Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MEW-prądnica z magnesami a jakość prądu-jaka przetwornica?

lechowiec 01 Feb 2011 22:54 8542 11
    lechowiec
    Level 10  
    Witam wszystkich. Planuję złożyć sobie mikro elektrownię wodną w oparciu o prądnicę trójfazową na magnesach neodymowych. Chciałbym uzyskać moc 2,5kW i prąd jednofazowy o dobrej jakości tj. sinus 230 V 50 Hz aby można zasilać wszystkie odbiorniki. Problem stanowi sama prądnica, tj. Wysokość napięcia zależy od przyłożonego do zacisków obciążenia oraz prędkości obrotowej. Jeden z producentów prądnic na magnesach podaje:

1) Dopuszczalna odchyłka napięcia przy obciążeniu znamionowym od wartości deklarowanej na tabliczce znamionowej to ±10%;
    2) Dopuszczalna zmiana napięcia na zaciskach prądnicy do 25%, przy zmianach obciążenia w granicach od biegu jałowego do obciążenia znamionowego;

Przy zadeklarowanych parametrach prądnicy 2,5 kW 230 V 50 Hz w zależności od obciążenia i obrotów uzyskamy dość szeroki zakres napięć na zaciskach prądnicy. Potrzebuje zatem urządzenia, które przetwarzałoby uzyskany prąd na sinus 230 V 50 Hz bez względu na obciążenie w zakresie od 0 - 2500 W. Myślałem nad zastosowaniem UPS z mechanizmami AVR. Rozwiązanie byłoby ciekawe z uwagi na możliwości dostarczania energii również z akumulatorów w trakcie powiedzmy awarii czy konieczności przełączenia na sieć. Jednak zakres wytwarzanych napięć na zaciskach prądnicy może być zbyt szeroki dla UPS-a, ponadto dochodzi problem z możliwymi wahaniami obrotów czyli zmianami częstotliwości generowanego prądu. Niestety nie wiem też, czy mechanizmy AVR lub inne w które wyposażone są UPS-y potrafią korygować częstotliwości prądu wejściowego. Dodatkowo zastosowanie UPS dyskwalifikuje fakt, iż prądnica ma być trójfazowa. Należałoby zatem prostować i sumować generowane przebiegi i dopiero prąd wyprostowany przetwarzać na przemienny 230V 50 Hz.

Czy w związku z powyższym mógłby ktoś wskazać jakiś kierunek w którym powinienem podążać wybierając odpowiednie urządzenie przetwarzające, ewentualnie wskazać jakieś stosowane dotychczas rozwiązania? Skazany jestem raczej na jakieś gotowe urządzenia, zresztą przetwornice to już wyższa szkoła jazdy i budowa w warunkach domowych jest nieopłacalna.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Polecam stronę http://www.mew.pl/
    Tam znajdziesz odpowiedzi.

Dodano po 1 [minuty]:

lechowiec wrote:
    Witam wszystkich. Planuję złożyć sobie mikro elektrownię wodną w oparciu o prądnicę trójfazową na magnesach neodymowych.

To zły kierunek. Skąd takie zamiary?
    lechowiec
    Level 10  
    retrofood wrote:
    Polecam stronę http://www.mew.pl/
    Tam znajdziesz odpowiedzi.

Dodano po 1 [minuty]:

lechowiec wrote:
    Witam wszystkich. Planuję złożyć sobie mikro elektrownię wodną w oparciu o prądnicę trójfazową na magnesach neodymowych.

To zły kierunek. Skąd takie zamiary?

Jeśli zły to jaki byłby lepszy? Chcialbym uzyskać prąd o dobrych parametrach i wiem, że to będzie kosztowało, ale aspekt ekonomiczny brany jest też pod uwagę.

Prądnicę z magnesami biorę pod uwage gdyż powinna być trwała, praktycznie bezobsługowa i uzyskać wysoką sprawność. Do tego łatwo dostać urządzenie wolnoobrotowe. Oglądałem pewien czas temu agregaty prądotwórcze z prądnicami inverterowymi. Inverter ma rzekomo usprawnić działanie takiego agregatu w szerszym zakresie pobieranej mocy, gdyż przy małym obciążeniu silnik może sobie pyrkać a elektronika i tak zapewnia odpowiednią jakość prądu. Dlatego też wybrałem prądnicę wysokosprawną na magnesach, lecz problem jest z dobraniem urzadzenia które będzie przetwarzało prąd. Wiem, że to co uzyskamy na wyjściu prądnicy z magnesami nadaje się w zasadzie jedynie do zasilania grzałek i to pod warunkiem, że napięcie nie przekroczy pewnego tolerowanego progu.

