Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Procesor sie przegrzewa - co robić?

koma2000 02 Lut 2011 20:38 17453 13
  • #1 02 Lut 2011 20:38
    koma2000
    Poziom 16  

Witam!
    Mam problem z moim komputerem.Mój procesor na luzie (bez obciążenia) ma ok 50~55st.C, a w stresie dochodzi nawet do 70st.C.Zmieniłem już pastę termoprzewodzącą i wyczyściłem radiator z wiatrakiem ale to nic nie dało.:cry:
    Co robić?
    Parametry mojego kompa.
    procesor-intel celeron 2.6ghz
    plyta gł.-Asrock P4i65gv
    karta graf.-NVidia GeForce 6200
    ram-1gb
    zasilacz-Feel Modecom 350W

0 13
  • #2 02 Lut 2011 20:41
    lukaszek2603
    Poziom 2  

skoro w stresie ma 70stopni to chyba sie az tak nie przegrzewa...

1
  • #3 02 Lut 2011 20:41
    karolark
    Poziom 40  

Zasilacz wielka niewidoma czarna lista zasilaczy
    radiator jest tez goracy ? po jakim czasie jest taki odczyt temp ?
    dobrze wpiety radiator ?

-2
  • #4 02 Lut 2011 20:52
    koma2000
    Poziom 16  

Tak czuć bo sprawdzałem palcem i faktycznie radiator jest gorący.jak włączę komputer wejdę na przykład na elektrodę minie tak z 25~30min i procek ma tak z 52st.C

0
  • #5 02 Lut 2011 21:07
    leven
    Poziom 37  

Wiecej danych przedstaw.

Jakie chlodzenie jest na procesorze ?
    Jakiej pasty uzyles ?
    Czy radiator jest dokladnie zalozony ?
    Jaka obudowa i jej wentylacja ?
    Jakie ustawienia biosu (czy sprzet podkrecany) ?
    Od kiedy taka temperatura wystepuje ?

Sciagnij i uruchom:

http://www.programosy.pl/program,hwmonitor.html

Zrob zrzut ekranu z tabelki i wklej na forum za pomocą "dodaj obrazek".

1
  • #6 02 Lut 2011 21:08
    Radeusz
    Poziom 30  

Słaba wentylacja obudowy/ zbyt nisko ustawione obroty wentylatora (w biosie lub programowo). Dla pewności sprawdź taktowanie i napięcie procesora (cpu-z).

0
  • #7 02 Lut 2011 21:36
    koma2000
    Poziom 16  

a oto zrzut ekranowy z programu speed fan może to wam w czymś pomoże.Temp2 to właśnie temperatura procka.

Dodano po 15 [minuty]:

Sprzęt nie był nigdy podkręcany pasta termoprzewodząca to:ThermalGrease Pasta na bazie srebra.Dodam tez ze mam zdjęty lewy bok jednostki żeby ulepszyć chłodzenie ale efektywność się polepszyła tylko trochę.Nie wiem od ilu taka temperatura występuje bo tydz. temu zainstalowałem z ciekawości speed fana i wtedy ujrzałem te temperaturę.A w biosie obroty wentylatora sa ustawione na auto a da sie w biosie zwiększyć obroty tego wiatraka? bo próbowałem w speed fanie i nic sie nie dzieje z wiatrakami nawet jak dam za 0% wiatraki i tak chodzą z taka samą prędkością jak chodziły...

1
  • #8 02 Lut 2011 22:57
    leven
    Poziom 37  

Chlodzenie boxowe ?
    Radiator parzy, gdy rdzen wykazuje 70 st C ?
    Jezeli radiator jest poprawnie zalozony z odpowiednia iloscia pasty, a temperatury dalej sa wysokie, to sprawdz jeszcze ustawienia napiecia vcore w biosie plyty.
    Czasem zdarza sie, ze napiecie ulega podwyzszeniu i procesor osiaga niebotyczne temperatury.
    Zakres napiec na jakich procesor pracuje znajdziesz w opisie procesora na stronie producenta.

Jak nic nie pomoze, to nalezy kupic inne, wydajniejsze chlodzenie np:

http://www.cooling.pl/socket-478,kategoria,103_78_81.html

1
  • #9 03 Lut 2011 06:44
    Gik
    Poziom 13  

Pierwsza rzecz to czy masz procka jedno czy dwu rdzeniowego jeśli jedno to czy na podstawkę 478?
    Po drugie to możesz mieć prescotta czyli za bardzo się grzeje.
    Po trzecie to wszystkie intele poniżej Core 2 mają tendencje do wysokich temperatur np. Pentium IVx2 ciągnie 95W musi gdzieś wydalić tą energię głównie robi to przez radiator.
    Ja mam Pentium IV s478 2.8 Ghz i też w stresie daje około 70-75oC.
    Jeśli masz tą podstawkę i prescotta to nie masz się czym martwić.

