Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT5109/P-1000. Trzaski i zgrzyty podczas prania

Matteo88 02 Lut 2011 17:42 5882 12
  • #1 02 Lut 2011 17:42
    Matteo88
    Poziom 8  

Witam. Pralka ma jakieś 4-5 lat. Przedtem było bez zarzutu, poza tym że trochę spacerowała po łazience. Teraz gdy obraca się bęben podczas prania słychać zgrzyty i trzaski. Bez prania to samo. Gdy obracam bęben ręcznie to nie obraca się równomiernie, w niektórych położeniach trzeba użyć więcej siły.

Jaka diagnoza? Co sprawdzić?

0 12
  • #2 02 Lut 2011 17:56
    karol5608
    Poziom 28  

Ja bym ją rozkręcił, zdjął pasek i obracając słuchał czy te hałasy dochodzą z okolicy łożysk czy też wpadł kawałek kamienia lub twardego osadu z proszku między bęben a zbiornik.

0
  • #3 02 Lut 2011 20:54
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wygląda że skorodowały i rozsypują się boczne talerzyki (ja je nazywam "flansze") ułożyskowania bębna.Żeby to sprawdzić musisz jednak zdemontować kocioł wraz z bębnem i samemu ocenić co zgrzyta.Te talerzyki można wymienić , występują jako część zamienna.Lecz przed tym wszystkim sprawdź stan łożysk , może mają już "kwadratowe" kulki i one blokują obrót bębna.

0
  • #4 02 Lut 2011 22:13
    ja-kenaj
    Poziom 26  

U mnie był przypadek ułamania się jednego ramienia przy kole pasowym bębna.

0
  • #5 03 Lut 2011 19:23
    Matteo88
    Poziom 8  

Witam, rozebrałem. Oto co zobaczyłem:

Whirlpool AWT5109/P-1000. Trzaski i zgrzyty podczas prania Whirlpool AWT5109/P-1000. Trzaski i zgrzyty podczas prania Whirlpool AWT5109/P-1000. Trzaski i zgrzyty podczas prania Whirlpool AWT5109/P-1000. Trzaski i zgrzyty podczas prania

5 letnia pralka!!

Widzę że poszło łożysko. Tylko skąd ta woda ciekła? Bo wylewało czasem- myślałem że za dużo proszku po prostu. Chyba też uszczelka łożyska do wymiany.

Co kupić? Łożysko, uszczelka... ?

0
  • #6 03 Lut 2011 21:28
    101pawel
    Poziom 26  

Matteo88 napisał:

Jaka diagnoza? Co sprawdzić?

poniżej wklejam Ci linka, miałem prawie taką samą przypadlość:

Tu zobacz mój przypadek

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 03 Lut 2011 22:30
    machefi

Sprawdź kubek hydrostatu, pralka pobierała prawdopodobnie za dużo wody stąd szybkie zużycie uszczelniaczy i łożysk . Do wymiany zespoły ułożyskowania bębna(obydwie strony) oraz wspomniane wcześniej przeze mnie boczne talerzyki(flansze) łożyskowania bębna (obydwie strony).Ostatnie zdjęcie z prawej strony wykazuje całkowitą degradację owych flansz.

0
  • #8 04 Lut 2011 18:18
    Matteo88
    Poziom 8  

Tak, te talerzyki rozpadają się w palcach :(

Pytanie jak to wymienić bo widzę że jest zanitowane?

I gdzie dostać takie części? Wpisałem w necie to nic nie znalazłem.

0
  • #11 10 Lut 2011 19:37
    Matteo88
    Poziom 8  

Za dobrze to wszystko szło. Kupiłem wszystko, poskładałem i bęben się nie obraca. Za długie śrubki mi dali. Wyszarpałem to z powrotem, tyle że bęben zszedł razem z pokrywą boczną i jej łożyskiem. I nie da się tego teraz oddzielić :cry:
    Szarpałem, waliłem po osi młotem przez deskę i nie ma siły ani rusz, ośka nie chce wyjść z łożyska. Co robić?

0
  • #12 19 Lut 2011 00:53
    machefi

Ja robię to tak: przykręcam do bębna tarcze ułożyskowania dostarczonymi w komplecie śrubami , kątówką ścinam nakrętki do 3/4 wysokości , wkładam bęben do kotła i obracając ręcznie wyrysowuję wystającymi śrubami miejsce tarcia śrub o kocioł , następnie kątówką przyszlifowuję ostrożnie te miejsca w kotle do momentu gdy tarcie zniknie , czasami trzeba kilkakrotnie wkładać i wykładać bęben z kotła przy tych czynnościach.Te same czynności robię z pokrywą kotła jeśli i tam śruby rysują o powierzchnię . Metodą prób i błędów da się te miejsca tak przyszlifować że tarcie ,srub w ogóle zniknie.

0
  • #13 19 Lut 2011 12:48
    Matteo88
    Poziom 8  

Poradziłem sobie. Trochę drasnąłem krzyżak przy ścinaniu nakrętek ale nieznacznie. Kupiłem inne nakrętki niż w zestawie, bardziej płaskie więc niewiele trzeba było skracać. Pralka chodzi jak nowa.
    Niestety jest wyciek gdzieś w okolicach grzałki, woda się zbiera na podłodze. Jeszcze jedno pranie dziś zrobię i potem bok zdejmę znów i zobaczę skąd cieknie.

0