Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia.

01 Lut 2011 22:04 4333 24
  • Poziom 9  
    Witam,

pracuję obecnie nad własnym polem do gry paintball
    i zamierzam umieścić tam kilka kilka elektronicznych gadżetów, które mają za zadanie umilić grę.
    Problem polega na dostarczeniu dla nich zasilania. Obmyśliłem więc agregat 4,5 KW plus UPS bo tyle wiem, że takie właśnie delikatne urządzenia muszą mieć ustabilizowane napięcie. Planuję jedną nitkę z kablem podziemnym w oddalonym miejscu (ok 90 metrów) i w sumie trzy wyjścia z gniazdkami - dwa na początku tej nitki, a trzecie na końcu.
    Prośba moja polega na pomocy w poskładaniu tego do kupy w jakiś konkretny schemat wraz z rozwiązaniami.

Z góry dziękuję za pomoc
    i przepraszam za błędy jeśli takowe popełniłem.
  • IGE-XAO
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Tak kolego, tylko że każdy gadżet pobiera jakąś energie o określonych parametrach. Te 4,5kW to sumaryczna moc wszystkich owych 'gadżetów'? Jeśli nie to najlepiej było by ją zsumować, ewentualnie wprowadzić dla nich jakiś współczynnik jednoczesności poboru energii elektrycznej. Inna sprawa to rozmieszczenie ich w obrębie agregatu i problem spadków napięć. Najlepiej było by gdybyś jakiś schemacik rozmieszczenia tych 'gadżetów' nakreślił i moce jakie one pobierają w danym rozmieszczeniu.
    Wtedy można mówić o czymś więcej :)
  • Poziom 9  
    Witam i dziękuję za odpowiedź!

Otóż 4,5 kW wzięło się stąd, że taki planuję kupić agregat - model Kraftwelle którego pełno jest w Internecie, ze stabilizacją napięcia. Miał on początkowo prócz gadżetów obsłużyć jednocześnie jeszcze sprężarkę wysokoprężną, ale ostatecznie ona odpada.
    Gadżetów jest dość sporo, ale nie będą one pobierać sumarycznie dużo - tak myślę (są to np. router, laptop, etc) i nie wyczerpią one 4,5 kW. Jednak chce mieć zapas na przyszłość gdyby miało pojawić się więcej urządzeń.
    Gadżety są jeszcze w produkcji, więc postaram się jakoś określić ich przybliżone zapotrzebowanie i narysuje schemat rozmieszczenia.

A propos, czy Kolega może mi wytłumaczyć/przybliżyć "Inna sprawa to rozmieszczenie ich w obrębie agregatu i problem spadków napięć"? Nigdy nie zajmowałem się elektryka, a wykształcenia jestem antropologiem (sic!) i nie wszystko jest dla mnie jasne.
  • Moderator
    Jakub.Stasicki napisał:

A propos, czy Kolega może mi wytłumaczyć/przybliżyć "Inna sprawa to rozmieszczenie ich w obrębie agregatu i problem spadków napięć"?

Kolego, nie staraj się wszystkiego zrozumieć, bo bez podstaw jest to albo trudne, albo niemożliwe. Jeśli chcesz pomocy, to po prostu ją przyjmuj z całym dobrodziejstwem inwentarza, traktując to, że "tak ma być" i nie myśl "dlaczego tak ma być", bo szkoda Twojego czasu.

Na razie musisz nam dać jakiś plan rozmieszczenia tego Twojego sprzętu i agregatu. No i określić maksymalny pobór mocy w żądanych punktach.
    A resztą zajmiemy się później.
  • Poziom 9  
    Ok.
    Nie ma problemu.
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Jakub.Stasicki napisał:
    Otóż 4,5 kW wzięło się stąd, że taki planuję kupić agregat - model Kraftwelle którego pełno jest w Internecie, ze stabilizacją napięcia. Miał on początkowo prócz gadżetów obsłużyć jednocześnie jeszcze sprężarkę wysokoprężną, ale ostatecznie ona odpada.
    Gadżetów jest dość sporo, ale nie będą one pobierać sumarycznie dużo - tak myślę (są to np. router, laptop, etc) i nie wyczerpią one 4,5 kW. Jednak chce mieć zapas na przyszłość gdyby miało pojawić się więcej urządzeń.
    Gadżety są jeszcze w produkcji, więc postaram się jakoś określić ich przybliżone zapotrzebowanie i narysuje schemat rozmieszczenia.
    Kolego, a czy czasem na odwrót nie trzeba pomyśleć?
    Najpierw wypadało by wiedzieć ile owe 'gadżety' pobierają energii elektrycznej a potem poprzez ich zsumowanie dobierać odpowiedni agregat z uwzględnieniem zapasu mocy. Chyba lepiej zainwestować raz a porządnie i nie bawić się potem w kombinowanie bo żarówka przygasa albo zabawy w obwody priorytetowe.

Jakub.Stasicki napisał:
    "Inna sprawa to rozmieszczenie ich w obrębie agregatu i problem spadków napięć"?
    Chodzi o to w jaki sposób odbiory będą rozmieszczone. Czy zasilane będą na jednym obwodzie (przypuśćmy linia: agregat > ODB1 > ODB2 > ... i tak dalej) - problem przekrojów i spadków napięć, czy może coś na wzór topologii gwiazdy - kilka obwodów a wtedy problem z spadkami napięć mniejszy.
    Ale na to sam już sobie odpowiedziałeś choć nie wiem czy trafnie - problem spadków napięć.
    Jakub.Stasicki napisał:
    Planuję jedną nitkę z kablem podziemnym w oddalonym miejscu (ok 90 metrów) i w sumie trzy wyjścia z gniazdkami - dwa na początku tej nitki, a trzecie na końcu.
    Inne przykładowe rozwiązania:
    Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia.

Inna sprawa:
    Jakub.Stasicki napisał:
    Prośba moja polega na pomocy w poskładaniu tego do kupy w jakiś konkretny schemat wraz z rozwiązaniami.
    Na forum można rozpatrzyć pewne aspekty i rozwiązania ale aby je wdrożyć to kolego musisz wezwać elektryka z odpowiednimi uprawnieniami który potwierdzi Ci na piśmie iż wykonana instalacja jest bezpieczna. Chyba że sam to zrobisz a w przypadku jakiegoś nieszczęścia (np. porażenie) weźmiesz na siebie całą odpowiedzialność a wtedy sąd, problemy i wydatki. Potraktuj to jako przestrogę. :)
    Jeśli instalacja będzie wykonana poprawnie to i ja tam wpadnę na małą zabawę :):):)

Póki co radził bym skończyć 'gadżety' i przemyśleć całość instalacji jak by ona mogła wyglądać (rozmieszczenie agregatu, ilość obwodów i odbiorów oraz ich moce, jakąś rozdzielnicę z zabezpieczeniami i ewentualnym sterowaniem) no i przede wszystkim narysować jakiś plan rozmieszczenia tych 'gadżetów' żeby można było mówić o ewentualnym ich zasileniu. :)
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o urządzenia, to niedługo (być może wieczorem) będę miał potrzebne i dokładne informacje ile one pobierają - mimo, że nie są jeszcze gotowe, to nie jest to już tajemnicą.
    Puki co wszystko, tzn. topologia sieci, kwestia doboru agregatu, ostateczne rozmieszczenie czy inne są zagadnieniami otwartymi - poprosiłem o pomoc, żeby wspólnie uzgodnić najlepsze rozwiązanie.
    Oczywiście, bez elektryka i zabezpieczeń się nie obejdzie - między innymi dlatego też uderzyłem na forum, bo różnie różni ludzie wypowiadają się na temat zabezpieczeń - przynajmniej ci, z którymi rozmawiałem.
    Poniżej jest mój autorski schemat dystrybucji zasilania. heh. Proszę się nie śmiać.
    W punkcie pierwszym myślę nie więcej niż 1 kW, w drugim 1,5 kW i w trzecim też 1,5 kW. Wszystkie wartości z ogromnym zapasem, a i tak jeszcze zostaje trochę jak się przyjmie, że agregat jest na 4,5 kW.
    Jak pisałem, szczegóły od projektanta urządzeń będę miał później.

http//obrazki.elektroda.pl/3142738800_1296658138.jpg

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

Z ostatniej chwili.
    Dostałem wytyczne od wykonawcy gadżetów i obciążenie wygląda następująco:
    W puncie nr 1: 800 W max
    W punkcie nr 2: 1,25 kW do 1,5 kW
    W punkcie nr 3: 1,25 kW do 1,5 kW
    Suma: 3,3 kW do 3,8 kW

Tak czy inaczej zamierzony agregat uciągnie i będzie spory zapas.
    Dodatkowo zaproponował inną niż moja neolityczna topografię sieci.

https://obrazki.elektroda.pl/5542494500_1296669162.jpg
  • Poziom 9  
    Czy któryś z Kolegów jest w stanie odnieść się do schematu?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Powiedzmy że może być, choć ja bym agregat umieścił bliżej centrum obciążenia - ale wszystko zależy od zagospodarowania terenu. Spadek napięcia dla odcinka 105m rzędu 4% na napięciu 230V.
  • Poziom 9  
    Agregat i rozdzielnie można umieścić niedaleko punktu nr 2. Wtedy będzie ok 90 metrów, a myślę, że ten odcinek można jeszcze będzie skrócić o parę metrów. I tak chyba byłoby najlepiej.

