Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do routera która da duży zysk zasięguasmax 1004g

genesis666 02 Lut 2011 16:27 8867 16
  • #1 02 Lut 2011 16:27
    genesis666
    Poziom 9  

Witam tak jak w temacie. Mam zamiar wlutować antenę do mojego routera.
    Tu pojawiają się moje pytania:
    1. czy w ogóle ma to sens czyli czy da znaczny zysk zasięgu
    2. Jaką antenę wybrać żeby był zasięg w całym domu (obecnie jest na nie całym piętrze)
    3. Jaką moc dbi anteny była by najlepsza (pomijam te anteny 12dbi z allegro)

0 16
  • #2 02 Lut 2011 19:49
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Antena o większym zysku to antena o mniejszym kącie działania.
    Antena standardowa 2dbi to nadaja jak 'świeczka' - prawię wsządzie świeci ale słabo, mocniejsze anteny nadają jak latarnia morska, mocniej ale w mniejszym obszarze przestrzeni, więc jak masz piętra w domu to to raczej odpada.

0
  • #3 02 Lut 2011 19:54
    genesis666
    Poziom 9  

To jaki jest sposób żeby zasięg był w domu, ale bez acces pointów?

0
  • #4 02 Lut 2011 20:05
    bogiebog

Spróbuj inne położenie routera.

0
  • #6 02 Lut 2011 20:12
    bogiebog

Możesz coś domniemywać na podstawie charakterystyki propagacji anteny, ale czy to coś da to tylko praktyka pokaże. W miejscu gdzie nie ma sygnału co pokazuje inssider ?

Alternatywą jest podpinanie lepszych anten przy komputerach jeśli to możliwe.

0
  • #7 02 Lut 2011 20:19
    genesis666
    Poziom 9  

Niestety nie jest to do końca możliwe, ponieważ z wifi korzystam z tabletu i telefonu.

0
  • #8 02 Lut 2011 20:32
    Sokrat58
    Poziom 19  

A gdyby tak podłączyć do routera kilka {tzn tyle ile masz komputerów) anten wybitnie kierunkowych np yagi?

0
  • #9 02 Lut 2011 20:37
    genesis666
    Poziom 9  

mam jedna antenę yagi jak i jeden komputer na razie.
    Tak jak pisałem korzystam z wifi na tablecie i telefonie, a komputer stacjonarny mam połączony kablem.
    Myślałem o takim rozwiązaniu:
    - kupić jedną z powyższych anten(nie wiem którą)
    -w razie braku zasięgu w którymś miejscu domu podłącze yagi na dany kierunek.
    -antena koniecznie z podstawką na styk rp sma aby można było szybko i sprawnie przełączyć.
    Nie wiem czy takie coś jest w stanie zapewnić zasięg zwłaszcza że podłączanie anteny yagi tak o na chwile jest raczej słabym pomysłem, jednak na razie nie mam lepszego.
    Jedno wiem że nie chce zmieniać routera ponieważ ten z neti jezeli chodzi o połączenie kablowe jest ok i nieczego więcej mi nie potrzeba zwłaszcza że słyszałem że nietia jakieś problemy robi z routerami.

Czekam na jakieś rozsądniejsze pomysły od moich.

Edycja: bogiebog mam pytanie co do twojej wypowiedzi. Jeżeli chciałbym kupić antenę dookólną to nie ma opcji kupienia "świeczki" ale tak na mniej więcej 7-10 dbi??
    Z tego co rozumuje to wychodzi na to że w tych drogich routerach gdzie występują anteny mocniejsze(5dbi wzwyż ) działają tylko na dalekie odległości a na bliskich sobie nie radzą?

0
  • #10 02 Lut 2011 21:18
    bogiebog

Cytat:
    Z tego co rozumuje to wychodzi na to że w tych drogich routerach gdzie występują anteny mocniejsze(5dbi wzwyż ) działają tylko na dalekie odległości a na bliskich sobie nie radzą?

Radzą sobie, o ile komputery są w strefie wiązki z anteny, a ta się zawęża 2 razy w pionie na każde 3db zysku anteny. Np jeśli 2dbi to sfera, to 5 dbi to już pół sfery, 8 dbi to pół/półowy. Zawęzanie następuje dookólnie w pionie. Np tutaj sobie sprawdż wykres promieniowania anteny, dla tej 12db Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej = 7 stopni.

0
  • #11 02 Lut 2011 21:23
    genesis666
    Poziom 9  

jakby wykombinować coś w poziomie? Żeby antene ustawić poziomo? To coś w ogóle da czy zły pomysł?

0
  • #12 02 Lut 2011 21:26
    Sokrat58
    Poziom 19  

Niedawno była tu opisywana antena o dużym wzmocnieniu, łatwa do zrobienia; "Biquad antena". Spróbuj znaleźć. Jeśli wyrzucisz z niej ekran będzie charakterystyka promieniowania na kształt ósemki ( w płaszczyźnie poziomej). Może to Cię urządzi?

0
  • #13 02 Lut 2011 21:38
    bogiebog

genesis666 napisał:
    jakby wykombinować coś w poziomie? Żeby antene ustawić poziomo? To coś w ogóle da czy zły pomysł?

Wszystko zależy jak są położone urządzenia WIFI względem anteny, w pionie poziomie i odległości.

anteny dookólne (2dbi i mocniejsze) gorzej odbierają nad/pod patykiem.

antena 1dbi to tzw antena izotropowa - promieniuje równo po całej sferze, (charakterystyka 180 stopni w pionie)
    zatem 2dbi - 60% sfery - czyli charakterysytka 110 stopni w pionie.

0
  • #14 02 Lut 2011 22:05
    genesis666
    Poziom 9  

Sokrat58
    Nie mam opcji bawienia się w takie coś raczej zwłaszcza, że nie jestem uzdolniony :D. Poza tym musiałbym wszystkie części po kolei ściągać ponieważ w miejscu jakim mieszkam nie ma opcji kupienia takiego czegoś.

bogiebog
    Czyli nie ma opcji kupienia anteny do routera, żeby to działało?

0
  • #15 03 Lut 2011 14:46
    genesis666
    Poziom 9  

Ponawiam pytanie.

0
  • #16 03 Lut 2011 17:09
    budzior7
    Poziom 10  

Witam

Mam ten sam problem co kolega. Mam komputer stacjonarny, który jest oddalony od rutera netii o jakieś 10m przez 3 ściany i strop, mam kiepski sygnal ok30% jaka antena zalatwila by sprawę? lub czy może lepiej zalozyć przewód od rutera do karty sieciowej (ok 20 metrów) czy na takiej odelglosci będzie dobry sygnal?

0
  • #17 03 Lut 2011 17:20
    bogiebog

Kabel i po problemie

2