-endowe). Druga sprawa to wzmacniacz oraz gitara jaką się dysponuje, np w przypadku chorus-a który wykonałem (projekt wcześniejszy) brum z gitary pomniejszył się przy włączeniu efektu.

Pomierzyłem oscyloskopem ten efekt i z moich obserwacji wyszedł poprawnie choć nie znam przebiegów oryginalnych. Mogę wrzucić jeśli kogoś to interesuje.

Przy okazji dodałem film demo można posłuchać jak działa od ok 1:00, ponieważ film jest w HD jakość dźwięku zdecydowanie się poprawi po przełączeniu na 720p lub 1080i.

• #12 09 Lut 2011 16:20
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Elegancko wykonane. Tylko ta gitara jakaś nienastrojona :P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME