Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlicznik w piwnicy- jak zabezpieczyć gniazdka?

03 Lut 2011 00:55 4070 21
  • Poziom 9  
    Witam.
    Z obwodu oświetlenia piwnicy (TN-S) wydzielam obwód na dwa gniazda, które mają być mierzone podlicznikiem. I po kolei idzie licznik, kontrolka fazy, RCD 25 A i dwie eski po 10 A. Chodzi mi o to czy przed licznikiem jeszcze jakiegoś esa dać na wejściu co by go zabezpieczał, czy niekoniecznie. Dane z tego podlicznika mają być tylko dla mojej wiadomości. Obwód oświetlenia piwnicy to jakaś różnicówka i jakiś es nadprądowy.
  • Poziom 28  
    Cichy303 napisał:
    Obwód oświetlenia piwnicy to jakaś różnicówka i jakiś es nadprądowy.

Jeśłi nie wiesz jakie są to aparaty nie ma mowy o planowaniu dalszych zabezpieczeń.
  • Poziom 23  
    Witaj,

Twoim zabezpieczeniem przedlicznikowym są elementy wymienione przez Ciebie.
    "Jakiś es, jakaś różnicówka" ... musiał byś poznać ich wartości (pewnie to B16A) czyli w zupełności wystarczą te za licznikowe.

No chyba, że usilnie chcesz mieć zabezpieczenie przedlicznikowe to trzeba zrobić:
    - obwód na piwnicę zmienić na B20A
    - dodać zabezpieczenie przedlicznikowe B16A
    - Twój podlicznik
    - zabezpieczenie za licznikowe 2xB10A(Twoje gniazda).

Ja osobiście bym nie zakładał, jeśli oczywiście to domek, a licznik jest na piwnice w której robisz eksperymenty.

Powodzenia
  • Moderator
    Niuniek_84 napisał:
    Witaj,

No chyba, że usilnie chcesz mieć zabezpieczenie przedlicznikowe to trzeba zrobić:
    - obwód na piwnicę zmienić na B20A

Jakieś uzasadnienie?
  • Poziom 23  
    By zachować stopniowanie bezpieczników ...

Gdy będzie miał B16A w rozdzielni głównej i B16A w piwnicy ... to pewnie oba bezpieczniki będą wyzwalały. (Choć i tu różnie bywa, czasem B20 i B10 potrafią jednocześnie zadziałać)
  • Poziom 28  
    Niuniek_84 napisał:

Gdy będzie miał B16A w rozdzielni głównej i B16A w piwnicy ... to pewnie oba bezpieczniki będą wyzwalały. (Choć i tu różnie bywa, czasem B20 i B10 potrafią jednocześnie zadziałać)

Przy takim układzie zabezpieczeń (B20, B16, B10) i tak nie będzie stopniowania.
  • Moderator
    Niuniek_84 napisał:

A skąd wiesz, że zabezpieczany przewód ma przekrój, który wytrzyma długotrwałe obciążenie prądem 20 A? Skąd wiesz, że przewód nie "popłynie", chociaż bezpiecznik nie zadziała?
  • Poziom 23  
    Fakt, nie wiem ... lepiej niech zostawi to w spokoju .. .
  • Moderator
    Niuniek_84 napisał:
    Fakt, nie wiem ... lepiej niech zostawi to w spokoju ... .