1
  • #10 03 Lut 2011 09:59
    koma2000
    Poziom 16  

Tak ma socket 478.Procesor to intel celeron 2.6ghz prescott (jednordzeniowy zresztą na zrzucie z speed fana widać.a jeśli chodzi o chłodzenie to tak jest ono boxowe orginalne intela takie z miedzianym rdzeniem.Czy radiator parzy tak jest gorący a jak sprawdziłem raz zaraz po tym jak wyłączyłem grę to parzył.

Dodano po 9 [minuty]:

Electrical/Thermal parameters
    V core (V) 1.25 - 1.4
    Minimum/Maximum operating temperature (°C) 5 - 67
    Maximum power dissipation (W) 94.46
    Thermal Design Power (W) 73
    tu znalazłem zalecane temperatury i napięcie rdzenia widzę że tu zalecają napięcie do 1.40v a u mnie przeciętnie to 1.42 czyli ze to że procek sie tak grzeje to może być od tego?

0
  • Pomocny post
    #11 03 Lut 2011 11:51
    ccwrc
    Poziom 14  

Im wyższe napięcie tym wyższa temperatura. Sprawdź w biosie jakie dokładnie napięcie jest ustawione i ew. trochę je obniż.

Napisz także jaką pastę położyłeś (marka) i ile. Generalnie powinno się stosować jak najmniejszą ilość pasty - ona powinna tylko i wyłącznie wypełnić nierówności i przerwy między czapką procesora a chłodzeniem.

A 70 stopni dla Prescotta nie jest wartością przerażającą.

W tym wątku opisałem dokładnie co daje wymiana pasty termoprzewodzącej na lepszą:
    http://forum.pclab.pl/topic/584264-mikroRECKA...P-Compaq-505B-na-Athlon-II-215-dla-cichofili/

1
  • #12 03 Lut 2011 11:56
    Nitronet
    Poziom 9  

zawsze możesz zetrzeć starą pastę i nałożyć jakoś lepiej przewodzącą ciepło, albo w ogóle masz za mało pasty lub też za dużo na procku i tak i tak nie dobrze.

0
  • Pomocny post
    #13 03 Lut 2011 12:28
    slim69
    Poziom 12  

Procesory Intela na podstawkę 478 mają tendencję do grzania się. Mają przy tym wyższą temperaturę tolerancji przed przegrzaniem (nawet do 100'C). Reasumując kroki jakie należy podjąć w celu obniżenia temperatury to:

- sprawdzić czy elementy mocujące chłodzenie dobrze przylegają,

- wyczyszczenie zestawu chłodzącego z kurzu (wentylator+radiator),

- nawet najlepsza pasta zmienia z czasem swoje właściwości więc co jakiś czas należy ją wymienić,

- sprawdzić w biosie czy ustawienia napięcia rdzenia nie są przestawione, jeśli tak jest a nie ma potrzeby, żeby tak było to najlepiej ustawić je na default,

- dodatkowo należy zwiększyć przepływ powietrza w obudowie, większość obudów pozwala na zainstalowanie z przodu wentylatora nawiewnego, a z tyłu wentylatora wywiewnego, to naprawdę pozwala na wydłużenie żywotności podzespołów.

Ogólnie rzecz biorąc im bardziej dbamy o konserwację sprzętu, w tym przypadku komputera tym dłużej nam służy.

Życzę miłej pracy :)

2
  • #14 05 Lut 2011 11:38
    koma2000
    Poziom 16  

Witam.
    Okazało się że wiatrak na procesorze który chłodzi radiator ze starości zaczął się psuć kreci sie wolno sprawdzałem czy mogę go zakręcić palcem i da sie tyle ze czuć lekki opór i wiatrak zaraz sie zatrzymuje pewnie jest on zmęczony tym kręceniem sie w kółko w końcu kreci sie juz 6 lat a przy sprawnym wiatraku takiego nie ma jest ale bardzo lekki czuć takie przeskoki wiecie o co mi chodzi.Nie pozostaje mi nic innego jak wymienić chłodzenie procesora na nowe i lepsze a nie orginalne z intela.
    Nie pozostaje nic innego jak prosić moderatora o zamkniecie tematu, dziękuje wszystkim którzy mi pomogli.
    Pozdrawiam:D

0