Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

indesit tann 3 - padła lodówka

zły 02 Feb 2011 07:39 9358 16
 • #1
  zły
  Level 9  
  kupiłem lodówkę z zamrażalnikiem m-ki indesit tann 3 w październiku 2006 roku.
  wszystko było ok poza tym że pękała półka na warzywa ale to mały problem
  gorzej jest teraz.
  otóż chciałem wymyći odmrozić lodówke i zamrażalnik. wyłaczyłem więc ją z prądu zrobiłem co miałem zrobić, podłaczam znowu do prądu i jest zonk.
  otóz zamrażalnik działa bez problemu ale lodówka chyba odmówiła współpracy. otóż po tylnej ściance widoczne są kropelki wody. nie ma wogule szronu. ustawiałem pokrętło tempretury pracy na wszystkie poziomy od 2 do 5 i nic to nie daje.
  niby w lodóce jest trochę zimno, bo nie można powiedziec że nie ejst ale niepokoji mnie to że wogule nie ma szronu na tylnej ścianece.
  lodówkę wymyłem i odłączyłem od prądu 4 dni temu tj 30.01.2011roku. i do tej pory nie udało się doprowadzić do takiego stanu aby było w niej zaszronienie.
  i teraz nie wiem czy to jest jakaś wada owy fakt, iż nie ma tego oszronienia czy wszystko jest ok i pojawi się ono z czasem?
  tak jak mówie zamrażalnik dziła prawidłowo i nic mu nie jest niepokoi mnie tylko ta woda na tylnej ściance lodówki. przy odmrażaniu nic nie bya ruszana tylko z pradu wtyczka wyciągnięta i przemyta ściereczką tak więc nic złego jej tym nie zrobiłem - chyba ? :)

  i tu moja prośba czy na podstawie powyższego opisu jest ktoś w stanie stwierdzic O CO JEJ CHODZI!!!  niby czytałem instrukcję i jest tam napisane że w tym typie normalne jest że na tylnej ściance może płynąc woda lub być oszronienie i jest ono normalna sytuacja i występuje na zmianę. ale nigdzie nie piszą ile dni ta woda może byc i dlaczego nie ma oszronienia! a to juz 4 dzien po czyszczeniu i ponownym podłaczeniu.

  jedzenie sie nie psuje jest wyczuwalny chłód w lodówce ale brajk tego szronu i te kropelki wody od tego czasu gdy ja umyłem mnie niepokoją.

  Proszę pisać staranniej!
  <skryn>
 • Helpful post
  #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Witam .
  Jeśli jest to lodówka tzw.samoodmrażająca,to jest wszystko w porządku.W komorze lodówki występuje naprzemiennie chłodzenie (może być trochę szronu na tylnej ściance), a następnie topienie(tego szronu) i wypływanie wody specjalnym otworem na zewnątrz.
  Po umyciu i dokładnym wysuszeniu ,może być, znikoma ilość wilgoci w lodówce , w związku , z tym nie widać szronu. Jeśli jest chłodno a jedzenie ,się nie psuje, to jest OK!!!
 • #3
  machefi
  Home appliances specialist
  Jeśli lodówka pracuje cały czas nie wyłączając się i mimo to tylna ścianka jest niezaszroniona to nastąpił ubytek czynnika chłodniczego i trzeba wezwać dobrego chłodniarza.
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Witam.
  "machefi"--a kto tu wspomina o niewyłączaniu się.
  A jeśli już o tym mowa, to jeden dobry fachowiec powie, że po kilku latach eksploatacji,jak zaczyna ubywać gazu to lepiej myśleć o nowej(lodówce).
  A drugi, chętnie nabije (dobije) gazu ,skasuje(do kieszeni), dobrze wiedząc że jest nieszczelność, ale o tym nie wspomni ,bo po co.
 • #5
  zły
  Level 9  
  nie wiem czy czynnika chłodzącego jest za mało czy nie, możliwe że przez tyle lat go ubyło. jednak nie było żadnego wycieku z lodówki więc nie wiem którędy by mogło go ubyć? no chyba że jego poziom się samoczynnie obniża? ale jeśli ubytek następuje poprzez np nieszczelność i objawiałoby się to wypływem tego czynnika chłodzącego to nic takiego nie nastąpiło, gdyż nie było żadnych śladów na podłodze ani ścianach!