Dodano po 3 [godziny] 29 [minuty]:

Zgodnie z tym co Kolega zaproponował, wrzucam zmieniony plan dystrybucji zasilania na tle zabudowy.
    Od rozdzielni do punktu nr 3 jest ok 60 metrów. Spadki napięć powinny być już w tym przypadku mniejsze...

https://obrazki.elektroda.pl/5720398100_1296846224.jpg
  • Poziom 43  
    Kolego a dobrze to wszystko policzyłeś Czy ten agregat naprawdę ma 4,5KW czy 4,5KVA, (bo to różnica) i to max a znamionowo np. 3.8-4.0KVA?.
  • Poziom 9  
    Witam,
    to jest taki agregat jak w linku

Trzeba to inaczej określić. Link usunąłem. Pkt 10.11 regulaminu [retrofood]
  • Poziom 43  
    Tak sprawdziłem ten generator fizycznie ma 3.5KW znamionowo i 3.7KW max. Co zresztą wymagać od chinola za 200$ w hurcie.
  • Poziom 9  
    OK.
    Skoro to chinol, może kolega zaproponował by coś innego, bardziej odpowiedniego?
    Z drugiej strony zawsze mogę zmniejszyć obciążenie - plan zakłada 5 halogenów po 500 Watt każdy. Wystarczy, że jednego się pozbędę i gotowe. Z czterema halogenami obciążenie max wynosi 3,3 KW. I to jest już i tak bardzo wygórowane.
  • Poziom 43  
    No cóż przede wszystkim wskazałeś na agregat 3f, co w twoim przypadku jest pomysłem chybionym powinieneś rozejrzeć się za agregatem 1f takie robią do 10KVA-12KVA, co uważam za lepsze rozwiązanie i znacznie dla ciebie wygodniejsze. Generator nie musi mieć prądnicy wysokich lotów pod względem stabilności napięcia i częstotliwości. Na żarówce wielkiego wrażenia to nie zrobi, a zasilacz do laptopa ze względu na brak PFC też sobie poradzi bez żadnego, ale. Nie wiem, co za gadżety dalej szykujesz, ale myślę ze też nie powinno być problemu. Kolejna sprawa, którą trzeba rozważyć to ile ten agregat będzie pracował, czyli latem mało, bo dzień długi i oświetlenie nie potrzebne, a zimą zimno i nie ma imprez. Więc jeżeli wyjdzie ci do max 200-300h rocznie to uważam ze jednak powinieneś wziąć pod uwagę Chińczyka. Trwałość ich tanich motorków dochodzi do 1000h, oryginalna Honda wytrzymuje 3000h, ale jest też 3x droższa. Prądnice nawinięte miedzią są porównywalne do konkurencji takich małych generatorkach trzeba sobie wyrobić nawyk zamykanie kranika zwłascza w chinolach, bo inaczej paliwo dostaje się do cylindra a z tamtąd poprzeż pierscienie do oleju znacznie go rozrzedzając. Co powoduje znaczne pogorszenie jakości smarowania i tym samym ma wpływ na trwałość silnika. Po zużyciu taki generator po prostu zastępujesz kolejnym, bo jego naprawa jest nie opłacalna. Koszt prawdziwego remontu takiego silnika przewyższa koszt nowego z gwarancją. A nowy silnik kosztuje 75-90% ceny nowego generatora. Kolejna rzecz to sprawa kradzieży jak wydasz na firmówkę 5000-6000zł to będzie ci żal a jak ukradną Chińczyka za 1500zł strata będzie mniejsza. Ogólnie 200m dalej mam firmę, która handluje Chińczykami, więc mogę się dopytać za ile by to chcieli sprzedać
    A zapomniałem dodać co z hałasem wytwarzanym przez generator?
  • Poziom 9  
    Witam,
    projektant gadżetów wyraża się podobnie co do stabilności i częstotliwości - nie musi być tip-top. Może teraz trochę odsłonie co tam na polu gry będzie...
    Są dwa rodzaje gadżetów: stacjonarne i mobilne. Mobilne będą miały swoje zasilanie, więc nie ma problemu. Stacjonarne to właśnie te, do których należy podprowadzić zasilanie. Wszystkie gadżety komunikują się ze sobą drogą radiową, a w miejscu gdzie stoi agregat (reżyserka) jest serce całego układu z komputerem sterującym i routerem. Stacjonarne gadżety to dwa punkty (punkty 2 i 3), mające za zadanie oświetlać i nagłaśniać. Czyli w owych punktach będą głośniki i halogeny oraz odbiorniki-nadajniki WI-FI. Punkt 1 to kilka gniazdek do użytku reżyserki.
    Agregat będzie musiał pracować przez cały czas, niestety, żeby podtrzymać życie gadżetów. Wiadomo, że światło będzie włączane po zmroku, ale komunikacja i dźwięk muszą być zapewnione przez cały czas. W tym kontekście obciążenie średnie nie będzie duże, ale za to agregat będzie pracował kilkanaście godzin tygodniowo w sezonie (nawet do 20 h).
    Z kradzieżą nie ma problemu, bo będę go zabierał każdorazowo ze sobą - zresztą jak wszystkie gadżety.
    Proszę mi powiedzieć, dlaczego agregat 1f wyłby lepszy?
    Czy kolega mógłby mi zaproponować jakieś konkretne urządzenie?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przy agregacie 3f musisz zadbać o równomierne obciążenie poszczególnych faz, co w twoim przypadku nie będzie łatwo, bo co jakiś czas będziesz zmieniał rozkład poszczególnych elementów żeby urozmaicić zabawę i ferworze walki może okazać się ze do jednej fazy masz podłączone 3 halogeny a do drugiej tylko laptopa, więc będziesz miał asymetrię obciążenia, co nie wpływa dobrze na pracę generatora. Kolejną sprawą jest to, że w tak tanich konstrukcjach AVR sprawdza napięcie na jednej fazie, więc jak podłączysz halogeny do jednej fazy to na pozostałych napięcie wzrośnie powyżej przyjętych norm, co niezbyt dobrze wpłynie na podłączone tam komponenty. Dlatego rozważyłbym zakup generatora 1f
    Zajrzyj tu.
    http://www.invesall.pl/index.php/agregaty/agregaty-spalinowe
  • Poziom 9  
    Dzięki za link,
    rozmawiałem tam z kimś i złożą mi agregat w fajnej konfiguracji i cenie.
    Coś w granicach 3,6 KW a 4KW mocy nominalnej.
    Jeśli chodzi o hałas, to zastanawiam się jak to rozwiązać...
    Myślałem aby zbudować coś w rodzaju wyciszonej skrzynki, w którą będzie się wsadzać każdorazowo agregat - coś przewiewnego, nawet z dodatkowym nawiewem.
    Nie wiem czy coś takiego się sprawdzi.
  • Poziom 43  
    Ogólnie im dalej odsuniesz tym mniejszy problem z hałasem. Generator można zamknąć w skrzyni, ale trzeba do niej dorobić czerpnie i taki sam wylot. Skrzynia wygłuszona czerpnie też. Do tego musisz dołączyć układ wymuszonego przepływu powietrza ( silnik + wentylator odpowiedni kierunek przepływu ważny). Dobrze wykonany układ powinien wygłuszyć 10-15dB