Czy znacie jakieś gotowe przetwornice, invertery, które nadawałyby się do mojego zastosowania? Myślałem o prostowaniu i sumowaniu energii z 3 faz i zasilaniu tym przystosowanego falownika, który przetwarzałby DC/AC, ale falownik wymaga symetrycznego obciązania poszczególnych faz.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    lechowiec wrote:

Jeśli zły to jaki byłby lepszy? Chcialbym uzyskać prąd o dobrych parametrach i wiem, że to będzie kosztowało, ale aspekt ekonomiczny brany jest też pod uwagę.

Podałem Ci linka do najbardziej fachowej strony. Spróbuj poczytać. Rozwiązanie jest zaskakująco proste. Prąd o dobrych parametrach daje... zwykły silnik indukcyjny.
    lechowiec
    Level 10  
    Forum mew znam, dzięki. Pisałem na elektrodzie bo potrzebuje pomocy bardziej w zakresie elektroniki. Silnik indukcyjny nie będzie pracował na wydzieloną sieć gdyż musi mieć napięcie. Silnik ułatwia jedynie mechanizm synchronizacji z siecią. Sam silnik bez prądu w sieci nie odda ani jednego wata. Ją chcę mieć prąd w wydzielonej niezależnej sieci.
    mosfetkiler
    Level 21  
    Nie wim, czy Kolega przeglądał ten watek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic400975-0.html
    Dyskusja burzliwa ale widać, że zastosowanie silnika klatkowego jako prądnicy jest możliwe i stosowane w praktyce.
    Dziwi mnie trochę chęć zastosowania przy tak małej mocy prądnicy trójfazowej - będzie stały problem z równomiernością obciążenia faz...
    Z tego co pamiętam z tego opisu to w agregatach prądotwórczych bywają stosowane prądnice asynchroniczne jednofazowe skonstruowane tak jak silnik jednofazowy z kondensatorem pracy.
    lechowiec
    Level 10  
    Z tą nierównomiernością obciążenia to masz rację. Dlatego trzeba by prostować i sumować przebiegi z wszystkich faz. Wtedy na 100% potrzebna jakaś przetwornica DC/AC. Prądnica trójfazowa gdyż nie widziałem jednofazowej z przerobionego silnika, ale tu masz racje i może warto poszukać jednofazowej. Nie wiem dlaczego robione są 3 fazowe, ale być może wynika to z ograniczeń konstrukcyjnych stojana??

Wątek wskazany czytałem. Zabawa z silnikami indukcyjnymi i kondensatorami itd raczej odpada. Moim priorytetem są niskie obroty prądnicy i mała wrażliwość układu na zmianę obciążenia. Nie bardzo widzę możliwość, aby spełniło to moje oczekiwania. Chciałym, aby była możliwość podtrzymania napięcia w sieci z akumulatora. To wymusza zastosowanie przetwornicy lub jakiegoś UPS który w dość szerokim zakresie napięć wejściowych pracowałby w trybie AVR a po zaniku napięcia byłaby praca bateryjna. UPS musiłby mieć na wyjściu sinus.

Czyli zakładając że zdobędę prądnicę wolnoobrotową synchroniczną jednofazową 230V 50 Hz znamionowe na magnesach neodymowych i spinając to z jakąś przetwornicą/UPS mogłoby to dać dobry efekt i zapewnić prąd dobrej jakości? Niestety nie mam wiedzy odnośnie konstrukcji dostępnych UPS/przetwornic. Kuszący jest zakup używanego UPS, jednak bez zaglądnięcia pod blachę nie mogę ocenić czy to ma szanse oddać powiedzmy 2kW bezawaryjnie w dłuższym okresie czasu, przy temperaturach panujących w lecie. Nie chcialbym też kupić coś, co przy pierwszych oględzinach okaże się pomyłką, niepotrzebną stratą gotówki i czasu.

