Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa + falownik, dobry duet?

faren1 02 Lut 2011 21:22 2066 8
  • #1 02 Lut 2011 21:22
    faren1
    Poziom 8  

Witam.
    Od jakiegoś czasu wszedłem w posiadanie pompy która jest napędzana silnikiem trójfazowym.Problem polega na tym że jest to pompa z którą często muszę zmieniać miejsce pracy a nie wszędzie jest zasilanie 400V.Dobrą sprawą jest też płynna regulacja obrotów w związku z pompowaną ilością wody.W pompie o której mowa jest zastosowany silnik:typ Sg 80-4B, praca S1,1380 obr/min,cosφ 0.80,
    220/380,Δ/Y 0,75kW (to są dane z tabliczki).
    Kolega doradził mi bym zastosował falownik bo to będzie (niekoniecznie tanie) dobre rozwiązanie.Udało mi się nabyć sprawny używany falownik firmy Mitsubishi ,typ
    FR-S 500SE-0,75K-EC za rozsądne pieniądze lecz nie mam instrukcji do niego i tu jest problem i moje pytania.
    1.Czy podłączając taki falownik do sieci konieczne jest jego uziemienie i odpowiednia polaryzacja na zaciskach zasilających (L i N)-związane jest to z przedłużaczem.
    2.Czy w/w silnik zasilony z falownika musi być połączony w Δ czy w Y,nie chcę czegoś skopcić na dzień dobry.
    3.Jaki zastosować potencjometr i gdzie go wpiąć(płynna regulacja obr)?
    4.Falownik był używany więc możliwe że jest w nim jakiś program-jak go zresetować?Mi chodzi tylko o to by silnik mógł pracować ze swoją fabryczną mocą tak jak pracuje przy podłączeniu na 400V i miał regulacje obrotów.
    5.Czy między falownikiem a silnikiem można zastosować wyłącznik 0-1,nie uszkodzi to falownika?
    Wiem,że niektóre pytania pewnie były już wałkowane ale co do konkretnych symboli nic nie znalazłem.Proszę wszystkich o pomoc.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 03 Lut 2011 03:25
    Jerzy Bartnicki
    Poziom 23  

Witam
    Mam nie za dużo doświadczenia z falownikami, uruchamiałem kilka nowych.
    Radzę Panu skontaktować się z kimś kto się na tym zna, to nie jest takie proste jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Prawie wszystko co Pan napisał jest możliwe. Na pewno nie można stosować wyłącznika pomiędzy falownikiem a silnikiem.
    Jerzy

0
  • #3 03 Lut 2011 09:09
    ryszardon
    Poziom 20  

Witam. Falownik musisz połączyć przewodem 3 żyłowym:L.N.PE. Przewód PE musisz poprowadzić od pompy do silnika poprzez korpus falownika z bolcem wtyczki. Fazę połącz z lewym bolcem wtyczki. Nic się nie stanie jak zamienisz L z N. Wyłącznik na zasilaniu czyli sieć-falownik.Silnik połączony w trójkąt.Resztę masz:http://www.gruposhanoc.com/pdf/mitsubishi/Control-robots160298-manual.pdf. ]Link[/url]

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 03 Lut 2011 18:59
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego najpierw żeby podłączyć falownik musisz dowiedzieć się na jakie napięcie on jest czy na 230V czy na 400V i oczywiście musisz sie zorientować co jest na wyjściu 3x230 czy 3x400 a to wszystko znajdziesz w instrukcji od falownika. Jak już będziesz te dane miał to wtedy będziesz miał odpowiedz czy silnik ma być podłączony w gwiazdę czy trójkąt.

0
  • #5 03 Lut 2011 19:28
    faren1
    Poziom 8  

Falownik jest zasilany napięciem 230V i wychodzi z niego 3x 230V.Więc jak połączyć silnik.W trójkąt czy w gwiazdę?Mi się wydaje że w trójkąt ale nie jestem pewien na 100 procent.Wnioskuje to z tabliczki 220/380,Δ/Y czyli 220Δ,380Y.Jest na to jakaś definicja?

Dodano po 1 [minuty]:

A co z potencjometrem?Jaki i jakie zaciski???

0
  • #6 03 Lut 2011 19:31
    matekogon
    Poziom 22  

Silnik musisz podłączyć w trójkąt masz jakiś manual od falownika?

1
  • #7 03 Lut 2011 21:49
    faren1
    Poziom 8  

Mam sam falownik ale żadnych zewnętrznych urządzeń brak.Kolega powiedział mi że można podłączyć do niego potencjometr ale nie ..wiem jaki i gdzie.

Dodano po 3 [minuty]:

Gdzieś za godzinke dodam foto tego falownika jeżeli to pomoże

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/1960909400_1296765701.html

Dodano po 2 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/8784745000_1296766157.jpg

0
  • #8 03 Lut 2011 22:00
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego tutaj masz instrukcje po polsku do tej serii falowników http://mpl.pl/ftp/FR_S-instrukcja_podstawowa.pdf
    Znajdziesz tam podłączenie potencjometru (zaciski 2,5 ,10 wartość 1Kohm)dodam że jeden potencjometr masz już na falowniku i nim możesz regulować obroty tylko oczywiście musisz ustawić w opcjach.

0
  • #9 04 Lut 2011 19:11
    faren1
    Poziom 8  

Dziękuje wszystkim kolegom za pomoc a szczególnie koledze matekogonowi.Dzięki tej instrukcji wszystko jest jasne,pompka hula jak należy.

0