Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakup spawarki migomat produkcji amatorskiej

tragi 02 Feb 2011 22:18 5400 6
    tragi
    Level 22  
    Witam.

Od kilku tygodni przymierzam się do zakupu spawarki migomat do prywatnego użytku. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć na spawarkę to max. 2000PLN. Chciałbym, aby spawarka miała eurozłącze oraz prąd spawania do 200A.

Przypadkiem odwiedziłem wczoraj człowieka, który amatorsko produkuje migomaty. Wykonuje urządzenia jednofazowe (ok. 180A) oraz trójfazowe (ok.230A). Z zewnątrz spawarka wygląda dość ładnie, obudowa wykonana od podstaw z blachy i kątowników, na kółkach. Trafo facet wykonuje sam od podstaw (ma dostęp do blach transformatorowych z demobilu). Prostownik najprostszy diodowy (mostek w jednofazowych i sześciopulsowy w trójfazowych). Sterownik wykonuje według własnego projektu na tranzystorach BD139 i przekaźnikach samochodowych. Skokowa regulacja prądu spawania (odczepy na pierwotnym) i płynna regulacja podajnika drutu, eurozłącze, podajnik dwu lub czterorolkowy fabryczny. Dodatkowo na wyjściu oprócz kondensatorów wygładzających gość montuje dość duży dławik. Cena jaką sobie życzy to 1800PLN za jednofazową i 2300 PLN za trójfazową, w komplecie mała butla CO2 i rekuktor.

Moje pytanie brzmi, czy warto interesować się zakupem takiej spawarki? Mój znajomy spawacz zawodowy rozradza mi zakup, jest przeciwnikiem samoróbki, twierdzi że lepszy będzie każdy "chińczyk" niż samoróbka, ale to jedna opinia.

Ewentualnie co możecie polecić w tej cenie? Słyszałem wiele pozytywnych zdań o spawarkach Bester, ale sprzęt jest dość drogi. A może jakaś inna firma, wskaże ktoś na jakiś konkretny model?
    Robert Kaminski
    Level 25  
    Jeżeli gość jest solidny i daje długą gwarancję to czemu nie. Popieram produkcję lokalną.
    tragi
    Level 22  
    A co sądzicie o spawarkach Supermig?
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    To wszystko zależy jak ten człowiek robi te spawarki. Jeśli solidnie wykonana, diody nie są mocowo "na styk" i wiele innych czynników przemawia za solidnością to czemu by nie. Wiele też można wywnioskować po jakości uchwytu i mechanizmu rolek - ale to musisz się znać, żeby to ocenić. Najlepiej skontaktuj się z kimś, kto kupił taki półautomat powiedzmy rok temu i do tej pory na nim pracuje :)

P.S. Trójfazowe jednak lepiej spawają...
    tragi
    Level 22  
    Właśnie muszę znaleźć kogoś, kto użytkuje już spawarkę od tego człowieka.
    Natomiast mechanizmy stosuje gotowe dwu lub czterorolkowe w zależności jaki klient chce. Uchwyt, to podejrzewam że pewnie jakiś najtańszy z eurozłączem z marketu.
    Co do tego, że trójfazowa lepiej spawa, to ja sobie zdaję sprawę bo o prostownikach trójfazowych sześciopulsowych coś wiem, tylko że koleś twierdzi, że ten dławik na wyjściu sprawia, że w tej jednofazowej tętnienia są bardzo małe. Wprawdzie nie wiem jaka jest indukcyjność tego dławika, ale gabaryty ma dość spore.

Widzę, że niewiele osób chętnych do pomocy w moim temacie. Jednakże zapytam jeszcze, może ktoś odpowie sensownie na moje pytanie. Co sądzicie drodzy koledzy o migomacie: Półautomat Sherman MIG 190/2

Można wpisać na allego i wyświetlają się aukcje. Mnie się dość podoba ten sprzęt, cena przyzwoita za cały komplet do spawania. Zobaczy jeszcze ktoś?

Spawarka zakupiona (Sherman MIG 190/2), dzisiaj robiłem pierwsze próby. Jak na pierwsze wrażenie to solidny sprzęt. Szkoda, że nikt się nie interesował i prawie nikt nie chciał pomóc w tym temacie. Temat do zamknięcia.
    lunes.x
    Level 2  
    Półautomat Sherman MIG 190/2
    Zastanawiam się nad kupnem tej spawarki.
    Pytanie do kolegi "tragi". Ty ją masz od kilku miesięcy.
    Warto ją kupić? Masz do niej jakieś zastrzeżenia?
    tragi
    Level 22  
    Spawarka spisuje się bardzo dobrze, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Polecam.