  co do samego działania lodówki. chyba jednak nie jest to normalne że do tej pory od jej umycia (5 dni) nie ma zaszronienia gdyż w lodówce jest chłodno a nie zimno tak jak kiedyś. regulowanie pokrętłem do zmiany temperatury chłodzenia nic nie daje. bez względu na to czy ustawimy na 1 czy na 2 czy na 5 poziom i tak i tak jest odczuwalna z lodówki ta sama temperatura. i cały czas po tylnej ściance płyną kropelki wody.

  mam więc pytanie - poza tym że to chyba nie jest normalne działanie, bo ok lodówka była myta ale nie ze szlaufa aby niewiadomo jak długo miała schnąć i żeby ta woda się ciągle po myciu skraplała jak twierdzi stanislaw1954 tylko przetarta ściereczką. to jeszcze jedna rzecz - a mianowicie ile kosztuje uzupełnienie takiego czynnika chłodzącego dla tej lodówki? i na jak długo to jej pozwoli normalnie funkcjonować?

  swoje lata już ma i po prostu nie wiem czy to jest opłacalne a goście z serwisu Indesit w Krakowie biorą za sam przyjazd 50zł nawet jak nie wiedzą jak pomóc!!!!!

  dlatego pytam - ileż dni ta lodówka może się oszraniać?!!!!! i kiedy należy się zacząć niepokoić? oraz co będzie najbardziej korzystne finansowo? Zapłacić za nabicie czynnika chłodzącego czy zakupić nową w sklepie?
 • #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  Witam.
  Ubytków gazu nie będzie ani widać ,ani czuć.
  Jedyny możliwy (widoczny)ubytek to wyciek oleju z agregatu.Ale się to nie zdarza(trzeba by uszkodzić grubą blachę [2 mm ?])
  A może warto by zmierzyć temperaturę w komorze lodówki(nie w zamrażarce)
 • #7
  machefi
  Home appliances specialist
  stanislaw1954 wrote:
  Witam.
  "machefi"--a kto tu wspomina o niewyłączaniu się.
  A jeśli już o tym mowa, to jeden dobry fachowiec powie, że po kilku latach eksploatacji,jak zaczyna ubywać gazu to lepiej myśleć o nowej(lodówce).
  A drugi, chętnie nabije (dobije) gazu ,skasuje(do kieszeni), dobrze wiedząc że jest nieszczelność, ale o tym nie wspomni ,bo po co.
  A trzeci rzetelnie poinformuje klienta o nieszczelności , ubytku gazu , sposobie naprawy i cenie za usługę , decyzja należy do klienta którego trzeba szanować a ten co skroi nieuczciwie klienta długo nie pohula w naprawach bo wieść gminna go zniszczy. Zły napiszesz w końcu czy twoja lodówka wyłącza się czy pracuje cały czas? Jeśli pracuje cały czas to ubytek freonu poprzez nieszczelność w układzie.
 • #8
  zły
  Level 9  
  machewi - moja lodówka pracuje cały czas nic się nie wyłącza

  sam doszedłem do możliwego powodu awarii.

  otóż zamrażalnik działa normalnie czyli mrozi jak ma mrozić. ale lodówka już nie ma takiej temperatury jak mieć powinna pomimo tego że probuję zmieniać pokrętłem do zmiany temperatury stopnie i mimo tego cały czas odczuwam tę samą temperaturę.

  dziś zrobię termometrem elektronicznym dokładny pomiar ile jest stopni w lodówce na poszczególnych poziomach i wpisze ale do czego doszedłem.

  otóż skrapla sie woda na tylnej ściance lodówki bo pracuje zamrażalnik i dzięki jego pracy w lodówce jest trochę zimno ale nie na tyle aby ta woda zamarzła w szron. z uwagi na fakt, iż regulowanie pokrętłem temperatury nic nie daje dochodzę do wniosku że zepsuł się termostat, który jest przy tym pokrętle.