Więc dopóki nie zanalizujesz sytuacji, to nie udzielaj porad, bo wpadasz pod pkt 12 regulaminu i może to się zakończyć ostrzeżeniem.
  • Poziom 9  
    Nie eksperymentuję w piwnicy w domku, tylko w w bloku. Budynek będzie oddany niedługo do użytku. Ogólnie są sobie piwnice, gdzie są tylko obwody oświetleniowe. I tak jak w budynku obok, połowa mieszkańców będzie sobie robiła gniazda wpinając się w oświetlenie. Ja sobie postanowiłem to zrobić z licznikiem, żeby w razie trafienia na jakiegoś sąsiada gestapo pokazać mu ten licznik, może owy sąsiad wpadnie na pomysł, żebym oddawał co miesiąc należność z tego licznika, co pewnie będzie się liczyło w groszach, bo chodzi mi o sporadyczne użycie wiertarki lub czegoś w tym stylu. No i nie wiem dokładnie jakie zabezpieczenie dadzą na piwnicę, ale przy jakimkolwiek zwarciu i tak będą waliły wszystkie esy po kolei jak wszedzie, nie zamierzam więc się tutaj zastanawiać nad stopniowaniem zabezpieczeń, bo nie mam wpływu na te co są w rodzielni na piwnicę. Chodzi mi tylko o to, że jak inny sąsiad zrobi jakieś zwarcie to żeby mi tego licznika nie uszkodziło i dlatego się pytam o sens tego esa 16A przed tym podlicznikiem.
  • Poziom 37  
    Skoro to blok i piwnica a sieć administracji bloku to by co kol wiek miało sens to musisz mieć ich zgodę a nie daj boże by co się zapaliło w piwnicy nawet u sąsiada to jak by zrobili dochodzenie to twoja samoróbka poszła by pod prokuratora.
    Gdybym był w twojej sytuacji popytałbym w spółdzielni o takom możliwość czy by nie można było podpiąć się do nich z pod licznikiem wydzielić obwód zasilania z zabezpieczeniami i z odpowiednimi pomiarami instalacji po wykonaniu, ale już słyszę ich odpowiedź `` Niema takiej możliwości `` Chcesz być uczciwy i to się chwali, ale czarno to widzę w realu.
  • Poziom 9  
    Chciałem pisać do developera o dodatkowe gniazdo, ale to nie ma sensu, bo wiem jak to wygląda. Nie biorę pod uwagę żadnych pożarów i prokuratorów, bo jakby człowiek myślał o wszystkim w ten sposób to by się bał z domu wyjść. Dawać tego esa 16 czy nie ?
  • Poziom 37  
    By dać B16 to żyła przewodu musi mieć min. 2.5mm2 bo zabezpieczenia dobiera się uwzględniając przekrój przewodu. Jak to jest tylko oświetlenie w piwnicy to podejrzewam że jest 1.5mm2 więc powinno być B10 ( lub B6 ) w rozdzielni.To jest moje tylko gdybanie co może i gdzie :D Gdyby administrator był sprytny to może zamontować ogranicznik mocy byście nie podłączali się na boku są takie układy.
    Załóżmy tak: oświetlenie ma dobrane zabezpieczenie B10 na nim jest oświetlenie i jeszcze ty się dołączysz powiedzmy z wiertarką 500W niezależnie co będzie moim zdaniem w rozdzielni zadziała zabezpieczenie ( a dokładniej człon przeciążeniowy ``eska`` ma dwa zabezpieczenia jedno termiczne byś nie przeciążył instalacji i nie spalił kabli kabli drugie zwarciowe ) twoje zabezpieczenie będzie tylko po to by być sobie gdyż na nim będzie odbiornik 500W a na tym w rozdzielni oświetlenie i twoje 500W. Nie jestem ci w stanie udzielić żadnej informacji w tym zakresie.
    Idealnym rozwiązaniem było by gdyby był oddzielny obwód i zabezpieczony topikiem ( potocznie korkiem :D ) od tego licznik i do twojej piwnicy a tam rozdzielnia z zabezpieczeniem ``eska`` w tedy jest szansa że jak zrobisz nie umyślnie zwarcie to skoczy eska bo topik to przetrzyma a gdyby ktoś przeciął przewód do twojej piwnicy to zadziała topik. O takie rozwiązanie miało by sens bytu ale podkreślam to tylko moje gdybanie o tym.
  • Poziom 9  
    Ja to wszystko rozumiem i wiem że jako zabezpieczenie przeciążeniowe ta 16 nie ma sensu, chodzi mi tylko o zabezpieczenie zwarciowe dla licznika, jeżeli sąsiad na tym obwodzie zrobi zwarcie w komórce obok lub 5 dalej. Jako takie chyba nie zaszkodzi.
    BTW. Często w nowym budownictwie dają te ograniczniki mocy ?
  • Poziom 29  
    Cichy303 napisał:
    Często w nowym budownictwie dają te ograniczniki mocy ?

Często, bardzo często...

Również stosuje się małe wartości zabezpieczeń w rozdzielnicy administracyjnej aby ludzie w komórkach nie robili sobie warsztatów co skutkuje wyłączeniem oświetlenia klatki schodowej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Pomijając wspomniane wcześniej kwestie karno-prawne i odpowiadając ściśle na zadane pytanie, powiem, że skoro już tak bardzo potrzebujesz gniazdo w dodatku z licznikiem to w mojej ocenie w tej sytuacji zab.przedlicznikowe mija się z celem, ponieważ:
    - zgodzić się należy z zdziśkiem1979, że w nowym obiekcie oświetlenie poprowadzone będzie najprawdopodobniej półtorówką (no chyba że poszli w koszty i połozyli 1mm2 - to już sam możesz stwierdzić widząc instalację w swojej piwnicy), wówczas zakładamy optymistycznie, że zabezpieczyli ją jedynie esem B10, więc by zachować stopniowanie ALE tylko pod względem przeciążeniowym, bo przy zwarciu jak było wspomniane wcześniej wszystko leci (brak selektywnmości ze wzdględu na charakterystyki czasowo-prądowe wył.nadmiar.), musiałbyś przed licznikiem dać B6 a za nim B4 (niektórzy producenci takie mają). Przy B4 to jak dobry młot SDS włączysz przy załaczonym oświetleniu to długo nie popracujesz. Zatem eleminując tą szóstkę przed licznikiem i dając ją za licznikiem to ten kilowat z hakiem na gnieździe pociągniesz. Chyba że faktycznie będzie ogranicznik mocy - poznasz po samoczynnym powrocie napięcia po jakimś czasie w przypadku przekroczenia jego nastawy - wówczas no trudno. A jeżeli to napięcie jednak nie powróci to optymizm na nic się zdał bo najprawdopodoniej na zabezieczenie istalacji także użyto szóstki.
    - zwarcie u sąsiada nie powinno narobić szkód w Twoim obwodzie czego się obawiasz. A gdyby nawet tak się stało, co pewnie się nie stanie, to jako podlicznik do piwnicy użyć można regenerowanego bez legalizacji, który kupić można za trzy-cztery dychy. A to z kolei będzie napewno dużo tańszym rozwiązaniem od dogadywania się z administracją odnośnie podłączenia się do RG, bo w proponowane przez Griszka0001 rozwiązanie z poprowadzeniem przez cały blok natynkowej instalacji z mieszkania do piwnicy w nowo-oddanym budynku nie bardzo wierzę - oczywiście z szacunkiem do jego dwuletniego stażu w konserwatorsatwie.

Oczywiście do niczego nie namawiam i nie traktuj niniejszego postu jako instruktarzu. Zrobisz jak będziesz uważał, ważne jest by to co się robi, robić i używać z głową.
    I uważaj by Griszka0001 do Ciebie nie wpadł :)

Na marginesie: Griszka0001 - nie wszystkim należy przypinać plakietkę głupoty i z góry zakładać, że wszyscy chcą kiwać.

pozdrawiam,tm
  • Poziom 28  
    Cichy303 napisał:
    Chodzi mi tylko o to, że jak inny sąsiad zrobi jakieś zwarcie to żeby mi tego licznika nie uszkodziło i dlatego się pytam o sens tego esa 16A przed tym licznikiem.

