Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód drukowany 14 dBi 2,4 GHz

02 Lut 2011 02:36 2503 9
  • Poziom 11  
    Witam,
    na alledrogo są do kupienia "Obwód drukowany 14 dBi 2,4 GHz" aukcja nr 1439114191, czy da się z tych obwodów zrobić antenę do wifi i czy będzie to opłacalne?
    Pozdrawiam
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 17  
    Pracowałem kiedyś w firmie produkującej anteny wifi- koszt laminatu + trawienie dla podobnej anteny był na poziomie 12-14 zł przy produkcji kilku tysięcy sztuk !! Wydaje się dużo ale trzeba pamiętać że jeżeli chcemy zachować jakie takie parametry wymagana jest olbrzymia dokładność (samego obwodu i nawet grubości laminatu) stąd takie koszty. Tutaj cena ... bardzo atrakcyjna ale może dlatego że płytki są używane ? Ciężko ocenić przy takiej ilości danych co są warte (gdyby chociaż napisali z jakich anten pochodzą te laminaty - możnaby coś powiedzieć). Pamiętaj kolego że laminat nawet z najlepszej anteny, bez obudowy może chodzić całkiem do bani - anteny stroi się też do obudowy (różne parametry materiałów użytych na obudowy) - u nas zmiana grubości obudowy z abs o 1,5 milimetra (próby oszczędności materiału) skończyły się partią anten które zamiast 14,5 dBi miały niewiele ponad 9 ! Reasumując - czysta loteria - możesz mieć super antenę albo kawał niczego. A podchodząc do tematu finansowo - laminat 4zł, do tego powiedzmy 10 metrów kabla H155 po 2,5 za metr, złącze SMA-RP jakieś 9 zł, uchwyt i cybant pewnie koło 10 - robi się 48 zł a musisz do tego "wystrugać" jeszcze jakąś obudowę - nie wiem czy się kalkuluje ? Chyba że w celach doświadczalnych !
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 11  
    Właśnie chciałem zakupić w celach doświadczalnych :), myślałem aby sprawdzić czy nadały by się na antenkę pokojową bo patyk co ma chyba 5-7dbi taki od karty na pci trochę ma problem z zasięgiem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Patyki krótkie (czyli ok 5-7 cm) mają mniej więcej 2,5 - 2,8, te dłuższe (koło 15 cm) z reguły około 5dBi, czasem z jakimś hakiem - zakładając że ten laminat jest w miarę dokładnie wykonany i wg dobrego projektu to nawet bez obudowy będzie lepszy od fabrycznego patyka, tym bardziej jak dasz mu nie długi kabel (strata na firmowym h155 to ok. 0,2 dBi / metr). Tylko że to się wtedy zrobi antena kierunkowa a nie dookólna jak fabryczne patyki !
  • Poziom 35  
    recki-quadra napisał:
    strata na firmowym h155 to ok. 0,2 dBi / metr

Kolego bzdury wierutne! H155 markowy (Belden) ma dla 2,4 GHz 49,5 dB/100m, czyli prawie 0,5 dB/m. To ogromna różnica stracić 2 dB na 10m a stracić 5 dB. Ponadto parametr dBi odnosi się do zysków anten (dB względem anteny "i" izotropowej) i nie może być stosowany do opisu parametrów kabla.
  • Poziom 17  
    Oups ! Faktycznie - pomyliły mi się straty z H-1000 (0,27). A co do dBi przy opisach kabli - wiem że nie powinno sie stosować ale ... się stosuje żeby unaocznić klientowi co się dzieje przy zbyt długim kablu mówiąc oględnie. Jeżeli chodzi o stratę kabla - biję się mocno w pierś - mój błąd.

A tak humorystycznie a w temacie - kiedyś, na kanwie powstających kilka lat temu firm sprzedających anteny o kosmicznych zyskach za 3 złote, pojawił się u nas w firmie pomysł wprowadzenia nowej jednostki - ZłdB czyli złotodecybela - współczynnik tego ile złoty kosztuje jeden decybel zysku anteny :)
  • Poziom 11  
    Panowie, nie są to nowe obwody tylko używane więc nie piszmy o tym że tak tanio.
    Chodzi mi o to czy taki obwód można zastosować jako antena pokojowa, max 1 metr kabla od komputera do tej "anteny" i czy może być lepsza od "patyka" 5-7dbi. Może można by z czterech sztuk zrobić taką niby dookólną?
    Pozdrawiam
    Marcin
  • Poziom 17  
    Taka antena napewno może być lepsza !
    Co do pomysłu zrobienia anteny dookólnej z 4 kierunkowych - nie da rady !! To mniej więcej tak jakbyś chciał z 4-ech samochodów zrobić jeden który będzie jeździł we wszystkie strony - nie ma szans ! Anteny dookólne mają całkiem inną budowę - mniej więcej - miedziana rurka z której wystaje miedziany drucik będący promiennikiem, rurka jest czymś w rodzaju reflektora anteny (czyli np talerza przy parabolkach). Domyślam się że chciałeś spiąć na sztywno te cztery promienniki tak żeby objęły swoim działaniem 360 st - po pierwsze te anteny raczej napewno nie mają 90 stopni efektywnego kąta pracy w poziomie, po drugie i przedewszystkim taki układ będzie totalnie rozstrojony i każda z anten dostanie po 1/4 sygnału - zrobi się coś dziwnego co, jak będzie pracować chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć, napewno nie poprawnie także o takim układzie możesz raczej napewno zapomnieć !
  • Poziom 11  
    Witam,
    więc zakupiłem ten obwód, ale nie bardzo wiem jak go podłączyć.
    Czy ta płytka z obwodem powinna mieć tzw ekran?, czy może wystarczy z drugiej strony oblepić folią aluminiową?.
    jeżeli tak to w jakiej odległości od anteny?, czy może trzeba ustawić metodą prób i błędów?.
    Proszę o pomoc.

Zamieszczę zdjęcie dla lepszego rozeznania.

Obwód drukowany 14 dBi 2,4 GHz
  • Poziom 17  
    Podłączenia które wrysowałeś na rysunku wydaje się być ok. Spróbuj tak podłączyć i zobacz czy antena jako tako pracuje (np net stumblerem sprawdź poziom jakiejś odległej sieci w porównaniu do np anteny patykowej - oprócz oczywistego "celowania" w sieć pamiętaj o być może konieczności obrócenia anteny o 90 st. - polaryzacja pionowa/pozioma) - jeżeli okaże się ża antena jakoś przyzwoicie się zachowuje - może pracować bez "ekranu" czyli reflektora. Jeżeli nie pracuje dobrze - spróbuj zastosować ten "ekran" właśnie np z folii aluminiowej (odległość musisz spróbować dobrać doświadczalnie), ew jeśli dalej będzie marnie - spróbuj podłączyć reflektor do masy kabla (raczej rzadki układ ale ... ) i też doświadczalnie dograć odległości. Pamiętaj że anteny nie możesz trzymać w rękach podczas pracy - będziesz rozstrajał obwód.
    Sam obwód wygłąda na prosty panel 9-12 dBi, przy ustawieniu jak na zdjęciu - polaryzacja pionowa, raczej do pracy z kawałkiem aluminium z tyłu, odsuniętym o jakieś 0,5 - 1,5 cm i nie podłączonym do masy ale to tylko przypuszczenia (widziałem kilka anten z podobnym laminatem które do takiej pracy właśnie były projektowane). Jak dojdziesz do jakichś wniosków doświadczalnie - daj znać bo jestem ciekaw.