Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora MDS 502 nie kasuje zapisu na taśmie.

rr21rr 02 Lut 2011 20:33 2608 25
  • #1 02 Lut 2011 20:33
    rr21rr
    Poziom 8  

Witam,
    Mam problem z magnetofonem Diora MDS 502, polegający na tym, że nie przy nagrywaniu nie kasuje starego nagrania. Głowica kasująca raczej jest dobra - zmierzyłem ~ 0 Ω. Proszę o wskazówki. Poza tym wszystko działa dobrze.
    Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.

• #2 02 Lut 2011 20:43
    Qbuś
    Poziom 38  

Jeżeli

Cytat:
    ~ 0 Ω
    to "raczej" nie jest dobra, a reszta parametrów, napięcie, prąd ???
    Zerknij może do schematu.

• Pomocny post
    #3 02 Lut 2011 20:47
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zmierzyłem rezystancję dziewięciu głowic kasujących, uzyskując zakres zmierzonych rezystancji: 1,5Ω - 6,5Ω. 0 Ω jest wartością raczej nieprawidłową.
    Jeśli uzyskujesz prawidłowe nagranie na czystej taśmie to znaczy, że generator prądu podkładu działa właściwie. Z tego samego generatora zasilana jest głowica kasująca przy nagrywaniu i to ona jest uszkodzona.
    Jeśli nagranie na czystej taśmie jest zniekształcone, to uszkodzeniu uległ generator prądu podkładu.

GM

• #4 02 Lut 2011 20:48
    1009905
    Usunięty  
  • #5 02 Lut 2011 21:22
    rr21rr
    Poziom 8  

Sprawdziłem, nagrywa źle - cicho i trzeszcząco, więc wygląda to na uszkodzenie generatora prądu podkładu. Częstotliwości nie mogę zmierzyć, mam tylko zwykły multimetr i standardowy schemat. Czy z takim wyposażeniem można coś z tym zrobić, od czego zacząć?

• #6 02 Lut 2011 21:52
    Józio17
    Poziom 27  

Witam.
    Proszę zmierzyć rezystancję na końcówkach przewodu odlutowanego od głowicy kasującej, oraz podać wartość, przy ruchomych częściach magnetofonu często łamały się przewody.
    Pozdrawiam.

• #7 02 Lut 2011 21:54
    Grzegorz Markowski

Od sprawdzenia zasilania i elementów generatora zbudowanego na tranzystorach T1/T2.

GM

• #8 06 Lut 2011 19:44
    rr21rr
    Poziom 8  

Nie mogłem wcześniej nic zrobić, więc odzywam się dopiero teraz. Sprawdziłem napięcie na głowicy kasującej w czasie zapisywania - 0 V, na zasilaniu generatora 0,2 V, elementy generatora są sprawne. Co dalej?

• #9 06 Lut 2011 20:15
    Grzegorz Markowski

Skoro napięcie stałe na końcówce 5 transformatora generatora prądu podkładu wynosi 0,2V, to do sprawdzenia w pierwszej kolejności są napięcia na kolektorze i bazie tranzystora T4.
    Wartość napięcia na bazie tranzystora T4 powinna zmieniać się w zależności od wybranego rodzaju taśmy.
    Do pomiarów wylutuj z układu kondensator C6. Jeśli jest zwarty, na emiterze T4 będzie zawsze napięcie zbliżone do zera.
    Pomiarów dokonujesz oczywiście w trybie nagrywania.

GM

• #10 06 Lut 2011 21:17
    rr21rr
    Poziom 8  

Mierzyłem na końcówkach 5 i 3 względem masy, jednak wg mojego miernika (analogowy z diodami pokazującymi polaryzację) napięcie jest zmienne (?). Wszystko mierzyłem w czasie nagrywania, ale bez źródła sygnału (kasować przecież musi również wtedy). Może z miernikiem jest coś nie tak? A gdyby (o ile ma to sens) założyć, że napięcie wynosi 0 V?

• #11 06 Lut 2011 21:35
    Grzegorz Markowski

Tu nie ma co zakładać, tu trzeba być pewnym co się mierzy i czym.
    Nie wiem czy z miernikiem jest coś nie tak. To Kolega musi być pewien jego sprawności.
    Napięcie zasilania generatora, o wartościach podanych na schemacie i zależnych od rodzaju taśmy, mierzymy pomiędzy masą, a końcówką 5 transformatora generatora.
    Pozostałe napięcia we wskazanych wcześniej punktach i również w stosunku do masy.
    Mierzymy napięcia stałe.

GM

• #12 09 Lut 2011 20:16
    rr21rr
    Poziom 8  

Witam
    Zrobiłem pomiary ponownie pewniejszym sprzętem i wyniki są trochę inne:
    na głowicy kasującej - 0V, na zasilaniu generatora 0,07V - chyba oznacza to 0, na tranzystorze T4, na wszystkich nóżkach napięcie początkowo wynosi ok. 11V i szybko spada do 0V (kondensator C6 wylutowany). Próbowałem na Fe, bo nie mam czystej Cr lub Me, jednak przy włączonej pauzie (bez kasety - normalnie sygnał dochodzi wówczas do wskaźnika, ale nie wiem czy również do innych układów) wciskanie czujników w kieszeni nic nie zmienia. Po przyłożeniu miernika do nóżki tranzystora zapala się wskaźnik "REC". Wszystko mierzone w stosunku do masy. Co to może oznaczać?