Czy ktoś mógłby polecic jakieś konkretne urządzenie które będzie:
    1. W możliwie najszerszym zakresie napięć wejściowych pracować w trybie AVR i jednoceśnie nie będzie wrażliwe na zmiany częstotliwości prądu wejściowego,
    2. Po zaniku napięcia wejściowego lub poniżej/powyżej progów zadanych w pkt 1. przełączałby się na tryb bateryjny (taką funkcję mają UPS-y),
    3. Prąd wyjściowy dobrej jakości (sinus) 230V 50 Hz, czyli to co mamy w gniazdkach,
    4. Bezobslugowa i bezawaryjna praca z moca znamionową jakieś 2 kW.

Żeby namierzyć urządzenie spełniające te 4 punkty brakuje mi rozeznania w konstrukcjach tego co jest dostępne na rynku. Bez znajomości schematu choćby blokowego nie wiadomo jakie są możliwości urządzeń. Prosiłbym o pomoc, jeśli ktoś jest na tyle zorientowany aby mógł zweryfikować które powiedzmy konstrukcje UPS mają szanse spełnić punkt nr 1, zwłaszcza pod kątem pracy avr przy zmiennej częstotliwości prądu wejściowego.
    lechowiec
    Level 10  
    Odgrzewam temat. Udało mi się ustalić, że wolnoobrotowe trójfazowe prądnice z magnesami nie mają na wyjsciu nic wspólnego z sinusem. Będą praktycznie kwadraty, prąd nadaje się jedynie do zasilania grzałek. Trzebaby to wyprostować i przepuścić przez dobrej jakości przetwornicę. Chcąc mieć częstotliwość i napięcie na stałym poziomie przy zmiennym obciążeniu możnaby wykorzystać UPS, ale nadaje się tylko urządzenie z tzw. "podwójnym przetwarzaniem" czyli drogie. Podsumowując: wybieram prądnicę z magnesami żeby dla małych obrotów mieć dużą sprawność. Niestety prąd jest złej jakości i trzeba przetwarzać. Układ się komplikuje, dochodzą straty przy samym przetwarzaniu i prawdopodobnie niweczą wysoką sprawność prądnicy. Zastanawiam się więc, czy nie szukać małej prądnicy synchronicznej z regulacją wzbudzenia i układem avr. Macie może jakieś doświadczenia z podobnymi układami w skali mikro?
    lamer1
    Level 21  
    lechowiec wrote:
    Odgrzewam temat. Udało mi się ustalić, że wolnoobrotowe trójfazowe prądnice z magnesami nie mają na wyjsciu nic wspólnego z sinusem. Będą praktycznie kwadraty, prąd nadaje się jedynie do zasilania grzałek.

Tak wygląda napięcie w jednej z moich prądnic wolnoobrotowych trójfazowych z magnesami:
    MEW-prądnica z magnesami a jakość prądu-jaka przetwornica? MEW-prądnica z magnesami a jakość prądu-jaka przetwornica?
    Faktycznie nie ma nic wspólnego z sinusem.
    lechowiec
    Level 10  
    Info mam od producenta podobnych urządzeń.

Prądnice da wiatraków dają przebieg zbliżony do prostokąta aby moment zaczepowy był mniejszy. W Pana urządzeniu prawdopodobnie potrzebna będzie większa siła aby ruszyć wirnikiem.

Dałoby radę wykonać taką prądnicę 1-fazową aby zakres zmian napięć w funkcji obciążenia nie przekroczył zakresu akceptowalnego przez układy avr dostępnych UPS? Prostowanie 3 faz i stabilizacja napięcia na 48 V za pomocą przetwornicy, później zasilanie z tym UPS to szereg urządzeń które obniżą bardzo sprawność.
    lamer1
    Level 21  
    lechowiec Prądnica kręci się bardzo lekko, moment zaczepowy jest bardzo mały, praktycznie nie wyczuwalny.

lechowiec wrote:

Dałoby radę wykonać taką prądnicę 1-fazową aby zakres zmian napięć w funkcji obciążenia nie przekroczył zakresu akceptowalnego przez układy avr dostępnych UPS?

Wykonanie takiej prądnicy prawdopodobnie jest możliwe, ale nie mam doświadczenia w prądnicach 1-fazowych, dlatego nic konkretnego nie jestem w stanie powiedzieć.

Ale poważniejszym problemem będzie utrzymanie prądnicy na stałych obrotach, bo wiadomo moment obrotowy prądnicy będzie się zmieniał wraz ze zmianą obciążenie.