Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie cewek - interpretacja schematu.

01 Lut 2011 19:33 1968 3
 • Poziom 8  
  Witam Panów ! Jako, że jestem zupełnie zielony w temacie mam takie pytanko, jak mam rozumieć przedstawione na schemacie połączenie cewek L2 i L3 ?

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/nadajnik_ukf_171_9937.gif


  Nie używaj w tytule zwrotu "problem" (regulamin punkt 11.1). Zmień, zanim post trafi do kosza. /c2h5oh/
 • Poziom 18  
  Cewka L3 jest połączona z odczepem cewki L2.
 • Poziom 27  
  Cewka L2 i kondensator C8 stanowią obwód rezonansowy, który musi być nastrojony na częstotliwość nadawania. Cewka L3 jest dołączona w szereg do anteny, żeby skompensować składową urojoną impedancji anteny. Przypuszczam, że chodzi tu o antenę teleskopową, która jest wysuwana z obudowy nadajniczka (jak w walkie-talkie). Taka antena, zazwyczaj krótsza niż 1/4 długości fali, nie ma dużej impedancji, a do tego impedancja ta oprócz składowej rzeczywistej (czysty opór) ma jeszcze składową urojoną o charakterze pojemnościowym. Cewka L3 ma wyeliminować składową pojemnościową widzianą przez obwód L2-C8, po prostu powinna być ona dostojona do rezonansu z anteną. Niby można by to obliczyć dla konkretnej anteny i częstotliwości, ale wzory dla anteny prętowej niesymetrycznej zawsze zakładają obecność "Ground Plane", czyli płaszczyzny przewodzącej (ziemi), a to dla nadajnika trzymanego a ręce nie jest spełnione. Trochę inne ustawienie anteny czy zbliżenie drugiej ręki do nadajnika będzie powodowało takie zmiany, że trudno jest tu cokolwiek obliczyć, więc cewkę L3 trzeba będzie dobrać eksperymentalnie dla jakiegoś tam średniego przypadku. Na początek można uruchamiać nadajnik w ogóle bez tej cewki (zwora). To samo dotyczy odczepu na cewce L2, którego zadaniem jest transformacja (dopasowanie) zbyt niskiej impedancji anteny do impedancji obciążenia optymalnej dla tranzystora końcowego. Podano, że odczep jest w połowie (czyli na 5 zwoju przy 10 zwojach), ale może się okazać, że większy zasięg uzyska się przy innym położeniu, np. 2 albo 3 zwoju licząc od +9V.

  Tak w ogóle, to licz się z tym, że będziesz musiał trochę poeksperymentować z cewkami szukając ich właściwych średnic, długości oraz liczby zwojów, bo nie zawsze kopiowanie 1:1 tego co jest w opisie daje od razu dobre rezultaty. I nie wszystko na raz. Najpierw uruchom oscylator na T1 tak żebyś go słyszał w radio FM z małej odległości (bez anteny), a dopiero potem zajmij się wzmacniaczem na T2.