• #13 09 Lut 2011 20:23
    Grzegorz Markowski

Czy mi się tylko wydaje czy istotnie napisałem, że pomiarów dokonujemy w trybie nagrywania? Nie pauzy, nie stop, nie odtwarzania tylko NAGRYWANIA.
    Czy pomiary zostały dokonane w trybie nagrywania?

GM

• #14 09 Lut 2011 20:41
    rr21rr
    Poziom 8  

Pomiary wykonałem wtrybie nagrywania tylko dla taśmy Fe, jak napisałem nie mam Cr ani Me, które mogę zaryzykować. W trybie stop nic nie mierzyłem, a wyniki w trybie pauzy podaję podałem, bo pomyślałem, że mogą się przydać, jeśli nie, proszę nie zrwacać na nie uwagi. Jak Kolega wie, MDS 502 ma taki mechanizm, który bez kasety się wyłącza. Czy bez pomiarów dla Cr i Me możemy kontynuować?

• #15 09 Lut 2011 21:07
    Grzegorz Markowski

Wystarczą pomiary dla taśmy żelazowej. Musisz teraz przeanalizować sposób zasilania kolektora tranzystora T4, w mojej pobieżnej ocenie, kolektor tego tranzystora powinien otrzymywać napięcie dodatnie z zasilacza lub układu, który podaje nań napięcie stałe o niezmiennej wartości po uruchomieniu nagrywania.
    Zastanawia mnie to co napisałeś o napięciu 11V, które pojawia się na wszystkich nóżkach T4 po, jak rozumiem uruchomieniu nagrywania. Sprawdź tranzystor T4 poza układem.

GM

• #16 09 Lut 2011 21:19
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Trzeba wiedzieć co się mierzy i czym w danym punkcie. Tam są w niektórych punktach napięcia stałe jak i zmienne (wysokiej częstotliwości) np. na głowicy kasującej, zwykłym miernikiem nic nie zdziałasz. Założę się, że źle to mierzysz. Nie lepiej udać się do fachowca?

• #17 09 Lut 2011 21:46
    rr21rr
    Poziom 8  

11V pojawia się po każdym przyłożeniu końcówki miernika - nagrywanie jest stale włączone. Zaraz zmierzę tranzystor.

Mam właśnie zwykły miernik i to co pisze marian1981.02 może się potwierdzać, bo napięcie zmienia biegunowość. Ostatnio byłem u fachowca z mechanizmani tego magnetofonu, zrobił, ale po reklamacjach. Może akurat miał pecha. Znasz jakiegoś dobrego fachowca koło Katowic?

• #18 09 Lut 2011 21:49
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Znam, siebie hehehe, niech żyje skromność... :D

• #19 09 Lut 2011 22:24
    rr21rr
    Poziom 8  

Sprawdziłem T4 - uszkodzony. Rozumiem że wymieniam go, ale czy jeszcze na coś zwrócić uwagę?

• #20 10 Lut 2011 09:32
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Wymień, a się dowiesz.

• #21 10 Lut 2011 11:36
    398216
    Usunięty  
  • #22 10 Lut 2011 16:32
    rr21rr
    Poziom 8  

[...]

Wracając do tematu: Mam problemy z kupnem tranzystora DB135, podobno można go zastąpić BD139. Czy to prawda? Mam wątpliwości, bo skoro producent stosował DB135, to chyba miało to jakiś cel.

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Usunąłem treści nie związane z tematem. Skoro Kolega jest pewny uszkodzenia tranzystora, to po co Kolega pyta czy ma go wymienić?
    GM

• #23 10 Lut 2011 16:41
    Grzegorz Markowski

Producent nie zastosował tranzystora "DB135". Producent zastosował tranzystor BD135. Czy Kolega umie posługiwać się kartami katalogowymi? Mam nadzieję, że tak i nie sprawi Koledze trudności porównanie parametrów BD135 i BD139. Zwłaszcza, że owe parametry są na jednej karcie http://www.fairchildsemi.com/ds/BD/BD135.pdf
    Kluczem do sukcesu będzie świadomość tego, jaką funkcję w układzie pełni tranzystor T4. Kolega ma oczywiście ową świadomość.

GM

• #24 10 Lut 2011 16:43
    rr21rr
    Poziom 8  

Pytanie brzmi: Czy BD139 zastępuje BD135. Za wyjątkiem napięcia "Vceo" parametry mają takie same. Tak więc można zastąpić?

• #25 10 Lut 2011 16:48
    Grzegorz Markowski

Skoro Vceo BD139 jest większe od Vceo BD135 to... Jeśli Kolega nie zacznie rozumieć tego co czyta, to pod znakiem zapytania staje kwestia pozytywnego rozwiązania problemu. Proszę samodzielnie zacząć podejmować decyzje.
    Przypominam o punkcie 8.1 regulaminu.

GM

• #26 10 Lut 2011 16:51
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Chłopie jak masz pytać o tak banalne rzeczy, to naprawdę oddaj sprzęt fachowcowi.
    Producent zastosował BD135, bo taki wystarczy i może był tańszy, a Ty nie mając takiego, możesz wstawić nawet i 2N3055.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo