Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzew. dzwonek 433MHz - antena zewnętrzna, zwięk. zasięgu

qutrit 02 Feb 2011 22:21 4739 10
    qutrit
    Level 20  
    Witam.
    Kupiłem sobie bezprzewodowy dzwonek o deklarowanym zasięgu w terenie otwartym 120m. Chciałem zastosować go jako alarm do piwnicy, gdyż trzymam tam rower. Problem w tym, ze dzwonek ten działa nie pewnie, tzn. raz zadziała raz nie. Tak jakby zasięg był na granicy. Mieszkam w bloku na parterze, więc odległość może nie jest za duża, ale jest sporo betonowych ścian do pokonania. W związku z tym pomyślałem sobie o zrobieniu anteny zewnętrznej do odbiornika i wystawieniu jej przez okno na zewnątrz, ponieważ w piwnicy mam okienko i mógłbym tez wystawić nadajnik na zewnątrz. Antena oryginalna odbiornika przedstawiona jest na zdjęciu. Antena nadajnika jest w postaci ścieżki. Ciekawe zjawisko zauważyłem wtedy gdy nadajnik stoi na parapecie, gdy przykładam rękę do odbiornika zaczyna działać, gdy odkładam przestaje :)
    Czy można na przykład wziąć kawałek "koncentryka" i do jego końców dolutować antenę z odbiornika ?
    Czy ktoś z kolegów przerabiał tego typu dzwonek, aby poprawić jego zasięg ?

Bezprzew. dzwonek 433MHz - antena zewnętrzna, zwięk. zasięgu
  • Helpful post
    SP8JZ
    Level 33  
    W takich zabawkach nie ma czegoś takiego jak impedancja, zysk. Nie widzę tego przed sobą, ale przypuszczam, że jest to konstrukcja o charakterze superreaktancyjnym, jak to w zabawkach. Tu nie istnieje takie pojęcie jak kanał radiowy zaś nadajnik to najprawdopodobniej równoległy obwód rezonansowy. Kombinując z anteną nadawczą raczej na pewno rozstroisz układ. Chyba, że konstrukcja jest inna niż myślę.

PS. Mała sugestia, jeśli w pilocie jest trymer - zainteresuj się nim.
  • Helpful post
    Sokrat58
    Level 19  
    Zwiększając tę pętlę anteny zasięg też powinien się zwiększać ale jednocześnie trzeba zmniejszyć pojemność. Gdzieś tam musi być - na zdjęciu jej nie widać - może jakiś trymerek. Podobnie z nadajnikiem. Ale to z kalkulatorem w ręku - nic na "oko".
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Chcąc mieć pewność zasięgu i działania trzeba nieco zainwestować w układ z odbiornikiem superheterodynowym. Np. taki: Link
    Sprawdzony na ponad 400 m, działa bezproblemowo.
  • Helpful post
    humek
    Level 32  
    Nie ma co tu kombinować,jeśli zależy Ci by Twój rower był bezpieczny musisz jak napisał "przedmówca" zmienić system.Ten bezprzewodowy dzwonek tak ! działa ale na przestrzeni otwartej natomiast beton zawarta w nim konstrukcja stalowa ekranuje sygnał ,uziemia go.Czasem przy zbliżeniu reki czy jakiegoś metalowego przedmiotu zasięg jest ok ale to tylko na chwilę potem zanika.Twoje experymenty i prace mogą się zakończyć rozstrojem nerwowym!!! Co prawda taki dobry zestaw nadajnika i odbiornika jest troszkę droższy od wspaniałego dzwonka ale spełnia Twe oczekiwania w 100%
  • Helpful post
    yasiu.brzeg
    Level 29  
    kreslarz, ale też nie ma co przesadzać z ceną.

W terenie otwarto zamkniętym:

140 metrów w otwartym + 29 m w zamkniętym (pomieszczenie dodatkowo dzieli 3 grube ściany) działał Elmes RP501 bez problemów.

Do tego kontaktron na drzwi za 5 zł i jakiś buzer na górze 8 zł. W tym wypadku masz to za około 170 zł w całości :)

Kupując tego elmesa trzeba jednak patrzeć czy jest to wersja RP501Shet wtedy mamy pewność działania na większe odległości :)
    qutrit
    Level 20  
    Witam.
    Dziękuję za odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości, co do tego, ze muszę kupić nowy układ oparty na superheterodynie, bo ten dzwonek (cena ok 60zł) na pewno na niej nie jest zbudowany.
    Koledzy kreslarz oraz yasiu.brzeg proponują dwa układy, które nie co się różnią.
    Układ proponowany przez yasiu.brzeg posiada mocniejszy pilot <10mW ale nie ma możliwości podłączenia anteny w odbiorniku i wystawieniu jej na zew.
    Układ proponowany przez kreslarz ma pilot o mocy <5mW ale jest możliwość podłączenia anteny do przewodu i wystawienia jej na zewnątrz - bez utraty gwarancji.
    W związku z tym, co jest ważniejsze w tego typu układach, czy nadajnik czy odbiornik? Czym się kierować kupując taki zestaw ?
    Oczywiście kwestie ceny na razie odkładam na bok.
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Wybór należy do Ciebie. System Gorke jest kompletny i nic nie trzeba dokładać. Zasięg 600-1000 m deklarowany jest dla zestawu bez dodatkowych elementów typu anteny itp. Zatem nie ma potrzeby wystawiania anten na zewnątrz. To co proponuje kol yasiu.brzeg jest niewątpliwie równie dobrym rozwiązaniem, ale ja proponuję wersję nieco "na wyrost" po to, żeby nic nie kombinować i mieć pewność, że system zadziała. Fakt, cena nieco wysoka, ale wszystko zależy od tego ile kosztuje to co chcemy ochronić. Najbardziej banalnym rozwiązaniem byłoby połączenie przewodowe - wtedy koszty to kilkanaście zł, ale jak to nie wchodzi w rachubę...
  • Helpful post
    yasiu.brzeg
    Level 29  
    kreslarz, ale tam ma pilota ;) więc i tak musi zastosować kontaktron na drzwiach i wlutować go do pilota :P
  • Helpful post
    Sokrat58
    Level 19  
    Skoro jesteś taki hojny to jeszcze Ci podpowiem, ze do tego celu można by wykorzystać tzw. nianię elektroniczną - babytalker. Nadajnik, odbiornik, stabilizacja kwarcami. Czasem może trafić się okazja za "marne grosze".
    qutrit
    Level 20  
    Witam
    Trochę spóźniona odpowiedź, ale potwierdzona doświadczeniem. Więc zdecydowałem się kupić układ firmy Gorke i jak do tej pory pracuje bez zarzutów.
    Dzięki wszystkim za rady.
    Pozdrawiam.