  bo przecież gdyby termostat działał to powinien reagować na zmiany pokrętła i powinna się zmieniać temperatura, tak jak to było do tej pory.

  niestety nie wiem jak dobrać się do termostatu i sprawdzić w domu czy na pewno to on jest winny ale wniosek wydaje mi się logiczny.

  co o tym sądzicie?
 • #9
  stanislaw1954
  Level 43  
  zŁy
  Z Twojego ostatniego wpisu zrozumiałem że agregat cały czas chodzi (od kilku dni ).Mam rację?
  W takim razie---brak gazu, albo sprężarka nie daje rady(wysłużona),[tylko dla czego zamrażalnik działa prawidłowo ?]
  coś tu nie "gra"
 • #10
  nares
  Home appliances specialist
  :arrow: zły - Chłopie, przestań kombinować z termostatem, bo masz nieszczelność i ubytek czynnika jak byk - tylko chłodniarz-fachowiec może coś pomóc. Temat opisywany setki razy na forum.
 • #11
  zły
  Level 9  
  ok moje pomiary sa takie (możliwy błąd o dwa stopnie Celcjusza) - mierzone multimetrem:

  a więc takim na samej górze lodówki (czyli pod zamrażalnikiem - temperatura jest +1 stopień

  na środku - jest temperatura - 4 stopnie

  na samym dole przy podłodze -2 stopnie.

  wszystkie te stopnie są przy ustawieniu pokrętła temperatury na poziomie 2,5

  pomiary wykonane po tym jak wymieniłem filtr, w piątek 04.02.2011 od tamtej pory tylna ścianka zamraża się bez problemu. zobaczymy na ile to pozmoże ale na razie jest OK :) mam nadzieje
 • #12
  stanislaw1954
  Level 43  
  Jaki filtr wymieniłeś?
 • #13
  zły
  Level 9  
  dokładnie nie wiem jak sie nazywa jakis taki co jest z tyłu na zewnątrz lodówki :)

  wiązało się to z małym wycinaniem i lutowaniem elementów ale w sumie teraz działa. sam nie wiem od czego był ten filtr ale jak się okazało był zapchany i wg naprawiacza to była wina całego zła. jak na razie się sprawdza.
 • #14
  stanislaw1954
  Level 43  
  A rozumie był gość od agd i wymienił filtr, po czym dobił gazu --tak?
 • #15
  zły
  Level 9  
  nie niczego nie dobijał żadnego gazu czy czynnika chłodzącego, po prostu wymienił filtr i na tym zakończył swoją działalność przy mojej lodówce.

  w sumie to teraz po tej wymienię jest tak jak napisałem. szronik na tylnej ściance i te temperatury w lodówce od +1 do - 4 stopnia celcjusza w zależności od wysokości półeczki.

  nie sprawdzałem co się stanie jak zmienię pokrętłem regulacji temperatury z obecnego poziomu 2,5 na np 4 czy będzie zimniej czy nie. na razie działa, tak mi się wydaje, poprawnie.
 • #16
  machefi
  Home appliances specialist
  zły wrote:
  nie niczego nie dobijał żadnego gazu czy czynnika chłodzącego, po prostu wymienił filtr i na tym zakończył swoją działalność przy mojej lodówce.

  Serwisant który u Ciebie był musiał nabijać nowy freon ponieważ wymiana filtra wiąże się z rozszczelnieniem układu a co za tym idzie wypuszczeniu freonu , wspawaniem nowego filtra , końcówki z zaworkiem i naładowaniu nowego freonu o odpowiedniej ilości.
 • #17
  zły
  Level 9  
  :D

  ok to w takim razie wyjaśnia dlaczego teraz lodówka działa normalnie. ja jestem słabo zorientowany w tematyce lodówek. fakt chłop coś tam spawał cos polutował więc zapewne jest tak jak mówisz, że i ten freon załadował.