A skąd sąsiad będzie miał dostęp do instalacji za Twoim licznikiem żeby zrobić zwarcie?. Jeśli dojdzie do zwarcia w instalacji oświetleniowej to Twój licznik nie będzie miał zasilania, a do instalacji za licznikiem powinieneś mieć dostęp tylko Ty. Tak więc stosowanie zabezpieczenia przed licznikem nie ma sensu.
  • Poziom 9  
    mustom, na pewno tam jest półtorówka, jest jeszcze kwestia obwodu gniazd ogólnodostępnych w garażach podziemnych (niedaleko komórek) i być może wepnę się tam, jak będzie możliwość. W każdym razie odnośnie tego co napisałem wcześniej to jeżeli na obwodzie za licznikiem adm są żarówki komórek lokatorskich i mój licznik, a potem dopiero te moje RCD i dwa esy, to zwarcie w okolicach tych żarówek może mi chyba ten licznik uszkodzić, czemu zapobiec ma bylejaki es.
    Licznik o dziwo kupiłem za 15 zł czyli ten:Link usunąłem, pkt 10.11 regulaminu forum. [retrofood]
    Jeszcze z takim nie miałem doczynienia, nie wiem co on jest wart, ale w tym przypadku pewnie się sprawdzi.
    Wszelkie zmiany u developera można było wprowadzać do grudnia i z tego co wiem to w lokalach, a nie obwodach ADM :) Poza tym za pociągnięcie mi 3x2,5 z rozdzielni by pewnie wzięli ze 2 koła. A ja sobie po prostu co jakiś czas chcesz coś przewiercić :)
    Pociągnięcie kabla z lokalu absolutnie nie wchodzi w gre to nie jest kamienica z lat 50, gdzie wszystkich sąsiadów się zna od 30 lat i ściany są w takim stanie że każdy może je kuć i łatać i będzie cacy. To jest nowy piękny budynek, gdzie sprowadzają się karierowicze w garniturach, co jeszcze pięć lat temu orali pole a teraz mieszkają w stolicy i wszystko ich interesuje i wszystko wiedzą najlepiej.
  • Poziom 15  
    Witam
    Cichy - skoro jest obwód gniazd ogólnodostępnych a ty potrzebujesz "sobie po prostu co jakiś czas chcesz coś przewiercić" to nie prościej kupić odpowiedniej długości przedłużasz z zabezpieczeniem i nie kombinować z lewym podłączeniem się pod oświetlenie? Tak na marginesie dodam że poza ogranicznikami mocy często teraz oświetlenie adm robi się na 24V żeby uniemożliwić takie pajęczyny jaką ty chcesz wykonać.
  • Poziom 9  
    Na 100% jest 230, prawdopodobnie nie ma też żadnych ograniczników i tego typu spraw. Myślę że ograniczeniem jest S10A.Te gniazda są w garażach, schowki są w trochę innej części, nie wiem jeszcze dokładnie, ogarnę to dopiero jak będzie taka możliwość. Fakt, że mogę lecieć z przedłużaczem do schowka, przez dwie pary drzwi, ale będzie to pewnie ze 30 metrów, będą po tym przedłużaczu chodzili ludzie wchodzący do garażu, a chce uniknąć tłumaczenia się jakiemuś jegomościowi co ja robię i dlaczego i po co i ile to będzie kosztowało jego, wspólnotę, spółdzielnię, gminę i czy odprowadzam od tego podatek, bo to się źle skończy dla mnie albo dla niego. Te gniazda są żeby sobie auto odkurzyć lub coś podobnego. Z resztą nie istotne, wymyśliłem sobie gniazdo w schowku i dlatego założyłem ten temat. W sumie czy dam tego esa 16 czy nie to i tak to wiele pewnie nie zmieni, więc pewnie dam bo dla mnie przed licznikiem jakieś zabezpieczenie być musi.
  • Moderator
    Temat zamykam jako wyczerpany. Wiemy, że podłączanie się do obwodów administracyjnych jest naruszeniem prawa i nie powinno być wykonywane. A jeśli taka podpowiedź znalazła by się w wątku, to i tak musiałaby zostać usunięta, zgodnie z pkt 1 regulaminu forum, który brzmi:
    1. Zabrania się wysyłania na publiczne forum materiałów uzyskanych nielegalnie lub w inny sposób naruszających prawo.