Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Grupowa" transmisja audio lub video na kablu

19 Paź 2004 14:46 2463 3
 • Poziom 20  
  Czy ktoś spotkał się z problemem przesyłania sygnału audio ( choćby tylko 3kHz )
  na jednej parze przewodów co najmniej 2 niezależne kanały.
  W zasadzie to każdy z nas pewnie się spotkał bo telekomunikacja tak chyba przesyła dźwięk.

  Ale czy ktoś zna rozwiązania praktyczne.

  Ewentualnie czy istnieje PRAKTYCZNA możliwość przesłania obrazu VIDEO ( composite ) w ten sam sposób ( parą przewodów chociaż dwa kanały )
  Wiem że jednym z rozwiązań jest zrobiebie stacji nadawczej na pasmo telewizyjne i na każdym kanale TV inny obraz.
  Ale czy są jakieś "mniejsze" rozwiązania

  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  no pewnie, najprostsze metody stosowane w telekomunikacji to TDM i FDM. W chwili obecnej w dobie telefonii komórkowej i cyfrowej radiodyfuzji systemów transmisji jest cała masa. No ale najprostsze to TDM i FDM.
  Jeśli chcesz to zrobić samemu, to polecam wypróbować TDM, bo nie trzeba modulować sygnałów.
 • Poziom 34  
  TDM (Time Division Multiplexing) jest typowym podziałem kanału ransmisji na więcej mniejszych kanałów. całość polega na tym że dane zebrane w ciągu 1 sekundy z 2 kanałów o częstotliwości 8kHz są przesyłane kolejno, szybszym łączem, np po łączu 16kHz, 8kHz przez łącze 16kHz przejdzie w ciągu pół sekundy, drugi kanał równierz w pół, wtedy ogólnie jest jeden kanał. całość jest bardzo prosta ale ma kluczową wade, dane muszą zostać zdigitalizowane aby mogły zostać przesłane z większą szybkością.
  FDM (Frequency Division Multiplexing) jest typowe dla radia, każdy sygnał analogowy jest modulowany na inną częstotliwośc dzięki czemu z gąszczu fal można wyłonić jedną konkretną.. ale to wymaga dość dużej liczby modulatorów itp..

  tak więc jedynie TDM, który wymaga ADC i DAC, oraz dość szybkiej elektroniki cyfrowej, oraz kabla który jest w stanie przesłać sygnał o większej częstotliwości, niż sygnał pierwotny.

  p.s. jeśli mam wejśc głebiej w szczegóły to polecam kabel-skrętke i 2 układy max-485 dla kabla symetrycznego.. daje to dużą szybkośc i zabezpieczenie przed zakłuceniami. mikrokontrolera niebende proponował, przetwórników też...
 • Pomocny dla użytkowników
  Bez przetworników też się da ćwiczyłem to na laborce w latach osiemdziesiątych. Próbkuje się kluczami kolejno sygnały: synchronizacja, kanał1, kanał2, ...., synchronizacja, itd. Sygnał synchronizacji powinien wyraźnie wyróżniać się od sygnałowych (np. stała wartość większa od pozostałych dla łatwego wykrycia na tle innych. Czestotliwość przełączania
  (minimalna)

  Fp:=ilość_kanałów*2*fmax_w_kanale.

  Można użyć multiplekserów analogowych CMOS albo HC. Na kazdym wejściu i wyjściu trzeba dać prosty filtr dolnoprzepustowy.
  Przesłuch międzykanałowy można zmniejszyć wykorzystując co drugi kanał.