Ups poprawiłem literówkę powinno być czerpnie.
  • Poziom 9  
    Dzięki,
    byłbyś w stanie jakiś schemat prosty zrobić?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Trochę szukałem i pytałem jak takie wyciszenie ma wyglądać...
    Powidz proszę w którą stronę na być ruch powietrza?
    Jak zrobić odprowadzanie spalin?

Dzięki
  • Poziom 9  
    Siemia,
    nie pali mi się, nie przeszkadzam więc.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    1,5 czerpnie,
    2 wentylator,
    3 silnik generatora,
    4 prądnica generatora,
    6 wydech.

Robione na szybko, ale wiadomo, o co chodzi. Na rysunku zrobiłem ci schemat ja to ma wyglądać. Skrzynia z przodu i z tyłu czerpnie dostarczające powietrze do pracy i chłodzenia generatora, jednocześnie ograniczające wydostawanie się hałasu na zewnątrz,
    Do rury wydechowej nadstawka przykręcona na stałe wydmuchująca spaliny na koniec generatora pod czerpnie wylotową. Czerpnie i skrzynia wyłożona wytłumieniem. Z przodu wentylator napędzany silnikiem elektrycznym ( powinno starczyć, 500W) który będzie wymuszał przepływ powietrza przez generator i jego otoczenie. Bo jak zamkniesz zwykły generator w skrzyni to go ugotujesz!
    Na zdjęciach pokazałem ci jak wyglądają fabrycznie zrobione czerpnie od spodu podklejone wygłuszeniem.. Mam nadzieję, że z czegoś skorzystasz.
    Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia. Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia. Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia. Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia. Dystrybucja zasilania pod "delikatne" urządzenia.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie za schemat!
    Przyda się wszystko na pewno. teraz zrobię jakiś dokładniejszy projekt i AutoCad`dzie.

Wkleję jak zrobię.

Pozdro