Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny internetowe dalekiego zasięgu. Warto kupić?

ja321 01 Lut 2011 20:00 9688 8
  • #1 01 Lut 2011 20:00
    ja321
    Poziom 2  

Czy warto zainwestować w tego typu antenę? Na aukcji tej anteny - SCORPIO 17 ACTIV sprzedawca chwali się zasięgiem do 10 km. Używaliście już takowych? I czy naprawdę mają tak duży zasięg? Z góry dzięki za odpowiedź.

0 8
  • #2 01 Lut 2011 22:58
    piterus99
    Poziom 43  

Nie mają, bajki wyssane z palca.

0
  • #3 02 Lut 2011 08:27
    recki-quadra
    Poziom 16  

Są takie anteny ale kosztują po kilkaset z tendencją do tysiąca dolarów, trzeba do nich zainwestować w dobre moduły radiowe i na nie bardzo zaśmieconych radiowo terenach 10 km jest osiągalne z ładnymi parametrami łącza (z tego co pamiętam odległość jest ograniczona do chyba 36 km? - -kwestia zakrzywienia powierzchni ziemi - brak widoczności). Linki zestawia się nawet na odległości podchodzące pod 100 km ale to już:
    -inne pasma
    -inny, duuuużo droższy sprzęt
    -naprawdę wysokie maszty
    Rekordowy link jaki widziałem w działaniu - podkrakowska chorągwica <-> gubałówka zakopane (na masztach emitela)

0
  • #4 02 Lut 2011 19:20
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

Niekoniecznie 36 km, światowy rekord linku na 2.4GHz na niewzmacnianych torach antenowych to 279 km ;) ale antenki raczej nie do instalacji na dachu - 2.74 m średnicy. W starych dobrych czasach, jak jeszcze WiFi 2.4 nie było jednym wielkim śmietnikiem, sam osobiście uczestniczyłem w uruchomieniu linku ok. 16-17 km w 802.11b i nawet nieźle działał - z tym, że jeden kraniec linku był 120m powyżej powierzchni ziemi. Jednakże moim skromnym zdaniem obecnie uruchamianie jakiegokolwiek linku dalekiego zasięgu w pasmie 2.4GHz mija się z celem i sensem - chyba, że w celach hobbystycznych.

1
  • #5 03 Lut 2011 10:25
    recki-quadra
    Poziom 16  

Ano właśnie kolego salmon - jedno zakończenie linku było wysoko nad ziemią - niestety 2,4 praktycznie wymaga widoczości optycznej przy większych odległościach. Te 36 km to właśnie w sytuacji gdy anteny stoją kilka metrów nad poziomem gruntu - przy wiekszej odległości anteny przestają się widzieć z powodu zakrzywienia kuli ziemskiej, znika widoczność, że o strefie Fresnela nie wspomnę. To samo może się stać przy dużo mniejszej odległości jak nam po drodze zdarzy się np góra (w sensie kupa piachu w ten ^ sposób). Jeśli anteny wyciągniemy do góry to pozostaje kwestia zawężenia wiązki promieniowania anteny i dokładnego zwizowania i chodzi ! Im dokładniejsze obydwa parametry tym dalej możemy strzelać !

0
  • #6 03 Lut 2011 22:47
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

recki-quadra napisał:
    niestety 2,4 praktycznie wymaga widoczości optycznej przy większych odległościach.

O "oczywistych oczywistościach" nawet nie wspominam, powiem więcej, wg mnie każdy link zrobiony bez czystej strefy Fresnela - przez drzewa, z odbić, "bo jakoś działa" - to wpędzanie siebie w problemy i dokładanie żaru do i tak potężnego śmietnika w eterze. A anteny bezpośrednio na ziemią to można na zamarzniętym jeziorze albo przez dolinę montować, bo tak to w większości przypadków "coś wypadnie" po drodze.

0
  • #7 05 Kwi 2011 13:07
    Czesti999
    Poziom 8  

Witam. Kupiłem ostatnio tą antenę activ 17 działa super, tylko jak połączy się już z siecią to i tak w ogóle nie mogę przeglądać stron internetowych. sam już nie wiem o co z tych chodzi.:-( POMOCY.

-1
  • #8 05 Kwi 2011 13:26
    hermes-80
    Poziom 43  

Czesti999 napisał:
    Kupiłem ostetnio tą antene activ 17 działa super

Czesti999 napisał:
    tylko jak połączy się już z siecia to i tak wogóle nie moge przeglądać stron internetowych

To się nazywa zaprzeczenie twierdzenia ;) w dwóch zdaniach.

0
  • #9 05 Kwi 2011 14:15
    recki-quadra
    Poziom 16  

Czesti999 napisał:
    Witam. Kupiłem ostatnio tą antenę activ 17 działa super, tylko jak połączy się już z siecią to i tak w ogóle nie mogę przeglądać stron internetowych. sam już nie wiem o co z tych chodzi.:-( POMOCY.

Opisałeś coś na kształt "wsiadam do auta które jest super a ono nie jedzie ! ". Więcej konkretów, przedewszystkim:
    -jakie masz parametry połączenia (siła sygnału)
    -jakiego sprzętu (karty sieciowej czy co tam masz) używasz
    -jak masz to wszystko skonfigurowane (sposób przydzielania adresów, bram itp)
    -z jakim typem sieci się łączysz (nie będzie przypadkiem tak że sieć bez zabezpieczeń ale za to z autoryzacją po mac adresie karty - tak robi wielu providerów)
    -czy nie możesz tylko przeglądać stron a np pingi chodzą czy wszystko leży

0