Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie w programatorze unieruchomiło piekarnik HotPoint

01 Lut 2011 23:04 6253 4
  • Poziom 11  
    Witam.
    Może któryś z kolegów będzie potrafił mi pomóc.
    Natrafiłem na następujący problem. Podczas czyszczenia kuchenki doszło do zwarcia w programatorze, wywalił bezpiecznik główny w mieszkaniu (25A)... Po naprawieniu tej usterki okazało się, że piekarnik przestał działać. Iskrowniki na płycie działają, zegar mruga, ale nie działa grzałka, wiatrak i reszta elementów od samego piekarnika. Do zwarcia doszło w dość dziwny sposób. Mianowicie po wyjęciu wszystkich pokręteł od palników, temperatury i programatora (umyciu ich) zostały one ponownie zakładane. Podczas dociskania pokrętła od programatora coś w nim zwarło w wyniku czego wywaliły bezpieczniki. Czy ktoś wie co mogło się zepsuć w kuchence i czy da się to naprawić? Aha byłbym zapomniał opisywana kuchenka to HotPoint Ariston (symbol: C35S P6 U/HA) Instrukcja obsługi
    PS. Zastanawia mnie fakt jak mógł zostać taki produkt wprowadzony do sprzedaży ewidentnie zawiera on wadę, mam na myśli to, że mogło doprowadzić do takiego zwarcia dziecko, czy nawet ja podczas normalnego użytkowania. Proszę o pomoc. Pozdrawiam Jakub.
  • Moderator AGD i automatyka
    Ustaw zegar ponownie i będzie działać.
  • Poziom 11  
    No więc ustawiłem. Ale przy wyborze trybu piekarnika znowu wywalił bezpiecznik (na szczęście już tylko 10 w mieszkaniu). Początkowo normalnie kręciłem i dalej nic nie załączało... ale po ustawieniu któregoś trybu zrobiło się zwarcie. Czy to może być wina tego programatora? Dzisiaj spróbuję rozkręcić maszynkę i zajrzeć do środka. Proponuje ktoś coś jeszcze?

EDIT:
    Po rozebraniu zauważyłem, że jeden z "pinów" od programatora był bardzo blisko kabelka od czujnika temperatury (tego przy palnikach). W efekcie oba są okopcone i nieźle opalone, na szczęście dało się jakoś odgiąć ten przewód. Ale dalej pozostaje sprawa niedziałania piekarnika. Wymontowałem płytkę (tę spod zegara) - zauważyłem, że jest tam przekaźnik na 17A. Zastanawiam się czy może on mógł się spalić i nie pozwala na załączanie reszty elementów w kuchence. Poniżej umieszczam dwa zdjęcia owej płytki. Czy wymiana tego przekaźnika może załatwić sprawę? Aha... jeszcze jedno zauważyłem, że jeden z rezystorów na płytce jest odrobinę zakopcony. Wylutowałem go i sprawdziłem - nadal ma 10 kΩ. Proszę o odpowiedź i pomoc w sprawie... Kuchenka ważna i przydatna rzecz, ale kiedy działa...
    Zwarcie w programatorze unieruchomiło piekarnik HotPoint Zwarcie w programatorze unieruchomiło piekarnik HotPoint
    EDIT2:
    No więc znalazłem przyczynę zwarć. Tak jak napisałem wyżej chodzi o pin programatora - jest on połączony z jednym z bolców wtyczki - czyli był bezpośrednio w gniazdku na "fazie". Kabelek od czujnika temperatury jest "na masie", która u mnie w gniazdku jest podłączona do zera. Czyli ruszanie pokrętłem powodowało minimalne ruchy całego programatora w wyniku czego doszło do złączenia fazy z zerem i zwarcia. Kolejnym zwarciom już zapobiegłem odginając kabelki od siebie. Ale zostaje kwestia uszkodzenia kuchenki. Proszę kogoś znającego się na rzeczy o odpowiedź, czy uszkodzeniu mógł ulec przekaźnik z płytki?
  • Poziom 9  
    Ja miałem podobny problem. Wywalił bezpiecznik w kuchni i piekarnik zgasł, tylko na wyświetlaczu migał czas. Już po pół dnia zorientowałem się, że ustawienie zegara ożywia oświetlenie piekarnika i całą resztę.
  • Poziom 11  
    Problem już rozwiązany. Okazuje się faktycznie, że trzeba było ustawić zegar... ale był głębszy problem bo część układu odpowiedzialna za zasilanie całej płytki z zegarem padł. Diody w Gretzie padły, siadł ten duży kondensator od obniżania napięcia, zenerka. Ale udało się postawić kuchenkę na nogi i już działa i piecze smaczne placki! Dzięki wszystkim za fatygę.
    Pozdrawiam