Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o zamiennik PIC16F877A-i/p

mietek_g 01 Lut 2011 19:17 1409 7
  • #1 01 Lut 2011 19:17
    mietek_g
    Poziom 14  

Witam. Ponieważ mam trochę wolnego czasu to aby bezczynnie nie siedzieć postanowiłem sobie złożyć małe urządzenie oparte na w/w elemencie i przy okazji czegoś się nauczyć. I tu mam problem, ponieważ nie mogę go dostać (nie ma bynajmniej w znanych mi sklepach). Wiem że dla ludzi obeznanych w tym temacie taki problem "to bułka z masłem", ale ja dopiero raczkuję w tym temacie i proszę o wyrozumiałość. Ale już przechodzę do sedna sprawy. Układ ma działać z kwarcem zewnętrznym 20Mhz.
    W jednym ze sklepów znalazłem elementy (na pierwszy rzut oka) z nazwy podobne. Jest to:
    16LF877A-I/P - (nie jestem pewien czy różni się tylko działaniem przy niższym napięciu, chyba od 2,5V?)
    16F877-20I/P, 16F877-20/P, 16F877-04/P

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć który uC byłby najlepszym zamiennikiem i co oznaczają te końcówki w oznaczeniach? Mam na myśli np. ...04/P, 20/P, 20I/P? Bo wszystkie są dip 40 i piny zdaje mi się są te same...
    Jeśli 16LF877A-I/P byłby najlepszy to programować go jako F czy jakiś inny? No i ostatnie mnie nurtujące pytanie: Czy jak zaprogramuję uC zabezpieczając go przed odczytem, to czy będę mógł go ponownie zaprogramować? Chodzi mi o nanoszenie ewentualnych poprawek do wsadu.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 7
  • #3 01 Lut 2011 19:43
    mietek_g
    Poziom 14  

W porównywarce nie występuje 16f877... więc sobie nie porównam... Co do końcówek 04 i 20 to znalazłem o co chodzi. Nie wiem jeszcze o co chodzi z tym I/P, albo same /P.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Lut 2011 19:51
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Faktycznie nie. W takim razie w datasheet znajdziesz na początku tabelkę porównującą: PIC16F873 PIC16F874 PIC16F876 PIC16F877
    I na tej podstawie możesz szukać zamiennika w porównywarce.
    Ale pamiętaj, że kod może wymagać pewnych zmian.

Oznaczenia są w datasheet (sprawdziłem) - szukaj przy końcu dokumentacji: PRODUCT IDENTIFICATION SYSTEM
    Tam jest podane co to jest I, a co oznacza P.

0
  • #5 01 Lut 2011 20:10
    Tomasz.W
    Poziom 35  

mietek_g napisał:
    ....postanowiłem sobie złożyć małe urządzenie oparte na w/w elemencie i przy okazji czegoś się nauczyć. I tu mam problem, ponieważ nie mogę go dostać (nie ma bynajmniej w znanych mi sklepach....
    Jak to nie ma. Mają w TME, w APROVI. Więcej nie chciało mi się szukać.

0
  • #6 01 Lut 2011 20:25
    mietek_g
    Poziom 14  

Tomasz.W napisał:
    Jak to nie ma. Mają w TME

Mają, ale PLCC44 i TQFP a ja potrzebuję dip 40 - bo taką mam już zrobioną płytkę. Mój błąd że jasno nie zaznaczyłem - ale chodzi mi o dip 40. w APROVI mają, ale bez literki A i z końcówką -04. Znalazłem w farnellu, ale u nich płatność kartą...

0
  • Pomocny post
    #8 01 Lut 2011 21:35
    blue_17
    Poziom 32  

Szkoda że wcześniej tu mnie nie było mam taki procesor i wymienił bym na jakiś mniejszy z tej rodziny, dokładnie taki jak chciał kolega PIC16F877A-I/P w dipie.

0