Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modul GSM szerokiego zastosowania i jego problemy

02 Lut 2011 19:55 2772 8
  • Poziom 14  
    Witajcie forumowicze,

ten post jest poświęcony problemom z jakimi się zmagam od kilku dni, aby rozpocząć zabawę z trasmisją GSM. Mianowicie, chce połączyć urządzenie GSM - telefon bądź moduł do AVR'a. Może zacznę od streszczenia początku moich kombinacji.
    Pierwszą rzeczą było oczywiście znalezienie informacji z całego świata za pomocą wujka google. Jest kilka projektów, w większości na elektrodzie opisanym projektom ze świata GSM, tylko można powiedzieć, że są ubogie i już dość przestarzałe. OK, pierwszy wybór padł na najtańsze rozwiązanie użycie telefonu komórkowego. Zgromadziłem stare telefony, które znalazłem w szafie, takie jak Siemens A52, Nokia 5510, 3200 oraz 3110 classic.

Po zgromadzeniu informacji oraz z dawnych doświadczeń okazało się, że z telefonem można skomunikować się po RX, TX. W takim razie pod młotek poszła Nokia 5510, aby zobaczyć jak jest zbudowana (już nigdy więcej nie powstanie z powrotem). Po rozbebeszeniu, ściągnięciu wszystkich blaszek osłaniających układy, identyfikacji po numerach znalezionych w internecie wiedziałem, który układ jest od czego. Niestety główny uC nie miał ścieżek RX, TX podłączonych do niczego. OK, dałem sobie spokój, czyli reklamóweczka i wrzucenie wszystkiego do niej.
    Kolejny delikwent Siemens A52. Niestety brak wsparcia komend AT do sterowania SMS'ami.
    Dobra w takim razie następny Nokia 3200. Próba włączeniu i niestety nic. Bateria spuchnięta jakby była pokąsana. No nic trzeba poszukać ładowarki. Jeden z domowników odnalazł w swoich zapasach :). Ładowanie 30 minut i nie wstaje, dobra zostawiam ją w spokoju.

Ostatni, ale zarazem najlepszy ze starych telefonów 3110. W pełni sprawna i nie naruszona śladami użytkowania.
    Skoro już ma bluetooth można sprawdzić w tera term jak działają komendy AT. Hula, aż miło, można dzwonić, sprawdzić zasięg itp. Niestety brak możliwości komunikacji z treściami tekstowymi. Ok już się pogodzę. W takim razie próbuje ominąć całe oprogramowanie i podłączyć się do komputera szeregowo.
    Znaleziona pinologia 3110:
    http://www.cpkb.org/images/c/c7/Nokia_3110_classic_pinout.jpg
    4 godziny jak się podłączyć do tych niewielkich pinów i nic różne płytki nie płytki plastikowe do tego igły kable, aby zrobić jakiś adapter brak stabilności przy podłączeniu. No trudno czas rozebrać.
    W takim razie usunięcie warstwy zabezpieczającej i wlutowanie przewodów od LAN, no w końcu się udało. Siedzą twardo. Podłączenie przez płytkę z USB na RS232 i odpalenie tera term. Wpisanie komendy AT........ I nic lipa sprawdzenie przewodów 30 razy wszystko ok. Brak komunikacji!

I tak nie mogę się połączyć z żadnym z telefonów. Wiem o rozwiązaniach z Siemensami 35i itp. Ale w rzeczywistości to bardzo stare antyki. Nawet na alledrogo sa możne 4 sztuki w tym jedna nadająca sie do zakupu. Ponieważ żyje i można od razu mieć ładowarkę.
    Jeszcze można popróbować z modułami GSM, ale widzę są typowo pod SMD, albo przygotowane do montażu, nic na DIP. No może SIM300C, ale znów brak adaptera na SIM.

Dlatego chciałbym zapytać praktyków, jak można się tym zająć, bez dużego nakładu pracy (wiem no nakład będzie, ale nie typu przygotowywanie laminatów itp) i finansów (myślę ze 100zł to prawie max jak za moduł GSM badz telefon)?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Kolego, zachęcam do użycia modułów SIM300, są w cenie do 100 zł, przy odrobinie samozaparcia da się je okiełznać :)

Wskazówki jakie mogę dać po osiągnięciu sukcesu w komunikacji z SIM300D:

- jeśli SMD Cię przeraża, to weź laminat uniwersalny i podlutuj SIM 300 na krótkich drucikach - ja użyłem poodcinanych końcówek od elementów RC

- bardzo ważne jest poprawne zasilenie modułu, było o tym wiele na Elektrodzie, 2 A w piku - czyli zasilacz nie jakiś byle jaki , zasilanie modułu 3,3V, przy wejściu na akumulator dałem akumulatorek 3,6V taki wlutowywany w płytkę, do tego kondensator tantalowy.

- moduł musi mieć antenę ! polecam gniazdo SMA (bodajże, wiecie o co chodzi...) + dokręcana antenka

- do komunikacji z PC użyłem MAX232

- do komunikacji z Atmegą proponuję dać dzielniki rezystorowe dopasowujące napięcia (3.3 V do 5 V)

Powodzenia !

EDYTKA:

tu proszę schemat i płytka w EAGLE działającego rozwiązania.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Specjalista automatyka domowa
    Idąc tym tokiem myślenia to po co w ogóle kupować Sim300 ? Być może kolega ma zamiar zrealizować projekt XXX z 20 tysiącami modułów i może bardziej mu się opłaca samemu zaprojektować i wykonać takie moduły ?

Nie twierdzę, że Sim 300 jest zły czy coś, ale podaję proste alternatywne rozwiązanie o 80 zł tańsze i nie jest taka szkoda jeśli coś pójdzie nie tak. :)
  • Poziom 13  
    Zgodzę się z poprzednikiem. Na początek stary telefon. Ja swego czasu skupowałem SIEMENSY C35 po te działały bez lcd i całej reszty więc dało je sie upakować w obudowe. Tak powstała pierwsza "krótka" seria moich lokalizatorów. Na początek było to dobre ale na dłuższą mete tylko rozwiązania fabryczne czyli moduły. SIM900D jest kapitalny ale ZTE MG30xx też są bardzo dobre i tańsze (ok 100zł/szt).
  • Poziom 2  
    Witam
    Od wczoraj próbuję "zaprosić" do współpracy Siemensa A40. Wykonałem połączenie z kompem na MAX 232. Dzięki programowi freja zdjąłem blokadę sieci. Czy mogę z tego rozumieć że mam połączenie z kompem OK?
    Otwierając hiperterminal z windy nie mogę przesłać do telefonu żadnej komendy AT. Dzwoniąc na tą komórkę z innego aparatu w oknie terminalu pokazuje mi się Znaczek nuty i odpowiedź/komenda RING za każdym dzwonkiem.
    To się dzieje tylko wtedy, gdy jest podłączone Tx, Rx i GND. Jak dodam zasilanie, to kończy się rozmowa, a raczej słuchanie komórki.
    Co robię nie tak?
    Mam jeszcze S55 i dzisiaj postaram się z nią trochę "porozmawiać", ale A40 też mi jest potrzebne.
    Pzdr.
  • Poziom 2  
    na rx po rezystorze 300R i zenerka 3.3V.
    z tx bez niczego.

Natomiast C55 (nie s55) ruszyło i jest OK :)
    Ale zależy mi również na tym A40 :(

Mam jeszcze jedno pytanko. Która komórka da się ustawić tak, by wysyłała sms-y jako TEXT a nie PDU?