Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywracanie do życia ZRK RM121 Kasprzak - jak?

02 Lut 2011 20:10 2319 8
 • Poziom 9  
  Witajcie.
  Ostatnio pozyskałem ten radiomagnetofon, widać na nim ślady wyładowywania złych emocji przez harcerzy. wyłamane jest gniazdo zasilające, uszkodzony? mechanizm magnetofonu, obudowa w kawałkach. Chciałbym go odpalić tak dla pozyskania kolejnego doświadczenia. Jak postępować? Myślałem o wymontowaniu transformatorka, płytki z układem oraz głośnika na stół, podłączeniem i podpięciem do sieci z żarówką szeregowo podpiętą do jednej strony. Przewody z magnetofonu odlutowałbym od strony płytki, tak samo zasilanie bateryjne.

  Tak dla upewnienia się, w jakie miejsce ew. podać sygnał z komputera?
  Dołączam schemat.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Jako jakikolwiek sygnał do testu. Zakładam że grać będzie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Białowąs napisał:

  ... Jak postępować? Myślałem o wymontowaniu transformatorka, płytki z układem oraz głośnika na stół, podłączeniem i podpięciem do sieci z żarówką szeregowo podpiętą do jednej strony. Przewody z magnetofonu odlutowałbym od strony płytki, tak samo zasilanie bateryjne.
  ...  Należy postępować zgodnie z zasadami sztuki naprawy urządzeń elektronicznych.
  Schemat Kolega posiada, umiejętności również, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby Kolega samodzielnie doprowadził to urządzenie do pełnej sprawności.

  GM
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  @neptun505
  Magnetofon jest "lekko" zdezintegrowany, a nie odpalę całości w obudowie bo a) jest już prawie rozebrany b) przewody są w części pourywane a gniazdo zasilania pozbawione bolców. Oczywiście "tuner" też chciałem sprawdzić.
  @Grzegorz
  Hmm, skoro tak twierdzisz. W takim razie postaram się wraz z moją logiką myślenia postawić Kasprzaka na nogi... ;]

  Odezwę się w razie postępów.
 • Poziom 9  
  Radio włączyłem, jest lekko zniszczony potencjometr głośności, ale nie o to chodzi. Czy na schemacie pomoglibyście mi wskazać coś a`la przedwzmacniacza mikrofonowego? Jak rozumiem coś takiego tu występuje, a ja nie potrafię tego zlokalizować. Mikrofon to CHYBA element oznaczony jako M201? Z jego obudowy wynika że to mikrofon elektretowy Tonsil 63B.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jeśli mnie wzrok nie myli, to jako wzmacniacz mikrofonowy pracuje... wzmacniacz odczytu magnetofonu. Proszę rozpatrzyć sposób podłączenia mikrofonu do układu.

  GM
 • Poziom 16  
  Po włączeniu funkcji nagrywania w magnetofonie już słychać mikrofon, tak zrobiony jest RM121.