Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dipol na 433 Mhz - parametry

korn81 02 Lut 2011 00:08 5326 8
  • #1 02 Lut 2011 00:08
    korn81
    Poziom 8  

Witam

Mam pytania związane z budową anteny dla częstotliwości 433 MHz.
    Pełna długość anteny to około 69,3 cm. Mam w związku z tym pytanie czy antena 3/4 dla tej częstotliwości powinna mieć długość ponad 51 cm ?
    Kolejne pytanie to czy antena o pełnej długości 69,3 pozwoli na osiągnięcie większego zasięgu w porównaniu do anteny 3/4 ?
    Czy do budowy takiej anteny zaleca się stosowanie materiału z jakiegoś konkretnego metalu ?
    Czy będzie to miało wpływ jeżeli użyję prętów z mosiądzu , stali .
    Czy grubość takiego pręta będzie miała wpływ na parametry anteny ?

• #2 02 Lut 2011 06:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

korn81 napisał:
    Pełna długość anteny to około 69,3 cm.

NIE. Są różne długości anten w stosunku do Lambda (długości fali).
    Cytat:
    Mam w związku z tym pytanie czy antena 3/4 dla tej częstotliwości powinna mieć długość ponad 51 cm ?

Fizyczna długość liczona jest przy uwzględnieniu współczynnika skrócenia k .
    Cytat:
    Kolejne pytanie to czy antena o pełnej długości 69,3 pozwoli na osiągnięcie większego zasięgu w porównaniu do anteny 3/4 ?

Tu nie jest problemem czy będzie większy zasięg - tylko czy można dopasować do impedancji radia - taką antenę.
    Różnica pomiędzy 1/4 , 1/2 , 5/8 , 3/4 czy 1/1 - jest zasadnicza z funkcji zysku energetycznego i kąta promieniowania.
    Cytat:
    Czy do budowy takiej anteny zaleca się stosowanie materiału z jakiegoś konkretnego metalu ?

Jaki jest pod "ręką", lecz taki, który się mniej utlenia czy koroduje.
    Cytat:
    Czy będzie to miało wpływ jeżeli użyję prętów z mosiądzu , stali .

Mosiądz jest bardzo przyjemnym materiałem do konstrukcji antenowych.
    Cytat:
    Czy grubość takiego pręta będzie miała wpływ na parametry anteny ?

TAK. Im grubsze elementy tym współczynnik skrócenia k jest mniejszy. To znaczy, że element jest krótszy.

Podpowiem, że dla uzyskania dobrych osiągów i prostego dopasowania impedancyjnego - jest antena 5/8 fali.
    Wzór do obliczenia :
    300 / 433 * 0,625 * 0,94 = długość promiennika podana w metrach
    gdzie :
    300 - szybkość światła
    433 - częstotliwość 433MHz
    0,625 - to inaczej 5/8
    0,94 - to współczynnik skrócenia k=0,94
    U podstawy promiennika, należy tylko zainstalować indukcyjność o około XL=180om i mamy piękną impedancję całej anteny około 50om .

Pozdrawiam.

• #3 02 Lut 2011 09:23
    pietach
    Poziom 22  

Typowy dipol 1/2 to dwa ramiona po 166mm
    300/433*0,25*0,96
    300 - szybkość światła
    433 - częstotliwość 433MHz
    0,25 - to inaczej 1/4
    0,96 - to współczynnik skrócenia k=0,96

• #4 02 Lut 2011 10:03
    korn81
    Poziom 8  

Wykonałem taką antenę jak na załączonych zdjęciach

Czy można obliczyć częstotliwość rezonansową takiej anteny bez użycia urządzeń pomiarowych ?

Znalazłem taki wzór :

k=(Lx2):Λ

Czy przy wykorzystaniu tego wzoru nie trzeba brać pod uwagę grubości pręta z jakiego wykonana jest antena?

Czy zastosowanie wtyczki na końcu anteny ma znaczący wpływ na jej parametry ?

Dipol na 433 Mhz - parametry Dipol na 433 Mhz - parametry

• #5 02 Lut 2011 11:07
    pietach
    Poziom 22  

Jeśli to Ty wykonałeś tą antenę to chyba korzystałes z jakiś obliczeń.
    No chyba że zrobiłeś na chybił trafił i uciąłeś pręt "z metra" byle by wygladało jak antena.
    Jak obliczyć częstotliwość na podstawie długości.
    Zmieniająć wzór na obliczenie długości.

Dla 1/4
    L=300/f*0,25*0,96
    f=300/L*0,25*0,96

L- długośc anteny
    300 - szybkość światła
    f - częstotliwość MHz
    0,25 - to inaczej 1/4 (zmienić na 0,625 dla 5/8, 0,5 dla 1/2)
    0,96 - to współczynnik skrócenia k=0,96

• #6 02 Lut 2011 11:38
    korn81
    Poziom 8  

Antena na zdjęciach ma długość 49,9 cm (starałem się zrobić 3/4) Sam pręt anteny ma taką długość (dodatkowo założyłem na niego koszulkę termokurczliwą).
    Dochodzi jeszcze kwestia złączki, która jest zamocowana do pręta anteny. Czy ma ona wpływ na parametry anteny ?
    Nadajnik do którego będzie zamontowana antena ma moc 10mW.

• #7 02 Lut 2011 11:56
    Usunięty
  • #8 02 Lut 2011 13:28
    pietach
    Poziom 22  

Do anteny pionowej 3/4, 5/8, 1/2 potrzeba zrobić dopasowanie do impedancji nadajnika.
    Jedynie dipol 1/2 lub GP 1/4 nie wymaga tego i mozna kablem bezpośrednio wpiąć się w antenę, ewentualnie dać jakiś rezystor bo anteny te są rozwarte dla prądu DC.
    W dipolu zalecane zastosowanie symetryzatora (balun) 1:1 (tylko nie mam pajecia jak dla tej częstotliwości zrobić taki balun - chodzi i rdzeń i ilośc zwojów)

• #9 02 Lut 2011 16:16
    rysta
    Poziom 21  

korn81 napisał:
    ...Antena na zdjęciach ma długość 49,9 cm (starałem się zrobić 3/4) Sam pręt anteny ma taką długość (dodatkowo założyłem na niego koszulkę termokurczliwą)...

Założenie koszulki termokurczliwej musi zostać uwzględnione przy obliczeniach długości promiennika. Typowa koszulka termokurczliwa jest zrobiona z dielektryka o przenikalności względnej ε = 2,5-3,5. Skutkuje to koniecznością dodatkowego skrócenia promiennika jeszcze o około 2-4% niezależnie od skrócenia wynikającego z geometrii anteny (w tym przypadku - grubości pręta użytego do konstrukcji promiennika).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME